django-oscar - en to cs_CZ translation catalogue (1695 entries)

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
cs_CZ: 
    %(title)s (množství %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
cs_CZ: 
    Přesunout do seznamu přání '%(name)s'

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
cs_CZ: 
    Uživatel je již propojen s %(name)s

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
cs_CZ: 
    Vyhrazení množství %(amount)s typu %(type)s

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
cs_CZ: 
    Vyhrazení množství %(amount)s typu %(type)s (reference: %(reference)s)

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
cs_CZ: 
    Zahrnuje slevu <strong>%(amount)s</strong>, protože váš košík splnil požadavky pro speciální nabídku <strong>%(name)s</strong.

en: 
                                Estimated dispatch: <strong>%(date)s</strong>
cs_CZ: 
                                Odhadované datum odeslání: <strong>%(date)s</strong>

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
cs_CZ: 
    Neměl(a) jste na mysli <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">%(suggestion)s</a>?

en: 
                            Total: %(total)s
cs_CZ: 
    Celkem: %(total)s

en: 
                        <span class="pull-left">Product is in <a href="%(url)s">'%(name)s'</a> wishlist.</span>
cs_CZ: 
    <span class="pull-left">Produkt je v seznamu přání <a href="%(url)s">'%(name)s'</a>.</span>

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
cs_CZ: 
    Po vytvoření seznamu přání bude produkt <strong>%(title)s</strong> ihned přidán.

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
cs_CZ: 
                        Vytvořena varianta produktu '%(name)s'.

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
cs_CZ: 
    Recenzi přidal <strong>%(name)s</strong> dne %(review_date)s

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
cs_CZ: 
    <div class="warning">%(message)s pro splnění podmínek pro speciální nabídku <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a></div>

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
cs_CZ: 
    Opravdu chcete smazat %(name)s?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
cs_CZ: 
    Opravdu chcete smazat %(product_name)s ze seznamu přání %(wishlist_name)s?

en: 
                    Page %(page_num)s of %(total_pages)s
cs_CZ: 
    Stránka %(page_num)s z %(total_pages)s

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
cs_CZ: 
    Recenzi jste přidal(a) dne %(review_date)s

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
cs_CZ: 
    Tato akce smaže veškeré vaše informace z tohoto webu. Akce je nevratná.

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
cs_CZ: 
    <p>Jste si jistý(á), že chcete smazat kategorii <strong>%(name)s</strong>?</p>

en: 
            %(name)s | Offers
cs_CZ: 
    %(name)s | Nabídky

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
cs_CZ: 
    Pokud email neobdržíte, zkontrolujte, zda jste zadali adresu, se kterou jste prováděli registraci. Pro jistotu také zkontrolujte spam složku.

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
cs_CZ: 
    Objednávka %(number)s - řádek #%(id)s

en: 
            Order %(number)s: confirmation
cs_CZ: 
            Potvrzení objednávky č. %(number)s:

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
cs_CZ: 
    Stránka <strong>%(title)s</strong> uložena!

en: 
            Products matching "%(q)s"
cs_CZ: 
    Produkty odpovídající "%(q)s"

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
cs_CZ: 
    Odeslali jsme Vám instrukce jak vaše heslo resetovat. Mělo by dorazit co nevidět.

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
cs_CZ: 
            Vaše objednávka byla přijata a odeslali jsme Vám potvrzovací email - číslo Vaší obejdnávky je
            <strong>%(number)s</strong>.

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
cs_CZ: 
    <p>Hmotnostní kategorie byla přidána do <strong>%(name)s</strong> formy dopravy.</p>

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
cs_CZ: 
        <p>Soubor <strong>%(filename)s</strong> zpracován.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
cs_CZ: 
    <p>Forma dopravy <strong>%(name)s</strong> byla smazána.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
cs_CZ: 
    <p>Forma dopravy <strong>%(name)s</strong> byla aktualizována.</p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
cs_CZ: 
    <p>Hmotnostní kategorie byla odstraněna z formy dopravy <strong>%(name)s</strong>.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
cs_CZ: 
    <strong>%(quantity)s</strong> kusů produktu <strong>%(title)s</strong> bylo přidáno do vašeho košíku

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
cs_CZ: 
    Položka <strong>%(title)s</strong> byla přidána do vašeho košíku.

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
cs_CZ: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> je opět skladem

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
cs_CZ: 
    <p>Forma dopravy <strong>%(name)s</strong> byla vytvořena.</p>

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
cs_CZ: 
    <p> Výběr <strong>%(name)s</strong> uložen.</p>

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
cs_CZ: 
    <strong>%(title)s</strong> byl přesunut zpět do vašeho košíku

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
cs_CZ: 
    <strong>%(title)s</strong> byl uložen na později

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
cs_CZ: 
    Vezměte prosím na vědomí, že objem skladových zásob je omezen.

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
cs_CZ: 
    Uživatel %(user_name)s byl odpojen od %(partner_name)s.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
cs_CZ: 
    Společně s tímto emailem bylo automaticky deaktivováno vaše upozornění a nebudete tedy již další upozornění ohledně tohoto produktu dostávat.
    
    Děkujeme za váš zájem,
    tým %(site_name)s

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
cs_CZ: 
    Obdržel(a) jste tento email, protože vaše heslo na stránkách %(name)s bylo změněno.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
cs_CZ: 
    Váš košík přestal splňovat podmínky pro nabídku <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
cs_CZ: 
    Váš košík splňuje podmínky pro nabídku <strong>%(name)s</strong>.

en:  This offer is no longer available.
cs_CZ: Tato nabídka již není k dispozici.

en:  created after %s
cs_CZ: vytvořeno po %s

en:  created before %s
cs_CZ: vytvořeno do %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
cs_CZ: vytovřeno mezi %(start_date)s a %(end_date)s

en:  with customer email matching '%s'
cs_CZ: s klientským emailem odpovídajícím '%s'

en:  with customer name matching '%s'
cs_CZ: se jménem zákazníka vyhovujícím '%s'

en:  with email matching '%s'
cs_CZ: s emailem odpovídajícím '%s'

en:  with keyword matching '%s'
cs_CZ: s klíčovým slovem odpovídajícím '%s'

en:  with name matching '%s'
cs_CZ: se jménem odpovídajícím '%s'

en:  with status matching '%s'
cs_CZ: se stavem '%s'

en:  with title containing '%s'
cs_CZ: s titulkem obsahujícím '%s'

en: %(amount)s off shipping cost
cs_CZ: %(amount)s nákladů na přepravu

en: %(attr)s attribute %(err)s
cs_CZ: %(attr)s atribut %(err)s

en: %(attr)s attribute cannot be blank
cs_CZ: Atribut %(attr)s nemůže být prázdný

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
cs_CZ: %(card_type)s %(number)s (Platnost do: %(expiry)s)

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
cs_CZ[0]: %(count)d notifikace archivována
cs_CZ[1]: %(count)d notifikace archivovány
cs_CZ[2]: %(count)d notifikací archivováno
cs_CZ[3]: %(count)d notifikací archivováno

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
cs_CZ[0]: %(count)d notifikace smazána
cs_CZ[1]: %(count)d notifikace smazány
cs_CZ[2]: %(count)d notifikací smazáno
cs_CZ[3]: %(count)d notifikací smazáno

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
cs_CZ: %(enum)s není platná volba pro %(attr)s

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
cs_CZ: Pole %(field)s se změnilo z '%(old_value)s' na '%(new_value)s'

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
cs_CZ: %(filename)s není platný obrázek (%(error)s)

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
cs_CZ: %(obj)s nemá atribut pojemenovaný '%(attr)s'

en: %(product)s - quantity %(qty)d
cs_CZ: %(product)s - množství %(qty)d

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
cs_CZ: %(qty)d kusů produktu '%(product)s' bylo přidáno do vašeho košíku

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
cs_CZ: %(report_filter)s mezi %(start_date)s a %(end_date)s

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
cs_CZ: %(status)s košík (vlastník: %(owner)s, řádků: %(num_lines)d)

en: %(title)s has been added to your wishlist
cs_CZ: %(title)s byl přidán do vašho seznamu přání

en: %(type)s of %(amount).2f
cs_CZ: %(type)s z %(amount).2f

en: %(user)s searched for '%(query)s'
cs_CZ: %(user)s hledal '%(query)s'

en: %(user)s viewed '%(product)s'
cs_CZ: %(user)s zobrazil '%(product)s'

en: %(value)s discount on %(range)s
cs_CZ: %(value)s sleva na %(range)s

en: %(value)s%% discount on %(range)s
cs_CZ: %(value)s%% sleva na %(range)s

en: %(value)s%% off of shipping cost
cs_CZ: %(value)s%% z ceny dopravy

en: %d Row | %d Rows
cs_CZ[0]: %d řádek
cs_CZ[1]: %d řádků
cs_CZ[2]: %d řádků
cs_CZ[3]: %d řádků

en: %d product added to range | %d products added to range
cs_CZ[0]: %d produkt přidán do výběru
cs_CZ[1]: %d produktů přidáno do výběru
cs_CZ[2]: %d produktů přidáno do výběru
cs_CZ[3]: %d produktů přidáno do výběru

en: %i products are still assigned to this type
cs_CZ: %i produktů je stále přířazeno k tomuto typu

en: %s Category | %s Categories
cs_CZ[0]: %s kategorie
cs_CZ[1]: %s kategorie
cs_CZ[2]: %s kategorie
cs_CZ[3]: %s kategorie

en: %s cards are not accepted.
cs_CZ: Karty %s nejsou akceptovány.

en: %s does not exist
cs_CZ: %s neexistuje

en: %s is not a file
cs_CZ: %s není soubor

en: %s is not a valid image archive
cs_CZ: %s není platný archiv obrázků

en: %s is not readable
cs_CZ: %s není čitelný

en: %s step not complete
cs_CZ: krok %s není kompletní

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
cs_CZ: '%(new_status)s' není platný stav (současný stav: '%(status)s')

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
cs_CZ: '%(new_status)s' není platný stav pro objednávku %(number)s (současný stav: '%(status)s')

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
cs_CZ: '%(status)s' není platný stav pro řádek %(line_id)d

en: '%(title)s' is no longer available
cs_CZ: '%(title)s' již není dostupný

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
cs_CZ: '%(title)s' již nelze zakoupit (%(reason)s). Prosím upravte váš košík

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
cs_CZ: '%(title)s' byl přesunut do vašho seznamu přání '%(name)s'

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
cs_CZ: '%(title)s' byl odstraněn z vašeho seznamu přání '%(name)s'

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
cs_CZ: '%(type)s' událost pro objednávku #%(number)s

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
cs_CZ: '%(voucher)s' použitý '%(user)s'

en: '%s' has been added to your basket
cs_CZ: '%s' byl přidán do vašeho košíku

en: '%s' was added to your wish list.
cs_CZ: '%s' byl přidán do vašeho seznamu přání.

en: (Anonymous)
cs_CZ: (Anonym)

en: -- Choose type --
cs_CZ: -- zvolte --

en: ...or choose a pre-defined one
cs_CZ: ... nebo zvolte předdefinovanou

en: 0 to 20
cs_CZ: 0 až 20

en: 1. Name and description
cs_CZ: 1. Název a popis

en: 1. Shipping address
cs_CZ: 1. Doručovací adresa

en: 2. Incentive
cs_CZ: 2. Motivace

en: 2. Shipping method
cs_CZ: 2. Způsob dopravy

en: 20 to 40
cs_CZ: 20 až 40

en: 3. Condition
cs_CZ: 3. Podmínky

en: 3. Payment
cs_CZ: 3. Platba

en: 4. Preview
cs_CZ: 4. Náhled

en: 4. Restrictions
cs_CZ: 4. Omezení

en: 40 to 60
cs_CZ: 40 až 60

en: 5. Confirmation
cs_CZ: 5. Potvrzení

en: <em>Closed</em> stock alerts
cs_CZ: <em>Uzavřených</em> upozornění na stav zásob

en: <em>Open</em> stock alerts
cs_CZ: <em>Otevřených</em> upozornění na stav zásob

en: <missing product>
cs_CZ: <produkt chybí>

en: <stockalert for "%(stock)s" status %(status)s>
cs_CZ: <upozornění na stav zásob pro "%(stock)s" stav %(status)s>

en: <strong>0</strong> results.
cs_CZ: <strong>0</strong> výsledků.

en: A child product can't have a category assigned.
cs_CZ: Zděděný produkt nemůže mít přiřazenu kategorii.

en: A child product can't have a product class.
cs_CZ: Zděděný produkt nemůže mít třídu produktů.

en: A child product can't have options.
cs_CZ: Zděděný produkt nemůže mít volby.

en: A child product needs a parent.
cs_CZ: Zděděný produkt potřebuje rodiče.

en: A child product should not have categories
cs_CZ: Zděděný produkt by neměl mít kategorii

en: A confirmation email has been sent to %s
cs_CZ: Potvrzovací email byl odeslán na adresu %s

en: A discount value is required
cs_CZ: Hodnota slevy je povinná

en: A parent product can't have stockrecords.
cs_CZ: Rodičovský produkt nemůže mít skladovou evidenci.

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
cs_CZ: Lze zadat i část emailové adresy (např. '@example.com') pro zahrnutí více adres.

en: A password reset email has been sent
cs_CZ: Email reset hesla byl odeslán

en: A preview email has been sent to %s
cs_CZ: Náhled emailu byl odeslán na %s

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
cs_CZ: Při zpracovávání platby pro tuto objednávku došlo k problému - platba nebyla zpracována. Prosím kontaktujte zákaznickou podporu pokud tento problém přetrvává.

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
cs_CZ: Atribut produktu je něco, co produkt může mít, jako například velikost, specifikovanou svou třídou.

en: A range is required
cs_CZ: Výběr produktů je povinný

en: A user with that email address already exists
cs_CZ: Uživatel s touto emailovou adresou již existuje

en: A user with this email address already exists
cs_CZ: Uživatel s tímto emailem již existuje

en: Absolute discount benefit
cs_CZ: Celková sleva

en: Absolute discount benefits
cs_CZ: Celkové slevy

en: Account
cs_CZ: Účet

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Active <em>Site</em> Offers
cs_CZ: Aktivní <em>nabídky</em>

en: Active <em>Vouchers</em>
cs_CZ: Aktivní <em>kupóny</em>

en: Active vouchers
cs_CZ: Aktivní kupóny

en: Add a new address
cs_CZ: Přidat novou adresu

en: Add a new category
cs_CZ: Přidat novou kategorii

en: Add a new product type
cs_CZ: Přidat nový typ produktu

en: Add a new weight band
cs_CZ: Přidat novou hmotnostní kategorii

en: Add child category
cs_CZ: Přidat podřazenou kategorii

en: Add products
cs_CZ: Přidat produkty

en: Add to a page
cs_CZ: Přidat na stránku

en: Add to basket
cs_CZ: Vložit do košíku

en: Add to page
cs_CZ: Přidat na stránku

en: Add to wish list
cs_CZ: Přidat do seznamu přání

en: Add variant
cs_CZ: Přidat variantu

en: Add voucher
cs_CZ: Přidat slevový kupón

en: Add weight band
cs_CZ: Přidat skupinu hmotnosti

en: Added to a basket
cs_CZ: Přidáno do košíku

en: Adding...
cs_CZ: Přidávám...

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Address '%s' created
cs_CZ: Adresa '%s' byla vytvořena

en: Address '%s' deleted
cs_CZ: Adresa '%s' byla smazána

en: Address '%s' updated
cs_CZ: Adresa '%s' byla aktualizována

en: Address Book
cs_CZ: Adresy

en: Address Hash
cs_CZ: Hash adresy

en: Address book
cs_CZ: Adresy

en: Address deleted
cs_CZ: Adresa byla smazána

en: Address saved
cs_CZ: Adresa byla uložena

en: Addresses
cs_CZ: Adresy

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
cs_CZ: Adresy v %(country)s vyžadují platné PSČ

en: Admin
cs_CZ: Administrátor

en: Advanced Search
cs_CZ: Rozšířené hledání

en: Alert #%(id)s
cs_CZ: Upozornění #%(id)s

en: Alerts with status "%s"
cs_CZ: Upozornění se stavem "%s"

en: All
cs_CZ: Vše

en: All Alerts
cs_CZ: Všechny upozornění

en: All Orders
cs_CZ: Všechny objednávky

en: All alerts
cs_CZ: Všechna upozornění

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
cs_CZ: Všechny dostupné řádky z objednávky %(number)s byly přidány do vašeho košíku

en: All offers
cs_CZ: Všechny nabídky

en: All orders
cs_CZ: Všechny objednávky

en: All pages
cs_CZ: Všechny stránky

en: All partners
cs_CZ: Všichni partneři

en: All products
cs_CZ: Všechny produkty

en: All reviews
cs_CZ: Všechny recenze

en: All users
cs_CZ: Všichni uživatelé

en: All vouchers
cs_CZ: Všechny kupóny

en: Allocation
cs_CZ: Přidělení

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
cs_CZ: Vyhrazení částky %(amount)s z typu %(type)s

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
cs_CZ: Další způsoby dopravy lze zvolit během procesu dokončení objednávky

en: American Express cards use a 4 digit security code
cs_CZ: Karty American Express používají 4-mistný bezpečnostní kód

en: Amount
cs_CZ: Množství

en: Amount Allocated
cs_CZ: Vyhrazená částka

en: Amount Debited
cs_CZ: Stržená částka

en: Amount Refunded
cs_CZ: Vrácená částka

en: Amount debited
cs_CZ: Stržená částka

en: Amount refunded
cs_CZ: Vrácená částka

en: An address from your address book?
cs_CZ: Adresa z vašeho adresáře?

en: An alert has been created
cs_CZ: Upozornění bylo vytvořeno

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
cs_CZ: Obrázek s pořadím 0 bude hlavní obrázek produktu

en: Analytics
cs_CZ: Analýzy

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Anonymous reviews must include a name and an email
cs_CZ: Anonymní recenze musí zahrnovat jméno a email

en: Applies to countries
cs_CZ: Platí pro země

en: Approved
cs_CZ: Schváleno

en: Archive
cs_CZ: Archív

en: Archiving...
cs_CZ: Archivuji...

en: Are you sure that you want to delete this alert?
cs_CZ: Určitě chcete smazat toto upozornění?

en: Are you sure you want to delete this address?
cs_CZ: Určitě chcete smazat tuto adresu?

en: Are you sure you want to delete this offer?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto nabídku?

en: Are you sure you want to delete this partner?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tohoto partnera?

en: Are you sure you want to delete this range?
cs_CZ: Určitě chcete smazat tento výběr?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto formu dopravy?

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto metodu?

en: At least one field is required.
cs_CZ: Alespoň jedno pole je vyžadováno.

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
cs_CZ: Alespoň jeden skladový záznam musí být přiřazen partnerovi se kterým jste propojeni.

en: Attribute
cs_CZ: Atribut

en: Attribute option
cs_CZ: Nastavení atributu

en: Attribute option group
cs_CZ: Atribut skupiny voleb

en: Attribute option groups
cs_CZ: Atribut skupin voleb

en: Attribute options
cs_CZ: Volby atributu

en: AttributeOption has not been saved yet
cs_CZ: AttributeOption ještě nebyl uložen

en: Attributes
cs_CZ: Atributy

en: Automatic product list
cs_CZ: Automatický produktový seznam

en: Automatic product lists
cs_CZ: Automatické produktové seznamy

en: Availability
cs_CZ: Dostupnost

en: Available
cs_CZ: K dispozici

en: Available between %(start)s and %(end)s
cs_CZ: Dostupné mezi %(start)s a %(end)s

en: Available from %(start)s
cs_CZ: Dostupné od %(start)s

en: Available until %(end)s
cs_CZ: Dostupné do %(end)s

en: Average order costs
cs_CZ: Průměrná cena objednávky

en: Back to search results
cs_CZ: Zpět na seznam výsledků

en: Bankcard
cs_CZ: Platební karta

en: Bankcards
cs_CZ: Platební karty

en: Basket
cs_CZ: Košík

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
cs_CZ: Košík #%(basket_id)d, produkt #%(product_id)d, množství %(quantity)d

en: Basket Additions
cs_CZ: Přidání do košíku

en: Basket additions
cs_CZ: Přidání do košíku

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
cs_CZ: Košík obsahuje %(amount)s z %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
cs_CZ: Košík zahrnuje %(count)d různých položku(ek) z %(range)s

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
cs_CZ: Košík zahrnuje %(count)d položku(ek) z %(range)s

en: Basket line
cs_CZ: Řádek košíku

en: Basket lines
cs_CZ: Řádky košíku

en: Basket status
cs_CZ: Stav košíku

en: Basket total
cs_CZ: Celkem v košíku

en: Basket total (after discounts)
cs_CZ: Celkem v košíku (po slevě)

en: Basket total (before discounts)
cs_CZ: Celkem v košíku (před slevou)

en: Basket total (excl. discounts)
cs_CZ: Košík celkem (bez slev)

en: Basket total (inc. discounts)
cs_CZ: Košík celkem (slevy zahrnuty)

en: Basket total (inc. tax)
cs_CZ: Košík celkem (vč. DPH)

en: Basket total:
cs_CZ: Celkem v košíku:

en: Baskets
cs_CZ: Košíky

en: Benefits
cs_CZ: Benefity

en: Bestselling products
cs_CZ: Nejprodávanější produkty

en: Bill to name
cs_CZ: Fakturovat na jméno

en: Billing Address
cs_CZ: Fakturační adresa

en: Billing address
cs_CZ: Fakturační adresa

en: Billing addresses
cs_CZ: Fakturační adresy

en: Body
cs_CZ: Tělo

en: Body HTML
cs_CZ: Tělo HTML

en: Body Text
cs_CZ: Tělo textově

en: Body text
cs_CZ: Text těla emailu

en: Browse
cs_CZ: Procházet

en: Browse products in offer
cs_CZ: Procházet produkty v nabídce

en: Browse store
cs_CZ: Procházet obchod

en: Build a new condition
cs_CZ: Vytvořit novou podmínku

en: Build a new incentive
cs_CZ: Vytvořit novou pobídku

en: Bulk Actions
cs_CZ: Hromadné akce

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
cs_CZ[0]: Koupit další %(delta)d produkt z %(range)s
cs_CZ[1]: Koupit dalších %(delta)d produktů z %(range)s
cs_CZ[2]: Koupit dalších %(delta)d produktů z %(range)s
cs_CZ[3]: Koupit dalších %(delta)d produktů z %(range)s

en: CCV number
cs_CZ: CCV číslo

en: Can be used multiple times by multiple customers
cs_CZ: Může být použito vícekrát každým zákazníkem

en: Can be used once by one customer
cs_CZ: Může být použito pouze jednou pro každého zákazníka

en: Can only be used once per customer
cs_CZ: Může být použito pouze jednou každým zákazníkem

en: Cancel
cs_CZ: Storno

en: Cancelled
cs_CZ: Zrušeno

en: Caption
cs_CZ: Popisek

en: Card Type
cs_CZ: Typ platební karty

en: Card number
cs_CZ: Číslo karty

en: Case insensitive / No spaces allowed
cs_CZ: Nezohledňuje velká a malá písmena / Nejsou povoleny mezery

en: Catalogue
cs_CZ: Katalog

en: Catalogue and stock
cs_CZ: Katalog a zásoby

en: Catalogue reviews
cs_CZ: Hodnoceni katalogu

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Category created successfully
cs_CZ: Kategorie byla úspěšně vytvořena

en: Category deleted successfully
cs_CZ: Kategorie byla úspěšně smazána

en: Category updated successfully
cs_CZ: Kategorie byla úspěšně aktualizována

en: Change
cs_CZ: Upravit

en: Change Password
cs_CZ: Změnit heslo

en: Change display order
cs_CZ: Upravit pořadí zobrazení

en: Change line status to
cs_CZ: Upravit stav řádku na

en: Change my password
cs_CZ: Změnit moje heslo

en: Change order status
cs_CZ: Upravit stav objednávky

en: Change order status to
cs_CZ: Změnit stav objednávky na

en: Change password
cs_CZ: Změnit heslo

en: Change status
cs_CZ: Upravit stav

en: Changing...
cs_CZ: Měním...

en: Charge
cs_CZ: Sazba

en: Charge (excl tax)
cs_CZ: Cena (bez DPH)

en: Charge (incl tax)
cs_CZ: Cena (vč. DPH)

en: Charge for weights up to %s kg
cs_CZ: Poplatek pro váhu do %s kg

en: Cheapest product from %(range)s is free
cs_CZ: Nejlevnější produkt z %(range)s je zdarma

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
cs_CZ: Zkontroluje produkty které jsou znovu skladem a pošle upozornění

en: Checkout
cs_CZ: K pokladně

en: Checkout gateway
cs_CZ: Pokladna

en: Checkout now
cs_CZ: Jít k pokladně

en: Child product
cs_CZ: Zděděný produkt

en: Choose the Image content blocks that this block will use. (You may need to create some first).
cs_CZ: Zvolte obrázkové bloky obsahu, které tento blok použije (možná budete nejprve muset nějaké vytvořit).

en: Choose what type of product this is
cs_CZ: Zvolte jakého je produkt typu

en: City
cs_CZ: Město

en: Clicks
cs_CZ: Kliky

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Closed
cs_CZ: Zavřeno

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
cs_CZ: Kód může obsahovat písmena a-z, A-Z, čísla, podtržítka a nemůže začínat číslem.

en: Code used for looking up this event programmatically
cs_CZ: Kód použitý pro vyhledání této události automaticky

en: Communication Event
cs_CZ: Komunikační událost

en: Communication Events
cs_CZ: Komunikační události

en: Communication event type
cs_CZ: Typ komunikační události

en: Communication event types
cs_CZ: Typy komunikačních událostí

en: Communications dashboard
cs_CZ: Komunikační nástěnka

en: Complete
cs_CZ: Dokončeno

en: Condition
cs_CZ: Podmínka

en: Conditional offer
cs_CZ: Podmíněná nabídka

en: Conditional offers
cs_CZ: Podmíněné nabídky

en: Conditions
cs_CZ: Podmínky

en: Confirm Password
cs_CZ: Potvrzení hesla

en: Confirm password
cs_CZ: Potvrďte heslo

en: Confirmation of order %(number)s
cs_CZ: Potvrzení objednávky %(number)s

en: Confirmation required for stock alert
cs_CZ: Potvrďte upozornění ohledně skladových zásob

en: Contact
cs_CZ: Kontakt

en: Contact Number
cs_CZ: Kontaktní číslo

en: Contact number
cs_CZ: Kontaktní číslo

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Content block
cs_CZ: Obsahový blok

en: Content block '%(block)s' added to page '%(page)s'
cs_CZ: Obsahový blok '%(block)s' byl přídán na stránku '%(page)s'

en: Content block created successfully
cs_CZ: Obsahový blok byl úspěšně vytvořen

en: Content block deleted successfully
cs_CZ: Obsahový blok byl úspěšně smazán

en: Content block removed from page '%s'
cs_CZ: Obsahový blok byl odstraněn ze stránky '%s'

en: Content block removed successfully
cs_CZ: Obsahový blok byl úspěšně odstraněn

en: Content block updated successfully
cs_CZ: Obsahový blok byl úspěšně aktualizován

en: Content blocks
cs_CZ: Obsahové bloky

en: Content blocks by page
cs_CZ: Obsahové bloky podle stránek

en: Content blocks can only be linked to internal URLs
cs_CZ: Bloky obsahu mohou být napojeny pouze na vnitřní URL

en: Content blocks for page %(page_url)s
cs_CZ: Obsahové bloky pro stránku %(page_url)s

en: Content blocks on page '%(page_url)s'
cs_CZ: Obsahové bloky na stránce '%(page_url)s'

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Continue shopping
cs_CZ: Pokračovat v nakupování

en: Continue to step 2
cs_CZ: Pokračovat na krok 2

en: Continue to step 3
cs_CZ: Pokračovat na krok 3

en: Continue to step 4
cs_CZ: Pokračovat na krok 4

en: Continuing...
cs_CZ: Pokračovat...

en: Cost
cs_CZ: Náklady

en: Cost Price
cs_CZ: Náklady

en: Cost price
cs_CZ: Náklady

en: Count condition
cs_CZ: Podmínka počtu

en: Count conditions
cs_CZ: Podmínky počtu

en: Countries
cs_CZ: Země

en: Country
cs_CZ: Země

en: Country name
cs_CZ: Název země

en: Coverage Condition
cs_CZ: Rozsah podmínek

en: Coverage Conditions
cs_CZ: Rozsahy podmínek

en: Create
cs_CZ: Vytvořit

en: Create New Page
cs_CZ: Vytvořit novou stránku

en: Create a new %s content block
cs_CZ: Vytvořit nový obsahový blok typu %s

en: Create a new content block
cs_CZ: Vytvořit nový obsahový blok

en: Create a new product of type
cs_CZ: Vytvořit nový produkt typu

en: Create a new shipping method
cs_CZ: Vytvořit novou formu dopravy

en: Create a new wish list
cs_CZ: Vytvořit nový seznam přání

en: Create a new wishlist
cs_CZ: Vytvořit nový seznam přání

en: Create block
cs_CZ: Vytvořit blok

en: Create new %(product_class)s product
cs_CZ: Vytvořit nový %(product_class)s produkt

en: Create new category
cs_CZ: Vytvořit novou kategorii

en: Create new offer
cs_CZ: Vytvořit novou nabídku

en: Create new page
cs_CZ: Vytvořit novou stránku

en: Create new partner
cs_CZ: Vytvořit nového partnera

en: Create new product
cs_CZ: Vytvořit nový produkt

en: Create new product type
cs_CZ: Vytvořit nový typ produktů

en: Create new range
cs_CZ: Vytvořit nový výběr

en: Create new shipping charge
cs_CZ: Vytvořit nový poplatek za dopravu

en: Create new variant of %(parent_product)s
cs_CZ: Vytvořit novou variantu %(parent_product)s

en: Create new voucher
cs_CZ: Vytvořit nový kupón

en: Create payment event
cs_CZ: Vytvořit událost platby

en: Create product type
cs_CZ: Vytvořit typ produktů

en: Create range
cs_CZ: Vytvořit výběr

en: Create shipping event
cs_CZ: Vytvořte událost dopravy

en: Create user
cs_CZ: Vytvořit uživatele

en: Create voucher
cs_CZ: Vytvořit kupón

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
cs_CZ: Vytvořte si účet a pak budete přesměrování zpátky na dokončení objednávky

en: Creating...
cs_CZ: Vytvářím...

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Current available stock
cs_CZ: Současné zásoby

en: Custom class
cs_CZ: Vlastní třída

en: Custom condition
cs_CZ: Zákaznická podmínka

en: Custom incentive
cs_CZ: Vlastní pobídka

en: Customer
cs_CZ: Zákazník

en: Customer Information
cs_CZ: Informace o zákazníkovi

en: Customer Reviews
cs_CZ: Uživatelské recenze

en: Customer checked out as a guest.
cs_CZ: Zákazník nakoupil anonymně.

en: Customer email address
cs_CZ: Emailová adresa zákazníka

en: Customer has deleted their account.
cs_CZ: Zákazník smazal svůj účet.

en: Customer name
cs_CZ: Jméno zákazníka

en: Customer name matches "{customer_name}"
cs_CZ: Jméno zákazníka odpovídá "{customer_name}"

en: Customer rating
cs_CZ: Hodnocení zákazníka

en: Customer reviews
cs_CZ: Zákaznické recenze

en: Customers
cs_CZ: Zákazníci

en: Dashboard
cs_CZ: Nástěnka

en: Date
cs_CZ: Datu

en: Date Closed
cs_CZ: Datum zavření

en: Date Created
cs_CZ: Datum vytvoření

en: Date Processed
cs_CZ: Datum zpracování

en: Date Sent
cs_CZ: Datum odeslání

en: Date Updated
cs_CZ: Datum aktualizace

en: Date Uploaded
cs_CZ: Datum nahrání

en: Date alert raised
cs_CZ: Datum vydání upozornění

en: Date alert sent
cs_CZ: Datum odeslání upozornění

en: Date cancelled
cs_CZ: Datum zrušení

en: Date closed
cs_CZ: Datum zavření

en: Date confirmed
cs_CZ: Datum potvrzení

en: Date created
cs_CZ: Datum vytvoření

en: Date created:
cs_CZ: Datum vytvoření:

en: Date from
cs_CZ: Datum od

en: Date joined
cs_CZ: Datum založení účtu

en: Date merged
cs_CZ: Datum sloučení

en: Date of creation
cs_CZ: Datum vytvořen

en: Date of last order
cs_CZ: Datum poslední objednávky

en: Date of purchase
cs_CZ: Datum nákupu

en: Date placed
cs_CZ: Datum odeslání

en: Date registered
cs_CZ: Datum registrace

en: Date sent
cs_CZ: Odesláno

en: Date submitted
cs_CZ: Datum odeslání

en: Date to
cs_CZ: Datum do

en: Date updated
cs_CZ: Datum aktualizace

en: Date uploaded
cs_CZ: Datum nahrání

en: Dear %(name)s,
cs_CZ: Vážený %(name)s,

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default Weight
cs_CZ: Výchozí váha

en: Default billing address
cs_CZ: Výchozí fakturační adresa

en: Default billing address?
cs_CZ: Výchozí doručovací adresa?

en: Default product weight (kg)
cs_CZ: Výchozí váha produktu (kg)

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
cs_CZ: Výchozí váha produku v kilogramech pokud není definován žádný atribut váhy

en: Default shipping address
cs_CZ: Výchozí doručovací adresa?

en: Default shipping address?
cs_CZ: Výchozí doručovací adresy?

en: Default weight (kg)
cs_CZ: Výchozí váha (kg)

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete %(object.type)s content block <strong>%(object.name)s</strong> - are you sure?
cs_CZ: Jste si jistý(á), že chcete smazat obsahový blok <strong>%(object.name)s</strong> typu %(object.type)s?

en: Delete %s
cs_CZ: Smazat %s

en: Delete address?
cs_CZ: Smazat adresu?

en: Delete alert #%(id)s?
cs_CZ: Smazat upozornění #%(id)s?

en: Delete category
cs_CZ: Smazat kategorii

en: Delete category?
cs_CZ: Smazat kategorii?

en: Delete content block
cs_CZ: Smazat obsahový blok

en: Delete content block '%(name)s'?"
cs_CZ: Smazat obsahový blok '%(name)s'?

en: Delete offer
cs_CZ: Smazat nabídku

en: Delete page
cs_CZ: Smazat stránku

en: Delete page '%(title)s'?
cs_CZ: Smazat stránku '%(title)s'?

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
cs_CZ: Jste si jistý(á), že chcete smazat stránku <strong>%(title)s</strong>?

en: Delete partner
cs_CZ: Smazat partnera

en: Delete product type
cs_CZ: Smazat typ produktu

en: Delete product type '%s'
cs_CZ: Smazat typ produktu '%s'

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
cs_CZ: Jste si jistý(á), že chcete smazat typ produktů <strong>%(name)s</strong>?

en: Delete product type?
cs_CZ: Smazat tento typ produktu?

en: Delete product variant?
cs_CZ: Smazat variantu produktu?

en: Delete product?
cs_CZ: Smazat produkt?

en: Delete profile
cs_CZ: Smazat profil

en: Delete range '%(name)s'?
cs_CZ: Smazat výběr '%(name)s'?

en: Delete review "%(title)s"?
cs_CZ: Smazat recenzi "%(title)s"?

en: Delete review '%(title)s'?
cs_CZ: Smazat recenzi '%(title)s'?

en: Delete shipping method
cs_CZ: Smazat způsob dopravy

en: Delete shipping method '%(name)s'?
cs_CZ: Smazat formu dopravy '%(name)s'?

en: Delete voucher '%(name)s'?
cs_CZ: Smazat kupón '%(name)s'?

en: Delete weight band?
cs_CZ: Smazat hmotností kategorii?

en: Delete?
cs_CZ: Smazat?

en: Deleted
cs_CZ: Smazáno

en: Deleted page '%s'
cs_CZ: Stránka '%s' byla smazána

en: Deleted product '%s'
cs_CZ: Produkt '%s' byl smazán

en: Deleted product variant '%s'
cs_CZ: Smazat variantu produktu '%s'

en: Deleting...
cs_CZ: Odstraňuji...

en: Deliver to name
cs_CZ: Doručit na jméno

en: Delivery address updated
cs_CZ: Doručovací adresa aktualizována

en: Delivery address updated:
    %s
cs_CZ: Doručovací adresa aktualizována:
    %s

en: Delta
cs_CZ: Rozdíl

en: Delta Votes
cs_CZ: Rozdíl hlasů

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
cs_CZ: Závisí na počtu položek v košíku, které jsou v rozmezí podmínek

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
cs_CZ: Závisí na hodnotě položek v košíku, které jsou v rozsahu podmínek

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Designates whether the user can log into this admin site.
cs_CZ: Rozhoduje, zda se tento uživatel může přihlásit do této administrace.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
cs_CZ: Označuje, zda je tento uživatel považován za aktivního. Použijte místo mazání účtů.

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
cs_CZ: Určujte pořadi produktů. Produkt s vyšší hodnotou se objeví před těmi, co mají hodnotu nižší.

en: Discount
cs_CZ: Sleva

en: Discount category
cs_CZ: Kategorie slevy

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
cs_CZ: Sleva je fixní z ceny dopravy

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
cs_CZ: Sleva je fixní částka z hodnoty produktu

en: Discount is a percentage off of the product's value
cs_CZ: Sleva je procento z hodnoty produktu

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
cs_CZ: Sleva je procentuální z ceny dopravy

en: Discount is to give the cheapest product for free
cs_CZ: Sleva dá nejlevnější produkt zadarmo

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
cs_CZ: Sleva z %(amount)r z obj. %(order)s

en: Discount type
cs_CZ: Druh slevy

en: Discount value
cs_CZ: Hodnota slevy

en: Discounts
cs_CZ: Slevy

en: Dispatch date
cs_CZ: Datum odeslání

en: Display Order
cs_CZ: Pořadí zobrazení

en: Display order
cs_CZ: Pořadí zobrazení

en: Display type
cs_CZ: Typ zobrazení

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Down
cs_CZ: Dolu

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Download selected orders as a CSV
cs_CZ: Stáhnout vybrané objednávky jako CSV

en: Dr
cs_CZ: Dr.

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
cs_CZ: Vzhledem k technickým omezením nemůžeme odeslat více než %(threshold)d položek v jedné objednávce.

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
cs_CZ: Vzhledem k technickým omezením nemůžeme odeslat více než %(threshold)d položek v jedné objednávce. Váš košík má momentálně %(basket)d položek.

en: Duplicate products
cs_CZ: Duplicitní produkty

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit Profile
cs_CZ: Upravit profil

en: Edit address
cs_CZ: Upravit adresu

en: Edit again
cs_CZ: Znovu upravit

en: Edit category
cs_CZ: Upravit kategorii

en: Edit children
cs_CZ: Upravit potomky

en: Edit email
cs_CZ: Upravit email

en: Edit included products
cs_CZ: Upravit zahrnuté produkty

en: Edit order contents
cs_CZ: Upravit obsah objednávky

en: Edit product type
cs_CZ: Upravit typ produktů

en: Edit products
cs_CZ: Upravit produkty

en: Edit profile
cs_CZ: Upravit profil

en: Edit promotions in position '%(name)s'
cs_CZ: Upravit propagace na pozici '%(name)s'

en: Edit range
cs_CZ: Upravit výběr

en: Edit range metadata
cs_CZ: Upravit metadata výběru

en: Edit shipping address
cs_CZ: Upravit doručovací adresu

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
cs_CZ: Upravit doručovací adresu pro objednávku %(order.number)s

en: Edit shipping method
cs_CZ: Upravit způsob dopravy

en: Edit the user's details
cs_CZ: Upravit detaily uživatele

en: Edit this page
cs_CZ: Upravit tuto stránku

en: Edit this product
cs_CZ: Upravit tento produkt

en: Edit user '%s'
cs_CZ: Upravit uživatele '%s'

en: Edit voucher
cs_CZ: Upravit voucher

en: Edit weight band
cs_CZ: Upravit hmotností kategorii

en: Editing variant of %(parent_product)s
cs_CZ: Upravit variantu %(parent_product)s

en: Either comma-separated, or one identifier per line
cs_CZ: Buď odděleno čárkou, nebo jeden na řádek

en: Email Body HTML Template
cs_CZ: Šablona HTML těla emailu

en: Email Body Template
cs_CZ: Šablona těla emailu

en: Email History
cs_CZ: Historie emailů

en: Email Subject Template
cs_CZ: Šablona předmětu emailu

en: Email address
cs_CZ: Emailová adresa

en: Email body HTML template
cs_CZ: Šablona HTML těla emailu

en: Email body text template
cs_CZ: Šablona těla emailu

en: Email content
cs_CZ: Obsah emailu

en: Email history
cs_CZ: Historie emailů

en: Email saved
cs_CZ: Email byl uložen

en: Email sent
cs_CZ: Email byl odeslán

en: Email subject template
cs_CZ: Šablona předmětu emailu

en: Email templates
cs_CZ: Šablony e-mailů

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
cs_CZ: Email pro %(user)s s předmětem '%(subject)s'

en: Emails
cs_CZ: Emaily

en: Empty baskets cannot be submitted
cs_CZ: Prázdné košíky nelze odeslat

en: End date
cs_CZ: Koncové datum

en: End date should be later than start date
cs_CZ: Koncové datum musí být před počátečním

en: End datetime
cs_CZ: Koncové datum

en: Enter a new password
cs_CZ: Zadejte nové heslo

en: Enter a valid month.
cs_CZ: Zadejte platný měsíc.

en: Enter a valid year.
cs_CZ: Zadejte platný rok.

en: Enter payment details
cs_CZ: Zadat platební údaje

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
cs_CZ: Zadejte horní hranici pro tuto váhovou skupinu v kilogramech. Dolní hranice bude určena z ostatních váhových skupin.

en: Enter your email
cs_CZ: Zadejte svůj email

en: Entity
cs_CZ: Entita

en: Error Message
cs_CZ: Chybová hláška

en: Est. dispatch date
cs_CZ: Očekávané datum odeslání

en: Estimate dispatch date
cs_CZ: Předpokládané datum odeslání

en: Estimated Dispatch Date
cs_CZ: Předpokládané datum odeslání

en: Estimated dispatch date
cs_CZ: Předpokládané datum odeslání

en: Event
cs_CZ: Událost

en: Event Type
cs_CZ: Typ události

en: Event notes
cs_CZ: Poznámky k události

en: Example: '/about/contact/'.
cs_CZ: Příklad: '/o-nas/kontakt/'

en: Excluded Products
cs_CZ: Vyloučené produkty

en: Expiry Date
cs_CZ: Platná do

en: Export to CSV
cs_CZ: Exportovat do CSV

en: Fields marked with * are mandatory.
cs_CZ: Pole označená * jsou povinná.

en: File
cs_CZ: Soubor

en: File Path
cs_CZ: Cesta

en: File of SKUs or UPCs
cs_CZ: Soubor s SKU nebo UPC

en: Filename
cs_CZ: Soubor

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Filter result
cs_CZ: Filtrovat výsledky

en: Filter results
cs_CZ: Filtrovat výsledky

en: Filtering...
cs_CZ: Filtruji...

en: First line of address
cs_CZ: Adresa

en: First name
cs_CZ: Křestní jméno

en: Fixed amount off of products in range
cs_CZ: Fixní sleva na produkty ve výběru

en: Fixed discount benefits require a product range
cs_CZ: Fixní sleva vyžaduje produktový výběr

en: Fixed discount benefits require a value
cs_CZ: Fixní sleva vyžaduje hodnotu

en: Fixed price benefit
cs_CZ: Fixní cenová sleva

en: Fixed price benefits
cs_CZ: Fixní cenové slevy

en: Fixed price shipping
cs_CZ: Doprava s pevnou cenou

en: Fixed price shipping benefit
cs_CZ: Fixní sleva z dopravy

en: Fixed price shipping benefits
cs_CZ: Fixní slevy z dopravy

en: Float
cs_CZ: Desetinné číslo

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
cs_CZ: Zapomněl(a) jste vaše heslo? Zadejte níže vaši emailovou adresu a my vám pošleme instrukce jak si nastavit nové.

en: Found <strong>0</strong> results.
cs_CZ: Nic nebylo nalezeno.

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: Free Shipping
cs_CZ: Doprava zdarma

en: Free shipping
cs_CZ: Doprava zdarma

en: Frequency
cs_CZ: Frekvence

en: Frozen - the basket cannot be modified
cs_CZ: Zmrazený - tento košík nelze upravovat

en: Fulfillment partner
cs_CZ: Smluvní partner

en: Fulfillment partners
cs_CZ: Smluvní partneři

en: Fulfilment
cs_CZ: Smluvní partner

en: Full dashboard access
cs_CZ: Plný přístup k správě obchodu

en: General
cs_CZ: Základní informace

en: Generate report
cs_CZ: Vygenerovat výstup

en: Generating...
cs_CZ: Generování...

en: Get a password reminder
cs_CZ: Zaslat připomenutí hesla

en: Get results as
cs_CZ: Stáhnout výsledky jako

en: Get shipping for %(amount)s
cs_CZ: Získejte dopravu za %(amount)s

en: Get shipping for a fixed price
cs_CZ: Získejte dopravu za fixní cenu

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
cs_CZ: Získejte produkty které splní podmínku pro fixní cenu

en: Go
cs_CZ: Jít

en: Go to homepage
cs_CZ: Jít na homepage

en: Go!
cs_CZ: Pokračovat!

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: Guest email address
cs_CZ: Emailová adresa hosta

en: HTML template
cs_CZ: HTML šablona

en: Hand Picked Product List
cs_CZ: Ručně zvolený seznam produktů

en: Hand Picked Product Lists
cs_CZ: Ručně zvolené seznamy produktů

en: Hello,
cs_CZ: Dobrý den,

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
cs_CZ: Dobrý den,
    
    Je nám potěšením potvrdit, že Vaše objednávka %(order_number)s úspěšně odeslána a bude vyřízena co nejdříve.

en: Higher the number, higher the country in the list.
cs_CZ: Čím vyšší číslo, tím výše je země v seznamu.

en: Home
cs_CZ: Domů

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
cs_CZ: Jsem nový zákazník a chci podat objednávku bez registrace

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
cs_CZ: Jsem nový zákazník a chci si před odesláním objednávky vytvořit účet

en: I am a returning customer, and my password is
cs_CZ: Jsem stávající zákazník a moje heslo je

en: I have a voucher code...
cs_CZ: Mám kód slevového kupónu ...

en: I've forgotten my password
cs_CZ: Zapomněl jsem heslo

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
cs_CZ: Pokud jste to byl(a) vy, můžete tento email klidně ignorovat.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
cs_CZ: Pokud jste ji nezměnil(a) Vy, proveďte prosím okamžitě reset hesla a upravte vaši emailovou adresu:

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
cs_CZ: Pokud jste ho nezměnil(a) vy, okamžitě prosím proveďte jeho reset:

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Important messages about items in your basket
cs_CZ: Důležité informace o položkách ve vašem košíku

en: In case we need to call you about your order
cs_CZ: V případě, že bychom vás potřebovali kontaktovat ohledně objednávky

en: In progress
cs_CZ: Probíhá

en: In stock
cs_CZ: Skladem

en: In stock (%d available)
cs_CZ: Skladem (%d k dispozici)

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Inbox
cs_CZ: Příchozí

en: Incentive
cs_CZ: Podnět

en: Included Categories
cs_CZ: Zahrnuté kategorie

en: Included Products
cs_CZ: Zahrnuté produkty

en: Includes all products?
cs_CZ: Zahrnuje všechny produkty?

en: Includes an item with UPC "{upc}"
cs_CZ: Zahrnuje položku s UPC "{upc}"

en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
cs_CZ: Zahrnuje položku s SKU partnera "{partner_sku}"

en: Instructions
cs_CZ: Instrukce

en: Integer
cs_CZ: Celé číslo

en: Invalid action
cs_CZ: Neplatná akce

en: Invalid form submission
cs_CZ: Formulář nebyl odeslán správně

en: Invalid lines requested
cs_CZ: Vyžadované neplatné řádky

en: Invalid stock consumption request
cs_CZ: Neplatná žádost na odběr zásob

en: Is Active?
cs_CZ: Aktivní?

en: Is active?
cs_CZ: Je aktivní?

en: Is available?
cs_CZ: Je dostupná?

en: Is discountable?
cs_CZ: Lze přidat slevu?

en: Is product discountable?
cs_CZ: Je produkt zlevnitelný?

en: Is public?
cs_CZ: Veřejný?

en: Is shipping country
cs_CZ: Je doručovací zemí

en: Is this review helpful?
cs_CZ: Byla tato recenze přínosná?

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
cs_CZ: Není možné znovuobjednat objednávky %(number)s, neboť ani jedna z původních položek není k dispozici.

en: Item
cs_CZ: Položka

en: Items
cs_CZ: Položky

en: Items ordered
cs_CZ: Objednané položky

en: Items purchased
cs_CZ: Zakoupené zboží

en: Items to buy later
cs_CZ: Položky k pozdější koupi

en: Items to buy now
cs_CZ: Položky k zakoupení

en: Key
cs_CZ: Klíč

en: Keyword
cs_CZ: Klíčové slovo

en: Keyword Promotion
cs_CZ: Propagace klíčového slova

en: Keyword Promotions
cs_CZ: Propagace klíčových slov

en: Keywords
cs_CZ: Klíčová slova

en: Label
cs_CZ: Štítek

en: Last Order Date
cs_CZ: Datum poslední objednávky

en: Last login
cs_CZ: Poslední přihlášní

en: Last name
cs_CZ: Příjmení

en: Latest Orders (last 24 hours)
cs_CZ: Poslední objednávky (za posledních 24 hodin)

en: Leave a product review
cs_CZ: Napsat recenezi

en: Limited dashboard access
cs_CZ: Omezený přístup k správě obchodu

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
cs_CZ: Omezeno na %(total)d použitá (%(remainder)d zbývá)

en: Limited to %(total)d uses per basket
cs_CZ: Omezeno na %(total)d použítí na košík

en: Limited to %(total)d uses per user
cs_CZ: Omezení na %(total)d použití jedním uživatelem

en: Limited to 1 use per basket
cs_CZ: Omezeno na 1 použití na košík

en: Limited to 1 use per user
cs_CZ: Omezeno na jedno použítí per uživatel

en: Limited to a cost of %(max)s
cs_CZ: Omezeno na náklady maximimálně %(max)s

en: Line
cs_CZ: Řádek

en: Line #%(id)s
cs_CZ: Řádek #%(id)s

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
cs_CZ: Řádek '%(number)s' (množství %(qty)d) cena %(price)s

en: Line Attribute
cs_CZ: Atribut řádku

en: Line Attributes
cs_CZ: Atributy řádků

en: Line ID
cs_CZ: ID řádku

en: Line Price
cs_CZ: Cena řádku

en: Line Prices
cs_CZ: Ceny řádků

en: Line Reference
cs_CZ: Reference na řádek

en: Line attribute
cs_CZ: Atribut řádku

en: Line attributes
cs_CZ: Atributy řádků

en: Line price excl. tax
cs_CZ: Cena za položku bez DPH

en: Line price incl. tax
cs_CZ: Cena za položku vč. DPH

en: Lines
cs_CZ: Řádky

en: Link URL
cs_CZ: URL odkazu

en: Link a new user
cs_CZ: Napojit nového uživatele

en: Link a user
cs_CZ: Napojit uživatele

en: Link an existing user
cs_CZ: Propojit existujícího uživatele

en: Link text
cs_CZ: Text odkazu

en: Link user
cs_CZ: Propojit uživatele

en: Linked Promotion
cs_CZ: Zprostředkovaná propagace

en: Linked Promotions
cs_CZ: Zprostředkované propagace

en: Linking...
cs_CZ: Spojuji...

en: List
cs_CZ: Seznam

en: Log In
cs_CZ: Přihlásit se

en: Log in
cs_CZ: Přihlásit se

en: Log out
cs_CZ: Odhlásit se

en: Logging in...
cs_CZ: Probíhá přihlášení ...

en: Login or register
cs_CZ: Přihlášení nebo registrace

en: Logout
cs_CZ: Odhlásit se

en: Low Stock Threshold
cs_CZ: Limit nízkého stavu

en: Low stock alerts
cs_CZ: Upozornění na nízký stav zásob

en: Low stock threshold
cs_CZ: Limit nízkého stavu

en: Make active
cs_CZ: Nastavit na aktivní

en: Make inactive
cs_CZ: Nastavit na neaktivní

en: Manage
cs_CZ: Spravovat

en: Manage partner and users
cs_CZ: Spravovat partnery a uživatele

en: Manage users
cs_CZ: Spravovat uživatele

en: Mark as
cs_CZ: Označit jako

en: Max Affected Items
cs_CZ: Maximální počet ovlivněných položek

en: Max basket applications
cs_CZ: Maximální počet použití v košíku

en: Max discount
cs_CZ: Maximální sleva

en: Max global applications
cs_CZ: Globální maximum použití

en: Max user applications
cs_CZ: Maximální počet užití uživatelem

en: Merged - superceded by another basket
cs_CZ: Sloučený - nahrazený jiným košíkem

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Method
cs_CZ: Metoda

en: Method code
cs_CZ: Kód metody

en: Method name
cs_CZ: Název metody

en: Miss
cs_CZ: paní

en: Move to Basket
cs_CZ: Přesunout do košíku

en: Move to basket
cs_CZ: Přesunout do košíku

en: Mr
cs_CZ: pan

en: Mrs
cs_CZ: slečna

en: Ms
cs_CZ: paní

en: Multi Image
cs_CZ: Víceobrázková

en: Multi Images
cs_CZ: Víceobrázkové

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
cs_CZ: Vícenásobné nákupní slevy nevyžadují atribut 'maximum ovlivněných položek'

en: Multibuy benefits don't require a value
cs_CZ: Vícenásobné nákupní slevy nevyžadují hodnotu

en: Multibuy benefits require a product range
cs_CZ: Vícenásobné nákupní slevy vyžadují produktový výběr

en: Multibuy discount benefit
cs_CZ: Sleva při větším nákupu

en: Multibuy discount benefits
cs_CZ: Slevy při větších nákupech

en: Must be a boolean
cs_CZ: Musí být booleovské číslo

en: Must be a date or datetime
cs_CZ: Musí být datum, nebo čas

en: Must be a file field
cs_CZ: Musí být políčko souboru

en: Must be a float
cs_CZ: Musí být desetinné čísl

en: Must be a model instance
cs_CZ: Musí být instance modelu

en: Must be an AttributeOption model object instance
cs_CZ: Musí být instance AttributeOption modelu

en: Must be an integer
cs_CZ: Musí být celé čísl

en: Must be str or unicode
cs_CZ: Musí být str nebo unicode

en: My email address is
cs_CZ: Moje emailová adresa je

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Name and description
cs_CZ: Jméno a popis

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
cs_CZ: Musí obsahovat nastavený počet různých položek z rozsahu podmínek

en: New Customers
cs_CZ: Noví zákazníci

en: New Product
cs_CZ: Nový produkt

en: New customers
cs_CZ: Noví zákazníci

en: New order status
cs_CZ: Nový stav objednávky

en: New products
cs_CZ: Nové produkty

en: Newest
cs_CZ: Nejnovější

en: No
cs_CZ: Ne

en: No address associated.
cs_CZ: Žádné související adresy.

en: No alerts found.
cs_CZ: Žádná upozornění nebyla nalezena.

en: No content blocks found.
cs_CZ: Žádné obsahové bloky nebyly nalezeny.

en: No customers found.
cs_CZ: Žádní zákazníci nebyli nalezeni.

en: No discounts were applied to this order.
cs_CZ: Na tuto objednávku nebyly uplatněny žádné slevy.

en: No emails found
cs_CZ: Žádné emaily nebyly nalezeny

en: No file path supplied
cs_CZ: Nebyla uvedena cesta k souboru

en: No link found to delete
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný link ke smazání

en: No notes available.
cs_CZ: Žádné poznámky.

en: No offers found.
cs_CZ: Žádné nabídky nebyly nalezeny.

en: No order found
cs_CZ: Žádná objednávka nebyla nalezena

en: No order found with this number
cs_CZ: Žádná objednávka s tímto číslem nebyla nalezena

en: No orders found.
cs_CZ: Žádné objendávky nebyly nalezeny.

en: No orders have been placed that use this voucher.
cs_CZ: Žádné objednávky používající tento kupón nebyly nalezeny.

en: No orders match your search.
cs_CZ: Žádné objednávky neodpovídají hledaným parametrům

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
cs_CZ: Žádné další možnosti nelze nastavit pakliže používáte vlastní pobídku

en: No pages found.
cs_CZ: Žádné stránky nebyly nalezeny.

en: No partners found.
cs_CZ: Žádní partneři nebyli nalezeni.

en: No payment events have occurred.
cs_CZ: Nenastaly žádné události platby.

en: No payment events.
cs_CZ: Zatím žádné platební události.

en: No payment sources found for this order.
cs_CZ: Pro tuto objednávku nebyly nalezeny žádné zdroje plateb.

en: No payment was required for this order.
cs_CZ: Pro tuto objednávku není vyžadována žádná platba.

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
cs_CZ: Žádné produkt(y) s SKU nebo UPC  odpovídajícím %s nebyly nalezeny

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné produkty s SKU nebo UPC odpovídajícímu %s

en: No products found.
cs_CZ: Žádné produkty nebyly nalezeny.

en: No promotions in this position.
cs_CZ: Žádné propagace na této pozici.

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
cs_CZ: Žádný výběr by neměl být zvolen, protože se místo toho použije výběrová podmínka.

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
cs_CZ: Neměl by být zvolen žádný výběr, protože tato sleva se nevztahuje na produkty

en: No ranges found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výběry.

en: No results found.
cs_CZ: Žádné výsledky nebyly nalezeny.

en: No reviews found.
cs_CZ: Žádné recenze nebyly nalezeny.

en: No shipping address required.
cs_CZ: Dodací adresa není vyžadována.

en: No shipping events have occurred.
cs_CZ: Nenastaly žádné události dopravy.

en: No shipping events.
cs_CZ: Žádné události dopravy.

en: No shipping methods found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné formy dopravy.

en: No shipping required
cs_CZ: Doprava není nutn

en: No stock alerts found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná upozornění na nízký stav zásob.

en: No users associated.
cs_CZ: Žádní související uživatelé.

en: No users found.
cs_CZ: Žádní uživatelé nebyli nalezeni.

en: No users linked.
cs_CZ: Žádní propojení uživatelé.

en: No valid action submitted
cs_CZ: Žádná platná akce nebyla odeslána

en: No voucher found with code '%(code)s'
cs_CZ: Slevový kupón s kódem '%(code)s' nebyl nalezen

en: No vouchers found.
cs_CZ: Žádné kupóny nebyly nalezeny.

en: No vouchers were used in this period
cs_CZ: Žádné kupóny nebyly v tomto období využity

en: No weight bands have been added yet.
cs_CZ: Zatím nebyly přidány žádné hmotnostní kategorie.

en: Not available anymore
cs_CZ: Již není k dispozici

en: Not yet confirmed
cs_CZ: Zatím nepotvrzeno

en: Note Type
cs_CZ: Typ poznámky

en: Note cannot be deleted
cs_CZ: Poznámku nelze smazat

en: Note deleted
cs_CZ: Poznámka smazána

en: Note saved
cs_CZ: Poznámka byla uložena

en: Notes
cs_CZ: Poznámky

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
cs_CZ: Poznámky jsou editovatelné pouze 5 minut po jejich uložení.

en: Notification
cs_CZ: Notifikace

en: Notifications
cs_CZ: Notifikace

en: Notifications inbox
cs_CZ: Přichozí notifikace

en: Notify me
cs_CZ: Dejte mi vědět

en: Num allocated
cs_CZ: ks vyhrazeno

en: Num baskets
cs_CZ: Počet košíků

en: Num in stock
cs_CZ: Počet skladem

en: Num items
cs_CZ: Počet položek

en: Num lines
cs_CZ: Počet řádek

en: Num orders
cs_CZ: Počet objednávek

en: Num products
cs_CZ: Počet produktů

en: Number
cs_CZ: Číslo

en: Number allocated
cs_CZ: ks vyhrazeno

en: Number in stock
cs_CZ: ks skladem

en: Number of Duplicate SKUs
cs_CZ: Počet duplicitních SKU

en: Number of New SKUs
cs_CZ: Počet nových SKU

en: Number of Orders
cs_CZ: Počet objednávek

en: Number of Products
cs_CZ: Počet produktů

en: Number of Unknown SKUs
cs_CZ: Počet neznámých SKU

en: Number of applications
cs_CZ: Počet využití

en: Number of basket additions
cs_CZ: Počet přidání do košíku

en: Number of child categories
cs_CZ: Počet podkategorií

en: Number of content blocks
cs_CZ: Počet obsahových bloků

en: Number of items
cs_CZ: Počet položek

en: Number of ordered items
cs_CZ: Počet zobrazených položek

en: Number of orders
cs_CZ: Počet objednávek

en: Number of orders:
cs_CZ: Počet objednávek:

en: Number of products
cs_CZ: Počet produktů

en: Number of reviews
cs_CZ: Počet recenzí

en: Number of times used
cs_CZ: Počet použití

en: Number of uses:
cs_CZ: Počet uživatelů:

en: Number of weight bands
cs_CZ: Počet hmotnostních kategorii

en: Offer
cs_CZ: Nabídka

en: Offer '%s' created!
cs_CZ: Nabídka '%s' byla vytvořena!

en: Offer '%s' updated
cs_CZ: Nabídka '%s' aktualizována

en: Offer ID
cs_CZ: ID nabídky

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
cs_CZ: Nabídku nelze obnovit, protože není momentálně pozastavená

en: Offer currently available
cs_CZ: Momentálně dostupné nabídky

en: Offer deleted!
cs_CZ: Nabídka byla smazána.

en: Offer details
cs_CZ: Detaily nabídky

en: Offer for voucher '%s'
cs_CZ: Nabídka pro kupón '%s'

en: Offer is already suspended
cs_CZ: Nabídka je již pozastavená

en: Offer is suspended
cs_CZ: Nabídka je pozastavena

en: Offer name
cs_CZ: Jméno nabídky

en: Offer not available due to restrictions!
cs_CZ: Nabídka je nedostupná kvůli některým omezením!

en: Offer performance
cs_CZ: Výkonnost nabídky

en: Offer reinstated
cs_CZ: Nabídka byla obnovena

en: Offer summary
cs_CZ: Souhrn nabídky

en: Offer suspended
cs_CZ: Nabídka byla pozastavena

en: Offers
cs_CZ: Nabídky

en: Offers dashboard
cs_CZ: Nástěnka nabídek

en: Offers matching '%s'
cs_CZ: Nabídky odpovídající '%s'

en: Offers, vouchers and promotions
cs_CZ: Nabídky, kupóny a propagace

en: Official name
cs_CZ: Oficiální jméno

en: One can't add a child product to a product with stock records.
cs_CZ: Nemůžete přidat zděděný produkt k produktu se skladovými záznamy.

en: One can't add variants to this product at this point.
cs_CZ: V tuto chvíli nemůžete přidat varianty tohoto produktu.

en: Only child products can have a parent.
cs_CZ: Pouze zděděný produkt může mít svého rodiče.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
cs_CZ: Zvolte rodičovský produk pokud vytváříte zděděný produkt. Například pokud je toto  velikost č.4 konkrétního trička. Pokud se jedná o samostatný produkt,(jedná se o jedinou verzi produktu), ponechte volbu prázdnou.

en: Only signed in users can vote
cs_CZ: Hodnocení je pouze pro přihlášené účty.

en: Only signed-in users can vote on reviews
cs_CZ: Pouze přihlášení uživatelé mohou hlasovat o recenzích

en: Only the offer and order reports use the selected date range
cs_CZ: Pouze sestavy nabídek a objednávek používají vybraný rozsah datumů

en: Oops! We found some errors
cs_CZ: Sakryš! Došlo k nějaké chybě

en: Open
cs_CZ: Otevřený

en: Open - currently active
cs_CZ: Otevřený - momentálně aktivní

en: Open baskets
cs_CZ: Otevřené košíky

en: Option
cs_CZ: Možnost

en: Option Group
cs_CZ: Skupina možností

en: Optional - a value for this option can be omitted
cs_CZ: Volitelné - pro tuto možnost hodnota uvedena být nemusí

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
cs_CZ: Možnosti jsou hodnoty které mohou být spojeny s položkou když je přidána do košíku. Může se jednat například o personalizovanou zprávu, která má být vytištěna na tričko.

en: Or a new address?
cs_CZ: Nebo na novou adresu?

en: Order
cs_CZ: Objednávka

en: Order #%(number)s
cs_CZ: Objednávka #%(number)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
cs_CZ: Objednávka #%(number)s - řádek #%(id)s

en: Order #%(number)s, type %(type)s
cs_CZ: Objednávka #%(number)s, typ %(type)s

en: Order %(number)s
cs_CZ: Objednávka %(number)s

en: Order Details
cs_CZ: Detaily objednávky

en: Order Discount
cs_CZ: Sleva z objednávky

en: Order Discounts
cs_CZ: Slevy z objednávek

en: Order History
cs_CZ: Historie objednávek

en: Order Items
cs_CZ: Objednané položky

en: Order Line
cs_CZ: Řádek objednávky

en: Order Lines
cs_CZ: Řádky objednávek

en: Order Note
cs_CZ: Poznámka k objednávce

en: Order Notes
cs_CZ: Poznámky k objednávkám

en: Order Number
cs_CZ: Číslo objednávky

en: Order Search Results
cs_CZ: Výsledky hledání objednávek

en: Order Total
cs_CZ: Objednávka celkem

en: Order Total:
cs_CZ: Cena celkem:

en: Order and Item Charge
cs_CZ: Poplatek za objednávku a položku

en: Order and Item Charges
cs_CZ: Poplatek za objednávky a položky

en: Order contents
cs_CZ: Obsah objednávky

en: Order date
cs_CZ: Datum objednávky

en: Order history
cs_CZ: Historie objednávek

en: Order information
cs_CZ: Informace o objednávce

en: Order items
cs_CZ: Položky objednávky

en: Order lines
cs_CZ: Řádky objednávek

en: Order number
cs_CZ: Číslo objednávky

en: Order number starts with "{order_number}"
cs_CZ: Číslo objednávky začíná "{order_number}"

en: Order preview
cs_CZ: Rekapitulace objednávky

en: Order related
cs_CZ: Vztahující se k objednávce

en: Order statistics
cs_CZ: Statistky objednávek

en: Order status
cs_CZ: Stav objednávky

en: Order status breakdown
cs_CZ: Rozpis stavů objednávky

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
cs_CZ: Stav objednávky změněn z '%(old_status)s' na '%(new_status)s'

en: Order status is {order_status}
cs_CZ: Stav objednávky je {order_status}

en: Order tax
cs_CZ: Daň z objednávky

en: Order total
cs_CZ: Objednávka celkem

en: Order total (excl. tax)
cs_CZ: Cena celkem (bez DPH)

en: Order total (inc. tax)
cs_CZ: Cena celkem (vč. DPH)

en: Order value
cs_CZ: Hodnota objednávky

en: Ordered Product List
cs_CZ: Seřazený seznam produktů

en: Ordered Product Lists
cs_CZ: Seřazené seznamy produktů

en: Ordered product
cs_CZ: Objednané produkty

en: Orders
cs_CZ: Objednávky

en: Orders - All Time
cs_CZ: Objednávky - všechny

en: Orders - Last 24 Hours
cs_CZ: Obejdnávky - posledních 24 hodin

en: Orders dashboard
cs_CZ: Nástěnka objednávek

en: Orders placed
cs_CZ: Odeslané objednávky

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
cs_CZ: Objednávky z doby mezi %(date_from)s a %(date_to)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
cs_CZ: Objednávky z doby mezi %(date_from)s a %(date_to)s s objednacím kódem obsahujícím %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
cs_CZ: Objednávky od %(date_from)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
cs_CZ: Objednávky od %(date_from)s s objednacím kódem obsahujícím %(order_number)s

en: Orders placed since %s
cs_CZ: Objednávky od %s

en: Orders placed until %(date_to)s
cs_CZ: Objednávky do %(date_to)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
cs_CZ: Objednávky do %(date_to)s s objednacím kódem obsahujícím %(order_number)s

en: Orders placed until %s
cs_CZ: Objednávky do %s

en: Orders that used this offer
cs_CZ: Objednávky, které využily této nabídky

en: Orders with order number containing %(order_number)s
cs_CZ: Objednávky s objednacím kódem obsahujícím %(order_number)s

en: Original
cs_CZ: Originál

en: Otherwise, you can ignore this email.
cs_CZ: Jinak klidně tento email ignorujte.

en: Owner
cs_CZ: Vlastník

en: Page Promotion
cs_CZ: Propagace stránky

en: Page Promotions
cs_CZ: Propagace stránek

en: Page URL
cs_CZ: URL stránky

en: Page is not 'last', nor can it be converted to an int.
cs_CZ: Stránka není 'poslední' ani nemůže být převedena na číslo.

en: Page not found
cs_CZ: Stránky nebyla nalezena

en: Page not found!
cs_CZ: Stránka nebyla nalezena!

[ctx: Page title]
en: Title
cs_CZ: Titulek

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Pages dashboard
cs_CZ: Nástěnka stránek

en: Pages displaying this content blocks
cs_CZ: Stránky zobrazující tento obsahový blok

en: Pages with content blocks
cs_CZ: Stránky s obsahovými bloky

en: Pages with content blocks on them
cs_CZ: Stránky používající obsahové bloky

en: Paid using {payment_method}
cs_CZ: Zaplaceno pomocí {payment_method}

en: Parent product
cs_CZ: Rodičovský produkt

en: Partner
cs_CZ: Obch. partner

en: Partner '%s' was created successfully.
cs_CZ: Partner '%s' byl vytvořen úspěšně.

en: Partner '%s' was deleted successfully.
cs_CZ: Partner '%s' byl úspěšně smazán.

en: Partner '%s' was updated successfully.
cs_CZ: Partner '%s' byl úspěšně aktualizován.

en: Partner Notes
cs_CZ: Poznámky obch. partnera

en: Partner Reference
cs_CZ: Reference obch. partnera

en: Partner SKU
cs_CZ: SKU obch. partnera

en: Partner address
cs_CZ: Adresa partnera

en: Partner addresses
cs_CZ: Adresy partnerů

en: Partner details
cs_CZ: Detaily obch. partnera

en: Partner name
cs_CZ: Název obchodního partnera

en: Partner notes
cs_CZ: Poznámky obch. partnera

en: Partner reference
cs_CZ: Reference obch. partnera

en: Partner reference number
cs_CZ: Refereční číslo partnera

[ctx: Partner's name]
en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Partners
cs_CZ: Partneři

en: Partners dashboard
cs_CZ: Nástěnka partnerů

en: Partners matching '%s'
cs_CZ: Partneři odpovídající '%s'

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password reset
cs_CZ: Reset hesla

en: Password reset complete
cs_CZ: Reset hesla je dokončen

en: Password reset email sent
cs_CZ: Email s instrukcemi pro reset hesla byl odeslán

en: Password reset unsuccessful
cs_CZ: Reset hesla nebyl úspěšný

en: Password updated
cs_CZ: Heslo bylo aktualizováno

en: Payment
cs_CZ: Platba

en: Payment Event
cs_CZ: Platební událost

en: Payment Event Quantities
cs_CZ: Druhy plateb za zvolené množství

en: Payment Event Quantity
cs_CZ: Druh platby za zvolené množství

en: Payment Event Type
cs_CZ: Druh platební události

en: Payment Event Types
cs_CZ: Druhy platebních událostí

en: Payment Events
cs_CZ: Platební události

en: Payment details
cs_CZ: Platební údaje

en: Payment details to go here
cs_CZ: Detaily o platbě budou zde

en: Payment event created
cs_CZ: Událost platby vytvořena

en: Payment event for order %s
cs_CZ: Platební událost pro obj. %s

en: Payment events
cs_CZ: Události platby

en: Payment method
cs_CZ: Způsob platby

en: Payment sources
cs_CZ: Zdroje plateb

en: Percentage benefits require a product range
cs_CZ: Procentuální slevy vyžadují produktový výběr

en: Percentage discount benefit
cs_CZ: Procentuální sleva

en: Percentage discount benefits
cs_CZ: Procenutální slevy

en: Percentage discount cannot be greater than 100
cs_CZ: Procentuální sleva nemůže být vyšší než 100%

en: Percentage off of products in range
cs_CZ: Procentuální sleva z produktů ve výběru

en: Permalink
cs_CZ: Trvalý odkaz

en: Permission denied!
cs_CZ: Přístup byl odepřen!

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Phone number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Place order
cs_CZ: Odeslat objednávku

en: Placed after {start_date}
cs_CZ: Vytvořena po {start_date}

en: Placed before {end_date}
cs_CZ: Vytvořena před {end_date}

en: Placed between {start_date} and {end_date}
cs_CZ: Vytvořena mezi {start_date} a {end_date}

en: Please choose a product type
cs_CZ: Prosím zvolte typ produktu

en: Please choose a shipping address
cs_CZ: Zvolte dodací adresu

en: Please choose a shipping method
cs_CZ: Prosím zvolte formu dopravy

en: Please choose a valid amount
cs_CZ: Prosím zvolte platné množství

en: Please confirm your password to delete your profile.
cs_CZ: Prosím potvrďte smazání profilu zadáním vašeho hesla.

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
cs_CZ: Prosím zvolte buď rozsah, typ a hodnotu, NEBO vyberte vlastní podmínku

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
cs_CZ: Zvolte prosím výběr, typ a hodnotu NEBO vyberte vlastní pobídku

en: Please either sign in or enter your email address
cs_CZ: Přihlašte se, nebo zadejte vaši e-mailovou adresu

en: Please enter a 3 or 4 digit number
cs_CZ: Prosím zadejte 3, nebo 4 místné číslo

en: Please enter a valid credit card number.
cs_CZ: Prosím zadajte platné číslo platební karty.

en: Please enter a voucher code
cs_CZ: Prosím zadejte kód slevového kupónu

en: Please enter an email address
cs_CZ: Prosím zadejte emailovou adresu

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
cs_CZ: Prosím, zadejte vaše nové heslo dvakrát, abychom mohli ověřit, že bylo napsáno správně.

en: Please go to the following page and choose a new password:
cs_CZ: Prosím, přejděte na následující stránku a zvolte si nové heslo:

en: Please login to add products to a wish list.
cs_CZ: Pro přidání produktů do seznamu přání je nutné se nejdřív přihlásit.

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
cs_CZ: Prosím, poznamenejte si toto číslo pro pozdější použití a uvádějte ho pří další komunikaci s námi ohledně této objednávky.

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
cs_CZ: Ujistěte se prosím, že k tomuto typu produktů již nejsou přiřazeny žádné produkty předtím, než ho smažete.

en: Please select a valid product
cs_CZ: Prosím zvolte platný produkt

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Position on page
cs_CZ: Pozice na stránce

en: Post order actions
cs_CZ: Akce po odeslání objednávky

en: Post/Zip-code
cs_CZ: PSČ

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Preview email
cs_CZ: Náhled emailu

en: Preview order
cs_CZ: Náhled objednávky

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Price (excl tax)
cs_CZ: Cena (bez DPH)

en: Price (excl. tax)
cs_CZ: Cena (bez DPH)

en: Price (inc. tax)
cs_CZ: Cena (vč. DPH)

en: Price (incl. tax)
cs_CZ: Cena (vč. DPH)

en: Price (retail)
cs_CZ: Cena (velkoobch.)

en: Price before discounts (excl. tax)
cs_CZ: Cena po slevě (bez DPH)

en: Price before discounts (inc. tax)
cs_CZ: Cena před slevou (vč. DPH)

en: Price excl tax (before discounts)
cs_CZ: Cena bez DPH (před slevou)

en: Price excl. Tax
cs_CZ: Cena bez DPH

en: Price high to low
cs_CZ: Cena od nejvyšší po nejnižší

en: Price inc tax (before discounts)
cs_CZ: Cena s DPH (před slevou)

en: Price incl. Tax
cs_CZ: Cena s DPH

en: Price low to high
cs_CZ: Cena od nejnižší po nevyšší

en: Price per item
cs_CZ: Cena za položku

en: Price per order
cs_CZ: Cena za objednávku

en: Price range
cs_CZ: Cenové rozpětí

en: Primary product
cs_CZ: Hlavní produkt

en: Print Packaging Slips
cs_CZ: Vytisknout popisky balíků

en: Print this page
cs_CZ: Vytisknout tuto stránku

en: Priority
cs_CZ: Priorita

en: Private - Only the owner can see the wish list
cs_CZ: Soukromý - zobrazit smí pouze vlastník

en: Proceed to checkout
cs_CZ: Jít k pokladně

en: Product
cs_CZ: Produkt

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
cs_CZ: Produkt '%(name)s', množství '%(qty)s'

en: Product Alerts
cs_CZ: Produktová upozornění

en: Product Description
cs_CZ: Popis produktu

en: Product ID
cs_CZ: ID produktu

en: Product Information
cs_CZ: Informace o produktu

en: Product Options
cs_CZ: Možnosti produktu

en: Product SKUs or UPCs
cs_CZ: SKU nebo UPC identifikátor produktu

en: Product Type
cs_CZ: Typ produktu

en: Product Type:
cs_CZ: Typ produktů:

en: Product Types
cs_CZ: Typy produktů

en: Product Views
cs_CZ: Produktová zobrazení

en: Product alert
cs_CZ: Produktové varování

en: Product alert #%(id)s
cs_CZ: Produktové upozornění #%(id)s

en: Product alert deleted
cs_CZ: Produktové upozornění smazáno

en: Product alert saved
cs_CZ: Produktové upozornění bylo uloženo

en: Product alerts
cs_CZ: Produktová upozornění

en: Product analytics
cs_CZ: Produktové analýzy

en: Product attribute
cs_CZ: Atribut produktu

en: Product attribute value
cs_CZ: Hodnota atributu produktu

en: Product attribute values
cs_CZ: Hodnota atributu produktu.

en: Product attributes
cs_CZ: Atributy produktu

en: Product categories
cs_CZ: Produktové kategorie

en: Product category
cs_CZ: Kategorie produktu

en: Product class
cs_CZ: Třída produktu

en: Product classes
cs_CZ: Produktové třídy

en: Product details
cs_CZ: Detaily produktu

en: Product image
cs_CZ: Obrázek produktu

en: Product images
cs_CZ: Obrázky produktu

en: Product list
cs_CZ: Produktový seznam

en: Product list content block created
cs_CZ: Obsahový blok produktový list byl vytovřen

en: Product list promotion updated
cs_CZ: Seznam produktů k propagaci byl aktualizován

en: Product lists
cs_CZ: Produktové seznamy

en: Product name
cs_CZ: Jméno produktu

en: Product name matches "{product_name}"
cs_CZ: Jméno produktu odpovídá "{product_name}"

en: Product options
cs_CZ: Volby produktu

en: Product recomendations
cs_CZ: Doporučení produktů

en: Product recommendation
cs_CZ: Doporučení produktu

en: Product record
cs_CZ: Produktový záznam

en: Product records
cs_CZ: Produktové záznamy

en: Product review
cs_CZ: Recenze produktu

[ctx: Product review title]
en: Title
cs_CZ: Titulek

en: Product reviews
cs_CZ: Recenze produktů

en: Product search results
cs_CZ: Výsledky hledání produktu

en: Product structure
cs_CZ: Struktura výrobku

en: Product title
cs_CZ: Název produktu

[ctx: Product title]
en: Title
cs_CZ: Titulek

en: Product type
cs_CZ: Typ produktu

en: Product type created successfully
cs_CZ: Typ produktu byl úspěšně vytvořen

en: Product type deleted successfully
cs_CZ: Typ produktu úspěšně smazán

en: Product type updated successfully
cs_CZ: Typ produkty byl úspěšně upraven

en: Product types
cs_CZ: Typy produktů

en: Product views
cs_CZ: Zobrazení produktů

en: Product:
cs_CZ: Produkt:

en: Products
cs_CZ: Produkty

en: Products in Range
cs_CZ: Produkty ve výběru

en: Products in range
cs_CZ: Produkty ve výběru

en: Products in range '%(name)s'
cs_CZ: Produkty ve výběru '%(name)s'

en: Products viewed
cs_CZ: Zobrazil produkty

en: Products you recently viewed
cs_CZ: Nedávno zobrazené produkty

en: Profile
cs_CZ: Profil

en: Profile updated
cs_CZ: Profil byl aktualizován

en: Promotion
cs_CZ: Propagace

en: Promotion Name
cs_CZ: Název propagace

[ctx: Promotion product list title]
en: Title
cs_CZ: Titulek

en: Promotion type
cs_CZ: Typ propagace

en: Promotions
cs_CZ: Propagace

en: Promotions dashboard
cs_CZ: Nástěnka nabídek

en: Public - Everybody can see the wish list
cs_CZ: Veřejný - zobrazit může kdokoliv

en: Public ranges have a customer-facing page
cs_CZ: Veřejné výběry mají speciální stránku pro klienty

en: Purchases
cs_CZ: Nákupy

en: Qty
cs_CZ: Množství

en: Quantities updated.
cs_CZ: Množství byla aktualizována.

en: Quantity
cs_CZ: Množství

en: Range
cs_CZ: Výběr

en: Range Product Uploaded File
cs_CZ: Nahraný soubor s výběrem produktů

en: Range Product Uploaded Files
cs_CZ: Nahrané soubory s výběrem produktů

en: Range deleted
cs_CZ: Výběr byl smazán

en: Ranges
cs_CZ: Výběry

en: Ranges dashboard
cs_CZ: Nástěnka sortimentu

en: Ranking
cs_CZ: Ohodnocení

en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

en: Raw HTML
cs_CZ: HTML kód

en: Re-order
cs_CZ: Objednat znovu

en: Re-order all items
cs_CZ: Znovuobjednat všechny položky

en: Re-ordering...
cs_CZ: Přeobjednávám...

en: Recency
cs_CZ: Stáří

en: Recent orders
cs_CZ: Poslední objednávky

en: Recently added products
cs_CZ: Novinky

en: Recommended items
cs_CZ: Doporučené položky

en: Recommended product
cs_CZ: Doporučený produkt

en: Recommended products
cs_CZ: Doporučené produkty

en: Record for '%s'
cs_CZ: Záznam pro '%s'

en: Refine by
cs_CZ: Třídit podle

en: Refine your search
cs_CZ: Upřesnit hledání

en: Register
cs_CZ: Zaregistrovat se

en: Registering...
cs_CZ: Registrace probíhá...

en: Reinstate offer
cs_CZ: Obnovit nabídku

en: Reinstating...
cs_CZ: Obnovení ...

en: Rejected
cs_CZ: Odmítnuto

en: Relevancy
cs_CZ: Relevance

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Remove %(object.content_object.type)s content block <strong>%(object.name)s</strong> from page <strong>%(object.page_url)s</strong> - are you sure?
cs_CZ: Jste si jistý(á), že chcete odstranit obsahový blok <strong>%(object.name)s</strong> typu %(object.content_object.type)s ze stránky <strong>%(object.page_url)s</strong>?

en: Remove %s
cs_CZ: Odstranit %s

en: Remove from page
cs_CZ: Odstranit ze stránky

en: Remove product
cs_CZ: Odstranit produkt

en: Remove promotion
cs_CZ: Odstranit propagaci

en: Remove promotion from page?
cs_CZ: Odstranit propagaci ze stránky?

en: Remove selected products
cs_CZ: Odstranit vybrané produkty

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
cs_CZ[0]: Z výběru byl smazán %d produkt
cs_CZ[1]: Z výběru byly smazány %d produkty
cs_CZ[2]: Z výběru bylo smazáno %d produktů
cs_CZ[3]: Z výběru bylo smazáno %d produktů

en: Removing...
cs_CZ: Odstraňuji...

en: Report Type
cs_CZ: Druh sestavy

en: Reporting Dashboard
cs_CZ: Nástěnka výkazů

en: Reporting dashboard
cs_CZ: Nástěnka výkazů

en: Reports
cs_CZ: Přehledy

en: Reports dashboard
cs_CZ: Nástěnka výkazů

en: Required
cs_CZ: Povinné

en: Required - a value for this option must be specified
cs_CZ: Povinné - pro tuto možnost musí být uvedena hodnota

en: Requires moderation
cs_CZ: Vyžaduje moderování

en: Requires shipping
cs_CZ: Vyžaduje dopravu

en: Requires shipping?
cs_CZ: Vyžaduje dopravu?

en: Reset
cs_CZ: Resetovat

en: Resetting your password at %(site_name)s.
cs_CZ: Reset vašeho hesla na webu %(site_name)s.

en: Restrictions
cs_CZ: Omezení

en: Retail price
cs_CZ: Velkoobchodní cena

en: Return to notifications inbox
cs_CZ: Zpět k seznamu příchozích notifikací

en: Return to previous page
cs_CZ: Vrátit se na předchozí stránku

en: Return to ranges homepage
cs_CZ: Zpět na hlavní stránku výběrů

en: Return to site
cs_CZ: Zpět na stránky

en: Review
cs_CZ: Recenze

en: Review #%(review.id)s
cs_CZ: Recenze #%(review.id)s

en: Review Search
cs_CZ: Vyhledávání recenzí

en: Review information
cs_CZ: Informace o recenzi

[ctx: Review title]
en: Title
cs_CZ: Titulek

en: Reviews
cs_CZ: Recenze

en: Reviews dashboard
cs_CZ: Nástěnka recenzí

en: Reviews written
cs_CZ: Napsal recenzí

en: Rich Text
cs_CZ: Text se styly

en: Richtext
cs_CZ: Text se styly

en: Running...
cs_CZ: Probíhá...

en: SMS Template
cs_CZ: SMS šablona

en: SMS template
cs_CZ: SMS šablona

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save and add another variant
cs_CZ: Uložit a přidat další variantu

en: Save and continue editing
cs_CZ: Uložit a pokračovat v úpravách

en: Save and edit products
cs_CZ: Uložit a upravit produkty

en: Save changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save for Later
cs_CZ: Uložit na později

en: Save for later
cs_CZ: Uložit na později

en: Save note
cs_CZ: Uložit poznámku

en: Save review
cs_CZ: Uložit recenzi

en: Save this offer
cs_CZ: Uložit tuto nabídku

en: Saved - for items to be purchased later
cs_CZ: Uložený - pro položky odložené pro pozdější nákup

en: Saving...
cs_CZ: Ukládám...

en: Score
cs_CZ: Skóre

en: Search
cs_CZ: Vyhledávání

en: Search Products
cs_CZ: Hledat produkty

en: Search product alerts
cs_CZ: Vyhledávat produktová upozornění

en: Search term
cs_CZ: Hledaný výraz

en: Search text - used only for searching addresses
cs_CZ: Text pro hledání - použito pouze pro hledání adres

en: Searching...
cs_CZ: Vyhledávám...

en: Second line of address
cs_CZ: Druhý řádek adresy

en: Sections
cs_CZ: Sekce

en: See all reviews
cs_CZ: Zobrazit všechny recenze

en: See more
cs_CZ: Zobrazit více

en: Select an option group
cs_CZ: Vyberte skupinu voleb

en: Select option
cs_CZ: Zvolte možnost

en: Send notification to
cs_CZ: Notifikace odeslána pro

en: Send password reset email
cs_CZ: Odeslat email reset hesla

en: Send preview email
cs_CZ: Odeslat náhled emailu

en: Send reset email
cs_CZ: Odeslat email pro reset hesla

en: Sender
cs_CZ: Odesílatel

en: Sending...
cs_CZ: Odesílání...

en: Server error!
cs_CZ: Chyba serveru!

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
cs_CZ: Relační nabídka - dočasná nabídka, dostupná pro uživatele během trvání jeho relace

en: Set as default billing address
cs_CZ: Nastavit jako výchozí fakturační adresu

en: Set as default shipping address
cs_CZ: Nastavit jako výchozí doručovací adresu

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
cs_CZ: Nastavte aby se zábránilo slevě postihnout všechny položky z rozsahu které jsou v košíku.

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
cs_CZ: Sdílený - zobrazit smí vlastní a osoby s odkazem

en: Ship to this address
cs_CZ: Doručit na tuto adresu

en: Ship to your default shipping address
cs_CZ: Doručit na vaši výchozí doručovací adresu

en: Shiping (inc. tax)
cs_CZ: Doprava (vč. DPH)

en: Shipping
cs_CZ: Doprava

en: Shipping (excl. tax)
cs_CZ: Doprava (bez DPH)

en: Shipping Address
cs_CZ: Dodací adresa

en: Shipping Event
cs_CZ: Událost dopravy

en: Shipping Event Quantities
cs_CZ: Druhy dodání za zvolené množství

en: Shipping Event Quantity
cs_CZ: Druh dodání za zvolené množství

en: Shipping Event Type
cs_CZ: Typ události doručení

en: Shipping Event Types
cs_CZ: Typy událostí doručení

en: Shipping Events
cs_CZ: Události dopravy

en: Shipping Method
cs_CZ: Způsob dopravy

en: Shipping Methods
cs_CZ: Způsoby dopravy

en: Shipping Notes
cs_CZ: Poznámky k dopravě

en: Shipping absolute discount benefit
cs_CZ: Sleva z ceny dopravy

en: Shipping absolute discount benefits
cs_CZ: Slevy z ceny dopravy

en: Shipping address
cs_CZ: Doručovací adresa

en: Shipping address:
cs_CZ: Doručovací adresa:

en: Shipping addresses
cs_CZ: Doručovací adresy

en: Shipping charge
cs_CZ: Cena dopravy

en: Shipping charge (after discounts)
cs_CZ: Celkem za dopravu (po slevě)

en: Shipping charge (before discounts)
cs_CZ: Celkem za dopravu (před slevou)

en: Shipping charge (excl. tax)
cs_CZ: Cena dopravy (bez DPH)

en: Shipping charge (inc. tax)
cs_CZ: Cena dopravy (vč. DPH)

en: Shipping dashboard
cs_CZ: Nástěnka dopravy

en: Shipping details
cs_CZ: Detaily dopravy

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
cs_CZ: Slevy na dopravu nevyžadují atribut 'maximum ovlivněných položek'

en: Shipping event created
cs_CZ: Událost doručení byla vytvořena

en: Shipping events
cs_CZ: Události dopravy

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
cs_CZ: Doprava je pro vámi zadanou adresu nedostupná - prosím zvolte jinou adresu

en: Shipping method
cs_CZ: Způsob dopravy

en: Shipping methods
cs_CZ: Možnosti dopravy

en: Shipping percentage discount benefit
cs_CZ: Procentuální sleva z ceny dopravy

en: Shipping percentage discount benefits
cs_CZ: Procentuáln slevy z ceny dopravy

en: Shipping status
cs_CZ: Stav dopravy

en: Shipping total
cs_CZ: Celkem za dopravu

en: Shipping total (after discounts)
cs_CZ: Celkem za dopravu (po slevě)

en: Shipping total (before discounts)
cs_CZ: Celkem za dopravu (před slevou)

en: Shipping total (excl. discounts)
cs_CZ: Celkem za dopravu (před slevou)

en: Shipping total (inc. discounts)
cs_CZ: Celkem za dopravu (po slevě)

en: Shipping:
cs_CZ: Doprava:

en: Show results for
cs_CZ: Zobrazit výsledky pro

en: Single product
cs_CZ: Samostatný produkt

en: Site
cs_CZ: Web

en: Site offer - available to all users
cs_CZ: Nabídka pro všechny klienty

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Sorry!
cs_CZ: Omlouváme se!

en: Sort by
cs_CZ: Seřadit podle

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Source Type
cs_CZ: Druh zdroje

en: Source Types
cs_CZ: Typy zdrojů

en: Sources
cs_CZ: Zdroje

en: Specified page already exists!
cs_CZ: Zadaná stránka již existuje!

en: Spend %(value)s more from %(range)s
cs_CZ: Vynaložit %(value)s více z %(range)s

en: Staff
cs_CZ: Zaměstnanec

en: Staff status
cs_CZ: Status zaměstnance

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
cs_CZ: Samostatné a rodičovské produkty musí mít alespoň jednu kategorii

en: Stand-alone product
cs_CZ: Samostatný produkt

en: Start date
cs_CZ: Počáteční datum

en: Start datetime
cs_CZ: Počáteční datum

en: State
cs_CZ: Stav

en: State/County
cs_CZ: Okres

en: Statistics
cs_CZ: Statistiky

en: Stats
cs_CZ: Statistiky

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
cs_CZ: Stav řádku #%(line_id)d změněn z '%(old_status)s' na '%(new_status)s'

en: Steps
cs_CZ: Kroky

en: Stock Record
cs_CZ: Skladový záznam

en: Stock alert
cs_CZ: Varování zásob

en: Stock alert requests
cs_CZ: Upozornění na stav zásob

en: Stock alerts
cs_CZ: Upozornění na stav zásob

en: Stock and pricing
cs_CZ: Zásoby a ceny

en: Stock record
cs_CZ: Skladový záznam

en: Stock records
cs_CZ: Skladové záznamy

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Submitted - has been ordered at the checkout
cs_CZ: Odeslaný - byl objednaný u pokladny

en: Submitted baskets
cs_CZ: Odeslané košíky

en: Submitting...
cs_CZ: Odesílání...

en: Summary
cs_CZ: Souhrn

en: Superuser
cs_CZ: Superuživatel

en: Supplier
cs_CZ: Dodavatel

en: Supplier SKU
cs_CZ: SKU dodavatele

en: Suspend offer
cs_CZ: Pozastavit nabídku

en: Suspending...
cs_CZ: Pozastavení...

en: Tabbed Block
cs_CZ: Blok záložky

en: Tabbed Blocks
cs_CZ: Bloky záložek

[ctx: Tabbed block title]
en: Title
cs_CZ: Titulek

en: Tax
cs_CZ: DPH

en: Taxes will be added during checkout.
cs_CZ: DPH bude přidáno během procesu dokončení objednávky.

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
cs_CZ: Napiště vše co bychom měli vědět, když budeme doručovat vaši objednávku.

en: Thank you for registering.
cs_CZ: Děkujeme za registraci.

en: Thank you for reviewing this product
cs_CZ: Děkujeme za ohodnocení tohoto produktu

en: Thanks for registering!
cs_CZ: Děkujeme za vaši registraci!

en: Thanks for using our site!
cs_CZ: Děkujeme za přízeň!

en: Thanks for voting!
cs_CZ: Děkujeme za váš hlas!

en: The %(name)s team
cs_CZ: Tým %(name)s

en: The '%(code)s' voucher has expired
cs_CZ: Kupón s kódem '%(code)s' vypršel

en: The '%(code)s' voucher is not active
cs_CZ: Voucher '%(code)s' není aktivní.

en: The URL "%s" does not exist
cs_CZ: URL "%s" neexistuje

en: The code '%s' is already in use
cs_CZ: Kód '%s' je již používán

en: The end date must be after the start date
cs_CZ: Koncové datum musí být před počátečním

en: The entered password is not valid!
cs_CZ: Zadané heslo je neplatné!

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
cs_CZ: Zadané množství pro řádek #%(line_id)s by nemělo být vyšší než %(quantity)s

en: The entered quantity for line #%s is not valid
cs_CZ: Zadané množství pro řádek #%s je neplatné

en: The event type '%s' is not valid
cs_CZ: Typ události '%s' je neplatný

en: The expiration date you entered is in the past.
cs_CZ: Datum expirace, které jste zadal(a) je v minulosti.

en: The full name of the user (if they have one)
cs_CZ: Celé jméno uživatele (pokud ho má)

en: The given page number was invalid.
cs_CZ: Zadané číslo stránky je neplatné.

en: The highest priority offers are applied first
cs_CZ: Nabídky nejvyšší priority jsou aplikovány jako první

en: The name '%s' is already in use
cs_CZ: Jméno '%s' je již používáno

en: The name of the site (eg example.com)
cs_CZ: Název webu (např. example.com)

en: The new status '%s' is not valid
cs_CZ: Nový stav '%s' je neplatný

en: The new status '%s' is not valid for this order
cs_CZ: Nový stav '%s' není pro tuto objednávku platný

en: The number of times a single user can use this offer
cs_CZ: Kolikrát může jeden uživatel nabídku využít

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
cs_CZ: Kolikrát může být tato nabídka palikována na košík (a objednávku)

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
cs_CZ: Kolikrát lze tuto nabídku využít než se stane nedostupnou

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
cs_CZ: Použitý odkaz pro reset hesla je neplatný, možná byl již využit dříve. Prosím, vyžádejte si nový reset hesla.

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
cs_CZ: PSČ '%(postcode)s' není platný pro zemi %(country)s

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
cs_CZ: Cena produktu '%(product)s' se snížila z %(old_price)s na %(new_price)s od doby, kdy jste ho přidal(a) do vašeho košíku

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
cs_CZ: Cena produktu '%(product)s' se zvýšila z %(old_price)s na %(new_price)s od doby kdy jste ho přidal(a) do vašeho košíku

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
cs_CZ: Produkty, které vyhoví podmínám jsou prodávány za %(amount)s

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
cs_CZ: Produkty s SKU nebo UPC odpovídající %s jsou již v tomto výběru zahrnuty

en: The report is inclusive of this date
cs_CZ: Sestava je včetně tohoto datumu

en: The requested product no longer exists
cs_CZ: Požadovaný produkt již neexistuje

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
cs_CZ: Zvolené množství pro řádek #%(line_id)s je příliš velké

en: The specified parent product is a child product.
cs_CZ: Vybraný rodičovský produkt je zděděný produkt.

en: The start date must be before the end date
cs_CZ: Počáteční datum musí být před koncovým

en: The starting date you entered is in the future.
cs_CZ: Počáteční datum, které jste zadal(a) je v budoucnosti.

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
cs_CZ: Odeslaný formulář je neplatný, prosím opravte chyby a odešlete jej znovu

en: The team
cs_CZ: Tým

en: The two password fields didn't match.
cs_CZ: Hesla se neshodují.

en: The user's email address
cs_CZ: Emailová adresa uživatele

en: There are no addresses in your address book.
cs_CZ: Seznam adres je prázdný.

en: There are no categories.
cs_CZ: Zatím žádné kategorie.

en: There are no defined emails to edit.
cs_CZ: Žádné emaily k úpravě nejsou zatím definovány.

en: There are no notifications to display.
cs_CZ: Žádné notifikace ke zobrazení.

en: There are no product types.
cs_CZ: Zatím žádné typy produktů.

en: There are no site offers at the moment.
cs_CZ: V tuto chvíli nejsou žádné nabídky k dispozici.

en: There is already an active stock alert for %s
cs_CZ: Pro %s již existuje upozornění na stav zásob

en: There is already an order with number %s
cs_CZ: Objednávka s číslem %s již existuje

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
cs_CZ: Toto jsou doporučené produkty, které souvisí s hlavním.

en: These fields are rendered using Django's template system.
cs_CZ: Tato políčka jsou zobrazena za použití šablonovacího systému Djanga.

en: These will be applied once your order is placed.
cs_CZ: Budou aplikovány po odeslání objednávky.

en: Third line of address
cs_CZ: Třetí řádek adresy

en: This address is already in your address book
cs_CZ: Tato adresa již ve vašem seznamu je

en: This can be used to have different types of HTML blocks (eg different widths)
cs_CZ: Toto může být použito pro různé typy HTML bloků (např. různé šířky)

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
cs_CZ: Toto může být tracking number pro poštovní zásilku

en: This customer has not placed any orders yet.
cs_CZ: Tento zákazník zatím nevytvořil žádnou objednávku.

en: This customer has not saved any addresses.
cs_CZ: Tento zákazník si zatím nevytvořil žádné adresy.

en: This customer has not written any reviews yet.
cs_CZ: Tento zákazník zatím nenapsal žádné recenze.

en: This field is invalid as its value is forbidden
cs_CZ: Toto pole je neplatné a jeho hodnota je zakázána

en: This field is required
cs_CZ: Toto pole je povinné

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
cs_CZ: Tento příznak říká, zda může být produkt použit v nabídce či ne.

en: This incident has been logged and will be addressed by an engineer as soon as possible.
cs_CZ: Problém byl zaznamenán a bude naším technikem řešen co nejdříve to bude možné.

en: This is displayed on the offer browsing page
cs_CZ: Toto je zobrazeno na stránce nabídek

en: This is displayed within the customer's basket
cs_CZ: Toto je zobrazeno v klientském košíku

en: This is just used for organisational purposes
cs_CZ: Pouze pro organizační účely

en: This is likely because this product still has stock records.
cs_CZ: Je to pravděpodobně způsobeno tím, že tento produkt má stále skladové záznamy.

en: This is not a valid international phone format.
cs_CZ: Toto není platný formát mezinárodního telefonního čísla.

en: This is not a valid local or international phone format.
cs_CZ: Toto není platný lokální, nebo mezinárodní formát telefonního čísla.

en: This is not a valid local phone format for %s.
cs_CZ: Toto není platný formát pro telefonní číslo z %s.

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
cs_CZ: Toto je 3, nebo 4-místné bezpečnostní číslo na zadní straně vaší platební karty.

en: This is the item number that the partner uses within their system
cs_CZ: Toto je číslo položky, které používá sml. partner v jeho systému

en: This is used within forms to identify this source type
cs_CZ: Používá se ve formulářích pro identifikaci typu zdroje

en: This is where this promotion links to
cs_CZ: Místo, kam propagace odkazuje

en: This order can't have its status changed.
cs_CZ: U této objednávky nelze změnit stav.

en: This page is only available to users who aren't logged in.
cs_CZ: Tato stránka je dostupná pouze uživatelům, kteří nejsou přihlášení.

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
cs_CZ: Tato stránka by měla být implementována v rámci vašeho projektu. Mohla by vás zajímat některá z již pro Oscar připravených platebních knihoven:

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
cs_CZ: Tento produkt nelze přidat do košíku, protože jeho měna není stejná jako u ostatních produktů, které již v košíku máte

en: This product does not have any reviews yet
cs_CZ: Tento produkt zatím nemá žádné recenze.

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
cs_CZ: Tento produkt zatím nemá žádné recenze - <a href="%(add_review_url)s#addreview">buďte první</a>.

en: This product does not have any reviews yet.
cs_CZ: Tento produkt zatím nemá žádné recenze

en: This product does not have any variants.
cs_CZ: Tento produkt nemá žádné varianty.

en: This promotion is not displayed anywhere at the moment.
cs_CZ: Tato propagace se teď nikde nezobrazuje.

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
cs_CZ: Tento výběr zahrnuje všechny produkty. Pro ruční zadání odškrtněte možnost 'Zahrnuje všechny produkty' na stránce editace výběru.

en: This review has no votes.
cs_CZ: Tato recenze nemá žádné hlasy.

en: This voucher has already been used
cs_CZ: Tento kupón byl již využit

en: This voucher is only available to signed in users
cs_CZ: Tento kupón je dostupný pouze přihlášeným uživatelům

en: This will also delete the following child products:
cs_CZ: Toto také smaže následující zděděné produkty:

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
cs_CZ: Toto bude zobrazeno u pokladny a v detailu košíku jakmile bude slevový kupón zadán

en: Threshold
cs_CZ: Hranice

en: Time between creation and submission
cs_CZ: Čas mezi vytvořením a odesláním

en: Time of purchase
cs_CZ: Čas nákupu

en: Time since creation
cs_CZ: Čas od vytvoření

en: Times added to basket
cs_CZ: Počet přidání do košíku

en: Times on orders
cs_CZ: Počet přidání k objednávkám

en: Title
cs_CZ: Titul

en: Title A to Z
cs_CZ: Dle abecedy vzestupně

en: Title Z to A
cs_CZ: Dle abecedy sestupně

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Total <em>open</em> baskets
cs_CZ: Celkem <em>otevřených</em> košíků

en: Total Customers
cs_CZ: Celkem zákazníků

en: Total Discount
cs_CZ: Celková sleva

en: Total Orders
cs_CZ: Celkem objednávek

en: Total Products
cs_CZ: Celkem produktů

en: Total Spent
cs_CZ: Celková útrata

en: Total Votes
cs_CZ: Celkem hlasů

en: Total cost:
cs_CZ: Celková cena:

en: Total customers
cs_CZ: Celkem zákazníků

en: Total discount
cs_CZ: Celková sleva

en: Total inc tax
cs_CZ: Cena celkem (vč. DPH)

en: Total incl. tax
cs_CZ: Celkem vč. daně

en: Total lines
cs_CZ: Celkem řádků objednávky

en: Total orders
cs_CZ: Celkem objednávek

en: Total products
cs_CZ: Produkty celkem

en: Total revenue
cs_CZ: Tržba celkem

en: Total spent
cs_CZ: Celková útrata

en: Total value
cs_CZ: Celková hodnota

en: Total:
cs_CZ: Celkem:

en: Totals
cs_CZ: Celkem

en: Track stock levels?
cs_CZ: Hlídat skladové zásoby?

en: Track stock?
cs_CZ: Hlídat skladové zásoby?

en: Tracking your order
cs_CZ: Sledovat objednávku

en: Transaction
cs_CZ: Transakce

en: Transactions
cs_CZ: Transakce

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
cs_CZ: Oslovení

en: True / False
cs_CZ: Pravda / Nepravda

en: True,False
cs_CZ: Pravda,Nepravda

en: Type
cs_CZ: Typ

en: UPC
cs_CZ: Kód produktu (UPC)

en: URL redirect (optional)
cs_CZ: URL přesměrování (volitelné)

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
cs_CZ: Nelze změnit stav objednávky, protože nový požadovaný stav je neplatný

en: Unable to change order status due to payment error: %s
cs_CZ: Nelze změnit stav objednávky kvůli chybě při platbě: %s

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
cs_CZ: Nelze vytvořit událost platby kvůli chybě: %s

en: Unable to create payment event: %s
cs_CZ: Nelze vytvořit událost platby: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
cs_CZ: Nelze vytvořit událost doručení kvůli chybě platby: %s

en: Unable to create shipping event: %s
cs_CZ: Nelze vytvořit událost doručení: %s

en: Unable to delete '%s'
cs_CZ: Nelze smazat '%s'

en: Unavailable
cs_CZ: Nedostupný

en: Undo
cs_CZ: Zpět

en: Unit Cost Price
cs_CZ: Jednotková cena

en: Unit Price (excl. tax)
cs_CZ: Jednotková cena (bez DPH)

en: Unit Price (inc. tax)
cs_CZ: Jednotková cena (vč. DPH)

en: Unit Retail Price
cs_CZ: Jednotková velkoobchodní cena

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
cs_CZ: Univerzální kód produktu (UPC) je identifikátor, který není specifický pro konkrétního dodavatele (např. ISBN kód u knih).

en: Unknown products
cs_CZ: Neznámé produkty

en: Unlink user
cs_CZ: Odpojit uživatele

en: Unlinking...
cs_CZ: Rozpojuji...

en: Unrecognized image type!
cs_CZ: Typ obrázku nebylo možné rozpoznat!

en: Up
cs_CZ: Nahoru

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Update address
cs_CZ: Aktualizovat adresu

en: Update alert #%(id)s
cs_CZ: Aktualizovat upozornění #%(id)s

en: Update category '%s'
cs_CZ: Aktualizovat kategorii '%s'

en: Update content block
cs_CZ: Aktualizovat obsahový blok

en: Update details
cs_CZ: Aktualizovat detaily

en: Update product type '%s'
cs_CZ: Aktualizovat typ produktu '%s'

en: Update quantities
cs_CZ: Aktualizovat množství

en: Update review
cs_CZ: Aktualizovat recenzi

en: Update status of selected reviews
cs_CZ: Aktualizovat stav vybraných recenzí

en: Updating...
cs_CZ: Aktualizuji...

en: Upload Image
cs_CZ: Nahrát obrázek

en: Upload history
cs_CZ: Nahrát historii

en: Upload, change or remove images
cs_CZ: Nahrát, upravit nebo odstranit obrázky

en: Uploaded By
cs_CZ: Nahrál

en: Upper Limit
cs_CZ: Horní limit

en: Upselling
cs_CZ: Podpora prodeje

en: Usage
cs_CZ: Použití

en: Used in an order
cs_CZ: Použito v objednávce

en: Used voucher code "{voucher_code}"
cs_CZ: Použit slevový kupón "{voucher_code}"

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
cs_CZ: Uživatel '%(name)s' již je napojen k '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
cs_CZ: Uživatel '%(name)s' není napojen na '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
cs_CZ: Uživatel '%(name)s' byl propojen k '%(partner_name)s'

en: User '%s' was created successfully.
cs_CZ: Uživatel '%s' byl úspěšně vytvořen.

en: User '%s' was updated successfully.
cs_CZ: Uživatel '%s' byl úspěšně aktualizován.

en: User ID
cs_CZ: ID uživatele

en: User address
cs_CZ: Adresa uživatele

en: User addresses
cs_CZ: Adresy uživatele

en: User analytics
cs_CZ: Uživatelská analytika

en: User offer - available to certain types of user
cs_CZ: Uživatelská nabídka - dostupná pro konkrétní typy uživatelů

en: User product view
cs_CZ: Zobrazení produktů uživatelem

en: User product views
cs_CZ: Zobrazení produktů uživateli

en: User record
cs_CZ: Záznam uživatele

en: User records
cs_CZ: Záznamy uživatelů

en: User related
cs_CZ: Vztahující se k uživateli

en: User role
cs_CZ: Uživatelská role

en: User search queries
cs_CZ: Dotazy hledané uživateli

en: User search query
cs_CZ: Uživatelský vyhledávací dotaz

[ctx: User's name]
en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Users dashboard
cs_CZ: Nástěnka uživatelů

en: Users' status successfully changed
cs_CZ: Stav uživatele byl úspěšně upraven

en: Uses
cs_CZ: Použití

en: Valid from
cs_CZ: Platná od

en: Valid to
cs_CZ: Platná do

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Value condition
cs_CZ: Podmínka hodnoty

en: Value conditions
cs_CZ: Podmínky hodnoty

en: Value option
cs_CZ: Hodnota možnosti

en: Variant
cs_CZ: Varianta

en: Variants
cs_CZ: Varianty

en: View
cs_CZ: Zobrazit

en: View Stock Alerts
cs_CZ: Zobrazit varování na stav zásob

en: View a preview of this email using order:
cs_CZ: Zobrazit náhled tohoto emailu použitím objednávky:

en: View all blocks on this page
cs_CZ: Zobrazit všechny bloky na této stránce

en: View all content blocks
cs_CZ: Zobrazit všechny obsahové bloky

en: View basket
cs_CZ: Zobrazit košík

en: View by page
cs_CZ: Zobrazit dle stránky

en: View content blocks by page
cs_CZ: Zobrazit obsahové bloky dle stránky

en: View it on the site
cs_CZ: Zobrazit ho na stránkách

en: View on site
cs_CZ: Zobrazit na stránkách

en: View order status
cs_CZ: Zobrazit stav objednávky

en: View preview
cs_CZ: Zobrazit náhled

en: View product
cs_CZ: Zobrazit produkt

en: Views
cs_CZ: Zobrazení

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: Vote
cs_CZ: Hlas

en: Votes
cs_CZ: Hlasy

en: Voucher
cs_CZ: Slevový kupón

en: Voucher '%(code)s' added to basket
cs_CZ: Kupón '%(code)s' byl přidán do košíku

en: Voucher '%s' removed from basket
cs_CZ: Slevový kupón '%s' byl odstraněn z košíku

en: Voucher Application
cs_CZ: Aplikace kupónu

en: Voucher Applications
cs_CZ: Aplikace kupónů

en: Voucher ID
cs_CZ: ID sl. kupónu

en: Voucher code
cs_CZ: Kód slevového kupónu

en: Voucher created
cs_CZ: Kupón byl vytvořen

en: Voucher deleted
cs_CZ: Kupón byl smazán

en: Voucher details
cs_CZ: Detaily kupónu

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
cs_CZ: Kupónová nabídka - dostupná pouze po zadání správného kódu kupónu

en: Voucher performance
cs_CZ: Výkonnost kupónu

en: Voucher updated
cs_CZ: Kupón byl aktualizován

en: Voucher/promo code
cs_CZ: Kupón/promo kód

en: Vouchers
cs_CZ: Kupóny

en: Vouchers dashboard
cs_CZ: Nástěnka poukazů

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: We do not ship to this country
cs_CZ: Do této země bohužel nemůžeme zboží doručit

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
cs_CZ: Spojili jsme košík z předchozího sezení. Jeho obsah se může změnit.

en: We're sorry but something went terribly wrong and we've been unable to generate the page you requested.
cs_CZ: Omlouváme se, ale něco se pokazilo a my jsme nebyli schopni zobrazit stránku o kterou jste požádal.

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
cs_CZ: Je nám líto, ale stránka s touto adresou nebyla nalezena.

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
cs_CZ: Je nám líto, ale nemáte dostatečné opravnění pro zobrazení této stránky.

en: Weight Band
cs_CZ: Váhová kategorie

en: Weight Bands
cs_CZ: Váhové kategorie

en: Weight band updated
cs_CZ: Hmotnostní kategorie byla aktualizována

en: Weight bands
cs_CZ: Hmotnostní kategorie

en: Weight range (kg)
cs_CZ: Rozmezí váhy (kg)

en: Weight-based Shipping Method
cs_CZ: Doprava zohledňující váhu košíku

en: Weight-based Shipping Methods
cs_CZ: Dopravy zohledňující váhu košíku

en: Welcome
cs_CZ: Vítejte

en: Welcome back
cs_CZ: Vítejte zpátky

en: What should your new wish list be called?
cs_CZ: Jak by se měl nový seznam přání jmenovat?

en: What you need to do
cs_CZ: Co musíte udělat

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
cs_CZ: Pokud by nabídka způsobí u objednávek slevu větší než je tato mez, stane se nedostupnou

en: Where in the page this content block will appear
cs_CZ: Kde se na stránce bude tento obsahový blok zobrazovat

en: Where should we ship to?
cs_CZ: Kam máme zboží doručit?

en: Which products get a discount?
cs_CZ: Které produkty budou zlevněné?

en: Who are you?
cs_CZ: Kdo jste?

en: Wish List
cs_CZ: Seznam přání

en: Wish Lists
cs_CZ: Chci to

en: Wish list line
cs_CZ: Řádek seznamu přání

en: Wish list settings
cs_CZ: Nastavení seznamu přání

en: Wishlists
cs_CZ: Seznam přání

en: With selected customers:
cs_CZ: S vybranými klienty:

en: With selected items:
cs_CZ: S vybranými položkami:

en: With selected lines
cs_CZ: S vybranými řádky

en: Write a review
cs_CZ: Napsat recenzi

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yes!
cs_CZ: Ano!

en: Yes,No
cs_CZ: Ano,Ne

en: You already have an active alert for this product
cs_CZ: Pro tento produkt již je jedno upozornění aktivní

en: You are editing:
cs_CZ: Právě upravujete:

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
cs_CZ: Můžeme vám poslat email v momentě, kdy produkt opět bude skladem.

en: You can only assign child products to parent products.
cs_CZ: Zděděný produkt můžete přiřadit pouze k rodičovskému produktu.

en: You can only vote once on a review
cs_CZ: Můžete hlasovat pouze jednou

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
cs_CZ: Můžete vložit výběr SKU, nebo UPC identifikátorů

en: You can track the status of your order
cs_CZ: Můžete sledovat stav vaší objednávky

en: You can use the following variables:
cs_CZ: Můžete používat následující proměnné:

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(status_url)s
cs_CZ: Stav objednávky si můžete kdykoliv zkontrolovat na URL:
    %(status_url)s

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(status_url)s" title="order status">here</a>
cs_CZ: Stav objednávky si můžete kdykoliv zkontrolovat kliknutím <a href="%(status_url)s" title="stav objednávky">zde</a>

en: You can't leave a review for this product.
cs_CZ: Pro tento produkt nemůžete napsat recenzi.

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
cs_CZ: Nemůžete uložit položku na později když nejste přihlášen!

en: You cannot modify a %s basket
cs_CZ: Nemůžete upravovat košík %s

en: You cannot vote on your own reviews
cs_CZ: Nemůžete hlasovat na svých vlastních recenzích

en: You could be missing out on offers!
cs_CZ: Možná přicházíte o výhodnou nabídku!

en: You do not have access to this report
cs_CZ: K této sestavě nemáte přístup

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
cs_CZ: Nemáte žádná aktivní upozornění na produkty, které nejsou skladem.

en: You don't have any wish lists yet.
cs_CZ: Zatím nemáte žádné seznamy přání.

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
cs_CZ: Slevový kupón '%(code)s' již ve vašem košíku je

en: You have already reviewed this product!
cs_CZ: Již jste tento produkt hodnotil!

en: You have already used this voucher in a previous order
cs_CZ: Tento kupón jste již použil(a) v minulé objednávce

en: You have an active stock alert for this product.
cs_CZ: Pro tento produkt existuje aktivní upozornění o nízkých skladových zásobách.

en: You haven't placed any orders.
cs_CZ: Zatím jste nevytvořil(a) žádné objednávky.

en: You must select some lines to act on
cs_CZ: Musíte zvolit některé řádky na kterých má akce proběhnout

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
cs_CZ: Musíte odeslat buď seznam SKU/UPC nebo soubor

en: You need to add some items to your basket to checkout
cs_CZ: Abyste mohli k pokladně, musíte přidat nějaké položky.

en: You need to define some shipping methods
cs_CZ: Musíte nadefinovat nějaké způsoby dopravy

en: You need to select some %ss
cs_CZ: Musíte vybrat některou možnost %ss

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
cs_CZ: Obdržel(a) jste tento email, protože byl pro váš účet na webu %(name)s vyžádán reset hesla.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
cs_CZ: Obdržel(a) jste tento email, protože vaše emailová adresa byla změněna na %(email)s.

en: Your '%s' wish list has been deleted
cs_CZ: Váš seznam přání '%s' byl smazán

en: Your '%s' wishlist has been updated
cs_CZ: Váš seznam přání '%s' byl aktualizován

en: Your Store Statistics
cs_CZ: Statistiky vašeho obchodu

en: Your basket couldn't be updated. Please correct any validation errors below.
cs_CZ: Váš košík nemůže být aktualizován. Prosím opravte všechny chyby.

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
cs_CZ: Váš košík nesplňuje předpoklady pro uplatnění slevového kupónu

en: Your basket is empty.
cs_CZ: Váš košík je prázdný.

en: Your basket is now empty
cs_CZ: Váš košík je prázdný

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
cs_CZ: Vaše emailová na stránkách %(site_name)s adresa byla změněna

en: Your order contains:
cs_CZ: Vaše objednávka obsahuje následující:

en: Your password changed at %(site_name)s.
cs_CZ: Vaše heslo na stránkách %(site_name)s bylo změněno

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
cs_CZ: Vaše heslo bylo nastaveno. Můžete se přihlásit.

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
cs_CZ: Původně zvolená doručovací adresa již není platná. Prosím zvolte jinou

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
cs_CZ: Původně zvolená doručovací adresa již není platná. Prosím zvolte jinou

en: Your product must have a product class.
cs_CZ: Váš produkt musím mít třídu produktu.

en: Your product must have a title.
cs_CZ: Váš produkt musí mít název

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
cs_CZ: Váš profil byl smazán. Děkujeme za používání našeho webu.

en: Your start date must be before your end date
cs_CZ: Počáteční datum musí být před koncovým

en: Your stock alert cannot be cancelled
cs_CZ: Váše upozornění na stav zásob nelze zrušit

en: Your stock alert cannot be confirmed
cs_CZ: Vaše upozornění na stav zásob nelze potvrdit

en: Your stock alert has been cancelled
cs_CZ: Vaše upozornění na stav zásob bylo zrušeno

en: Your stock alert is now active
cs_CZ: Váše upozornění na stav zásob je nyní aktivní

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
cs_CZ: Odeslaný formulář je neplatný, prosím opravte chyby a odešlete jej znovu

en: Your submitted shipping method is not permitted
cs_CZ: Vámi zvolená forma dopravy není povolena

en: Your wish list is empty.
cs_CZ: Váš seznam přání je prázdný

en: Your wishlist has been created
cs_CZ: Váš seznam přání byl vytvořen

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
cs_CZ: Váš seznam přání byl vytořen a byl do něj přidán produkt '%(name)s'

en: [Product deleted]
cs_CZ: [Produkt byl smazán]

en: a maximum of %(max)d can be bought
cs_CZ: lze zakoupit maximálně %(max)d

en: anonymous
cs_CZ: anonym

en: cancel
cs_CZ: zrušit

en: choose event type
cs_CZ: zvolte typ události

en: choose new status
cs_CZ: zvolte nový stav

en: date joined
cs_CZ: datum vytvoření účtu

en: email address
cs_CZ: emailová adresa

[ctx: end date]
en: To
cs_CZ: Do

en: next
cs_CZ: následující

en: no stock available
cs_CZ: není skladem

[ctx: noun]
en: Archive
cs_CZ: Archív

en: or
cs_CZ: nebo

en: or send a preview to:
cs_CZ: nebo poslat náhled na:

en: please check the error messages below and try again
cs_CZ: prosím zkontrolujte chyby niže a zkuste to ještě jednou

en: previous
cs_CZ: předchozí

en: price:
cs_CZ: cena:

en: products
cs_CZ: produkty

en: quantity
cs_CZ: množství

en: quantity:
cs_CZ: množství:

en: reset
cs_CZ: resetovat

en: return to basket
cs_CZ: zpět do košíku

en: return to range list
cs_CZ: zpět na seznam výběrů

[ctx: start date]
en: From
cs_CZ: Od

en: thumbnail
cs_CZ: náhled

en: to
cs_CZ: na

en: unavailable
cs_CZ: nedostupné

[ctx: verb]
en: Archive
cs_CZ: Archív

en: with amount
cs_CZ: s množstvím

en: with code '%s'
cs_CZ: s kódem '%s'

en: with name matching '%s'
cs_CZ: se jménem odpovídajícím '%s'

en: with reference
cs_CZ: s referencí
