django-oscar - en to ca translation catalogue (1057 entries)

en: Mr
ca: Sr.

en: Miss
ca: Srta.

en: Mrs
ca: Sra.

en: Ms
ca: Srta.

en: Dr
ca: Dr.

en: First name
ca: Nom

en: Last name
ca: Cognoms

en: First line of address
ca: Adreça

en: Second line of address
ca: Segona línia de l'adreça

en: Third line of address
ca: Tercera línia de l'adreça

en: City
ca: Ciutat

en: State/County
ca: Estat/País

en: Post/Zip-code
ca: Codi postal

en: Country
ca: País

en: Search text - used only for searching addresses
ca: Buscar texto - usado solamente para buscar direcciones

en: Address
ca: Adreça

en: Addresses
ca: Adreces

en: Country name
ca: Nom del pais

en: Countries
ca: Països

en: Phone number
ca: Telèfon

en: Shipping address
ca: Adreça d'enviament

en: Shipping addresses
ca: Adreces d'enviament

en: User
ca: Usuari

en: Default shipping address?
ca: Adreça d'enviament per defecte?

en: Default billing address?
ca: Adreça de facturació per defecte?

en: Address Hash
ca: Codi d'adreça

en: Date Created
ca: Data creació

en: User address
ca: Adreça de l'usuari

en: User addresses
ca: Adreces de l'usuari

en: Billing address
ca: Adreça de facturació

en: Billing addresses
ca: Adreces de facturació

en: Partner
ca: Cliente

en: Product
ca: Producte

en: Views
ca: Vistes

en: Basket Additions
ca: Contingut de la cistella

en: Purchases
ca: Compres

en: Score
ca: Puntuació

en: Product record
ca: Registre de producte

en: Product records
ca: Registress de producte

en: Record for '%s'
ca: Registre per '%s'

en: Product Views
ca: Vistes de producte

en: Orders
ca: Comandes

en: Order Lines
ca: Línies de comanda

en: Order Items
ca: Articles de la comanda

en: Total Spent
ca: Despesa total

en: Last Order Date
ca: Data darrera comanda

en: %(user)s viewed '%(product)s'
ca: %(user)s va mirar '%(product)s'

en: Search term
ca: Paraules de cerca

en: User search queries
ca: Consultes d'usuari

en: %(user)s searched for '%(query)s'
ca: %(user)s ha recercat per  '%(query)s'

en: Basket additions
ca: Continguts de la cistella

en: Product analytics
ca: Estadístiques de producte

en: Name
ca: Nom

en: Date registered
ca: Data d'enregistrament

en: Product views
ca: Vistes del Producte

en: Order lines
ca: Línies de la Comanda

en: Order items
ca: Articles de la comanda

en: Total spent
ca: Despesa total

en: Date of last order
ca: Data darrera comanda

en: User analytics
ca: Estadístiques de l'Usuari

en: Owner
ca: Propietari

en: Open - currently active
ca: Obert - Actiu

en: Merged - superceded by another basket
ca: Unit - substituit per una altra cistella

en: Saved - for items to be purchased later
ca: Desat - per artícles que es compraran més endavant

en: Frozen - the basket cannot be modified
ca: Congelat - la cistella no pot ser modificada

en: Submitted - has been ordered at the checkout
ca: Enviat - comanda passada per caixa

en: Status
ca: Estat

en: Vouchers
ca: Vals de descompte

en: Date created
ca: Data creació

en: Date merged
ca: Data de fusionat

en: Date submitted
ca: Data enviament

en: Basket
ca: Cistella

en: Baskets
ca: Cistelles

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
ca: Cistella %(status)s  (propietari: %(owner)s, línies: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
ca: Debido a limitaciones técnicas no podemos enviar mas de %(threshold)d productos por pedido.

en: Line Reference
ca: Línia de Referència

en: Quantity
ca: Quantitat

en: Currency
ca: Moneda

en: Price excl. Tax
ca: Preu excl. impost

en: Price incl. Tax
ca: Preu incl. impost

en: Basket line
ca: Linea de la cistella

en: Basket lines
ca: Linies de la cistella

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
ca: Cistella #%(basket_id)d, Producte #%(product_id)d, quantitat %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
ca: No es posible modificar la cistella %s

en: Line
ca: Linea

en: Option
ca: Opcion

en: Value
ca: Valor

en: Line attribute
ca: Atributo de Linea

en: Line attributes
ca: Atributos de Linea

en: Save for Later
ca: Guardar per mes tard

en: Move to Basket
ca: Moure a la cistella

en: Code
ca: Codi

en: Variant
ca: Variante

en: Please select a valid product
ca: Elija un producto valido

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
ca: Degut a limitacions tècniques, no podem enviar més de %(threshold)d artícles per comanda. La teva cistella en té %(basket)d.

en: User ID
ca: ID de Usuario

en: Basket status
ca: Estat de la cistella

en: Num lines
ca: Número de líneas

en: Num items
ca: Número d'artícules

en: Date of creation
ca: Data de creació

en: Time since creation
ca: Tiempo desde la creación

en: Open baskets
ca: Cistelles obertes

en: Time between creation and submission
ca: Tiempo entre creación y presentación

en: Submitted baskets
ca: Cistelles enviades

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
ca: No pot guardar un article per després si no t'has registrat.

en: The '%(code)s' voucher has expired
ca: El cupón '%(code)s' ha expirado

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
ca: No disposa de cap cupó de descompte per la seva cistella.

en: Voucher '%(code)s' added to basket
ca: El cupó '%(code)s' s'ha afegit a la teva cistella.

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
ca: El cupó '%(code)s' ja está disponible a la teva cistella.

en: No voucher found with code '%(code)s'
ca: No s'ha trobat cap cupó amb el codi '%(code)s'

en: Please enter a voucher code
ca: Envíe un código del cupón.

en: Voucher '%s' removed from basket
ca: El codi '%s' s'ha eliminat de la seva cistella.

en: Requires shipping?
ca: Requiere envío?

en: Track stock levels?
ca: Buscar nivells d'estoc?

en: Options
ca: Opciones

en: Product class
ca: Tipus de producte

en: Description
ca: Descripción

en: Image
ca: Imagen

en: Category
ca: Categoría

en: Product category
ca: Categorías del producto

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
ca: Universal Product Code (UPC) es un identificador de producto que no es especifico a un proveedor en particular. Eg un ISBN para un libro.

en: Choose what type of product this is
ca: Elije que tipo de producto es este

en: Attributes
ca: Atributos

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
ca: Opciones son valores que pueden ser asociados con un item cuando es agregado al carrito de un cliente. Esto puede ser algo como un mensage personalizado para ser impreso en una remera.

en: Recommended products
ca: Productes recomanats

en: Rating
ca: Puntuació

en: Date updated
ca: Fecha actualizada

en: Products
ca: Productes

en: Text
ca: Texto

en: Integer
ca: Entero

en: True / False
ca: Verdadero / Falso

en: Float
ca: Flotar

en: Rich Text
ca: Texto Rico

en: Date
ca: Data

en: Entity
ca: Entidad

en: Type
ca: Tipo

en: Option Group
ca: Grupo de Opcion

en: Required
ca: Requerido

en: Product attributes
ca: Atributos de producto

en: Must be str or unicode
ca: Debe ser str o unicode

en: Must be a float
ca: Debe ser un flotante

en: Must be an integer
ca: Debe ser un entero

en: Must be a date or datetime
ca: Debe ser una fecha o hora

en: Must be a boolean
ca: Debe ser un booleano

en: Must be an AttributeOption model object instance
ca: Debe ser una instancia del modelo AttributeOption

en: AttributeOption has not been saved yet
ca: Opción de atributo aun no ha sido guardado

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
ca: %(enum)s no es una válida elección para %(attr)s

en: Attribute
ca: Atributo

en: Boolean
ca: Booleano

en: Richtext
ca: Texto Enriquecido

en: Group
ca: Grupo

en: Attribute option
ca: Opción atributo

en: Required - a value for this option must be specified
ca: Requerido - un valor para esta opción debe ser especificado

en: Optional - a value for this option can be omitted
ca: Opcional - un valor para esta opción puede ser omitido

en: Caption
ca: Título

en: Product images
ca: Imágenes del producto

en: Catalogue
ca: Catàleg

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
ca: %(obj)s no tiene un nombre atributo %(attr)s'

en: %(attr)s attribute %(err)s
ca: %(attr)s atributo %(err)s

en: Body
ca: Missatge

en: Requires moderation
ca: Requiere moderación

en: Approved
ca: Aprovado

en: Rejected
ca: Denegado

en: Total Votes
ca: Vots totals

en: Delta Votes
ca: Votos Delta

en: anonymous
ca: anónimo

en: Up
ca: Arriba

en: Down
ca: Abajo

en: Vote
ca: Voto

en: Votes
ca: Votos

en: You cannot vote on your own reviews
ca: No pot votar els seu propis comentaris

en: Recency
ca: Recientes

en: You have already reviewed this product!
ca: Ya has comentado este producto!

en: Thank you for reviewing this product
ca: Gracies per evaluar aquest producte

en: Thanks for voting!
ca: Gracies per votar!.

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
ca: %(filename)s no es una imagen válida (%(error)s

en: %s is not a valid image archive
ca: %s no es un archivo de imagen valido

en: All products
ca: Tots els productes

en: Checkout
ca: Crea comanda

en: My email address is
ca: El meu correu electrònic és

en: You need to add some items to your basket to checkout
ca: Ha d'afegir alguns productes a la teva cistella abans de comprar.

en: Please either sign in or enter your email address
ca: Inicie sesión o bien introduzca su dirección de correo electrónico

en: Please choose a shipping address
ca: Escull una adreça d'enviament

en: Please choose a shipping method
ca: Tria un tipus d'enviament

en: Address saved
ca: Adreça guardada

en: Address deleted
ca: Adreça eliminada

en: Your submitted shipping method is not permitted
ca: El mètode d'entrega que heu seleccionat no està permès

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
ca: Ha ocurrido un problema cuando se procesaba el pedido - el tipo de pago. Contacte con nosotros si el problema continua.

en: No order found
ca: No se ha encontrado ningún pedido.

en: Active
ca: Activo

en: Users
ca: Usuarios

en: Subject
ca: Assumpte

en: Body Text
ca: Missatge text

en: Body HTML
ca: Missatge HTML

en: Date Sent
ca: Data enviat

en: Emails
ca: Correos

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
ca: Correu de %(user)s amb el assumpte '%(subject)s'

en: This is just used for organisational purposes
ca: Esto es solo usado para propósitos organizacionales

en: Order related
ca: Pedido relacionado

en: User related
ca: Usuario relacionado

en: Email Subject Template
ca: Assumpte plantilla de correu

en: Email Body Template
ca: Missatge plantilla de correu

en: Email Body HTML Template
ca: Missatge HTML plantilla de correu

en: HTML template
ca: Plantilla HTML

en: SMS Template
ca: Plantilla SMS

en: SMS template
ca: plantilla SMS

en: Date Updated
ca: Data actualizada

en: Communication event type
ca: Tipo de evento de comunicación

en: Communication event types
ca: Tipos de evento de comunicación

en: Archive
ca: Archivado

en: Notifications
ca: Notificacions

en: Key
ca: Llave

en: Not yet confirmed
ca: Todavía no se confirmado

en: Cancelled
ca: Cancel·lat

en: Closed
ca: Tancat

en: Date confirmed
ca: Data confirmat

en: Date cancelled
ca: Data cancel·lat

en: Date closed
ca: Data tancada

en: Product alerts
ca: Alertas de producto

en: An alert has been created
ca: Se ha creado una alerta

en: A confirmation email has been sent to %s
ca: Un email de confirmacion ha sido enviado a %s

en: Your stock alert is now active
ca: La alerta de stock ya esta activa

en: Your stock alert cannot be confirmed
ca: La alerta de stock no se ha confirmado.

en: Your stock alert has been cancelled
ca: La alerta d'estoc s'ha cancel·lat.

en: Your stock alert cannot be cancelled
ca: La alerta d'estock no s'ha cancel·lat.

en: Customer
ca: Cliente

en: Email address
ca: Correu electrònic

en: Password
ca: Contrasenya

en: The two password fields didn't match.
ca: Les dues contrasenyes no coincideixen.

en: Order number
ca: Número de comanda

en: All orders
ca: Todos los pedidos

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
ca: Los pedidos realizados entre %(date_from)s y %(date_to)s.

en: A user with this email address already exists
ca: Un usuari amb aquesta adreça de correu ja existeix.

en: Send notification to
ca: Enviar notificacion a

en: Enter your email
ca: Introduzca su email

en: There is already an active stock alert for %s
ca: Ya existe una alerta de stock activa para %s

en: You already have an active alert for this product
ca: Ya tienes una alerta para avisarle cuando haya stock para este producto.

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
ca[0]: %(count)d notificaciones archivadas.
ca[1]: %(count)d notificacions arxivades

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
ca[0]: %(count)d notificaciones eliminadas.
ca[1]: %(count)d notificacions eliminades

en: Profile
ca: Perfil

en: Password updated
ca: Contrasenya actualizada

en: Email History
ca: Historial de emails

en: Order History
ca: Historial de comandes

en: Order
ca: Pedido

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
ca: S'ha clonat les linies de la comanda %(number)s a la seva cistella.

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
ca: No se puede reordenar %(number)s ya que ninguna de sus líneas se encuentran disponibles para comprar.

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
ca: S'ha copiat %(qty)d de '%(product)s' a la seva cistella.

en: '%s' has been added to your basket
ca: '%s' s'ha afegit a la seva cistella.

en: Address Book
ca: Adreces

en: Add a new address
ca: Afegir una nova adreça

en: Edit address
ca: Editar direccion

en: Delete address?
ca: Eliminar l'adreça?

en: Create a new product of type
ca: Nuevo tipo de producto

en: Title
ca: Títol

en: Actions
ca: Acciones

en: Number of child categories
ca: Número de categorías hijas

en: Delete product?
ca: ¿Eliminar producto?

en: Deleted product '%s'
ca: Eliminar producto '%s'

en: Alerts with status "%s"
ca: Alertes amb l'estat "%s"

en: All alerts
ca: Totes les alertes

en: Add a new category
ca: Afegeix una nueva categoría

en: Category created successfully
ca: Se ha creado la categoría

en: Update category '%s'
ca: Actualitzar categoria '%s'

en: Category updated successfully
ca: Categoría actualizada correctamente.

en: Category deleted successfully
ca: Categoría eliminada correctamente.

en: Email subject template
ca: Plantilla de asunto de correo electrónico

en: Email body text template
ca: Missatge plantilla de correu

en: Email body HTML template
ca: Missatge HTML plantilla de correu

en: Preview email
ca: Vista previa email

en: No order found with this number
ca: No se ha encontrado pedidos con este número

en: Please enter an email address
ca: Introduzca un correo electrónico.

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
ca: El formulario enviado no es valido. Corrija los errores y reenvíelo

en: Email saved
ca: Email guardado

en: A preview email has been sent to %s
ca: Una vista previa del email ha sido enviado a %s

en: Dashboard
ca: Taulell

en: Start date
ca: Data d'inici

en: End date
ca: Data finalització

en: The end date must be after the start date
ca: La fecha de finalización debe ser posterior a la fecha de inicio.

en: Custom condition
ca: Condición de Personalizacion

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
ca: Elija un rango, tipo y valor o seleccione una condición personalizada.

en: Custom incentive
ca: Descuento personalizado

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
ca: Elige un rango, tipo y el valor o selecciona un descuento.

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
ca: Otras opciones no pueden activarse si usa un descuento personalizado.

en: Offer name
ca: Nombre de la oferta

en: Is active?
ca: Esta activo?

en: Order date
ca: Data comanda

en: Order total
ca: Total comanda

en: All offers
ca: Totes les ofertes

en: Offers matching '%s'
ca: Pedidos con similitud '%s'

en: %s step not complete
ca: %s paso sin completar

en: Offer '%s' updated
ca: Oferta '%s' actualizada

en: Offer '%s' created!
ca: Oferta '%s' creado

en: Name and description
ca: Nombre y descripción

en: Incentive
ca: Descuento

en: Restrictions
ca: Restricciones

en: Offer deleted!
ca: Se ha eliminado la oferta.

en: Offer is already suspended
ca: Se ha suspendido la oferta.

en: Offer suspended
ca: Suspender oferta

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
ca: La oferta no puede ser activada ya que no está suspendido.

en: Offer reinstated
ca: Oferta reinstaurada

en: Orders placed since %s
ca: Pedidos desde %s

en: Orders placed until %s
ca: Pedidos hasta %s

en: Customer name
ca: Cliente

en: Product name
ca: Nombre del producto

en: Partner SKU
ca: Codi client

en: Date from
ca: Fecha desde

en: Date to
ca: Fins la data

en: Voucher code
ca: Codi del cupó

en: Payment method
ca: Metodo de pago

en: Get results as
ca: Obtener resultados como

en: Order value
ca: Valor de pedido

en: Date of purchase
ca: Fecha de compra

en: Number of items
ca: Número de artículos

en: Order status
ca: Estado del pedido

en: Customer email address
ca: Correo electrónico del cliente

en: Deliver to name
ca: Entregar a nombre

en: Bill to name
ca: Factura a

en: The new status '%s' is not valid
ca: El nuevo estado '%s' no es valido

en: The new status '%s' is not valid for this order
ca: El nuevo estado '%s' no es valido para este pedido

en: Unable to change order status due to payment error: %s
ca: No es posible cambiar el estado del pedido debido al error de pago: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
ca: El estado del pedido ha cambiado de '%(old_status)s' a '%(new_status)s'

en: No valid action submitted
ca: Acción no válida enviada

en: Invalid action
ca: Acción invalida

en: You must select some lines to act on
ca: Debes seleccionar algunas líneas

en: Note saved
ca: Nota guardada

en: Note cannot be deleted
ca: Nota no puede ser eliminada

en: Note deleted
ca: Nota eliminada

en: Please choose a valid amount
ca: Utilitza una quantitat vàlida

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
ca: '%(status)s' no es un nuevo estado válido para linea %(line_id)d

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
ca: El estado #%(line_id)d ha cambiado '%(old_status)s' por '%(new_status)s'

en: The event type '%s' is not valid
ca: El tipo de evento '%s' no es valido

en: Unable to create shipping event: %s
ca: No es posible crear evento de envío: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
ca: No es posible crear evento de envío debido a error de pago: %s

en: Shipping event created
ca: Evento de envió creado

en: Payment event created
ca: Evento de pago creado

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
ca: %(field)s ha cambiado de '%(old_value)s' por '%(new_value)s'

en: Delivery address updated:
    %s
ca: Actualizada l'adreça de entrega:
    %s

en: Delivery address updated
ca: Direccion de entrega actualizado

en: All pages
ca: Todas las paginas

en:  with title containing '%s'
ca: mientras el título contiene: '%s'.

en: Create New Page
ca: Nueva página

en: Deleted page '%s'
ca: Pagina eliminada '%s'

en: Confirm Password
ca: Confirma contrasenya

en: Create new partner
ca: Crear un nuevo cliente

en: Create user
ca: Crear usuario

en: Promotion type
ca: Tipo de promoción

en: Position
ca: Posición

en: Where in the page this content block will appear
ca: Donde en la página este módulo aparecerá.

en: Content block removed successfully
ca: Se ha eliminado un módulo de contenido.

en: Content block created successfully
ca: Se ha creado un módulo de contenido.

en: Create a new %s content block
ca: Se ha creado un %s módulo de contenido

en: Product list content block created
ca: Módulo de lista de producto creado

en: Update content block
ca: Modificar módulo de contenido

en: Content block updated successfully
ca: Se ha actualizado un módulo de contenido.

en: Content block '%(block)s' added to page '%(page)s'
ca: Módulo '%(block)s' relacionado a la página '%(page)s'

en: No link found to delete
ca: No se ha encontrado un link para eliminar

en: Content block removed from page '%s'
ca: Módulo eliminado de la página '%s'

en: Product list promotion updated
ca: Lista de promoción de producto actualizado

en: Content block deleted successfully
ca: Se ha eliminado un módulo de contenido.

en: Product SKUs or UPCs
ca: Producto SKUs o UPSs

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
ca: Pots fer 'enganxar' a la selecció de SKUs (Stock Keeping Unit) or UPCs (Universal Product Code)

en: File of SKUs or UPCs
ca: Archivo de SKUs o UPCs

en: Either comma-separated, or one identifier per line
ca: O bé separats per comes o bé un identificador per línia

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
ca: Debe enviar una lista de SKU/UPCs o un fichero

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
ca: Ja existeixem productes amb %s SKU (Unitat de Manteniment d'Estoc) o UPC (Codi Universal de Producte) en aquest mateix rang.

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
ca: No trobo productes amb SKU (Unitat de Manteniment d'Estoc) o UPC (Codi Universal de Producte) que casin amb %s

en: Create range
ca: Crear rango

en: Range deleted
ca: Rango eliminado

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
ca[0]: Eliminado producto %d  del rango
ca[1]: Eliminado productos %d del rango

en: %d product added to range | %d products added to range
ca[0]: %d producto añadidos al rango
ca[1]: %d productos añadidos al rango

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
ca: No s'ha trobat producte(s) amb SKU (Unitat de Manteniment d'Estoc) o UPC (Codi Universal de Producte) que casin amb %s

en: Report Type
ca: Tipo de informe

en: Only the offer and order reports use the selected date range
ca: Sólo los informes de ofertas y pedidos usan la fecha seleccionada.

en: The report is inclusive of this date
ca: El informe esta incluido en esta fecha

en: Download
ca: Descargar

en: Your start date must be before your end date
ca: La fecha de inicio debe ser antes de la fecha de finalización.

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
ca: %(report_filter)s entre %(start_date)s y %(end_date)s

en: You do not have access to this report
ca: No tienes acceso a este informe

en: Keyword
ca: Palabra clave

en: to
ca: para

en:  created after %s
ca: creado después de %s

en:  created before %s
ca: creado antes de %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
ca: creado entre %(start_date)s y %(end_date)s

en: All reviews
ca: Tots els comentaris

en:  with status matching '%s'
ca: con estado coincidiendo con '%s'

en:  with keyword matching '%s'
ca: con palabra clave coincidiendo con '%s'

en:  with customer name matching '%s'
ca: con nombre de cliente coincidiendo con '%s'

en: All users
ca: Todos los usuarios

en:  with email matching '%s'
ca: con email coincidiendo con '%s'

en:  with name matching '%s'
ca: con nombre coincidiendo con '%s'

en: Users' status successfully changed
ca: El estado del usuario se ha cambiado con éxito.

en: All Alerts
ca: Totes les alertes

en:  with customer email matching '%s'
ca: con email del cliente coincidente con '%s'

en: Product alert saved
ca: Alerta de producto guardado

en: Product alert deleted
ca: Alerta de producto eliminado

en: Usage
ca: Modo de uso

en: Which products get a discount?
ca: Que producto obtiene un descuento?

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
ca: El descuento es un porcentaje del total del coste de envío.

en: Get shipping for a fixed price
ca: Obtener envío por un precio fijo

en: Discount type
ca: Tipus de descompte

en: Discount value
ca: Valor del descompte

en: The name '%s' is already in use
ca: El nombre '%s' ya esta en uso

en: The code '%s' is already in use
ca: El codi '%s' ja està en ús

en: The start date must be before the end date
ca: La fecha de inicio debe ser antes de la fecha de finalización.

en: Is Active?
ca: Esta activo?

en: All vouchers
ca: Todos los cupones

en: with name matching '%s'
ca: con nombre coincidiendo con '%s'

en: with code '%s'
ca: amb codi '%s'

en: Active vouchers
ca: Cupones activos

en: Create voucher
ca: Crear un cupón

en: Offer for voucher '%s'
ca: Pedidos del cupón '%s'.

en: Voucher created
ca: Cupón creado

en: Voucher updated
ca: Se ha actualizado el cupón.

en: Voucher deleted
ca: Cupón eliminado

en: This is displayed within the customer's basket
ca: Es mostra la cistella del client

en: This is displayed on the offer browsing page
ca: Se muestra en la página de la oferta.

en: Site offer - available to all users
ca: Oferta del sitio - disponible para todos los usuarios

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
ca: Oferta de cupón - Disponible solo después de insertar el código.

en: User offer - available to certain types of user
ca: Oferta de usuario - disponible para cierto tipo de usuario

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
ca: Oferta de sessió - oferta temporal, disponible per a l'usuari durant aquesta sessió

en: Condition
ca: Condición

en: Benefit
ca: Reglas

en: Priority
ca: Prioridad

en: The highest priority offers are applied first
ca: La oferta amb prioritat més alta s'ofereix primer

en: Max global applications
ca: Máximo de veces

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
ca: El número de veces que una oferta puede ser usada antes que no esté disponible.

en: Max user applications
ca: Máximo de veces por usuario

en: The number of times a single user can use this offer
ca: Número de veces que un usuario puede utilizar esta oferta

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
ca: Número de veces que esta oferta puede ser aplicado a un carrito (y pedido)

en: Max discount
ca: Máximo descuento

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
ca: Cuando una oferta ha dado más de descuento para pedidos a este umbral, entonces la oferta no está disponible.

en: Total Discount
ca: Descompte total

en: Number of applications
ca: Número de aplicaciones

en: Number of Orders
ca: Número de comandes

en: URL redirect (optional)
ca: Redirecció URL  (opcional)

en: Conditional offer
ca: Condiciones de la oferta

en: Conditional offers
ca: Condiciones de la oferta

en: End date should be later than start date
ca: Fecha de finalización debe ser posterior a la fecha de inicio

en: Offer is suspended
ca: Se ha suspendido la oferta.

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
ca: Limitat a %(total)d (en queden %(remainder)d )

en: Limited to 1 use per user
ca: Limitado a un uso por usuario

en: Limited to %(total)d uses per user
ca: Limitado a %(total)d usos por usuario

en: Limited to 1 use per basket
ca: Limitado a un uso por carrito

en: Limited to %(total)d uses per basket
ca: Limitat a %(total)d vegades per cistella

en: Available between %(start)s and %(end)s
ca: Disponible entre %(start)s y %(end)s

en: Available from %(start)s
ca: Disponible desde %(start)s

en: Available until %(end)s
ca: Disponible hasta %(end)s

en: Limited to a cost of %(max)s
ca: Límit al cost de %(max)s

en: Range
ca: Rango

en: Discount is a percentage off of the product's value
ca: El descuento es un porcentaje del producto

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
ca: El descuento es un valor fijo del valor del producto

en: Discount is to give the cheapest product for free
ca: El descuento es para dar el producto gratuitamente

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
ca: Obtener los productos que tienen la condición para un precio fijo

en: Max Affected Items
ca: Máximo de artículos afectados

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
ca: Establezca esta opción para evitar el consumo de descuento de todos los artículos dentro del mismo rango que se encuentran en el carrito.

en: Custom class
ca: Clase personalizada

en: Benefits
ca: Reglas

en: Multibuy benefits require a product range
ca: Reglas multicompra requieren un rango producto

en: Multibuy benefits don't require a value
ca: Reglas multicompra no requieren un valor

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
ca: Reglas multicompra no requieren un atributo de 'máximo de artículos afectados'

en: Percentage benefits require a product range
ca: Reglas de porcentaje requiere un rango de producto

en: Percentage discount cannot be greater than 100
ca: Descuento de porcentaje no puede ser mayor que 100

en: A discount value is required
ca: Un valor de descuento es requerido

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
ca: Ningún rango debe ser seleccionado ya que esta regla no se aplica a productos

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
ca: Descuentos de envío no requieren un atributo de 'máximo de artículos afectados'

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
ca: Ningún rango debe ser seleccionado ya que el rango de condición será utilizado en este caso.

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
ca: Depende del número de artículos en el carrito que están en rango de condición.

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
ca: Depende del valor de los artículos en el carrito que están en condición de rango

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
ca: Debe contener un número determinado de elementos distintos de condiciones

en: Conditions
ca: Condiciones

en: Included Products
ca: Productos Incluidos

en: Excluded Products
ca: Productos Excluidos

en: Included Categories
ca: Categorias Incluidas

en: Ranges
ca: Rangs

en: File Path
ca: Camino de archivo

en: Size
ca: Tamano

en: Uploaded By
ca: Cargado Por

en: Date Uploaded
ca: Fecha de Carga

en: Error Message
ca: Missatge de error

en: Date Processed
ca: Fecha procesada

en: Number of New SKUs
ca: Número de Nuevos SKUs

en: Number of Unknown SKUs
ca: Número de Desconocidos SKUs

en: Number of Duplicate SKUs
ca: Número de Duplicados SKUs

en: Range Product Uploaded File
ca: Fitxer pujat per a Rang de Producte

en: Range Product Uploaded Files
ca: Fitxers Pujats per a Rang de Producte

en: %(value)s%% discount on %(range)s
ca: %(value)s%% descuento en %(range)s

en: Percentage discount benefit
ca: Regla descuento porcentaje

en: Percentage discount benefits
ca: Regla descuento porcentaje

en: %(value)s discount on %(range)s
ca: %(value)s descuento en %(range)s

en: Absolute discount benefit
ca: Regla descuento absoluto

en: Absolute discount benefits
ca: Regla descuento absolutos

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
ca: Los productos que cumplen con la condicion son vendidos por %(amount)s

en: Fixed price benefit
ca: Regla precio fijo

en: Fixed price benefits
ca: Regla precios fijos

en: Cheapest product from %(range)s is free
ca: El producte més econòmic del %(range)s és de franc

en: Multibuy discount benefit
ca: Descuento beneficio multicompra

en: Multibuy discount benefits
ca: Beneficios de descuento multicompra

en: %(amount)s off shipping cost
ca: %(amount)s descuento de coste de envío

en: Shipping absolute discount benefit
ca: Descuento absoluto beneficio de envío

en: Shipping absolute discount benefits
ca: Total descompte en enviament

en: Get shipping for %(amount)s
ca: Obtener envíos por %(amount)s

en: Fixed price shipping benefit
ca: Beneficio envío precio fijo

en: Fixed price shipping benefits
ca: Ventajas del envío del precio fijo

en: Shipping percentage discount benefit
ca: Beneficio descuento porcentaje envío

en: Shipping percentage discount benefits
ca: Regla descuento porcentaje envío

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
ca: Hay en el carrito %(count)d artículo(s) de %(range)s.

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
ca[0]: Compra %(delta)d producto de %(range)s.
ca[1]: Compra %(delta)d productos de %(range)s.

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
ca: Hay en el carrito %(count)d artículo(s) que no están %(range)s.

en: Coverage Condition
ca: Condicion Cobertura

en: Coverage Conditions
ca: Condiciones de Cobertura

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
ca: Carrito incluye %(amount)s desde %(range)s

en: Spend %(value)s more from %(range)s
ca: Gasta %(value)s més a %(range)s

en: Offer
ca: Oferta

en: Total discount
ca: Descompte total

en: Offer performance
ca: Ofertas realizadas

en: Site
ca: Sitio

en: Billing Address
ca: Direccion de Facturacion

en: Order total (inc. tax)
ca: Total comanda (incl. impost)

en: Order total (excl. tax)
ca: Total comanda (excl. impost)

en: Shipping charge (inc. tax)
ca: Valor del enviament (incl. impost)

en: Shipping charge (excl. tax)
ca: Valor de enviament (excl. impost)

en: Shipping Address
ca: Adreça d'enviament

en: Shipping method
ca: Tipus d'enviament

en: Guest email address
ca: Direccion de email huesped

en: In progress
ca: En progreso

en: Note Type
ca: Tipo de nota

en: Message
ca: Missatge

en: Order Note
ca: Nota de Pedido

en: Order Notes
ca: Notes de la comanda

en: Event Type
ca: Tipo de Evento

en: Communication Event
ca: Evento de Comunicacion

en: Communication Events
ca: Evento de Comunicacion

en: Partner name
ca: Cliente

en: Partner reference
ca: Referencia del cliente

en: This is the item number that the partner uses within their system
ca: Este es el número utiliza el cliente dentro de su sistema.

en: Partner Notes
ca: Notes del client

en: Price (inc. tax)
ca: Preu (incl. impost)

en: Price (excl. tax)
ca: Preu (excl. impost)

en: Price before discounts (inc. tax)
ca: Preu previ descomptes (incl. impost)

en: Price before discounts (excl. tax)
ca: Preu previ descomptes (excl. impost)

en: Unit Cost Price
ca: Preu cost

en: Unit Price (inc. tax)
ca: Precio unitari (incl. impost)

en: Unit Price (excl. tax)
ca: Preu unitat (excl. impost)

en: Unit Retail Price
ca: Precio unidad minorista

en: Estimated Dispatch Date
ca: Data enviament previst

en: Order Line
ca: Linea de Compra

en: <missing product>
ca: <produto no encontrado>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
ca: Producte '%(name)s', quantitat '%(qty)s'

en: Line Attribute
ca: Atributo de linea

en: Line Attributes
ca: Atributos de linea

en: Shiping (inc. tax)
ca: Enviament (incl. impost)

en: Shipping (excl. tax)
ca: Enviament (excl. impost)

en: Line Price
ca: Precio de Linea

en: Line Prices
ca: Precios de Linea

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
ca: Linia '%(number)s' (quantitat %(qty)d) preu %(price)s

en: Payment Event Type
ca: Tipo de evento de pago

en: Payment Event Types
ca: Tipos de evento de pago

en: Amount
ca: Quantitat

en: Reference
ca: Referencia

en: Lines
ca: Líneas

en: Payment Event
ca: Evento de Pago

en: Payment Events
ca: Eventos de pago

en: Event
ca: Evento

en: Event notes
ca: Notas de evento

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
ca: Esto puede ser la referencia de despacho, o un Número de seguimiento.

en: Shipping Event
ca: Evento de envío

en: Shipping Events
ca: Eventos de envíos

en: Order #%(number)s, type %(type)s
ca: Comanda #%(number)s, tipus %(type)s

en: Shipping Event Quantity
ca: Quantitat d'enviament

en: Shipping Event Quantities
ca: Quantitats d'enviament

en: %(product)s - quantity %(qty)d
ca: %(product)s - quantitat %(qty)d

en: Shipping Event Type
ca: Tipo de evento de envío

en: Shipping Event Types
ca: Tipos de evento de envío

en: Discount category
ca: Categoria de descompte

en: Offer ID
ca: Identificacion de oferta

en: Voucher ID
ca: ID cupón

en: Frequency
ca: Frecuencia

en: Order Discount
ca: Descomptes de comandes

en: Order Discounts
ca: Descomptes de comandes

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
ca: Descuento de %(amount)r del pedido %(order)s

en: Total incl. tax
ca: Total amb impuestos

en: Date placed
ca: Fecha realizado

en: Orders placed
ca: Pedidos realizados

en: Empty baskets cannot be submitted
ca: Carritos vacíos no pueden ser substituidos

en: There is already an order with number %s
ca: Ya existe un pedido con número %s

en: Fulfillment partner
ca: Tipos de cliente

en: Fulfillment partners
ca: Tipos de cliente

en: Price (retail)
ca: Preu (minorista)

en: Cost Price
ca: Preu cost

en: Number in stock
ca: Número de stock

en: Number allocated
ca: Número asignado

en: Low Stock Threshold
ca: Regla stock mínimo

en: Invalid stock consumption request
ca: Pedido invalido de consumicion de stock

en: Stock Record
ca: Registro de Stock

en: Open
ca: Abierto

en: Date Closed
ca: Data tancada

en: Stock alerts
ca: Alertes estock

en: Available
ca: Disponible

en: In stock (%d available)
ca: En stock (%d disponible)

en: No file path supplied
ca: Sin dirección de archivo suministrada

en: %s does not exist
ca: %s no existe

en: %s is not a file
ca: %s no es un archivo

en: %s is not readable
ca: %s no se puede leer

en: Source
ca: Medio

en: %(type)s of %(amount).2f
ca:  %(amount).2f de %(type)s

en: Transaction
ca: Transacción

en: Transactions
ca: Transacciones

en: Source Type
ca: Tipo de origen

en: Amount Refunded
ca: Cantidad devuelta

en: Label
ca: Etiqueta

en: Sources
ca: Orígenes

en: Source Types
ca: Tipos de origen

en: Card Type
ca: Tipo de tarjeta

en: Number
ca: Número

en: Expiry Date
ca: Fecha de expiración

en: Partner Reference
ca: Referencia cliente

en: Bankcard
ca: Tarjeta bancaria

en: Bankcards
ca: Tarjetas bancarias

en: Payment
ca: Pagament

en: Card number
ca: Número de la tarjeta

en: Please enter a valid credit card number.
ca: Introduzca un número de tarjeta de crédito válido.

en: Enter a valid month.
ca: Introduzca un mes válido.

en: Enter a valid year.
ca: Introduzca un año válido.

en: Valid to
ca: Válido hasta

en: The expiration date you entered is in the past.
ca: La fecha de expiración que has ingresado ya ha pasado.

en: Valid from
ca: Válido desde

en: The starting date you entered is in the future.
ca: La fecha de inicio que ingresó está en el futuro

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
ca: Estos son los 3 o 4 dígitos del número de seguridad en la parte posterior de tu tarjeta bancaria.

en: Promotions
ca: Promociones

en: Display Order
ca: Ordenación

en: Linked Promotion
ca: Promociones vinculadas

en: Linked Promotions
ca: Promociones vinculadas

en: Page URL
ca: URL

en: Page Promotion
ca: Promociones

en: Page Promotions
ca: Promociones

en: Filter
ca: Filtro

en: Keywords
ca: Palabras clave

en: Pages
ca: Pàgines

en: Promotion
ca: Promoción

en: Display type
ca: Tipo de display

en: This can be used to have different types of HTML blocks (eg different widths)
ca: Puede usar en diferentes tipos de módulos HTML

en: List
ca: Lista

en: Method
ca: Tipus

en: Number of Products
ca: Número de Productos

en: Search
ca: Buscar

en: Shipping Method
ca: Tipus d'enviament

en: Shipping Methods
ca: Tipus d'enviament

en: Price per order
ca: Precio por pedido

en: Price per item
ca: Precio por item

en: Free Shipping
ca: Envío gratis

en: Charge
ca: Coste de envío

en: Shipping
ca: Enviament

en: Free shipping
ca: Envío gratuito

en: No shipping required
ca: Envío no requerido

en: Fixed price shipping
ca: Envío del precio fijo

en: You need to define some shipping methods
ca: Ha de definir tipus d'enviament

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
ca: Esto muestra en su carrito una entrada de cupón.

en: Offers
ca: Ofertes

en: Can be used once by one customer
ca: Uno por cliente

en: Can be used multiple times by multiple customers
ca: Ilimitado (tantas veces como varios clientes)

en: Can only be used once per customer
ca: Uno por cliente

en: Voucher
ca: Cupón

en: This voucher has already been used
ca: Este cupón ya ha sido utilizado.

en: This voucher is only available to signed in users
ca: Este cupón sólo está disponible en los usuarios registrados.

en: You have already used this voucher in a previous order
ca: Ya ha utilizado este cupón en anteriores pedidos.

en: Voucher Application
ca: Aplicación de cupones

en: Voucher Applications
ca: Aplicaciones de cupones

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
ca: '%(voucher)s' usado por '%(user)s'

en: Added to a basket
ca: Afegit a la cistella

en: Used in an order
ca: Usado en un pedido

en: Voucher performance
ca: Cupones realizados

en: This field is required
ca: Aquest camp es obligatori

en: Low stock alerts
ca: Alertas d'estoc baix

en: Fulfilment
ca: Acompliment

en: Statistics
ca: Estadísticas

en: Customers
ca: Clients

en: Stock alert requests
ca: Peticions d'alertes d'estoc

en: Content
ca: Contingut

en: Content blocks
ca: Mòduls

en: Content blocks by page
ca: Mòduls per pàgina

en: Email templates
ca: Plantilles de correu

en: Reviews
ca: Comentaris

en: Reports
ca: Informes

en: Permission denied!
ca: Permiso denegado!

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
ca: No disposa d'accès per accedir aquesta pàgina.

en: Page not found
ca: Página no encontrada

en: Page not found!
ca: Página no encontrada!

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
ca: La página que esta buscando no la encontramos.

en: Server error!
ca: Error de servidor!

en: This incident has been logged and will be addressed by an engineer as soon as possible.
ca: La incidencia ha sido registrada y se intentará solucionar lo más breve posible.

en: Home
ca: Inici

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
ca: 
    <strong>%(title)s</strong> s'ha afegit a la seva cistella.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
ca: 
    <strong>%(quantity)s</strong> clonats de <strong>%(title)s</strong>
    s'ha afegit a la seva cistella.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
ca: 
    <strong>%(title)s</strong> s'ha guardat per ser comprat en un altre moment.

en: Your basket is now empty
ca: La seva cistella es troba buida.

en: View basket
ca: Ver carrito

en: Checkout now
ca: Crea ara la comanda

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
ca: 
    S'ha aplicat la oferta <strong>%(name)s</strong> a la seva cistella.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
ca: 
    La seva cistella ja no conté ofertes de
    <strong>%(name)s</strong>.

en: Items to buy now
ca: Esta comprant

en: Price
ca: Preu

en: Update
ca: Actualitzar

en: Remove
ca: Elimina

en: Save for later
ca: Guardar per mes tard

en: Voucher/promo code
ca: Codi promocional

en: I have a voucher code...
ca: Tinc un codi de cupó

en: Add voucher
ca: Afegeix cupó

en: or
ca: o

en: cancel
ca: cancel·la

en: Proceed to checkout
ca: Crea comanda

en: Your basket is empty.
ca: La seva cistella està buida.

en: Continue shopping
ca: Continua les seves compres

en: Items
ca: Articles

en: Move to basket
ca: Moure a la cistella

en: Qty
ca: Quant.

en: Basket total (before discounts)
ca: Total cistella (després de descomptes)

en: Discount
ca: Descompte

en: Basket total (after discounts)
ca: Total cistella (abans de descomptes)

en: Basket total
ca: Total cistella

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
ca: Els tipus d'enviament es seleccionaran durant el procés de compra. A continuació es mostra un cost d'enviament aproximat.

en: Post order actions
ca: Acciones después del pedido

en: No products found.
ca: No se encontraron productos.

en: Edit this product
ca: Editar este producto

en: Product Description
ca: Descripción del producto

en: Product Information
ca: Informació del producte

en: Price (incl. tax)
ca: Preu (incl. impost)

en: Availability
ca: Disponibilidad

en: See all reviews
ca: Veure tots els comentaris

en: Customer Reviews
ca: Comentaris dels clients

en: This product does not have any reviews yet
ca: Aquest producte no té cap comentari

en: Recommended items
ca: Articles recomanats

en: Add to basket
ca: Afegeix a la cistella

en: You have an active stock alert for this product.
ca: Ya tienes una alerta para avisarle cuando haya stock para este producto.

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
ca: Avísame por correo electrónico cuando este producto vuelva a estar disponible.

en: Submitting...
ca: Enviant-se ...

en: Notify me
ca: Notificarme

en: Is this review helpful?
ca: Es este comentario útil?

en: Yes
ca: Si

en: Write a review
ca: Escriure un comentari

en: Customer reviews
ca: Comentaris de clients

en: Leave a product review
ca: Comentari del producte

en: This product does not have any reviews yet.
ca: Aquest producte no té cap comentari.

en: Payment details to go here
ca: Detalls del tipus de pagament

en: Edit order contents
ca: Edita la comanda

en: Order contents
ca: Detalls de la comanda

en: Who are you?
ca: Qui ets?

en: Get a password reminder
ca: Recordar contrasenya

en: Continue
ca: Continua

en: 1. Shipping address
ca: 1. Adreça d'enviament

en: 2. Shipping method
ca: 2. Enviament

en: 3. Payment
ca: 3. Pagament

en: Payment details
ca: Detalls del pagament

en: Order preview
ca: Confirma comanda

en: Place order
ca: Crea comanda

en: Where should we ship to?
ca: A on tenim d'enviar el paquet

en: Ship to this address
ca: Envia aquí

en: Delete
ca: Elimina

en: Or a new address?
ca: O a una nova adreça?

en: return to basket
ca: volver al carrito

en: Select option
ca: Continua

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
ca: Anoti aquesta referencia o imprimeix aquesta pàgina per qualsevol comunicació amb el seguiment de la comanda.

en: No payment was required for this order.
ca: Pagament no disponible en aquesta comanda de venda.

en: Items purchased
ca: Articles comprats

en: Shipping charge (before discounts)
ca: Cost d'enviament (després de descomptes)

en: Shipping charge (after discounts)
ca: Cost d'enviament (abans de descomptes)

en: Shipping charge
ca: Cost d'enviament

en: Print this page
ca: Imprimeix aquesta pàgina

en: Yes!
ca: Si!

en: Save
ca: Guardar

en: Address book
ca: Adreces

en: Default shipping address
ca: Adreça d'enviament per defecte

en: Default billing address
ca: Adreça de facturació per defecte

en: Edit
ca: Edita

en: There are no addresses in your address book.
ca: No disposa de adreces al seu compte.

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
ca: No disposa de cap alerta activa per quan hi hagi estoc dels productes.

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Order #%(number)s
ca: Comanda #%(number)s

en: Contact number
ca: Telèfon

en: Estimated dispatch date
ca: Data enviament previst

en: Line price excl. tax
ca: Preu excl. impost

en: Line price incl. tax
ca: Preu incl. impost

en: Basket total (inc. tax)
ca: Total cistella (incl. impost):

en: Account
ca: Compte

en: Email history
ca: Historial de emails

en: Date sent
ca: Data enviat

en: Thanks for using our site!
ca: Gracies per utilitzar la nostra botiga.

en: The %(name)s team
ca: El equip %(name)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
ca: Si no es usted que la ha cambiado, accede a nuestra tienda y cámbiela de inmediato.

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
ca: Si es usted que ha cambiado el correo electrónico, puede ignorar mensaje.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
ca: Su correo electrónico ha cambiado a %(site_name)s.

en: Hello,
ca: Hola,

en: Your order contains:
ca: Els articles de la comanda son:

en: Basket total:
ca: Total cistella:

en: Shipping:
ca: Enviament:

en: Order Total:
ca: Total comanda:

en: Shipping address:
ca: Adreça d'enviament:

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
ca: Hola,
    
    S'ha generat la comanda de venda %(order_number)s. En aquests moments l'estem processant.
    lo estamos procesando.

en: quantity:
ca: quantitat:

en: price:
ca: preu:

en: The team
ca: L'equip

en: Confirmation of order %(number)s
ca: Confirmació de la comanda %(number)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
ca: Si no es usted que la ha cambiado, accede a nuestra tienda y cámbiela de inmediato.

en: Otherwise, you can ignore this email.
ca: De lo contrario, puede ignorar este correo.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
ca: 
    Reps aquest corrreu perque la contrasenya ha canbiat a %(name)s.

en: Your password changed at %(site_name)s.
ca: La seva contrasenya ha canviat a %(site_name)s.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
ca: Ha rebut aquest correu electrònic perque la seva contrasenya se donat d'alta al compte %(name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
ca: Accedeix a la pàgina i introdueixi una nova contrasenya:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
ca: Reinicia la contrasenya a %(site_name)s.

en: Dear %(name)s,
ca: Estimat(a) %(name)s,

en: Confirmation required for stock alert
ca: Es requereix confirmació per l'alerta d'estoc

en: Thank you for registering.
ca: Gracies per registrar-se.

en: Products you recently viewed
ca: Productes vistos recentment

en: Login or register
ca: Inici de sessió o registre

en: Log In
ca: Inicia sessió

en: I've forgotten my password
ca: He oblidat la meva contrasenya

en: Register
ca: Registrar-se

en: Registering...
ca: Registrant-se ...

en: Notifications inbox
ca: Notificacions

en: View
ca: Ver

en: With selected items:
ca: Con artículos seleccionados:

en: There are no notifications to display.
ca: No hi han notificaciones disponibles.

en: Order history
ca: Historial de comandes

en: Dispatch date
ca: Data enviament

en: Re-order
ca: Clona

en: Basket total (excl. discounts)
ca: Total cistella (excl. descomptes)

en: Basket total (inc. discounts)
ca: Total cistella (incl. descomptes)

en: Shipping total (excl. discounts)
ca: Total d'enviament (excl. descomptes)

en: Shipping total (inc. discounts)
ca: Total d'enviament (incl. descomptes)

en: Shipping total
ca: Total envío

en: Filter results
ca: Cercar

en: Reset
ca: Reinicia

en: Total inc tax
ca: Total incl. impost

en: Change password
ca: Canvia la contrasenya

en: Edit profile
ca: Edita perfil

en: Delete?
ca: Elimina?

en: Delete category?
ca: ¿Eliminar categoría?

en: Delete category
ca: Eliminar categoría

en: Create new category
ca: Nueva categoría

en: You are editing:
ca: Está editando:

en: Edit category
ca: Edita categoria

en: Edit children
ca: Editar hijo

en: View on site
ca: Ver en el sitio

en: Edit again
ca: Volver a editar

en: Create new product
ca: Nuevo producto

en: New Product
ca: Nuevo producto

en: Search Products
ca: Cercar productes

en: Product details
ca: Detalles

en: Upload, change or remove images
ca: Publica, actualiza o elimina imágenes

en: Low stock threshold
ca: Regla stock mínimo

en: Save and continue editing
ca: Guarda y continua editant

en: All
ca: Todo

en: Current available stock
ca: Stock actual disponible

en: Date alert raised
ca: Fecha alerta levantada

en: No stock alerts found.
ca: No s'han trobat alertes d'estoc.

en: Preview
ca: Vista previa

en: Email content
ca: Contenido de email

en: These fields are rendered using Django's template system.
ca: Estos campos son renderizados usando el sistema de templetas de Django.

en: You can use the following variables:
ca: Puede usar la siguientes variables:

en: The full name of the user (if they have one)
ca: El nom complert de l'usuari (si disposa)

en: The user's email address
ca: L'usuari no disposa de correu electrònic

en: The name of the site (eg example.com)
ca: El nombre del sitio (ej. ejemplo.com)

en: View preview
ca: Ver vista previa

en: or send a preview to:
ca: o enviar vista previa a:

en: Send preview email
ca: Enviar vista previa de email

en: Body text
ca: Cuerpo del texto

en: There are no defined emails to edit.
ca: No hay correos electrónicos para editar.

en: Your Store Statistics
ca: Las estadísticas de la tienda

en: Total Orders
ca: Total comandes

en: New Customers
ca: Nuevos clientes

en: Total Customers
ca: Total clientes

en: Total Products
ca: Total productos

en: Latest Orders (last 24 hours)
ca: Últimos pedidos (últimas 24 horas)

en: Orders - Last 24 Hours
ca: Pedidos - Últimas 24 horas

en: Total orders
ca: Total comandes

en: Total lines
ca: Total líneas

en: Total revenue
ca: Total ingreso

en: Average order costs
ca: Coste medio pedidos

en: Manage
ca: Gestión

en: Orders - All Time
ca: Pedidos - Historial

en: Total customers
ca: Total clientes

en: New customers
ca: Nuevos clientes

en: View Stock Alerts
ca: Veure alertes d'estoc

en: Catalogue and stock
ca: Catálogo y stock

en: Total products
ca: Total productos

en: Offers, vouchers and promotions
ca: Pedidos, cupones y promociones

en: Welcome
ca: Bienvenido

en: Return to site
ca: Volver a la tienda

en: Log out
ca: Salir

en: Build a new incentive
ca: Crear un nuevo descuento

en: ...or choose a pre-defined one
ca: ... o seleccione uno de predefinido

en: Continue to step 3
ca: Continua pas 3

en: Build a new condition
ca: Diseña una nueva condición

en: Continue to step 4
ca: Continua pas 4

en: Continue to step 2
ca: Continua pas 2

en: Delete offer
ca: Eliminar oferta

en: Are you sure you want to delete this offer?
ca: Desea eliminar esta oferta?

en: Suspend offer
ca: Suspender oferta

en: Offer currently available
ca: Esta oferta esta actualmente disponible.

en: Offer not available due to restrictions!
ca: La oferta no está disponible.

en: Total cost:
ca: Total:

en: Number of orders:
ca: Número de comandes:

en: Number of uses:
ca: Número de usos:

en: Offer details
ca: Detalles de la oferta

en: Create new offer
ca: Nueva oferta

en: Is available?
ca: Esta disponible

en: Uses
ca: Usos

en: Browse
ca: Cercar

en: Stats
ca: Estado

en: No offers found.
ca: No hi han ofertes.

en: Steps
ca: Proceso

en: 1. Name and description
ca: 1. Nombre y descripción

en: 2. Incentive
ca: 2. Descuento

en: 3. Condition
ca: 3. Condición

en: 4. Restrictions
ca: 4. Restricciones

en: Save this offer
ca: Guardar esta oferta

en: Fields marked with * are mandatory.
ca: Campos marcados con * son requeridos.

en: Offer summary
ca: Resumen pedido

en: Product Options
ca: Opciones de Producto

en: Partner details
ca: Detalles cliente

en: Shipping details
ca: Detalles de envío

en: Partner reference number
ca: Número referencia cliente

en: Partner notes
ca: Notes client

en: Estimate dispatch date
ca: Data enviament previst

en: Order %(number)s
ca: Orden %(number)s

en: Customer Information
ca: Informació del client

en: Order information
ca: Informació de la comanda

en: Order Total
ca: Total comanda

en: Time of purchase
ca: Tiempo destinado en la compra

en: Order Details
ca: Detalls de la comanda

en: Items ordered
ca: Articles

en: Supplier
ca: Proveedor

en: Supplier SKU
ca: SKU proveedor

en: With selected lines
ca: Con líneas seleccionadas

en: choose new status
ca: seleccione un nuevo estado

en: Create shipping event
ca: Crear un evento de envío

en: choose event type
ca: seleccione un nuevo tipo

en: with reference
ca: con referencia

en: Create payment event
ca: Crear evento de pago

en: with amount
ca: amb a la quantitat

en: Go!
ca: Ir!

en: No shipping events.
ca: No hi han tipus d'enviament.

en: Product:
ca: Producto:

en: quantity
ca: quantitat

en: No payment events.
ca: No hay ningún evento de pago.

en: Charge (incl tax)
ca: Cost enviament (incl. impost)

en: Charge (excl tax)
ca: Cost enviament (excl impost)

en: Payment sources
ca: Tipos de pago

en: Amount debited
ca: Monto debitado

en: Amount refunded
ca: Monto devuelto

en: No notes available.
ca: No hi han notes disponibles.

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
ca: Les notes només es poden editar després de 5 minuts de guardar.

en: Advanced Search
ca: Búsqueda avanzada

en: Close
ca: Tancar

en: Download selected orders as a CSV
ca: Descargar pedidos seleccionados en CSV

en: No orders found.
ca: No se encontraron pedidos.

en: Mark as
ca: Marcar como

en: Change order status to
ca: Canvia l'estat de la comanda a

en: Done
ca: Ok

en: Edit shipping address
ca: Edita adreça d'enviament

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
ca: Edita adreça d'enviament de la comanda %(order.number)s

en: Update address
ca: Actualitzar adreça

en: Order statistics
ca: Estadísticas de pedido

en: Filter result
ca: Cercar

en: Summary
ca: Resumen

en: Delete page '%(title)s'?
ca: Desea eliminar '%(title)s'?

en: Delete page
ca: Eliminar página

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
ca: Desea eliminar la página <strong>%(title)s</strong>?

en: No pages found.
ca: No se han encontrado ningún resultado.

en: previous
ca: anterior

en: 
                    Page %(page_num)s of %(total_pages)s
ca: 
    Página %(page_num)s de %(total_pages)s

en: next
ca: siguiente

en: Delete content block '%(name)s'?"
ca: Desea eliminar el módulo '%(name)s'?"

en: Delete %(object.type)s content block <strong>%(object.name)s</strong> - are you sure?
ca: Desea eliminar el módulo %(object.type)s  <strong>%(object.name)s</strong>?

en: Remove promotion from page?
ca: Eliminar la promoción?

en: Remove promotion
ca: Eliminar promoción

en: Remove %(object.content_object.type)s content block <strong>%(object.name)s</strong> from page <strong>%(object.page_url)s</strong> - are you sure?
ca: Desea eliminar el módulo %(object.content_object.type)s <strong>%(object.name)s</strong> de la página <strong>%(object.page_url)s</strong>?

en: Pages displaying this content blocks
ca: Páginas que usan este módulo

en: Position on page
ca: Posición en la página

en: View all blocks on this page
ca: Ver todos los módulos en esta página.

en: Remove from page
ca: Eliminar de la página

en: This promotion is not displayed anywhere at the moment.
ca: Esta promoción no se muestra actualmente.

en: Add to a page
ca: Añadir a la página

en: Add to page
ca: Afegeix a la página

en: Content blocks for page %(page_url)s
ca: Módulo por página %(page_url)s

en: Content blocks on page '%(page_url)s'
ca: Módulo por página '%(page_url)s'

en: Edit promotions in position '%(name)s'
ca: Edita las promociones en la posición  '%(name)s'.

en: Promotion Name
ca: Nombre promoción

en: No promotions in this position.
ca: No hay promociones en esta posición.

en: Pages with content blocks
ca: Páginas que contienen módulos

en: View by page
ca: Ver por página

en: View all content blocks
ca: Ver todos los módulos

en: View content blocks by page
ca: Ver módulos por página

en: Pages with content blocks on them
ca: Páginas que contenga este módulo

en: Number of content blocks
ca: Número de módulos

en: No content blocks found.
ca: No hay módulos disponibles.

en: Create a new content block
ca: Nuevo módulo

en: Create block
ca: Nuevo módulo

en: Return to ranges homepage
ca: Volver al inicio de rangos

en: Edit included products
ca: Editar los productos

en: Are you sure you want to delete this range?
ca: Desea borrar este rango?

en: Create new range
ca: Nuevo rango

en: Save and edit products
ca: Guardar y editar productos

en: New products
ca: Nuevos productos

en: Remove selected products
ca: Eliminar los productos seleccionados

en: Products in Range
ca: Productos por rango

en: Edit range
ca: Editar rango

en: return to range list
ca: volver al listado de rangos

en: Reporting Dashboard
ca: Taulell d'informes

en: Reporting dashboard
ca: Taulell d'informes

en: Generate report
ca: Generar informe

en: No results found.
ca: No se han encontrado resultados.

en: No vouchers were used in this period
ca: No hay cupones en este período

en: Review Search
ca: Revisar búsqueda

en: Update status of selected reviews
ca: Actualitzar l'estat:

en: No reviews found.
ca: No hi han comentaris.

en: Review information
ca: Informació del comentari

en: Delete alert #%(id)s?
ca: Eliminar alerta #%(id)s?

en: Product alert #%(id)s
ca: Alerta de producto #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
ca: Estás seguro que quieres eliminar esta alerta?

en: Search product alerts
ca: Cercar alertes de producte

en: reset
ca: reinicia

en: Date alert sent
ca: Data alerta enviat

en: (Anonymous)
ca: (Anónimo)

en: No alerts found.
ca: No s'han trobat alertes.

en: Number of orders
ca: Número de comandes:

en: This customer has not placed any orders yet.
ca: Este cliente no ha realizado ningún pedido.

en: This customer has not saved any addresses.
ca: Aquest client no ha desat cap adreça.

en: Product ID
ca: ID de Producto

en: This customer has not written any reviews yet.
ca: Este cliente no ha publicado ningún comentario.

en: No customers found.
ca: No se encontraron clientes.

en: Bulk Actions
ca: Volumen de acciones

en: With selected customers:
ca: Con los clientes seleccionados:

en: Make active
ca: Activar

en: Make inactive
ca: Desactivar

en: Delete voucher '%(name)s'?
ca: Borrar cupón '%(name)s'?

en: Voucher details
ca: Detalles de cupón

en: Number of basket additions
ca: Número en pedidos añadidos

en: Recent orders
ca: Pedidos recientes

en: No orders have been placed that use this voucher.
ca: No hay pedidos que usen este cupón.

en: Create new voucher
ca: Nuevo cupón

en: Num baskets
ca: Número de carritos

en: Num orders
ca: Número pedidos

en: No vouchers found.
ca: No hay cupones

en: Sorry!
ca: Lo sentimos!

en: Return to previous page
ca: Volver a la página anterior

en: Go to homepage
ca: Anar a la pàgina d'inici

en: Upload Image
ca: Subir Imagen

en: This page is only available to users who aren't logged in.
ca: Esta página sólo está disponible para los usuarios que no se han identificado.

en:  This offer is no longer available.
ca: La oferta no está disponible.

en: What you need to do
ca: Que puedes hacer

en: There are no site offers at the moment.
ca: No hay ofertas en este momento.

en: Browse products in offer
ca: Productes en aquesta oferta

en: Logout
ca: Tancar sessió

en: Change my password
ca: Canvia la meva contrasenya

en: Password reset unsuccessful
ca: La contrasenya no s'ha pogut reiniciar.

en: Send reset email
ca: Envia per correu electrònic

en: You need to select some %ss
ca: Selecciona algunos %ss.
