django-oscar - en to ar translation catalogue (957 entries)

en: Mr
ar: السيد

en: Miss
ar: الآنسة

en: Mrs
ar: السيدة

en: Ms
ar: الآنسة

en: Dr
ar: الدكتور

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
ar: المسمى

en: First name
ar: الأسم الأول

en: Last name
ar: اسم العائلة

en: First line of address
ar: القسم الأول من العنوان

en: Second line of address
ar: القسم الثاني من العنوان

en: Third line of address
ar: القسم الثالث من العنوان

en: City
ar: المدينة

en: State/County
ar: الولاية/المحافظة

en: Post/Zip-code
ar: الرمز البريدي

en: Country
ar: الدولة

en: Search text - used only for searching addresses
ar: نص البحث - تستخدم فقط للبحث عن العناوين

en: Address
ar: العنوان

en: Addresses
ar: العناوين

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
ar: العناوين في %(country)s تتطلب الرمز البريدي

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
ar: الرمز البريدي '%(postcode)s' غير صالح لدولة %(country)s

en: Country name
ar: الدولة

en: Official name
ar: الإسم

en: Display order
ar: طريقة العرض

en: Higher the number, higher the country in the list.
ar: كلما زاد الرقم كلما ارتفعت الدولة بالقائمة

en: Is shipping country
ar: دولة الشحن

en: Countries
ar: الدول

en: Phone number
ar: رقم الهاتف

en: In case we need to call you about your order
ar: في حال احتجنا الاتصال بك بخصوص طلبك

en: Instructions
ar: التعليمات

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
ar: أخبرنا أي شيء علينا أن نعرفه عند توصيل الطلب.

en: Shipping address
ar: عنوان الشحن

en: Shipping addresses
ar: عناوين الشحن

en: User
ar: المستخدم

en: Default shipping address?
ar: عنوان الشحن الإفتراضي؟

en: Default billing address?
ar: عنوان المحاسبة الإفتراضي؟

en: Address Hash
ar: عنوان Hash

en: Date Created
ar: تاريخ الإنشاء

en: User address
ar: عنوان المستخدم

en: User addresses
ar: عناوين المستخدم

en: This address is already in your address book
ar: هذا العنوان مسجل مسبقا في دفتر العناوين الخاص بك

en: Billing address
ar: عنوان المحاسبة

en: Billing addresses
ar: عناوين المحاسبة

en: Partner
ar: الشريك

en: Partner address
ar: عنوان الشريك

en: Partner addresses
ar: عناوين الشريك

en: Product
ar: المنتج

en: Views
ar: مشاهدات

en: Basket Additions
ar: إضافات سلة المشتريات

en: Purchases
ar: المشتريات

en: Score
ar: الرصيد

en: Product record
ar: سجل المنتج

en: Product records
ar: سجلات المنتج

en: Record for '%s'
ar: سجل لـ '%s'

en: Product Views
ar: استعراضات المنتج

en: Orders
ar: الطلبات

en: Order Lines
ar: خطوط الطلب

en: Order Items
ar: عناصر الطلب

en: Total Spent
ar: إجمالي المصروف

en: Last Order Date
ar: تاريخ آخر طلب

en: User record
ar: سجل المستخدم

en: User records
ar: سجلات المستخدم

en: User product view
ar: مشاهدة المستخدم للمنتج

en: User product views
ar: مشاهدات المنتج للمستخدم

en: %(user)s viewed '%(product)s'
ar: %(user)s استعرض '%(product)s'

en: Search term
ar: كلمة البحث

en: User search query
ar: عملية البحث للمستخدم

en: User search queries
ar: عمليات بحث المستخدم

en: %(user)s searched for '%(query)s'
ar: %(user)s بحثوا عن '%(query)s'

en: Analytics
ar: الإحصائيات

en: Basket additions
ar: إضافات سلة المشتريات

en: Product analytics
ar: احصائيات المنتج

en: Name
ar: الإسم

en: Date registered
ar: تاريخ التسجيل

en: Product views
ar: استعراضات المنتج

en: Order lines
ar: خطوط الطلبات

en: Order items
ar: طلب المنتجات

en: Total spent
ar: إجمالي المصروف

en: Date of last order
ar: تاريخ آخر طلب

en: User analytics
ar: احصائيات المستخدم

en: Owner
ar: المالك

en: Open - currently active
ar: مفتوح - حاليا فعال

en: Merged - superceded by another basket
ar: مدموجة - حلت محلها سلة أخرى

en: Saved - for items to be purchased later
ar: محفوظة - سيتم شراؤها في وقت لاحقا

en: Frozen - the basket cannot be modified
ar: مجمدة - لا يمكن إجراء تعديل للسلة

en: Submitted - has been ordered at the checkout
ar: تم الإرسال - تم طلبها خلال اتمام عملية الشراء

en: Status
ar: الوضعية

en: Vouchers
ar: القسائم

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Date merged
ar: تاريخ الدمج

en: Date submitted
ar: تاريخ الإرسال

en: Basket
ar: سلة المشتريات

en: Baskets
ar: سلال المشتريات

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
ar: %(status)s سلة التسوق (المالك: %(owner)s, العدد: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
ar: بسبب القيود التقنية لا يمكننا شحن أكثر من %(threshold)d عنصر في طلب واحد.

en: Line Reference
ar: الخط المرجعي

en: Quantity
ar: الكمية

en: Currency
ar: العملة

en: Price excl. Tax
ar: السعر بدون ضريبة

en: Price incl. Tax
ar: السعر مع ضريبة

en: Basket line
ar: خط السلة

en: Basket lines
ar: خطوط السلة

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
ar: سلة التسوق #%(basket_id)d, المنتج #%(product_id)d, الكمية %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
ar: لا يمكنك تعديل سلة %s

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
ar: سعر المنتج '%(product)s' ارتفع من %(old_price)s الى %(new_price)s منذ وقت إضافته لسلة التسوق الخاصة بك

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
ar: سعر المنتج '%(product)s' انخفض من %(old_price)s الى %(new_price)s منذ وقت إضافته لسلة التسوق الخاصة بك

en: Line
ar: خط

en: Option
ar: خيار

en: Value
ar: القيمة

en: Line attribute
ar: خط السمة

en: Line attributes
ar: خط السمات

en: Save for Later
ar: حفظ لوقت لاحق

en: Move to Basket
ar: الانتقال إلى سلة المشتريات

en: Code
ar: رمز

en: Variant
ar: متنوع

en: Please select a valid product
ar: الرجاء تحديد منتج صالح

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
ar: بسبب القيود التقنية لا يمكننا شحن أكثر من %(threshold)d عنصر في طلب واحد. سلة مشترياتك تحتوي على %(basket)d عناصر.

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
ar: لا يمكن اضافة هذا المنتج إلى السلة لان عملة هذا المنتج مختلفة عن عملة المنتجات الموجودة في السلة.

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Basket status
ar: حالة السلة

en: Num lines
ar: عدد الأسطر

en: Num items
ar: عدد المنتجات

en: Date of creation
ar: تاريخ الإنشاء

en: Time since creation
ar: وقت مضى منذ الإنشاء

en: Open baskets
ar: السلال المفتوحة

en: Time between creation and submission
ar: الوقت بين الإنشاء والتقديم

en: Submitted baskets
ar: السلال المقدمة

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
ar: لا يمكنك حفظ عنصر لوقت لاحق إذا لم تقم بتسجيل الدخول !

en: Your basket couldn't be updated. Please correct any validation errors below.
ar: لم يتمكن تحديث سلة التسوق الخاصة بك. الرجاء تصحيح أي أخطاء بالأسفل.

en: The '%(code)s' voucher has expired
ar: القسيمة الشرائية  '%(code)s' انتهت صلاحيتها

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
ar: سلتك ليست مؤهلة للحصول على قسيمة خصم

en: Voucher '%(code)s' added to basket
ar: القسيمة الشرائية '%(code)s' تمت إضافتها لسلة التسوق

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
ar: لقد أضفت القسيمة الشرائية '%(code)s' لسلة التسوق مسبقا

en: No voucher found with code '%(code)s'
ar: لم يتم العثور على القسيمة الشرائية '%(code)s'

en: Please enter a voucher code
ar: الرجاء إدخال رقم القسيمة الشرائية

en: Voucher '%s' removed from basket
ar: القسيمة الشرائية '%s' تم إزالتها من سلة التسوق

en: Slug
ar: slug

en: Requires shipping?
ar: يتطلب الشحن؟

en: Track stock levels?
ar: تتبع مستويات المخزون؟

en: Options
ar: الخيارات

en: Product class
ar: فئنة المنتج

en: Product classes
ar: فئات المنتج

en: Description
ar: التفاصيل

en: Image
ar: صورة

en: Category
ar: الفئة

en: Categories
ar: الفئات

en: Product category
ar: قسم المنتج

en: Product categories
ar: أقسام المنتج

en: Stand-alone product
ar: منتج مستقل

en: Parent product
ar: المنتج الأب

en: Child product
ar: المنتج الإبن

en: Product structure
ar: بنية المنتج

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
ar: اختر منتج أب اذا كنت تريد ان تنشئ منتج إبن. مثال: هذا المنتج هو حجم 4 من قميص ما. قم بترك الحقل فارغاً اذا كان هذا منتج مستقل (اي يوجد هناك نسخة واحدة من المنتج)

[ctx: Product title]
en: Title
ar: العنوان

en: Product type
ar: نوع المنتج

en: Choose what type of product this is
ar: إختر ما نوع هذا المنتج

en: Attributes
ar: سمات

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
ar: سمة المنتج هي مواصفة للمنتج مثل القياس او شيء معرف في فئة المنتج.

en: Product options
ar: خيارات المنتج

en: Recommended products
ar: المنتجات الموصى بها

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
ar: هذه هي المنتجات الموصى بها لترافق المنتج الرئيسي.

en: Rating
ar: التقييم

en: Date updated
ar: تاريخ التحديث

en: Is discountable?
ar: قابل للخصم؟

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
ar: يشير هذا الخيار إذا كان يمكن استخدام هذا المنتج في العرض أم لا

en: Products
ar: المنتجات

en: Your product must have a title.
ar: يجب وضع عنوان للمنتج.

en: Your product must have a product class.
ar: يجب ان يكون هناك فئة للمنتج.

en: Only child products can have a parent.
ar: فقط المنتجات الفرعية يمكن ان يكون لها منتج رئيسي.

en: A child product needs a parent.
ar: المنتج الفرعي يحتاج إلى منتج رئيسي.

en: You can only assign child products to parent products.
ar: يمكنك فقط تعيين منتجات فرعية لمنتجات رئيسية.

en: A child product can't have a product class.
ar: المنتج الفرعي لا يمكن ان يكون له فئة منتج.

en: A child product can't have a category assigned.
ar: المنتج الفرعي لا يمكن تعيين قسم له.

en: A child product can't have options.
ar: المنتج الفرعي لا يكون له خيارات.

en: A parent product can't have stockrecords.
ar: المنتج الرئيسي لا يمكن ان يكون له سجلات مخزون.

en: The specified parent product is a child product.
ar: المنتج الرئيسي المحدد هو منتج فرعي.

en: One can't add a child product to a product with stock records.
ar: لا يمكن إضافة منتج فرعي لمنتج رئيسي يحتوي على سجلات مخزون.

en: Primary product
ar: المنتج الأساسي

en: Recommended product
ar: المنتج الموصى به

en: Ranking
ar: التقييم

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
ar: يحدد ترتيب المنتجات. المنتج مع قيمة أعلى سيظهر قبل المنتج الذي معه قيمة أدنى.

en: Product recommendation
ar: توصيات المنتج

en: Product recomendations
ar: ترشيحات المنتج

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
ar: يمكن ان يتضمن الكود على أحرف, أرقام و شرطة سفلية _ فقط ولا يمكن ان يبدأ برقم

en: Text
ar: النص

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: True / False
ar: فعال / غير فعال

en: Float
ar: يطفو

en: Rich Text
ar: نص منسق

en: Date
ar: التاريخ

en: Entity
ar: الكيان

en: File
ar: الملف

en: Type
ar: النوع

en: Option Group
ar: مجموعة الخيارات

en: Required
ar: مطلوب

en: Product attribute
ar: سمة المنتج

en: Product attributes
ar: سمات المنتج

en: Must be a date or datetime
ar: يجب أن يكون تاريخ أو الوقت والتاريخ

en: Must be a boolean
ar: لابد أن تكون قيمة منطقية

en: Must be a model instance
ar: يجب أن يكون تكوين نموذجي

en: Must be a file field
ar: يجب أن يكون حقل ملف

en: Attribute
ar: سمة

en: Boolean
ar: منطقي

en: Value option
ar: قيمة الخيار

en: Product attribute value
ar: قيمة سمة المنتج

en: Product attribute values
ar: قيم سمات المنتج

en: Attribute option group
ar: خيار سمة المجموعة

en: Attribute option groups
ar: خيار سمة المجموعات

en: Group
ar: مجموعة

en: Attribute options
ar: سمة الخيارات

en: Original
ar: أصلي

en: Caption
ar: وصف

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
ar: الصورة مع ترتيب العرض بقيمة الصفر تكون الصورة الرئيسية للمنتج

en: Product image
ar: صورة المنتج

en: Product images
ar: صور المنتج

en: Catalogue
ar: الكاتالوج

en: %(attr)s attribute cannot be blank
ar: التخصيص %(attr)s لا يمكن ان يكون فارغا

[ctx: Product review title]
en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: نص الرسالة

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
ar: الإسم

en: URL
ar: الرابط

en: Approved
ar: موافق عليه

en: Rejected
ar: مرفوض

en: Total Votes
ar: إجمالي الأصوات

en: Product review
ar: تقييم المنتج

en: Product reviews
ar: تقييمات المنتج

en: Anonymous reviews must include a name and an email
ar: تقييمات الزوار يجب ان تتضمن الإسم و البريد الإلكتروني

en: anonymous
ar: زائر

en: Only signed in users can vote
ar: فقط المستخدمين المسجلين يستطيعون التقييم

en: Up
ar: للأعلى

en: Down
ar: للأسفل

en: Delta
ar: دلتا

en: Vote
ar: تصويت

en: Votes
ar: الأصوات

en: You cannot vote on your own reviews
ar: لا يمكنك التصويت على تقييمك

en: Only signed-in users can vote on reviews
ar: فقط العملاء مسجلي الدخول يمكنهم التصويت على التقييمات

en: You can only vote once on a review
ar: يمكنك التصويت مرة واحدة على أي تقييم

en: Catalogue reviews
ar: مراجعات الكاتالوج

en: Recency
ar: الأحدث

en: Sort by
ar: فرز حسب:

en: You have already reviewed this product!
ar: تم تقييم هذا المنتج من قبلكم مسبقا

en: You can't leave a review for this product.
ar: لا يمكنك تقييم هذا المنتج

en: Thank you for reviewing this product
ar: شكرا لك لتقييمك هذا المنتج

en: Thanks for voting!
ar: شكرا على التصويت.

en: The given page number was invalid.
ar: رقم الصفحة المزود غير صحيح.

en: All products
ar: جميع المنتجات

en: Checkout
ar: إتمام عملية الشراء

en: My email address is
ar: بريدي الإلكتروني هو

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
ar: انا عميل جديد و أود اتمام عملية الشراء كزائر

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
ar: انا عميل جديد و أود التسجيل قبل اتمام عملية الشراء

en: I am a returning customer, and my password is
ar: انا عميل حالي و كلمة المرور الخاصة بي هي

en: A user with that email address already exists
ar: يوجد مستخدم مسجل بالفعل بهذا البريد الالكتروني

en: You need to add some items to your basket to checkout
ar: يتوجب عليك إضافة بعض المنتجات لسلة التسوق لإتمام عملية الشراء

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
ar: '%(title)s' غير متاح للشراء بسبب (%(reason)s). الرجاء تعديل سلة المشتريات و المتابعة

en: Please either sign in or enter your email address
ar: الرجاء تسجيل الدخول او ادخل بريدك الإلكتروني

en: Please choose a shipping address
ar: الرجاء إختيار عنوان شحن

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
ar: عنوان الشحن المزود سلفا غير صحيح حاليا. الرجاء إختيار عنوان آخر

en: Please choose a shipping method
ar: الرجاء إختيار طريقة الشحن

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
ar: طريقة الشحن المزوده سلفا غير صحيحة حاليا. الرجاء اختيار طريقة اخرى

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
ar: أنشئ حسابك معنا و سيتم تحويلك لصفحة اتمام عملية الشراء

en: Address saved
ar: تم حفظ العنوان

en: Address deleted
ar: تم حذف العنوان

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
ar: الشحن غير متوفر للعنوان الذي تم اختياره - يرجى اختيار عنوان اخر

en: Your submitted shipping method is not permitted
ar: طريقة الشحن التي تم اختيارها غير مسموح بها

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
ar: حدث خطأ ما في عملية الدفع لهذا الطلب - لم يتم خصم أي مبلغ من بطاقتكم. الرجاء مراسلة خدمة العملاء ان تكررت هذه المشكلة.

en: No order found
ar: لا يوجد أي طلبات

en: email address
ar: البريد الإلكتروني

en: Staff status
ar: وضعية الموظف

en: Designates whether the user can log into this admin site.
ar: يحدد ما إذا كان المستخدم يستطيع الدخول إلى موقع الإدارة.

en: Active
ar: نشط

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ar: يحدد ما إذا كان المستخدم سيعامل على أنه نشط. ألغي هذا الخيار بدلا من حذف الحسابات.

en: date joined
ar: تاريخ الاشتراك

en: Users
ar: الأعضاء

en: Subject
ar: العنوان

en: Body Text
ar: نص الرسالة

en: Body HTML
ar: نص الرسالة بلغة HTML

en: Date Sent
ar: تاريخ الإرسال

en: Emails
ar: البريد الإلكتروني

en: Code used for looking up this event programmatically
ar: استخدام رمز للبحث عن هذا الحدث برمجيا

en: Order related
ar: طلب ذو صلة

en: User related
ar: عضو ذات صلة

en: Email Body Template
ar: قالب الرسالة الإلكترونية

en: SMS Template
ar: قالب SMS

en: SMS template
ar: قالب SMS

en: Date Updated
ar: تاريخ التحديث

en: Inbox
ar: صندوق الوارد

en: Archive
ar: أرشيف

en: Notification
ar: تنبيه

en: Notifications
ar: تنبيهات

en: Key
ar: مفتاح

en: Not yet confirmed
ar: لم يتم تفعيله بعد

en: Cancelled
ar: تم الالغاء

en: Closed
ar: مغلق

en: Date confirmed
ar: تاريخ التأكيد

en: Date cancelled
ar: تاريخ الإلغاء

en: Date closed
ar: تاريخ الإغلاق

en: Product alert
ar: تنبيهات المنتج

en: Product alerts
ar: تنبيهات المنتج

en: Product Alerts
ar: تنبيهات المنتج

en: A confirmation email has been sent to %s
ar: تم إرسال رسالة التأكيد إلى %s

en: Your stock alert is now active
ar: تم تفعيل تنبيه مخزون المنتج

en: Your stock alert cannot be confirmed
ar: تنبيه مخزون المنتج لا يمكن تأكيده

en: Your stock alert has been cancelled
ar: تم إاغاء تنبيه مخزون المنتج

en: Your stock alert cannot be cancelled
ar: لا يمكن إلغاء تنبيه مخزون المنتج

en: Customer
ar: العميل

en: Email address
ar: البريد الإلكتروني

en: Password
ar: كلمة المرور

en: The entered password is not valid!
ar: كلمة المرور المدخلة غير صالحة

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: The two password fields didn't match.
ar: حقلين كلمة المرور غير متطابقين

[ctx: start date]
en: From
ar: من

[ctx: end date]
en: To
ar: الى

en: Order number
ar: رقم الطلب

en: At least one field is required.
ar: حقل واحد على الأقل مطلوب

en: All orders
ar: جميع الطلبات

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
ar: الطلبات بين %(date_from)s و %(date_to)s و تشتمل على طلب رقم %(order_number)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
ar: الطلبات بين %(date_from)s و %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
ar: الطلبات منذ %(date_from)s و تشتمل على طلب رقم %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
ar: الطلبات منذ %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
ar: الطلبات حتى %(date_to)s و تشتمل على طلب رقم %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
ar: الطلبات حتى %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
ar: الطلبات التي تشتمل على طلب رقم %(order_number)s

en: A user with this email address already exists
ar: عميل بنفس البريد الإلكتروني هذا مسجل مسبقا

en: Send notification to
ar: إرسال التأكيد إلى

en: Enter your email
ar: أدخل بريدك الإلكتروني

en: There is already an active stock alert for %s
ar: يوجد تنبيه فعال مسبقا للمنتج %s

en: You already have an active alert for this product
ar: لديك تنيه فعال مسبقا لهذا المنتج

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
ar[0]: %(count)d تنبيهات تم أرشفتها
ar[1]: %(count)d تنبيهات تم أرشفتها
ar[2]: %(count)d تنبيهات تم أرشفتها
ar[3]: %(count)d تنبيهات تم أرشفتها
ar[4]: %(count)d تنبيهات تم أرشفتها
ar[5]: %(count)d تنبيهات تم أرشفتها

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
ar[0]: %(count)d تنبيهات تم حفظها
ar[1]: %(count)d تنبيهات تم حفظها
ar[2]: %(count)d تنبيهات تم حفظها
ar[3]: %(count)d تنبيهات تم حفظها
ar[4]: %(count)d تنبيهات تم حفظها
ar[5]: %(count)d تنبيهات تم حفظها

en: Welcome back
ar: مرحبا بعودتك

en: Thanks for registering!
ar: شكرا لإنضمامك

en: Profile
ar: الملف

en: Edit Profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Profile updated
ar: تحديث الملف الشخصي

en: Delete profile
ar: حذف الملف الشخصي

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
ar: تم حذف ملفك الشخصي. شكرا لك لإستخدام الموقع.

en: Change Password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Password updated
ar: تم تحديث كلمة المرور

en: Email History
ar: سجل البريد الإلكتروني

en: Order History
ar: سجل الطلبات

en: Order
ar: الطلب

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
ar: لا يمكن إعادة طلب الطلب رقم %(number)s حيث جميع الطلبات به غير متاحة للشراء

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
ar: %(qty)d نسخ من '%(product)s' تم إضافتها لسلة التسوق

en: '%s' has been added to your basket
ar: '%s' تمت إضافته لسلة التسوق

en: Address Book
ar: دفتر العناوين

en: Add a new address
ar: إضافة عنوان جديد

en: Address '%s' created
ar: تم إنشاء العنوان '%s'

en: Edit address
ar: تعديل العنوان

en: Address '%s' updated
ar: تم تحديث العنوان '%s'

en: Delete address?
ar: حذف العنوان؟

en: Address '%s' deleted
ar: تم حذف العنوان '%s'

en: We do not ship to this country
ar: لا نشحن لهذه الدولة

en: Wish Lists
ar: قائمة الأمنيات

en: Quantities updated.
ar: تم تحديث الكميات

en: Create a new wish list
ar: انشاء قائمة أمنيات جديدة

en: The requested product no longer exists
ar: المنتج المطلوب غير متاح حاليا

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
ar: قائمة الأمنيات تم انشاؤها و '%(name)s تمت إضافتها

en: Your wishlist has been created
ar: تم إنشاء قائمة الأمنيات

en: %(title)s has been added to your wishlist
ar: %(title)s تمت إضافته لقائمة الإمنيات الخاصه بكم

en: Your '%s' wishlist has been updated
ar: قائمة الأمنيات '%s' تم تحديثها

en: Delete %s
ar: حذف %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
ar: قائمة الأمنيات '%s' تم حذفها

en: '%s' was added to your wish list.
ar: تمت إضافة '%s' لقائمة الأمنيات الخاصة بكم

en: Remove %s
ar: إزالة %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
ar: تم إزالة '%(title)s' من قائمة الإمنيات '%(name)s'

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
ar: تم نقل '%(title)s' إلى قائمة الأمنيات '%(name)s'

en: Create a new product of type
ar: انشاء منتج جديد من النوع

en: -- Choose type --
ar: - اختيار النوع -

en: Product title
ar: اسم المنتج

en: Select an option group
ar: اختر خيار مجموعة

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
ar: يجب تعيين سجل مخزون واحد على الأقل لشريك أنت مرتبط به.

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
ar: المنتجات المنفردة و المرتبطة بمنتج رئيسي يجب ان تكون بقسم واحد على الأقل

en: A child product should not have categories
ar: المنتج الفرعي لا يجب ان يكون بأي قسم

en: Title
ar: العنوان

en: Stock records
ar: سجلات المخزون

en: %s Category | %s Categories
ar[0]: %s قسم
ar[1]: قسم %s
ar[2]: %s قسمين
ar[3]: %s أقسام
ar[4]: %s أقسام
ar[5]: %s أقسام

en: Product search results
ar: نتائج البحث عن منتج

en: Please choose a product type
ar: يرجى إختيار نوع منتج

en: Create new %(product_class)s product
ar: أنشئ %(product_class)s جديد للمنتج

en: Create new variant of %(parent_product)s
ar: أنشئ متغير جديد لـ %(parent_product)s

en: Editing variant of %(parent_product)s
ar: تحرير تشكيلة %(parent_product)s

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
ar: المعلومات المرسلة غير صحيحة, الرجاء تصحيحها و إعادة إرسالها

en: Delete product variant?
ar: حذف نوع المنتج؟

en: Delete product?
ar: حذف المنتج؟

en: Deleted product variant '%s'
ar: حذفت تشكيلة المنتج '%s'

en: All alerts
ar: جميع التنبيهات

en: Add a new category
ar: إضافة قسم جديد

en: Category created successfully
ar: تم إنشاء القسم بنجاح

en: Category updated successfully
ar: تم تحديث القسم ينجاح

en: Add a new product type
ar: إضافة تصنيف منتج جديد

en: Product type created successfully
ar: تم إنشاء تصنيف المنتج بنجاح

en: Update product type '%s'
ar: تحديث نوع المنتج '%s'

en: Product type updated successfully
ar: تم تحديث نوع المنتج بنجاح

en: Product Types
ar: انواع المنتج

en: Delete product type '%s'
ar: حذف نوع المنتج '%s'

en: Unable to delete '%s'
ar: غير قادر على حذف '%s'

en: Product type deleted successfully
ar: تم حذف تصنيف المنتج بنجاح

en: Communications dashboard
ar: لوحة الاستعلام

en: Email subject template
ar: قالب عنوان البريد الإلكتروني

en: Email body text template
ar: المحتوى النصي لقالب البريد الإلكتروني

en: Preview email
ar: معاينة البريد الإلكتروني

en: No order found with this number
ar: لا يوجد طلبات بهذا الرقم

en: Please enter an email address
ar: الرجاء إدخال البريد الالكتروني

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
ar: المعلومات المرسلة غير صحيحة, الرجاء تصحيحها و إعادة إرسالها

en: Email saved
ar: تم الحفظ

en: A preview email has been sent to %s
ar: تم إرسال بريد المعاينة إلى %s

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Offers dashboard
ar: لوحة العروض

en: Start date
ar: تاريخ البداية

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: The end date must be after the start date
ar: يجب أن يكون تاريخ النهاية بعد تاريخ البدء

en: Custom condition
ar: شرط مخصص

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
ar: الرجاء اختيار مجموعة, نوع, قيمة او تحديد شرط مخصص

en: Offer name
ar: اسم العرض

en: Is active?
ar: فعال؟

en: Order date
ar: تاريخ الطلب

en: Order total
ar: إجمالي الطلب

en: Cost
ar: التكلفة

en: All offers
ar: جميع العروض

en: Offers matching '%s'
ar: العروض المطابقة '%s'

en: %s step not complete
ar: الخطوة %s غير مكتملة

en: Offer '%s' updated
ar: العرض '%s' تم تحديثة

en: Offer '%s' created!
ar: العرض '%s' تم إنشاؤه!

en: Name and description
ar: الإسم و الوصف

en: Incentive
ar: العمولة

en: Restrictions
ar: القيود

en: Offer deleted!
ar: تم حذف العرض!

en: Offer is already suspended
ar: العرض معلق مسبقا

en: Offer suspended
ar: العرض معلق

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
ar: العرض لا يمكن تفعيله حيث انه غير معلق حاليا

en: Offer reinstated
ar: تم تفعيل العرض

en: Orders dashboard
ar: لوحة الطلبيات

en: Orders placed since %s
ar: الطلبات منذ %s

en: Orders placed until %s
ar: الطلبات حتى %s

en: Customer name
ar: اسم العميل

en: Product name
ar: اسم المنتج

en: Partner SKU
ar: SKU الشريك

en: Date from
ar: التاريخ منذ

en: Date to
ar: التاريخ إلى

en: Voucher code
ar: رقم قسيمة الشراء

en: Payment method
ar: طريقة الدفع

en: Get results as
ar: الحصول على النتائج كـ

en: New order status
ar: حالة الطلبية الجديدة

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made after a particular date.
en: Placed after {start_date}
ar: حددت بعد {start_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made before a particular date.
en: Placed before {end_date}
ar: حددت قبل {end_date}

note: Translators: This string refers to an order in an online store.  Some examples of order status are "purchased", "cancelled", or "refunded".
en: Order status is {order_status}
ar: حالة الطلبية هي {order_status}

en: Order value
ar: قيمة الطلب

en: Date of purchase
ar: تاريخ الشراء

en: Number of items
ar: عدد المنتجات

en: Order status
ar: حالة الطلب

en: Customer email address
ar: عناون البرد الإلكتروني للعميل

en: Deliver to name
ar: توصيل للإسم

en: The entered quantity for line #%s is not valid
ar: الكمية المدخلة للمنتج #%s  غير صحيحة

en: Note saved
ar: تم حفظ الملاحظة

en: Note cannot be deleted
ar: لا يمكن حذف الملاحظة

en: Note deleted
ar: تم حذف الملاحظة

en: Invalid form submission
ar: تقديم غير صالح للنموذج

en: Please choose a valid amount
ar: يرجى اختيار مبلغ صالح

en: Delivery address updated
ar: عنوان التسليم تم تحديثه

en: Pages dashboard
ar: لوحة الصفحات

[ctx: Page title]
en: Title
ar: عنوان

en: All pages
ar: جميع الصفحات

en: Create New Page
ar: إضافة صفحة جديدة

en: Partners dashboard
ar: لوحة الداعمون

[ctx: Partner's name]
en: Name
ar: الإسم

en: Full dashboard access
ar: تحكم كامل بلوحة التحكم

en: Limited dashboard access
ar: تحكم محدود بلوحة التحكم

en: User role
ar: دور المستعمل

en: Confirm Password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: All partners
ar: كل الشركاء

en: Partners matching '%s'
ar: شركاء يطابقون '%s'

en: Create new partner
ar: إنشاء شريك جديد

en: Partner '%s' was created successfully.
ar: تم إضافة الشريك '%s' بنجاح.

en: Partner '%s' was updated successfully.
ar: الداعم '%s' تم تحديث معلوماته بنجاح

en: Partner '%s' was deleted successfully.
ar: الداعم '%s' تم حذف معلوماته بنجاح

en: Create user
ar: إنشاء مستخدم

en: User '%s' was created successfully.
ar: المستعمل '%s' تم ادراج معلوماته بنجاح

en: Edit user '%s'
ar: تحرير معلومات المستعمل '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
ar: معلومات المستعمل '%s' تم تحيثها بنجاح

en: %d product added to range | %d products added to range
ar[0]: تم إضافة %d منتج للنطاق
ar[1]: تم إضافة %d منتجات للنطاق
ar[2]: تم إضافة %d منتجات للنطاق
ar[3]: تم إضافة %d منتجات للنطاق
ar[4]: تم إضافة %d منتجات للنطاق
ar[5]: تم إضافة %d منتجات للنطاق

en: Reports dashboard
ar: لوحة التقارير

en: Report Type
ar: نوع التقرير

en: Download
ar: تحميل

en: Reviews dashboard
ar: لوحة المراجعات

en: Keyword
ar: كلمة دليلية

en: to
ar: إلى

en: All reviews
ar: جميع التقييمات

en: Shipping dashboard
ar: لوحة الشحن

en: Users dashboard
ar: لوحة معلومات المستعمل

[ctx: User's name]
en: Name
ar: الأسم

en: All users
ar: جميع المستخدمين

en: A password reset email has been sent
ar: رسالة إعادة ضبط كلمة المرور تم إرسالها

en: All Alerts
ar: جميع التنبيهات

en: Start datetime
ar: تاريخ البدء

en: End datetime
ar: تاريخ الانتهاء

en: Usage
ar: الإستخدام

en: Discount type
ar: نوع الخصم

en: Discount value
ar: قيمة الخصم

en: Is Active?
ar: هل فعّال؟

en: All vouchers
ar: جميع القسائم

en: Active vouchers
ar: القسائم المفعلة

en: Create voucher
ar: إنشاء قسيمة

en: Voucher created
ar: تم إنشاء القسيمة

en: Voucher updated
ar: تم تحديث القسيمة

en: Voucher deleted
ar: تم حذف القسيمة

en: Condition
ar: الحالة

en: Priority
ar: الأفضلية

en: Max basket applications
ar: الحد الأقصى من برامج سلة المشتريات

en: Max discount
ar: أقصى حد للخصم

en: Total Discount
ar: إجمالي الخصم

en: Number of applications
ar: عدد التطبيقات

en: Number of Orders
ar: عدد الطلبات

en: Conditional offer
ar: حالة العرض

en: Conditional offers
ar: حالة العروض

en: Offer is suspended
ar: العرض متوقف

en: Custom class
ar: فئة مخصصة

en: A discount value is required
ar: قيمة الخصم مطلوبة

en: Fixed discount benefits require a product range
ar: مزايا الحسم الثابت يحتاج مجال منتجات

en: Conditions
ar: الحالات

en: Is public?
ar: هل الامر عام؟

en: Includes all products?
ar: إ

en: Ranges
ar: النطاقات

en: Size
ar: الحجم

en: Uploaded By
ar: تم رفعه بواسطة

en: Date Uploaded
ar: تاريخ الرفع

en: Error Message
ar: رسالة خطأ

en: Date Processed
ar: تاريخ المعالجة

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
ar[0]: إشتري %(delta)d منتجات إضافية من %(range)s
ar[1]: إشتري %(delta)d منتجات إضافية من %(range)s
ar[2]: إشتري %(delta)d منتجات إضافية من %(range)s
ar[3]: إشتري %(delta)d منتجات إضافية من %(range)s
ar[4]: إشتري %(delta)d منتجات إضافية من %(range)s
ar[5]: إشتري %(delta)d منتجات إضافية من %(range)s

en: Offer
ar: العرض

en: Total discount
ar: اجمالي الخصم

en: Site
ar: الموقع

en: Billing Address
ar: عنوان المحاسبة

en: Order total (inc. tax)
ar: اجمالي الطلب (مع الضريبة)

en: Order total (excl. tax)
ar: اجمالي الطلب (من دون الضريبة)

en: Shipping charge (inc. tax)
ar: اجمالي الشحن (مع الضريبة)

en: Shipping charge (excl. tax)
ar: اجمالي الشحن (من دون الضريبة)

en: Shipping Address
ar: عنوان الشحن

en: Shipping method
ar: طريقة الشحن

en: Guest email address
ar: العنوان البريدي للزائر

en: In progress
ar: في تقدم

en: Message
ar: الرسالة

en: Partner name
ar: إسم الشري

en: Partner Notes
ar: ملاحظات الشركاء

en: Unit Cost Price
ar: سعر تكلفة الوحدة

en: Amount
ar: القيمة

en: Reference
ar: رقم المرجع

en: Lines
ar: الأسطر

en: Event
ar: فاعلية

en: Offer ID
ar: رقم العرض

en: Voucher ID
ar: رقم القسيمة

en: Frequency
ar: التردد

en: Order Discount
ar: ترتيب الخصم

en: Order Discounts
ar: ترتيب الخصومات

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
ar: الكمية المختارة لعناصر الطلب #%(line_id)s كبيرة جدا

en: Total incl. tax
ar: الإجمالي مع الضريبة

en: Date placed
ar: تاريخ الطلب

en: Orders placed
ar: الطلبات المطلوبة

en: Empty baskets cannot be submitted
ar: سلال المشتريات الفارغة لا يمكن طلبها

en: There is already an order with number %s
ar: يوجد طلب بالرقم %s مسبقا

en: Cost Price
ar: سعر التكلفة

en: Open
ar: مفتوح

en: Date Closed
ar: تاريخ الإغلاق

en: unavailable
ar: غير متوفر

en: Unavailable
ar: غير متوفر

en: Available
ar: متوفر

en: no stock available
ar: لا يوجد مخزون

en: In stock
ar: متوفر

en: Source
ar: المصدر

en: Transaction
ar: صفقة

en: Transactions
ar: صفقات

en: Source Type
ar: نوع المصدر

en: Sources
ar: المصادر

en: Source Types
ar: أنواع المصدر

en: Card Type
ar: نوع البطاقة

en: Number
ar: الرقم

en: Expiry Date
ar: تاريخ الإنتهاء

en: Partner Reference
ar: مرجع الشريك

en: Payment
ar: الدفع

en: Card number
ar: رقم البطاقة

en: Valid to
ar: صالح لغاية

en: Valid from
ar: صالح من

en: CCV number
ar: رقم التفويض

en: Please enter a 3 or 4 digit number
ar: يرجى ادخال رقم مكون من 3 او 4 ارقام

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
ar: هذا هو رقم الضمان الذس يتكون من 3 أو 4 أرقام على ظهر بطاقتك المصرفية

en: Display Order
ar: عرض الطلب

en: Clicks
ar: الضغطات

en: Page URL
ar: عنوان الصفحة

en: Pages
ar: الصفحات

en: List
ar: قائمة

en: Search
ar: البحث

en: Newest
ar: الأحدث

en: Title A to Z
ar: العنوان من أ إلى ي

en: Title Z to A
ar: العنوان من ي إلى أ

en: Shipping Method
ar: طريقة الشحن

en: Shipping Methods
ar: طرق الشحن

en: Price per order
ar: السعر للطلب

en: Price per item
ar: السعر للوحدة

en: Free Shipping
ar: شحن مجاني

en: Default Weight
ar: الحجم الإفتراضي

en: Shipping
ar: الشحن

en: Free shipping
ar: شحن مجاني

en: No shipping required
ar: لا شحن مطلوب

en: Offers
ar: العروض

en: Voucher
ar: قسيمة

en: Default
ar: افتراضي

en: Wish List
ar: قائمة الأمنيات

en: Wish list line
ar: قائمة الأمنيات

en: Wishlists
ar: قائمة الأمنيات

en: This field is required
ar: هذا الحقل مطلوب

en: Low stock alerts
ar: تنبيهات انخفاض المخزون

en: Fulfilment
ar: الإنجاز

en: Statistics
ar: إحصائيات

en: Partners
ar: الشركاء

en: Customers
ar: العملاء

en: Stock alert requests
ar: طلبات انخفاض المخزون

en: Content
ar: المحتوى

en: Content blocks
ar: كتل المحتوى

en: Content blocks by page
ar: كتل المحتوى لكل صفحة

en: Email templates
ar: قوالب البريد الإلكتروني

en: Reviews
ar: الترشيحات

en: Reports
ar: التقارير

en: Price range
ar: نطاق السعر

en: 0 to 20
ar: 0 إلى 20

en: 20 to 40
ar: 20 إلى 40

en: 40 to 60
ar: 40 إلى 60

en: 60+
ar: أكثر من 60

en: This is not a valid local or international phone format.
ar: صيغة رقم الهاتف ليست لرقم محلي او دولي.

en: Page not found
ar: لم نتمكن من إيجاد الصفحة

en: Page not found!
ar: لم نتمكن من إيجاد الصفحة!

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
ar: عذرا, الصفحة التي تبحث عنها لم يتم إيجادها

en: Server error!
ar: خطأ في الخادم!

en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
ar: 
    ‏<strong>%(title)s</strong> تم حفظه لوقت اخر

en: Your basket is now empty
ar: سلة التسوق الآن فارغة

en: View basket
ar: عرض سلة التسوق

en: Checkout now
ar: إتمام عملية الشراء

en: You could be missing out on offers!
ar: قد تفوتك العروض!

en: Items to buy now
ar: المنتجات للشراء الآن

en: Price
ar: السعر

en: Total
ar: مجموع

en: Update
ar: تحديث

en: Remove
ar: إزالة

en: Save for later
ar: حفظ لوقت لاحق

en: Voucher/promo code
ar: رمز العرض/قسيمة الشراء

en: I have a voucher code...
ar: لدي قسيمة شرائية...

en: Add voucher
ar: إضافة قسيمة شرائية

en: or
ar: أو

en: cancel
ar: إلغاء

en: Totals
ar: الإجمالي

en: Proceed to checkout
ar: المتابعة للشراء

en: Your basket is empty.
ar: سلة التسوق فارغة

en: Continue shopping
ar: متابعة التسوق

en: Items
ar: المنتجات

en: Move to basket
ar: النقل لسلة التسوق

en: Qty
ar: الكمية

en: Total:
ar: الاجمالي:

en: Basket total (before discounts)
ar: اجمالي السلة (قبل الخصم)

en: Discount
ar: الخصم

en: Basket total (after discounts)
ar: اجمالي السلة (بعد الخصم)

en: Basket total
ar: اجمالي سلة التسوق

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
ar: يمكن اختيار طرق الشحن بديلة خلال اتمام عملية الشراء

en: Shipping total (before discounts)
ar: إجمالي الشحن (قبل الخصم)

en: Shipping total (after discounts)
ar: إجمالي الشحن (بعد الخصم)

en: Tax
ar: الضريبة

en: Post order actions
ar: الأحداث بعد الطلب

en: These will be applied once your order is placed.
ar: سيتم التطبيق بعد إرسال الطلب.

en: Taxes will be added during checkout.
ar: الضريبة سيتم إضافتها خلال عملية الشراء

en: No products found.
ar: لا يوجد منتجات.

en: Product Information
ar: معلومات المنتج

en: Product Type
ar: نوع المنتج

en: Availability
ar: التوافر

en: Number of reviews
ar: عدد التقييمات

en: Add to basket
ar: أضف الى سلة التسوق

en: You have an active stock alert for this product.
ar: لديك تنبيه مخزون فعال لهذا المنتج.

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
ar: سيتم إعلامك عبر البريد الإلكتروني حال توافر هذا المنتج بالمخزون.

en: Notify me
ar: أبلغني

en: Add to wish list
ar: أضف إلى قائمة الأمنيات

en: Create a new wishlist
ar: إنشاء قائمة أمنيات جديدة

en: Please login to add products to a wish list.
ar: الرجاء تسجيل الدخول لإضافة منتجات لقائمة الأمنيات

en: Permalink
ar: الرابط الدائم

en: Is this review helpful?
ar: هل هذا التقييم مفيد؟

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Write a review
ar: اكتب تقييمك

en: Customer reviews
ar: تقييمات العملاء

en: Go
ar: أذهب

en: This product does not have any reviews yet.
ar: لم يتم تقييم هذا المنتج حتى الأن.

en: Change
ar: تعديل

en: Contact
ar: اتصال

en: Phone
ar: هاتف

en: Payment details to go here
ar: معلومات الدفع

en: Edit order contents
ar: تعديل محتوى الطلب

en: Order contents
ar: محتوى الطلب

en: Item
ar: المنتج

en: Checkout gateway
ar: طريقة الدفع

en: Who are you?
ar: من انت?

en: Get a password reminder
ar: الحصول على تذكير كلمة المرور

en: Continue
ar: استمر

en: 1. Shipping address
ar: 1. عنوان الشحن

en: 2. Shipping method
ar: 2. طريقة الشحن

en: 3. Payment
ar: 3. الدفع

en: Where should we ship to?
ar: إلى اين يجب ان نشحن الطلب؟

en: Delete
ar: حذف

en: Select option
ar: اختيار طريقة شحن

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
ar: يرجى حفظ نسخة من هذا المرجع أو طباعة هذه الصفحة لإستخدامها في حال تواصلكم معنا بخصوص الطلب.

en: No shipping address required.
ar: عنوان الشحن غير مطلوب.

en: No payment was required for this order.
ar: لا يتطلب الدفع لهذا الطلب

en: Items purchased
ar: المنتجات المشتراه

en: Shipping charge (before discounts)
ar: قيمة الشحن (قبل الخصم)

en: Shipping charge (after discounts)
ar: قيمة الشحن (بعد الخصم)

en: Shipping charge
ar: قيمة الشحن

en: Order tax
ar: ضريبة الطلب

en: Tracking your order
ar: متابعة طلبك

en: You can track the status of your order
ar: يمكنك تتبع حالة طلبك

en: Print this page
ar: طباعة هذه الصفحة

en: Are you sure you want to delete this address?
ar: هل انت متأكد من حذف هذا العنوان؟

en: Yes!
ar: نعم!

en: Save
ar: حفظ

en: Address book
ar: دفتر العناوين

en: Default shipping address
ar: عنوان الشحن الإفتراضي

en: Default billing address
ar: عنوان المحاسبة الإفتراضي

en: Edit
ar: تعديل

en: There are no addresses in your address book.
ar: لا يوجد عناوين في دفتر العناوين الخاص بكم

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
ar: لا يوجد لديك أي تنبيهات فعالة لأي منتج غير متوفر حاليا

en: Cancel
ar: إلغاء

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
ar: 
    ‏<a href="%(url)s">%(title)s</a> متوفر حاليا

en: Order #%(number)s
ar: الطلب #%(number)s

en: Contact number
ar: رقم الإتصال

en: Notes
ar: الملاحظات

en: Estimated dispatch date
ar: التاريخ المتوقع للشحن

en: Line price excl. tax
ar: المبلغ من دون الضريبة

en: Line price incl. tax
ar: المبلغ مع الضريبة

en: Basket total (inc. tax)
ar: اجمالي سلة التسوق (مع الضريبة)

en: Account
ar: حساب

en: Email history
ar: سجل المراسلات

en: Date sent
ar: تاريخ الإرسال

en: No emails found
ar: لم يتم العثور على أي رسائل

en: Thanks for using our site!
ar: شكرا لك لإستخدامك موقعنا!

en: The %(name)s team
ar: فريق %(name)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
ar: ان لم يكن التغيير من قبلكم، يرجى إعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك على الفور وتصحيح عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك:

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
ar: إذا كنت انت من غير عنوان البريد الإلكتروني، يمكنك تجاهل هذه الرسالة.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
ar: تصلك هذه الرسالة لأنه تم تغيير بريدك الإلكتروني إلى <strong>%(email)s</strong>.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
ar: تم تغير بريدك الإلكتروني في موقع %(site_name)s.

en: Hello,
ar: مرحبا,

en: Your order contains:
ar: طلبكم يحتوي على:

en: Basket total:
ar: اجمالي سلة التسوق:

en: Shipping:
ar: الشحن:

en: Order Total:
ar: اجمالي الطلب:

en: Shipping address:
ar: عنوان الشحن:

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
ar: مرحبا,
    
    يسعدنا إعلامكم ان طلبكم رقم %(order_number)s تم إستلامه
    و جاري العمل على تجهيزه قريبا.

en: quantity:
ar: الكمية:

en: price:
ar: القيمة:

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(status_url)s
ar: يمكنك عرض حالة هذا الطلب على الرابط أدناه:
    ‏%(status_url)s

en: The team
ar: الفريق

en: Confirmation of order %(number)s
ar: تأكيد الطلب رقم %(number)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
ar: اذا لم تكن من قام بتغييرها, الرجاء إعادة ضبطها مباشرة::

en: Otherwise, you can ignore this email.
ar: خلاف ذلك، يمكنك تجاهل هذه الرسالة.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
ar: 
    تصلك هذه الرسالة لأن كلمة المرور الخاصة بكم لدى %(name)s تم تغييرها.

en: Your password changed at %(site_name)s.
ar: تم تغيير كلمة المرور الخاصة بك في %(site_name)s.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
ar: تصلك هذه الرسالة لأنك قمت بطلب تغيير كلمة المرور الخاصة بك لدى %(name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
ar: الرجاء زيارة الرابط التالي و إعادة ضبط كلمة المرور:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
ar: جاري تغيير كلمة المرور الخاصة بك في %(site_name)s.

en: Dear %(name)s,
ar: عزيزي %(name)s,

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
ar: 
    يرجى العلم ان الكمية المتوفرة محدودة. اسرع بالحصول عليها اوو قد يتم شراؤها من قبل عملاء آخرين.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
ar: 
    تم إيقاف التنبيهات التلقائية لهذا المنتج على بريدكم
    
    شكرا لإهتمامكم,
    فريق %(site_name)s

en: Confirmation required for stock alert
ar: تأكيد الإشتراك مطلوب بتنبية توافر المنتج

en: Thank you for registering.
ar: شكرا لتسجيلكم معنا.

en: Products you recently viewed
ar: المنتجات التي استعرضتها مؤخرا

en: Login or register
ar: الدخول أو التسجيل

en: Register
ar: التسجيل

en: Registering...
ar: جاري التسجيل...

en: Notifications inbox
ar: صندوق التنبيهات

en: Sender
ar: المرسل

en: Return to notifications inbox
ar: الرجول لصندوق التنبيهات

[ctx: noun]
en: Archive
ar: الأرشيف

en: View
ar: عرض

[ctx: verb]
en: Archive
ar: أرشف

en: With selected items:
ar: العناصر المحددة:

en: There are no notifications to display.
ar: لا يوجد أي تنبيهات للعرض.

en: Re-order
ar: إعادة ترتيب

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Please confirm your password to delete your profile.
ar: الرجاء إدخال كلمة المرور لتأكيد حذف حسابكم

en: Warning
ar: تحذير

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
ar: 
                    سيؤدي ذلك إلى حذف جميع معلومات حسابك من الموقع. عملية حذف الحساب لا يمكن التراجع
                    عنها.

en: Delete?
ar: حذف؟

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
ar: 
                    هل انت متأكد من حذف %(name)s؟

en: Your wish list is empty.
ar: قائمة الأمنيات فارغة

en: Sections
ar: التصنيفات

en: Delete category?
ar: حذف القسم؟

en: Delete category
ar: حذف القسم

en: Create new category
ar: إضافة قسم جديد

en: You are editing:
ar: أنت تقوم بتحرير:

en: Edit category
ar: تعديل القسم

en: Add child category
ar: إضافة قسم فرعي

en: View on site
ar: عرض على الموقع

en: Edit again
ar: تحرير مرة أخرى

en: View it on the site
ar: عرض على الموقع

en: Delete product type?
ar: حذف نوع المنتج؟

en: Delete product type
ar: حذف نوع المنتج

en: Create product type
ar: إضافة نوع منتج

en: Create new product
ar: إضافة منتج جديد

en: New Product
ar: منتج جديد

en: Search Products
ar: بحث المنتجات

en: Product details
ar: تفاصيل المنتج

en: Product Type:
ar: نوع المنتج:

en: Cost price
ar: سعر الكلفة

en: All
ar: الجميع

en: Preview
ar: عرض

en: Edit email
ar: تحرير البريد الإلكتروني

en: Email content
ar: تعجيل المحتوى

en: Total Orders
ar: إجمالي الطلبات

en: New Customers
ar: العملاء الجدد

en: Total Customers
ar: إجمالي العملاء

en: Total Products
ar: إجمالي المنتجات

en: Total orders
ar: إجمالي الطلبات

en: Total lines
ar: إجمالي الخطوط

en: Manage
ar: إدارة

en: Orders - All Time
ar: الطلبات - كل الوقت

en: Total customers
ar: إجمالي العملاء

en: New customers
ar: العملاء الجدد

en: Total products
ar: إجمالي المنتجات

en: Welcome
ar: مرحبا

en: Return to site
ar: العودة للموقع

en: Log out
ar: خروج

en: Delete offer
ar: حذف العرض

en: Are you sure you want to delete this offer?
ar: هل أنت متأكد من حذف هذا العرض؟

en: Reinstate offer
ar: إرجاع العرض

en: Suspend offer
ar: عرض متوقف

en: Total cost:
ar: إجمالي التكلفة:

en: Number of orders:
ar: عدد العروض:

en: Number of uses:
ar: عدد الإستخدامات

en: Date created:
ar: تاريخ الإنشاء:

en: Offer details
ar: تفاصيل العرض

en: Is available?
ar: هل متاح؟

en: Browse
ar: تصفح

en: Stats
ar: الإحصاءات

en: No offers found.
ar: لا توجد عروض.

en: Steps
ar: الخطوات

en: 1. Name and description
ar: ١. الإسم والوصف

en: Save this offer
ar: حفظ هذا العرضذ

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Product Options
ar: خيارات المنتج

en: Partner details
ar: تفاصيل الشريك

en: Shipping details
ar: تفاصيل الشحن

en: Partner notes
ar: ملاحظات الشحن

en: Order Total
ar: اجمالي لطلب

en: Order Details
ar: تفاصيل الطلب

en: Discounts
ar: خصومات

en: Line ID
ar: خط

en: Go!
ar: ذهاب!

en: Product:
ar: منتج:

en: quantity
ar: الكمية

en: Admin
ar: مدير

en: Save note
ar: حفظ الملاحظة

en: Advanced Search
ar: بحث متقدم

en: Close
ar: إغلاق

en: Deleted
ar: حذف

en: Changing...
ar: جاري التغيير...

en: Done
ar: تم

en: Delete page
ar: حذف الصفحة

en: Create new page
ar: إنشاء صفحة جديدة

en: No pages found.
ar: لا توجد صفحات.

en: Oops! We found some errors
ar: عذرا حدث خطأ فني!

en: please check the error messages below and try again
ar: الرجاء التحقق من الأخطاء بالأسفل و معاودة المحاولة لاحقا

en: previous
ar: السابق

en: 
                    Page %(page_num)s of %(total_pages)s
ar: 
                    صفحة %(page_num)s من %(total_pages)s

en: next
ar: التالى

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
ar: 
    العميل %(user_name)s تم فك ربطة من %(partner_name)s.

en: Undo
ar: تراجع

en: Delete partner
ar: حذف الشريك

en: Are you sure you want to delete this partner?
ar: هل أنت متأكد من حذف هذا الوكيل؟

en: Edit the user's details
ar: تعديل بيانات العميل

en: No users associated.
ar: لم يتم تحديد اي عميل

en: No address associated.
ar: لا عناوين مرتبطة

en: Manage partner and users
ar: إدارة الشركاء و العملاء

en: Link an existing user
ar: ربط عميل حالي

en: Link a new user
ar: ربط عميل جديد

en: No partners found.
ar: لا يوجد أي شركاء

en: Unlinking...
ar: جاري فك الربط...

en: Unlink user
ar: فك ربط عميل

en: No users linked.
ar: لا يوجد عملاء مرتبطين

en: Link a user
ar: ربط عميل

en: Manage users
ar: إدارة العملاء

en: Update details
ar: تحديث التفاصيل

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
ar: يمكن إدخال جزء من عنوان البريد الإلكتروني لإظهار نتائج عناوين متعدده (مثلا 'example.com@').

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
ar: 
                                                    العميل مرتبط سلفا مع %(name)s.

en: Linking...
ar: جاري الربط...

en: Link user
ar: ربط عميل

en: No users found.
ar: لا يوجد عملاء

en: Content block
ar: منطقة محتوى

en: Add to a page
ar: إضافة الى صفحة

en: Add to page
ar: إضافة إلى الصفحة

en: Change display order
ar: تغيير ترتيب العرض

en: View by page
ar: عرض بواسطة الصفحة

en: Creating...
ar: جاري الإنشاء...

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
ar: 
        <p>الملف <strong>%(filename)s</strong> تمت معالجته.</p>

en: Edit products
ar: تعديل المنتجات

en: products
ar: المنتجات

en: Add products
ar: إضافة منتجات

en: Running...
ar: جاري التشغيل...

en: Filename
ar: إسم الملف

en: Date uploaded
ar: تاريخ الرفع

en: Products in range
ar: المنتجات بالمجال

en: Generating...
ar: جاري الإنشاء...

en: Review
ar: تقييم

[ctx: Review title]
en: Title
ar: العنوان

en: [Product deleted]
ar: [تم حذف المنتج]

en: No reviews found.
ar: لا يوجد تقييمات

en: Delete weight band?
ar: حذف فرقة الوزن؟

en: Shipping methods
ar: طريقة الشحن

en: Weight range (kg)
ar: مجال الشحن (كغم)

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف طريقة فرقة الوزن هذه؟

en: Edit weight band
ar: تعديل فرقة الوزن

en: Edit shipping method
ar: تعديل طريقة الشحن

en: reset
ar: إعادة تعيين

en: Date alert sent
ar: تاريخ إرسال التنبيه

en: No alerts found.
ar: لا يوجد تنبيهات

en: General
ar: عام

en: Yes,No
ar: نعم،لا

en: Staff
ar: العاملين

en: Last login
ar: آخر تسجيل دخول

en: Date joined
ar: تاريخ الإلتحاق

en: Number of orders
ar: عدد الطلبات

en: Order Number
ar: رقم الطلب

en: Total value
ar: إجمالي القيمة

en: Product ID
ar: معرف المنتج

en: Voucher details
ar: تفاصيل القسيمة

en: Create new voucher
ar: إنشاء قسيمة جديدة

en: Inactive
ar: غير فعال

en: No vouchers found.
ar: لم يتم العثور على أي قسائم شراء.

en: Sorry!
ar: عذرا!

en: Return to previous page
ar: الرجوع للصفحة السابقة

en: Go to homepage
ar: الذهاب للصفحة الرئيسية

en: Edit this page
ar: تعديل الصفحة

en: Upload Image
ar: تحميل الصور

en:  This offer is no longer available.
ar:  هذا العرض لم يعد متاحا.

en: What you need to do
ar: ما عليك القيام به

en: There are no site offers at the moment.
ar: لا يوجد أي عروض عبر الموقع حاليا.

en: Browse products in offer
ar: تصفح المنتجات بقسم العروض

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: 
                            Total: %(total)s
ar: 
                            الإجمالي: %(total)s

en: Browse store
ar: عرض المتجر

en: See more
ar: رؤية المزيد

en: Password reset complete
ar: تم إعادة ضبط كلمة المرور بنجاح

en: Password reset
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Complete
ar: تمت

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
ar: تم تعيين كلمة المرور الخاصة بك. تستطيع المضي قدما وتسجيل الدخول الآن.

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Enter a new password
ar: ادخل كلمة سر جديدة

en: Password reset email sent
ar: رسالة إعادة ضبط كلمة المرور تم إرسالها

en: Email sent
ar: تم ارسال البريد الإلكتروني

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
ar: هل نسيت كلمة المرورالخاصة بك ؟ ادخل عنوان بريدك الإلكتروني, وسنقوم إرسال تعليمات لوضع واحدة جديدة .

en: Send reset email
ar: إرسال رسالة إعادة تعيين البريد الإلكتروني

en: Refine your search
ar: أعد ضبط البحث

en: Found <strong>0</strong> results.
ar: لا يوجد أي نتائج

en: Back to search results
ar: العودة لنتائج البحث

en: You need to select some %ss
ar: يتوجب عليك إختيار بعض %ss
