django-oscar - en to da translation catalogue (1698 entries)

en: Mr
da: Hr

en: Miss
da: Fr

en: Mrs
da: Fru

en: Ms
da: Fr

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
da: Titel

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: First line of address
da: Adresselinje 1

en: Second line of address
da: Adresselinje 2

en: Third line of address
da: Adresselinje 3

en: City
da: By

en: State/County
da: Stat/region

en: Post/Zip-code
da: Postnummer

en: Country
da: Land

en: Search text - used only for searching addresses
da: Søg tekst - bruges kun til at søge i adresser

en: Address
da: Adresse

en: Addresses
da: Adresser

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
da: Adresser i %(country)s kræver et gyldigt postnummer

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
da: Postnummeret '%(postcode)s' er ikke validt for %(country)s

en: Country name
da: Land navn

en: Official name
da: Officielt navn

en: Display order
da: Visnings rækkefølge

en: Higher the number, higher the country in the list.
da: Jo højere nummer, jo højere land i listen.

en: Is shipping country
da: Leverer i dette land

en: Countries
da: Lande

en: Phone number
da: Telefon

en: In case we need to call you about your order
da: Hvis vi får brug for at ringe til dig

en: Instructions
da: Instrukser

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
da: Besked til chaufføren. Eksempelvis at det må stilles i garagen.

en: Shipping address
da: Leveringsadresse

en: Shipping addresses
da: Leveringsadresser

en: User
da: Bruger

en: Default shipping address?
da: Standard leveringsadresse?

en: Default billing address?
da: Standard faktureringsadresse?

en: Address Hash
da: Adresse hashværdi

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

en: User address
da: Bruger adresse

en: User addresses
da: Bruger adresser

en: This address is already in your address book
da: Denne adresse er allerede i din adresse bog

en: Billing address
da: Faktureringsadresse

en: Billing addresses
da: Faktureringsadresser

en: Partner address
da: Partner adresse

en: Partner addresses
da: Partner adresser

en: Product
da: Produkt

en: Views
da: Visninger

en: Basket Additions
da: Lagt i kurv

en: Purchases
da: Køb

en: Score
da: Vurdering

en: Product record
da: Produkt registrering

en: Product records
da: Produkt registreringer

en: Record for '%s'
da: Registrering for '%s'

en: Product Views
da: Produkt visninger

en: Orders
da: Ordrer

en: Order Lines
da: Ordrelinjer

en: Order Items
da: Ordreemner

en: Total Spent
da: Total brugt

en: Last Order Date
da: Sidste ordredato

en: User record
da: Brugerens aktivitet

en: User records
da: Brugernes aktiviteter

en: User product view
da: Bruger produktvisning

en: User product views
da: Bruger produktvisninger

en: %(user)s viewed '%(product)s'
da: %(user)s har set '%(product)s'

en: Search term
da: Søgeord

en: User search query
da: Bruger søgning

en: User search queries
da: Bruger søgeforespørgsler

en: %(user)s searched for '%(query)s'
da: %(user)s søgte efter '%(query)s'

en: Analytics
da: Analyser

en: Basket additions
da: Lagt i kurv

en: Product analytics
da: Produkt analyse

en: Name
da: Navn

en: Date registered
da: Dato oprettet

en: Product views
da: Product visninger

en: Order lines
da: Ordrelinjer

en: Order items
da: Ordreemner

en: Total spent
da: Total brugt

en: Date of last order
da: Dato for seneste ordre

en: User analytics
da: Bruger analyse

en: Owner
da: Ejer

en: Open - currently active
da: Åben - aktuelt aktive

en: Merged - superceded by another basket
da: Flettet - erstattet af en anden kurv

en: Saved - for items to be purchased later
da: Gemt - for emner der kan købes senere

en: Frozen - the basket cannot be modified
da: Frossen - kurven kan ikke ændres

en: Submitted - has been ordered at the checkout
da: Indsendt - er bestilt ved kassen

en: Vouchers
da: Rabatter

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Date merged
da: Dato flettet

en: Date submitted
da: Ordredato

en: Basket
da: Kurv

en: Baskets
da: Kurve

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
da: %(status)s kurven (ejer: %(owner)s, linjer: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
da: På grund af tekniske begrænsninger, er vi ikke i stand til at sende mere end %(threshold)d varer i en ordre.

en: Line Reference
da: Linje reference

en: Quantity
da: Antal

en: Currency
da: Valuta

en: Price excl. Tax
da: Pris ekskl. moms

en: Price incl. Tax
da: Pris inkl. moms

en: Basket line
da: Kurv linje

en: Basket lines
da: Kurv linjer

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
da: Kurv #%(basket_id)d, produkt #%(product_id)d, antal %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
da: Du kan ikke ændre en %s kurv

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
da: Prisen på '%(product)s' er steget fra %(old_price)s til %(new_price)s siden du lagde den i kurven

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
da: Prisen på '%(product)s' er faldet fra %(old_price)s til %(new_price)s siden du lagde den i kurven

en: Line
da: Linje

en: Option
da: Valgmulighed

en: Value
da: Værdi

en: Line attribute
da: Linje attribut

en: Line attributes
da: Linje attributter

en: Save for Later
da: Gem til senere

en: Move to Basket
da: Flyt til indkøbskurv

en: Code
da: Kode

en: Please select a valid product
da: Vælg venligst et gyldigt produkt

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
da: På grund af tekniske begrænsninger, vi er ikke i stand til at sende mere end %(threshold)d emner i en ordre. Din indkøbskurv indeholder i øjeblikket %(basket)d emner.

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
da: Dette produkt kan ikke blive tilføjet til indkøbskurven fordi det er angivet i en anden valuta end de andre produkter i kurven

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
da: Vi har sammenflettet en indkøbskurv fra en tidligere session. Indholdet kan muligvis have forandret sig.

en: User ID
da: Bruger-ID

en: Email
da: e-mail

en: Basket status
da: Kurv status

en: Num lines
da: Antal linjer

en: Num items
da: Antal emner

en: Date of creation
da: Dato for oprettelse

en: Time since creation
da: Tid siden oprettelse

en: Open baskets
da: Ative kurve

en: Time between creation and submission
da: Tid mellem oprettelse og indsendelse

en: Submitted baskets
da: Indsendte kurve

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
da: Du kan kun gemme en vare til senere, hvis du er logget ind!

en: Your basket couldn't be updated. Please correct any validation errors below.
da: Din indkøbskurv kunne ikke blive opdateret. Vær venlig at rette alle angivne fejl herunder.

en: The '%(code)s' voucher has expired
da: Rabatkoden '%(code)s' er udløbet

en: The '%(code)s' voucher is not active
da: '%(code)s' rabatkupon er ikke aktiv

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
da: Din indkøbskurv opfylder ikke betingelserne for at benytte en rabatkode

en: Voucher '%(code)s' added to basket
da: Rabatkode '%(code)s' lagt i kurven

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
da: Du har allerede lagt rabatkoden '%(code)s' i din kurv

en: No voucher found with code '%(code)s'
da: Ingen rabatkode fundet med koden '%(code)s'

en: Please enter a voucher code
da: Indtast venligst en rabatkode

en: Voucher '%s' removed from basket
da: Rabatkode '%s' fjernet fra kurven

en: Slug
da: Slug (en unik del af url)

en: Requires shipping?
da: Kræves forsendelse? (fysisk vare)

en: Track stock levels?
da: Spor lagerniveauer?

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Product class
da: Produktklasse

en: Product classes
da: Produkt klasser

en: Description
da: Beskrivelse

en: Image
da: Billede

en: Category
da: Kategori

en: Categories
da: Kategorier

en: Product category
da: Produkt kategori

en: Product categories
da: Produkt kategorier

en: Stand-alone product
da: Stand-alone produkt

en: Parent product
da: Forældre produkt

en: Child product
da: Barn produkt

en: Product structure
da: Produkt struktur

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
da: Universal produktkode (UPC), er et id for et produkt, som ikke er specifikt for en bestemt leverandør. F.eks et ISBN til en bog, eller en stregkode.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
da: Vælg kun et forældre produkt hvis du er ved at oprette et barn produkt. F.eks. hvis dette er en størrelse 4 af en bestemt t-shirt. Efterlad blank hvis dette er et stand-alone produkt(Dvs. der er kun en version af dette produkt).

[ctx: Product title]
en: Title
da: Titel

en: Product type
da: Produkttype

en: Choose what type of product this is
da: Vælg hvilken type produkt det er

en: Attributes
da: Attributter

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
da: En produkt attribut er noget et produkt kan have, f.eks. størrelse, som specificeret af dets klasse

en: Product options
da: Produkt muligheder

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
da: Valgmuligheder er værdier, der kan være forbundet med en vare, når den føjes til en kundes kurv. Dette kunne være noget som en personlig besked, der skal udskrives på en T-shirt.

en: Recommended products
da: Anbefalede produkter

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
da: Disse er produkter som er anbefalet til at akkompagnere hoved produktet.

en: Rating
da: Vurdering

en: Date updated
da: Dato opdateret

en: Is discountable?
da: Rabat mulig?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
da: Denne afmærkning bestemmer om produktet kan sættes på tilbud

en: Products
da: Produkter

en: Your product must have a title.
da: Dit produkt skal have en titel

en: Your product must have a product class.
da: Dine produkter skal have en produkt klasse.

en: Only child products can have a parent.
da: Kun barn produkter kan have en forældre.

en: A child product needs a parent.
da: Et barn produkt skal have en forældre.

en: You can only assign child products to parent products.
da: Du kan kun tildele barn produkter til forældre produkter.

en: A child product can't have a product class.
da: Et barn produkt kan ikke have en produkt klasse.

en: A child product can't have a category assigned.
da: Et barn produkt kan ikke tildeles en kategori.

en: A child product can't have options.
da: Et barn produkt kan ikke have muligheder.

en: A parent product can't have stockrecords.
da: Et forældre produkt kan ikke have lager lister.

en: The specified parent product is a child product.
da: Det specificerede forældre produkt er et barn produkt.

en: One can't add a child product to a product with stock records.
da: Man kan ikke tilføje et barn produkt til et produkt med lager lister.

en: Primary product
da: Primære produkt

en: Recommended product
da: Anbefalede produkt

en: Ranking
da: Vurdering

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
da: Afgør rækkefølgen af produkterne. Et produkt med en højere værdi vil blive vist før et med en lavere rangordning.

en: Product recommendation
da: Produkt anbefaling

en: Product recomendations
da: Produkt anbefalinger

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
da: Kode kan kun indeholde bogstaver a-z, A-Z, cifre, underscores og kan ikke begynde med et ciffer.

en: Text
da: Tekst

en: Integer
da: Heltal

en: True / False
da: Sandt / Falsk

en: Rich Text
da: Rich Text RTF

en: Date
da: Dato

en: Entity
da: Enhed

en: File
da: Fil

en: Option Group
da: Valgmulighedsgruppe

en: Required
da: Påkrævet

en: Product attribute
da: Produkt attribut

en: Product attributes
da: Produkt attributter

en: Must be str or unicode
da: Skal være str eller unicode

en: Must be a float
da: Skal være en float

en: Must be an integer
da: Skal være et heltal

en: Must be a date or datetime
da: Skal være en dato eller datetime

en: Must be a boolean
da: Skal være en boolean

en: Must be a model instance
da: Skal være en model instans

en: Must be an AttributeOption model object instance
da: Skal være et attributvalgmulighed model objekt instans

en: AttributeOption has not been saved yet
da: Attributvalgmulighed er ikke blevet gemt endnu

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
da: %(enum)s er ikke et gyldigt valg for %(attr)s

en: Must be a file field
da: Skal være et fil felt

en: Attribute
da: Attribut

en: Boolean
da: Boolean (sand/falsk)

en: Richtext
da: Rich Text Format RTF

en: Value option
da: Værdi mulighed

en: Product attribute value
da: Produkt attribut værdi

en: Product attribute values
da: Produkt attribut værdier

en: Attribute option group
da: Attribut mulighedsgruppe

en: Attribute option groups
da: Attribut mulighedsgrupper

en: Group
da: Gruppe

en: Attribute option
da: Attribut mulighed

en: Attribute options
da: Attribut muligheder

en: Required - a value for this option must be specified
da: Påkrævet - en værdi for denne valgmulighed skal specificeres

en: Optional - a value for this option can be omitted
da: Valgfrit - en værdi for denne valgmulighed kan udelades

en: Caption
da: Billedtekst

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
da: Et billede med en visningsrangorden nul vil være det primære billede for produktet

en: Product image
da: Produkt billede

en: Product images
da: Produkt billeder

en: Catalogue
da: Katalog

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
da: %(obj)s har ingen attribut med navnet '%(attr)s'

en: %(attr)s attribute cannot be blank
da: %(attr)s attribut kan ikke være tom

en: %(attr)s attribute %(err)s
da: %(attr)s attribut %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
da: Titel

en: Body
da: Krop HTML

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
da: Navn

en: Requires moderation
da: Skal rettes

en: Approved
da: Godkendt

en: Rejected
da: Afvist

en: Total Votes
da: Total antal stemmer

en: Delta Votes
da: Delta stemmer

en: Product review
da: Produkt review

en: Product reviews
da: Produktanmeldelser

en: Anonymous reviews must include a name and an email
da: Anonyme reviews skal indeholde et navn og en email

en: anonymous
da: anonym

en: Only signed in users can vote
da: Kun signerede brugere kan stemme

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Vote
da: Stem

en: Votes
da: Stemmer

en: You cannot vote on your own reviews
da: Du kan ikke stemme på dine egne anmeldelser

en: Only signed-in users can vote on reviews
da: Man kan kun stemme hvis man er logget ind

en: You can only vote once on a review
da: Du kan kun stemme én gang på et review

en: Catalogue reviews
da: Katalog reviews

en: Recency
da: Tidspunkt

en: Sort by
da: Sortér efter

en: You have already reviewed this product!
da: Du har allerede anmeldt dette produkt!

en: You can't leave a review for this product.
da: Du kan ikke lave et review for dette produkt.

en: Thank you for reviewing this product
da: Tak for din anmeldelse af dette produkt

en: Thanks for voting!
da: Tak for din stemme!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
da: %(filename)s er ikke et gyldigt billede (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
da: %s er ikke et gyldigt billedarkiv

en: The given page number was invalid.
da: Det angivne sidenummer var ikke validt.

en: All products
da: Alle produkter

en: Checkout
da: Kassen

en: My email address is
da: Min e-mail-adresse er

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
da: Jeg er ny kunde og ønsker at betale som gæst

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
da: Jeg er ny kunde og vil gerne oprette en konto til lettere handel i fremtiden

en: I am a returning customer, and my password is
da: Jeg er allerede kunde og min adgangskode er

en: A user with that email address already exists
da: En bruger med denne e-mailadresse findes allerede.

en: You need to add some items to your basket to checkout
da: Du er nødt til at lægge nogle varer i din indkøbskurv for at komme videre til kassen

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
da: '%(title)s' er ikke længere tilgængelig (%(reason)s). Du bedes tjekke din indkøbskurv for at fortsætte.

en: Please either sign in or enter your email address
da: Venligst log ind eller indtast din e-mail-adresse

en: Please choose a shipping address
da: Vælg en leveringsadresse

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
da: Din tidligere valgte leverings adresse er ikke længere gyldig. Vælg venligst en anden

en: Please choose a shipping method
da: Vælg venligst en forsendelsesmetode

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
da: Din tidligere valgte leverings metode er ikke længere gyldig. Vælg venligst en anden

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
da: Opret din konto og fortsæt derefter til kassen

en: Address saved
da: Adresse gemt

en: Address deleted
da: Adresse slettet

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
da: Levering er ikke tilgængelig for din valgte adresse - vælg venligst en anden

en: Your submitted shipping method is not permitted
da: Din indsendte forsendelsesmetode er ikke tilladt

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
da: Der opstod et problem under betalingen for denne ordre - betalingen blev ikke gennemført korrekt. Kontakt venligst kundeservice, hvis problemet fortsætter

en: No order found
da: Ingen ordre fundet

en: email address
da: e-mail-adresse

en: Staff status
da: Medarbejder status

en: Designates whether the user can log into this admin site.
da: Afgør om brugeren kan logge ind på denne administrations side.

en: Active
da: Aktiv

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
da: Afgør om brugeren skal behandles som en aktiv kunde. Vælg fra i denne, i stedet for at slette brugere.

en: date joined
da: Oprettelsesdato

en: Users
da: Brugere

en: Subject
da: Emne

en: Body Text
da: Body Tekst

en: Date Sent
da: Dato sendt

en: Emails
da: e-mails

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
da: e-mail til %(user)s med emnet '%(subject)s'

en: Code used for looking up this event programmatically
da: Koden der blev brugt til at slå dette event op programmerisk.

en: This is just used for organisational purposes
da: Dette bruges blot til organisatoriske formål

en: Order related
da: Ordre relateret

en: User related
da: Bruger relateret

en: Email Subject Template
da: e-mail emne skabelon

en: Email Body Template
da: e-mail Body skabelon

en: Email Body HTML Template
da: e-mail Body HTML skabelon

en: HTML template
da: HTML skabelon

en: SMS Template
da: SMS skabelon

en: SMS template
da: SMS skabelon

en: Date Updated
da: Opdateret den

en: Communication event type
da: Kommunikation hændelsestype

en: Communication event types
da: Kommunikation hændelsestyper

en: Inbox
da: Indbakke

en: Archive
da: Arkiv

en: Notification
da: Notifikation

en: Notifications
da: Notifikationer

en: Key
da: Nøgle

en: Not yet confirmed
da: Endnu ikke bekræftet

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Closed
da: Lukket

en: Date confirmed
da: Dato bekræftet

en: Date cancelled
da: Dato annulleret

en: Date closed
da: Dato lukket

en: Product alert
da: Produkt alarm

en: Product alerts
da: Produkt adviseringer

en: Product Alerts
da: Produkt alarmer

en: An alert has been created
da: En advisering er blevet oprettet

en: A confirmation email has been sent to %s
da: En bekræftelses e-mail er blevet sendt til %s

en: Your stock alert is now active
da: Din lager advisering er nu aktiv

en: Your stock alert cannot be confirmed
da: Dit lager advisering kan ikke bekræftes

en: Your stock alert has been cancelled
da: Din lager advisering er blevet annulleret

en: Your stock alert cannot be cancelled
da: Din lager advisering kan ikke annulleres

en: Customer
da: Kunde

en: Email address
da: e-mail-adresse

en: Password
da: Adgangskode

en: The entered password is not valid!
da: Det angivne kodeord er ikke validt!

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: The two password fields didn't match.
da: De to adgangskodefelter er udfyldt forskelligt.

[ctx: start date]
en: From
da: Fra

[ctx: end date]
en: To
da: Til

en: Order number
da: Ordrenummer

en: At least one field is required.
da: Mindst et felt er påkrævet

en: All orders
da: Alle ordrer

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
da: Ordre placeret mellem %(date_from)s og %(date_to)s og ordrenumre indeholdende %(order_number)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
da: Ordrer placeret mellem %(date_from)s og %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
da: Ordre placeret siden %(date_from)s og ordrenumre indeholdende %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
da: Ordre placeret siden %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
da: Ordre placeret indtil %(date_to)s og ordre numre indeholdende %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
da: Ordre placeret indtil %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
da: Ordre med ordre numre indeholdende %(order_number)s

en: A user with this email address already exists
da: En bruger med denne e-mail-adresse eksisterer allerede

en: Send notification to
da: Sende notifikation til

en: Enter your email
da: Indtast din e-mail

en: There is already an active stock alert for %s
da: Der er allerede én aktiv lager advisering for %s

en: You already have an active alert for this product
da: Du har allerede en aktiv advisering for dette produkt

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
da[0]: %(count)d notifikation arkiveret
da[1]: %(count)d notifikationer arkiveret

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
da[0]: %(count)d notifikation slettet
da[1]: %(count)d notifikationer slettet

en: Welcome back
da: Velkommen tilbage

en: Thanks for registering!
da: Tak for din registrering!

en: Profile
da: Profil

en: Edit Profile
da: Ret profil

en: Profile updated
da: Profil opdateret

en: Delete profile
da: Slet profil

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
da: Din profil er nu blevet slettet. Tak for at du har brugt denne side.

en: Change Password
da: Skift kodeord

en: Password updated
da: Adgangskode opdateret

en: Email History
da: e-mail historik

en: Order History
da: Ordrehistorik

en: Order
da: Ordre

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
da: Alle produkter fra ordre %(number)s er blevet lagt i din indkøbskurv

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
da: Det er ikke muligt at genbestille ordre %(number)s, da ingen af ​​dens produkter er tilgængelige nu

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
da: %(qty)d kopier af '%(product)s' er blevet lagt i din indkøbskurv

en: '%s' has been added to your basket
da: '%s' er lagt i din indkøbskurv

en: Address Book
da: Adressebog

en: Add a new address
da: Tilføj en ny adresse

en: Address '%s' created
da: Adresse '%s' gemt

en: Edit address
da: Rediger adresse

en: Address '%s' updated
da: Adresse '%s' opdateret

en: Delete address?
da: Slet adresse?

en: Address '%s' deleted
da: Adresse '%s' slettet

en: We do not ship to this country
da: Vi leverer desværre ikke i dette land

en: Wish Lists
da: Ønskelister

en: Quantities updated.
da: Mængder opdateret.

en: Create a new wish list
da: Opret en ny ønskeliste

en: The requested product no longer exists
da: Produktet du efterspørger findes desværre ikke længere

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
da: Din ønskeliste blev oprettet og '%(name)s' blev føjet til listen

en: Your wishlist has been created
da: Din ønskeliste er blevet oprettet

en: %(title)s has been added to your wishlist
da: %(title)s er blevet tilføjet til din ønskeliste

en: Your '%s' wishlist has been updated
da: Din '%s' ønskeliste er blevet opdateret

en: Delete %s
da: Slet %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
da: Din '%s' ønskeliste er blevet slettet

en: '%s' was added to your wish list.
da: '%s' er føjet til din ønskeliste

en: Remove %s
da: Slet %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
da: '%(title)s' er fjernet fra '%(name)s'

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
da: '%(title)s' er flyttet til '%(name)s' ønskeliste

en: Create a new product of type
da: Opret et nyt produkt af typen

en: -- Choose type --
da: -- Vælg type --

en: Product title
da: Produkt titel

en: Select an option group
da: Vælg en muligheds gruppe

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
da: Mindst en lageroptegnelse skal bindes sammen med en af dine associerede partnere.

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
da: Stand-alone og forældre produkter skal have mindst en kategori

en: A child product should not have categories
da: Et barn produkt må ikke have nogen kategorier

en: Title
da: Titel

en: Variants
da: Varianter

en: Stock records
da: Lageroptegnelser

en: Actions
da: Handlinger

en: Number of child categories
da: Antallet af underkategorier

en: %s Category | %s Categories
da[0]: %s Kategori
da[1]: %s Kategorier

en: Product search results
da: Produkt søgeresultater

en: Please choose a product type
da: Vælg venligst en produkt type

en: Create new %(product_class)s product
da: Opret ny %(product_class)s produkt

en: Create new variant of %(parent_product)s
da: Opret ny variant af %(parent_product)s

en: Editing variant of %(parent_product)s
da: Editér variant af %(parent_product)s

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
da: De data du har sendt var ikke valide - ret venligst fejlene herunder

en: Delete product variant?
da: Slet produkt variant?

en: Delete product?
da: Slet produkt?

en: Deleted product variant '%s'
da: Slettet produkt variant '%s'

en: Deleted product '%s'
da: Slettet produkt '%s'

en: Alerts with status "%s"
da: Adviseringer med status "%s"

en: All alerts
da: Alle adviseringer

en: Add a new category
da: Tilføj en ny kategori

en: Category created successfully
da: Kategori oprettet

en: Update category '%s'
da: Opdater kategorien '%s'

en: Category updated successfully
da: Kategori opdateret

en: Category deleted successfully
da: Kategorien er blevet slettet

en: Add a new product type
da: Tilføj en ny produkt type

en: Product type created successfully
da: Produkt type blev korrekt oprettet

en: Update product type '%s'
da: Opdatér produkt type '%s'

en: Product type updated successfully
da: Produkt type korrekt opdateret

en: Product Types
da: Produkt typer

en: Delete product type '%s'
da: Slet produkt type '%s'

en: Unable to delete '%s'
da: Umuligt at slette '%s'

en: %i products are still assigned to this type
da: Der er stadig %i produkter tildelt denne type

en: Product type deleted successfully
da: Produkt type korrekt slettet

en: Communications dashboard
da: Kommunikations kontrolpanel

en: Email subject template
da: e-mail emne skabelon

en: Email body text template
da: e-mail Body tekst skabelon

en: Email body HTML template
da: e-mail Body HTML skabelon

en: Preview email
da: Eksempel e-mail

en: No order found with this number
da: Ingen ordre fundet med dette nummer

en: Please enter an email address
da: Indtast venligst en e-mail-adresse

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
da: Den indsendte formular var ikke gyldig, bedes du rette fejlene og gensende

en: Email saved
da: e-mail gemt

en: A preview email has been sent to %s
da: Et eksempel e-mail er blevet sendt til %s

en: Dashboard
da: Skrivebord

en: Offers dashboard
da: Tilbud kontrolpanel

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: The end date must be after the start date
da: Slutdatoen skal være efter startdatoen

en: Custom condition
da: Tilpasset tilstand

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
da: Vælg venligst enten en gruppe, en type og en værdi ELLER vælg en brugerdefineret tilstand

en: A range is required
da: En gruppe påkrævet

en: Custom incentive
da: Brugerdefineret incitament

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
da: Du vælger enten gruppe, type og værdi ELLER vælger et brugerdefineret incitament

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
da: Ingen af de andre valgmuligheder kan vælges, hvis du vælger brugerdefineret incitament

en: Offer name
da: Tilbud navn

en: Is active?
da: Er aktiv?

en: Order date
da: Ordredato

en: Order total
da: Ordre total

en: Cost
da: Omkostninger

en: All offers
da: Alle tilbud

en: Offers matching '%s'
da: Tilbud der matcher '%s'

en: %s step not complete
da: %s trin ikke fuldført

en: Offer '%s' updated
da: Tilbud '%s' opdateret

en: Offer '%s' created!
da: Tilbud '%s' oprettet!

en: Name and description
da: Navn og beskrivelse

en: Incentive
da: Incitament

en: Restrictions
da: Begrænsninger

en: Offer deleted!
da: Tilbud slettet!

en: Offer is already suspended
da: Tilbud allerede suspenderet

en: Offer suspended
da: Tilbud suspenderet

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
da: Tilbuddet kan ikke genindsættes, da det ikke i øjeblikket er suspenderet

en: Offer reinstated
da: Tilbud er blevet genindsat

en: Orders dashboard
da: Ordre kontrolpanel

en: Orders placed since %s
da: Ordrer siden %s

en: Orders placed until %s
da: Ordrer indtil %s

en: Customer name
da: Kundenavn

en: Product name
da: Produktnavn

en: Date from
da: Dato fra

en: Date to
da: Dato til

en: Voucher code
da: Rabatkode

en: Payment method
da: Betalingsmetode

en: Get results as
da: Få resultater som

en: New order status
da: Ny ordre status

en: Order number starts with "{order_number}"
da: Ordrenumre begyndende med "{order_number}"

en: Customer name matches "{customer_name}"
da: Kundenavn matcher "{customer_name}"

en: Product name matches "{product_name}"
da: Produktnavn matcher "{product_name}"

note: Translators: "UPC" means "universal product code" and it is used to uniquely identify a product in an online store. "Item" in this context means an item in an order placed in an online store.
en: Includes an item with UPC "{upc}"
da: Inkluderer en vare med stregkode "{upc}"

note: Translators: "SKU" means "stock keeping unit" and is used to identify products that can be shipped from an online store. A "partner" is a company that ships items to users who buy things in an online store.
en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
da: Inkluderer en vare med partner lagerenhed "{partner_sku}"

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made within a particular date range.
en: Placed between {start_date} and {end_date}
da: Placeret mellem {start_date} og {end_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made after a particular date.
en: Placed after {start_date}
da: Placeret efter {start_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made before a particular date.
en: Placed before {end_date}
da: Placeret før {end_date}

note: Translators: A "voucher" is a coupon that can be applied to an order in an online store in order to receive a discount. The voucher "code" is a string that users can enter to receive the discount.
en: Used voucher code "{voucher_code}"
da: Brugt rabatkupon kode "{voucher_code}"

note: Translators: A payment method is a way of paying for an item in an online store.  For example, a user can pay with a credit card or PayPal.
en: Paid using {payment_method}
da: Betalt med {payment_method}

note: Translators: This string refers to an order in an online store.  Some examples of order status are "purchased", "cancelled", or "refunded".
en: Order status is {order_status}
da: Ordre status er {order_status}

en: Order value
da: Ordreværdi

en: Date of purchase
da: Købsdato

en: Number of items
da: Antal emner

en: Order status
da: Ordrestatus

en: Customer email address
da: Kunde e-mail-adresse

en: Deliver to name
da: Levér til navn

en: Bill to name
da: Fakturér til navn

en: The new status '%s' is not valid
da: Den nye status '%s' er ikke gyldigt

en: The new status '%s' is not valid for this order
da: Den nye status '%s' er ikke gyldigt for denne ordre

en: Unable to change order status due to payment error: %s
da: Ikke muligt at ændre ordrestatus grundet betalingsfejl: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
da: Ordrestatus ændret fra '%(old_status)s' til '%(new_status)s'

en: No valid action submitted
da: Ingen gyldig handling indsendt

en: Invalid action
da: Ugyldig handling

en: You must select some lines to act on
da: Du skal vælge nogle linjer til at handle på

en: Invalid lines requested
da: Invalide linier forespurgt

en: The entered quantity for line #%s is not valid
da: Den indtastede mængde for linie #%s er ikke valid

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
da: Den indtastede mængde for linie #%(line_id)s må ikke være større end %(quantity)s

en: Note saved
da: Bemærkning gemt

en: Note cannot be deleted
da: Bemærkning kan ikke slettes

en: Note deleted
da: Bemærkning slettet

en: Invalid form submission
da: Ugyldig formular afsendelse

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
da: Kunne ikke ændre ordre status fordi den nye forespurgte status er invalid

en: Please choose a valid amount
da: Vælg venligst et gyldigt antal

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
da: '%(status)s' er ikke en gyldig ny status for linje %(line_id)d

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
da: Status for linje #%(line_id)d ændret fra '%(old_status)s' til '%(new_status)s'

en: The event type '%s' is not valid
da: Begivenhedstypen '%s' er ikke gyldig

en: Unable to create shipping event: %s
da: Kan ikke oprette forsendelse: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
da: Kan ikke oprette forsendelse pga betalingsfejl: %s

en: Shipping event created
da: Forsendelseshændelse gemt

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
da: Kunne ikke oprette betalingshændelse pga. betalingsfejl: %s

en: Unable to create payment event: %s
da: Kunne ikke oprette betalingsevent: %s

en: Payment event created
da: Betalingsbegivenhed gennemført

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
da: %(field)s ændret fra '%(old_value)s' til '%(new_value)s'

en: Delivery address updated:
    %s
da: Leveringsadresse opdateret:
    %s

en: Delivery address updated
da: Leveringsadresse opdateret

en: Pages dashboard
da: Sider kontrolpanel

[ctx: Page title]
en: Title
da: Titel

en: Example: '/about/contact/'.
da: Eksempelvis:  '/om/kontakt/'.

en: All pages
da: Alle sider

en:  with title containing '%s'
da: med en titel der indeholder '%s'

en: Create New Page
da: Opret ny side

en: Deleted page '%s'
da: Slettet side '%s'

en: Partners dashboard
da: Partnere kontrolpanel

[ctx: Partner's name]
en: Name
da: Navn

en: Full dashboard access
da: Fuld kontrolpanel tilgang

en: Limited dashboard access
da: Begrænset kontrolpanels tilgang

en: User role
da: Bruger rolle

en: Confirm Password
da: Bekræft adgangskode

en: All partners
da: Alle partnere

en: Partners matching '%s'
da: Partnere der matcher '%s'

en: Create new partner
da: Opret ny partner

en: Partner '%s' was created successfully.
da: Partner '%s' blev oprettet.

en: Partner '%s' was updated successfully.
da: Partner '%s' blev opdateret.

en: Partner '%s' was deleted successfully.
da: Partner '%s' blev slettet.

en: Create user
da: Opret bruger

en: User '%s' was created successfully.
da: Bruger '%s' blev oprettet.

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
da: Brugeren '%(name)s' var knyttet til '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
da: Brugeren '%(name)s' er allerede knyttet til '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
da: Brugeren '%(name)s' er ikke knyttet til '%(partner_name)s'

en: Edit user '%s'
da: Ret bruger '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
da: Bruger '%s' blev opdateret.

en: Promotions dashboard
da: Kampagne kontrolpanel

en: Promotion type
da: Kampagnetype

en: Position
da: Placering

en: Where in the page this content block will appear
da: Hvor på siden vises denne indholdsblok

en: Content blocks can only be linked to internal URLs
da: Indholdsblokke kan kun linkes til interne URLs

en: Content block removed successfully
da: Indholdsblok fjernet

en: Content block created successfully
da: Indholdsblok oprettet

en: Create a new %s content block
da: Opret en ny %s indholdsblok

en: Product list content block created
da: Produktliste indholdsblok oprettet

en: Update content block
da: Opdater indholdsblok

en: Content block updated successfully
da: Indholdsblok opdateret

en: Content block '%(block)s' added to page '%(page)s'
da: Indholdsblok '%(block)s' føjet til side '%(page)s'

en: No link found to delete
da: Ingen link kunne slettes

en: Content block removed from page '%s'
da: Indholdsblok fjernet fra siden '%s'

en: Product list promotion updated
da: Produktliste kampagne opdateret

en: Content block deleted successfully
da: Indholdsblok slettet

en: Ranges dashboard
da: Interval kontrolpanel

en: Product SKUs or UPCs
da: Produkt SKU'er eller UPC'er

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
da: Du kan indsætte et udvalg af SKU'er eller UPC'er

en: File of SKUs or UPCs
da: Fil med SKU'er eller UPC'er

en: Either comma-separated, or one identifier per line
da: Enten komma-separeret, eller et id per linje

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
da: Du skal indsende enten en liste med SKU/UPC'er eller en fil

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
da: De produkter med SKU'er eller UPC'er, der matcher %s er allerede i denne gruppe

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
da: Der eksisterer Ingen produkter med en SKU eller UPC der matcher %s

en: Create range
da: Opret gruppe

en: Range deleted
da: Gruppe slettet

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
da[0]: Fjernet %d produkt fra interval
da[1]: Fjernet %d produkter fra gruppe

en: %d product added to range | %d products added to range
da[0]: %d produkt tilføjet til interval
da[1]: %d produkter blev tilføjet til gruppe

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
da: Ingen produkt(er) fundet med en SKU eller UPC der matcher %s

en: Reports dashboard
da: Reporter kontrolpanel

en: Report Type
da: Rapport type

en: Only the offer and order reports use the selected date range
da: Kun tilbuds- og ordre-rapporter anvender det valgte datointerval

en: The report is inclusive of this date
da: Rapporten er inklusive denne dato

en: Download
da: Hent

en: Your start date must be before your end date
da: Din startdato skal være før din slutdato

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
da: %(report_filter)s mellem %(start_date)s og %(end_date)s

en: You do not have access to this report
da: Du har ikke adgang til denne rapport

en: Reviews dashboard
da: Review kontrolpanel

en: Keyword
da: Søgeord

en: to
da: til

en:  created after %s
da: lavet efter %s

en:  created before %s
da: lavet før %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
da: lavet mellem %(start_date)s og %(end_date)s

en: All reviews
da: Alle anmeldelser

en:  with status matching '%s'
da: med status der matcher '%s'

en:  with keyword matching '%s'
da: med søgeord der matcher '%s'

en:  with customer name matching '%s'
da: med kundens navn der matcher '%s'

en: Shipping dashboard
da: Leverings kontrolpanel

en: %d Row | %d Rows
da[0]: %d Række
da[1]: %d Rækker

en: Users dashboard
da: Brugere kontrolpanel

[ctx: User's name]
en: Name
da: Navn

en: All users
da: Alle brugere

en:  with email matching '%s'
da: med e-mail der matcher '%s'

en:  with name matching '%s'
da: med navn der matcher '%s'

en: Users' status successfully changed
da: Brugernes status blev ændret

en: A password reset email has been sent
da: Email vedrørende nulstilling af kodeord er blevet sendt

en: All Alerts
da: Alle adviseringer

en:  with customer email matching '%s'
da: med kunde e-mail der matcher '%s'

en: Product alert saved
da: Produkt advisering gemt

en: Product alert deleted
da: Produkt advisering slettet

en: Vouchers dashboard
da: Rabatkuponer kontrolpanel

en: Start datetime
da: Start dato og tid

en: End datetime
da: Slut dato og tid

en: Usage
da: Brug

en: Which products get a discount?
da: Hvilke produkter får rabat?

en: Percentage off of products in range
da: Procentrabat på produkter i gruppe

en: Fixed amount off of products in range
da: Fast beløb i rabat på produkter i gruppe

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
da: Rabat er en procentdel af forsendelsesudgiften

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
da: Rabat er et fast beløb ud af forsendelsesudgiften

en: Get shipping for a fixed price
da: Få forsendelsen til en fast pris

en: Discount type
da: Rabattype

en: Discount value
da: Rabatværdi

en: The name '%s' is already in use
da: Navnet '%s' er allerede i brug

en: The code '%s' is already in use
da: Koden '%s' er allerede i brug

en: The start date must be before the end date
da: Startdatoen skal være før slutdato

en: Is Active?
da: Er aktiv?

en: All vouchers
da: Alle rabatkoder

en: with name matching '%s'
da: med navn der matcher '%s'

en: with code '%s'
da: med koden '%s'

en: Active vouchers
da: Aktive rabatkoder

en: Create voucher
da: Opret rabatkode

en: Offer for voucher '%s'
da: Tilbud for rabatkode '%s'

en: Voucher created
da: Rabatkode oprettet

en: Voucher updated
da: Rabatkode opdateret

en: Voucher deleted
da: Rabatkode slettet

en: This is displayed within the customer's basket
da: Dette vises i kundens kurv

en: This is displayed on the offer browsing page
da: Dette vises på tilbuds oversigt siden

en: Site offer - available to all users
da: Side tilbud - tilgængelige for alle brugere

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
da: Rabatkode tilbud - kun efter indtastning af rabatkode

en: User offer - available to certain types of user
da: Bruger tilbud - til rådighed for bestemte typer af brugere

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
da: Session tilbud - tidsbegrænset tilbud, der er tilgængelig for en kunde i sessionens levetid

en: Condition
da: Betingelse

en: Benefit
da: Fordel

en: Priority
da: Prioritet

en: The highest priority offers are applied first
da: De højest prioriterede tilbud, anvendes først

en: Max global applications
da: Max globale applikationer

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
da: Antal gange, dette tilbud kan anvendes, før det er utilgængelig

en: Max user applications
da: Max bruger applikationer

en: The number of times a single user can use this offer
da: Antal gange en enkelt bruger kan bruge dette tilbud

en: Max basket applications
da: Max kurv applikationer

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
da: Antal gange, dette tilbud kan anvendes på en kurv (og en ordre)

en: Max discount
da: Max rabat

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
da: Når et tilbud har givet mere rabat til ordrer end denne tærskel, så gøres tilbuddet utilgængeligt

en: Total Discount
da: Samlet rabat

en: Number of applications
da: Antal anvendelser/ansøgninger

en: Number of Orders
da: Antal ordrer

en: URL redirect (optional)
da: URL omdirigering (valgfri)

en: Conditional offer
da: Betinget tilbud

en: Conditional offers
da: Betingede tilbud

en: End date should be later than start date
da: Slutdato skal være senere end startdatoen

en: Offer is suspended
da: Tilbud er suspenderet

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
da: Begrænset til %(total)d brug per kunde (%(remainder)d resterende)

en: Limited to 1 use per user
da: Begrænset til 1 brug per kunde

en: Limited to %(total)d uses per user
da: Begrænset til %(total)d brug per kunde

en: Limited to 1 use per basket
da: Begrænset til 1 brug per kurv

en: Limited to %(total)d uses per basket
da: Begrænset til %(total)d brug pr kurv

en: Available between %(start)s and %(end)s
da: Tilgængelig mellem %(start)s og %(end)s

en: Available from %(start)s
da: Tilgængelig fra %(start)s

en: Available until %(end)s
da: Tilgængelig indtil %(end)s

en: Limited to a cost of %(max)s
da: Begrænset til en pris på %(max)s

en: Range
da: Gruppe

en: Discount is a percentage off of the product's value
da: En procentrabat af produktets værdi

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
da: Rabat er et fast beløb fratrukket produktets pris

en: Discount is to give the cheapest product for free
da: Rabatten er at give kunden det billigste produkt gratis

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
da: Få produkter, der opfylder betingelsen fast pris

en: Max Affected Items
da: Max berørte emner

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
da: Vælg dette for at forhindre rabatten i at forbruge alle varer inden for en gruppe, der er i kurven.

en: Custom class
da: Brugerdefineret klasse

en: Benefits
da: Fordele

en: Multibuy benefits require a product range
da: Multikøb fordele kræver en produkt gruppe

en: Multibuy benefits don't require a value
da: Multikøb fordele kræver ikke en værdi

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
da: Multikøb fordele kræver ikke en 'Max berørte emner' attribut

en: Percentage benefits require a product range
da: Procent fordele kræver en produkt gruppe

en: Percentage discount cannot be greater than 100
da: Procent rabat kan ikke være større end 100

en: A discount value is required
da: En rabat værdi er påkrævet

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
da: Ingen gruppe bør vælges, da denne fordel ikke gælder for produkter

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
da: Forsendelsesrabat kræver ikke en 'Max berørte varer' attribut

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
da: Ingen gruppe bør vælges da den betingede gruppe vil blive anvendt i stedet.

en: Fixed discount benefits require a product range
da: Fordele i form af fast rabat kræver et produkt gruppe

en: Fixed discount benefits require a value
da: Fordele i form af fast rabat kræver en værdi

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
da: Afhænger af antallet af varer i kurven, der er i en bestemt gruppe

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
da: Afhænger af værdien af ​​varer i kurven, der er i et bestemt gruppe

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
da: Skal indeholde et bestemt antal FORSKELLIGE emner fra den bestemte gruppe

en: Conditions
da: Betingelser

en: Is public?
da: Offentlig?

en: Public ranges have a customer-facing page
da: Offentlige intervaller har en kundevendt side

en: Includes all products?
da: Inkluderer alle produkter?

en: Included Products
da: Omfatter produkter

en: Excluded Products
da: Omfatter ikke produkter

en: Included Categories
da: Omfatter kategorier

en: Ranges
da: Grupper

en: File Path
da: Fil sti

en: Size
da: Størrelse

en: Uploaded By
da: Uploadet af

en: Date Uploaded
da: Dato uploaded

en: Error Message
da: Fejlmeddelelse

en: Date Processed
da: Dato behandlet

en: Number of New SKUs
da: Antal nye SKU'er

en: Number of Unknown SKUs
da: Antal ukendte SKU'er

en: Number of Duplicate SKUs
da: Antallet af duplikerede SKU'er

en: Range Product Uploaded File
da: Gruppe produkt uploadet fil

en: Range Product Uploaded Files
da: Gruppe produkt uploadet filer

en: %(value)s%% discount on %(range)s
da: %(value)s%% rabat på %(range)s

en: Percentage discount benefit
da: Procentvis rabat fordel

en: Percentage discount benefits
da: Procentvis rabat fordele

en: %(value)s discount on %(range)s
da: %(value)s rabat på %(range)s

en: Absolute discount benefit
da: Absolut rabat fordel

en: Absolute discount benefits
da: Absolutte rabat fordele

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
da: De produkter, der opfylder betingelsen sælges for %(amount)s

en: Fixed price benefit
da: Fast pris fordel

en: Fixed price benefits
da: Fast pris fordele

en: Cheapest product from %(range)s is free
da: Billigste produkt fra %(range)s er gratis

en: Multibuy discount benefit
da: Multikøb rabat fordel

en: Multibuy discount benefits
da: Multikøb rabat fordele

en: %(amount)s off shipping cost
da: %(amount)s rabat på forsendelsesudgiften

en: Shipping absolute discount benefit
da: Forsendelses-absolut rabatfordel

en: Shipping absolute discount benefits
da: Forsendelses-absolutte rabatfordele

en: Get shipping for %(amount)s
da: Få forsendelse for %(amount)s

en: Fixed price shipping benefit
da: Fast pris forsendelsesfordel

en: Fixed price shipping benefits
da: Fast pris forsendelsesfordele

en: %(value)s%% off of shipping cost
da: %(value)s%% rabat på forsendelsesudgiften

en: Shipping percentage discount benefit
da: Forsendelsesrabat i procent

en: Shipping percentage discount benefits
da: Forsendelsesrabat i procent

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
da: Kurv indeholder %(count)d emne(r) fra %(range)s

en: Count condition
da: Tælle betingelse

en: Count conditions
da: Tælle betingelser

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
da[0]: Køb %(delta)d mere produkt fra %(range)s
da[1]: Køb %(delta)d flere produkter fra %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
da: Kurven indeholder %(count)d forskellige emne(r) fra %(range)s

en: Coverage Condition
da: Dækning betingelse

en: Coverage Conditions
da: Dækning betingelser

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
da: Kurven indeholder %(amount)s fra %(range)s

en: Value condition
da: Værdi betingelse

en: Value conditions
da: Værdi betingelser

en: Spend %(value)s more from %(range)s
da: Brug %(value)s mere fra %(range)s

en: Offer
da: Tilbud

en: Total discount
da: Samlet rabat

en: Offer performance
da: Tilbyd præstation

en: Site
da: Side

en: Billing Address
da: Faktureringsadresse

en: Order total (inc. tax)
da: Ordre i alt (inkl. moms)

en: Order total (excl. tax)
da: Ordre i alt (ekskl. moms)

en: Shipping charge (inc. tax)
da: Forsendelse (inkl. moms)

en: Shipping charge (excl. tax)
da: Forsendelse (ekskl. moms)

en: Shipping Address
da: Forsendelsesadresse

en: Shipping method
da: Forsendelsesmetode

en: Guest email address
da: Gæst e-mail-adresse

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
da: '%(new_status)s' er ikke en gyldig status for ordrenummer %(number)s (aktuel status: '%(status)s')

en: In progress
da: Er i gang

en: Note Type
da: Bemærkning type

en: Message
da: Besked

en: Order Note
da: Ordre bemærkning

en: Order Notes
da: Ordre bemærkninger

en: Event Type
da: Hændelsestype

en: Communication Event
da: Kommunikationshændelse

en: Communication Events
da: Kommunikationshændelser

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
da: '%(type)s' hændelse for ordre #%(number)s

en: Partner name
da: Partner navn

en: Partner reference
da: Partner henvisning

en: This is the item number that the partner uses within their system
da: Dette er varenummeret partneren bruger i deres system

en: Partner Notes
da: Partner bemærkninger

en: Stock record
da: Lageroptegnelse

en: Price (inc. tax)
da: Pris (inkl. moms)

en: Price (excl. tax)
da: Pris (ekskl. moms)

en: Price before discounts (inc. tax)
da: Pris før rabatter (inkl. moms)

en: Price before discounts (excl. tax)
da: Pris før rabat (ekskl. moms)

en: Unit Cost Price
da: Enhed kostpris

en: Unit Price (inc. tax)
da: Enhedspris (inkl. moms)

en: Unit Price (excl. tax)
da: Enhedspris (ekskl. moms)

en: Unit Retail Price
da: Enhed vejl. pris

en: Estimated Dispatch Date
da: Anslået afsendelsesdato

en: Order Line
da: Ordrelinje

en: <missing product>
da: <manglende produkt>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
da: Produkt '%(name)s', antal '%(qty)s'

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
da: '%(new_status)s' er ikke en gyldig status (aktuel status: '%(status)s')

en: '%(title)s' is no longer available
da: '%(title)s' er ikke længere tilgængelig

en: Line Attribute
da: Linje attribut

en: Line Attributes
da: Linje attributter

en: Shiping (inc. tax)
da: Levering (inkl. moms)

en: Shipping (excl. tax)
da: Forsendelse (ekskl. moms)

en: Line Price
da: Pris

en: Line Prices
da: Priser

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
da: Linje '%(number)s' (antal %(qty)d) pris %(price)s

en: Payment Event Type
da: Betaling hændelsestype

en: Payment Event Types
da: Betaling hændelsestyper

en: Amount
da: Antal

en: Reference
da: Henvisning

en: Lines
da: Linjer

en: Payment Event
da: Betalingshændelse

en: Payment Events
da: Betalingshændelser

en: Payment event for order %s
da: Betalingshændelse for ordre %s

en: Event
da: Hændelse

en: Payment Event Quantity
da: Betalingshændelse antal

en: Payment Event Quantities
da: Betalingshændelse antal

en: Event notes
da: Hændelsesnoter

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
da: Dette kan være afsendelses reference, eller et pakkenummer

en: Shipping Event
da: Forsendelseshændelse

en: Shipping Events
da: Forsendelseshændelser

en: Order #%(number)s, type %(type)s
da: Ordre #%(number)s, type %(type)s

en: Shipping Event Quantity
da: Forsendelseshændelse antal

en: Shipping Event Quantities
da: Forsendelseshændelse antal

en: %(product)s - quantity %(qty)d
da: %(product)s - antal %(qty)d

en: Shipping Event Type
da: Forsendelseshændelses type

en: Shipping Event Types
da: Forsendelseshændelses typer

en: Discount category
da: Rabat kategori

en: Offer ID
da: Tilbud ID

en: Voucher ID
da: Rabatkode ID

en: Frequency
da: Hyppighed

en: Order Discount
da: Ordre rabat

en: Order Discounts
da: Ordre rabat

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
da: Rabat på %(amount)r fra ordre %(order)s

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
da: Det valgte antal for linje #%(line_id)s er for stort

en: Total incl. tax
da: Total inkl. moms

en: Date placed
da: Dato tilføjet

en: Orders placed
da: Ordrer tilføjet

en: Empty baskets cannot be submitted
da: Tomme kurve kan ikke indsendes

en: There is already an order with number %s
da: Der er allerede en ordre med nummer %s

en: Fulfillment partners
da: Fulfillment partnere

en: Price (retail)
da: Pris (vejl)

en: Cost Price
da: Kostpris

en: Number in stock
da: Antal på lager

en: Number allocated
da: Antal afsat

en: Low Stock Threshold
da: Lager tærskel

en: Invalid stock consumption request
da: Ugyldig lagerforbrug anmodning

en: Stock Record
da: Lagerregnskab

en: Threshold
da: Grænse

en: Open
da: Åben

en: Date Closed
da: Afslutningsdato

en: <stockalert for "%(stock)s" status %(status)s>
da: <lager advisering for "%(stock)s" status %(status)s>

en: Stock alert
da: Lager alarm

en: Stock alerts
da: Lager adviseringer

en: unavailable
da: udsolgt

en: Unavailable
da: Udsolgt

en: Available
da: Til rådighed

en: no stock available
da: ikke på lager

en: a maximum of %(max)d can be bought
da: højst %(max)d kan købes

en: In stock
da: På lager

en: In stock (%d available)
da: På lager (%d til rådighed)

en: No file path supplied
da: Ingen filsti oplyst

en: %s does not exist
da: %s eksisterer ikke

en: %s is not a file
da: %s er ikke en fil

en: %s is not readable
da: %s er ikke læsbar

en: Source
da: Kilde

en: %(type)s of %(amount).2f
da: %(type)s af %(amount).2f

en: Transaction
da: Transaktion

en: Transactions
da: Transaktioner

en: Source Type
da: Kildetype

en: Amount Allocated
da: Antal afsat

en: Amount Debited
da: Beløb trukket

en: Amount Refunded
da: Beløb refunderet

en: Label
da: Etiket

en: Sources
da: Kilder

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
da: Allokering af %(amount)s fra type %(type)s

en: This is used within forms to identify this source type
da: Dette bruges i formularer til at identificere denne kildetype

en: Source Types
da: Kildetyper

en: Card Type
da: Korttype

en: Number
da: Nummer

en: Expiry Date
da: Udløbsdato

en: Partner Reference
da: Partner reference

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
da: %(card_type)s %(number)s (Udløbsdato: %(expiry)s)

en: Bankcard
da: Kreditkort

en: Bankcards
da: Kreditkort

en: Payment
da: Betaling

en: Card number
da: Kortnummer

en: Please enter a valid credit card number.
da: Indtast venligst et gyldigt kreditkortnummer.

en: %s cards are not accepted.
da: %s kort accepteres ikke.

en: Enter a valid month.
da: Indtast en gyldig måned.

en: Enter a valid year.
da: Indtast et gyldigt år.

en: Valid to
da: Gyldigt til

en: The expiration date you entered is in the past.
da: Udløbsdatoen du indtastede er i fortiden.

en: Valid from
da: Gyldigt fra

en: The starting date you entered is in the future.
da: Startdatoen du indtastede er i fremtiden.

en: CCV number
da: CCV nummer

en: Please enter a 3 or 4 digit number
da: Indtast venligst et 3 eller 4 cifret nummer.

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
da: Dette er den 3 eller 4 cifrede sikkerhedskode på bagsiden af ​​dit kreditkort

en: American Express cards use a 4 digit security code
da: American Express kort bruger en 4 cifret sikkerheds kode

en: Promotions
da: Kampagner

en: Display Order
da: Visning rækkefølge

en: Clicks
da: Klik

en: Linked Promotion
da: Linket kampagne

en: Linked Promotions
da: Linkede kampagner

en: Page URL
da: Side URL

en: Page Promotion
da: Side kampagne

en: Page Promotions
da: Side kampagner

en: Keyword Promotion
da: Søgeordskampagne

en: Keyword Promotions
da: Søgeordskampagner

en: Keywords
da: Søgeord

en: Pages
da: Sider

en: Promotion
da: Kampagne

en: Display type
da: Visningstype

en: This can be used to have different types of HTML blocks (eg different widths)
da: Dette kan bruges til at have forskellige typer af HTML blokke (fx forskellige bredder)

en: Raw HTML
da: Rå HTML

en: This is where this promotion links to
da: Denne kampagne linker til

en: Choose the Image content blocks that this block will use. (You may need to create some first).
da: Vælg de billede indholds blokke som denne blok vil bruge. (Muligvis må du oprette nogen først).

en: Multi Image
da: Multi billed

en: Multi Images
da: Multi billeder

en: Single product
da: Enkelt produkt

[ctx: Promotion product list title]
en: Title
da: Titel

en: Link text
da: Link tekst

en: Product list
da: Produktliste

en: Product lists
da: Produktlister

en: Hand Picked Product List
da: Håndplukket produktliste

en: Hand Picked Product Lists
da: Håndplukket produktlister

en: List
da: Liste

en: Ordered product
da: Bestilt produkt

en: Bestselling products
da: Bestseller produkter

en: Recently added products
da: Nyligt tilføjede produkter

en: Method
da: Metode

en: Number of Products
da: Antal produkter

en: Automatic product list
da: Automatisk produktliste

en: Automatic product lists
da: Automatiske produktlister

en: Tabbed Block
da: Blok under fane

en: Ordered Product List
da: Liste med bestilte produkter

en: Ordered Product Lists
da: Lister med bestilte produkter

[ctx: Tabbed block title]
en: Title
da: Titel

en: Tabbed Blocks
da: Blokke under fane

en: Search
da: Søg

en: Relevancy
da: Relevans

en: Customer rating
da: Kunde bedømmelse

en: Newest
da: Nyeste

en: Price high to low
da: Prise høj til lav

en: Price low to high
da: Pris lav til høj

en: Title A to Z
da: Navn A-Å

en: Title Z to A
da: Navn Å-A

en: Page is not 'last', nor can it be converted to an int.
da: Siden er ikke 'sidste', og den kan ikke konverteres til et heltal (int)

en: Shipping Method
da: Forsendelsesmetode

en: Shipping Methods
da: Forsendelsesmetoder

en: Price per order
da: Pris per ordre

en: Price per item
da: Pris per enhed

en: Free Shipping
da: Gratis forsendelse

en: Order and Item Charge
da: Ordre og enhed opkrævning

en: Order and Item Charges
da: Ordre og enhed opkrævning

en: Default Weight
da: Standard vægt

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
da: Standard produktvægt i kg. når ingen vægt attribut er blevet defineret

en: Weight-based Shipping Method
da: Vægtbaseret forsendelsesmetode

en: Weight-based Shipping Methods
da: Vægtbaseret forsendelsesmetoder

en: Upper Limit
da: Øvre grænse

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
da: Indtast øvre grænse for dette vægtbånd i kg. Den nedre grænse vil blive afgjort af de andre vægtbånd.

en: Charge
da: Opkrævning

en: Weight Band
da: Vægtgruppe

en: Weight Bands
da: Vægtgrupper

en: Charge for weights up to %s kg
da: Opkræv for vægte op til %s kg

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Free shipping
da: Gratis forsendelse

en: No shipping required
da: Kræver ikke forsendelse

en: Fixed price shipping
da: Fast pris forsendelse

en: You need to define some shipping methods
da: Du er nødt til at definere nogle forsendelsesmetoder

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
da: Dette vil blive vist i checkout og kurv, når rabatkoden er indtastet

en: Case insensitive / No spaces allowed
da: Ufølsom for store/små bogstaver / mellemrum ikke tilladt

en: Offers
da: Tilbud

en: Can be used once by one customer
da: Kan kun bruges én gang, af én kunde

en: Can be used multiple times by multiple customers
da: Kan bruges flere gange, af flere kunder

en: Can only be used once per customer
da: Kan kun bruges en gang per kunde

en: Times added to basket
da: Antal gange lagt i indkøbskurv

en: Times on orders
da: Antal gange på ordrer

en: Voucher
da: Rabatkode

en: This voucher has already been used
da: Denne rabatkode er allerede blevet anvendt

en: This voucher is only available to signed in users
da: Denne rabatkode virker kun hvis man er logget ind

en: You have already used this voucher in a previous order
da: Du har allerede brugt denne rabatkode på en tidligere ordre

en: Voucher Application
da: Rabatkode anvendelse

en: Voucher Applications
da: Rabatkode anvendelser

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
da: '%(voucher)s' brugt af '%(user)s'

en: Added to a basket
da: Lagt i en kurv

en: Used in an order
da: Brugt i en ordre

en: Voucher performance
da: Rabatkode præstation

en: Default
da: Mine favoritter

en: Private - Only the owner can see the wish list
da: Privat - kun ejeren kan se ønskelisten

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
da: Delt - kun ejeren og dem som har fået udleveret et særligt link, kan se ønskelisten

en: Public - Everybody can see the wish list
da: Offentlig - alle kan se ønskelisten

en: Visibility
da: Synlighed

en: Wish List
da: Ønskeliste

en: Wish list line
da: Ønskeliste linje

en: Wishlists
da: Ønskelister

en: The URL "%s" does not exist
da: URLen "%s" eksisterer ikke

en: Specified page already exists!
da: Angivne side findes allerede!

en: This field is required
da: Dette felt er påkrævet

en: This field is invalid as its value is forbidden
da: Dette felt indeholder en forbudt værdi

en: Low stock alerts
da: Lav lager advarsler

en: Fulfilment
da: Indfri

en: Statistics
da: Statistik

en: Partners
da: Partnere

en: Customers
da: Kunder

en: Stock alert requests
da: Lager opmærksomheds anmodninger

en: Content
da: Indhold

en: Content blocks
da: Indholds blokke

en: Content blocks by page
da: Indholds blokke efter side

en: Email templates
da: Email skabeloner

en: Reviews
da: Anmeldelser

en: Reports
da: Rapporter

en: Price range
da: Prisgruppe

en: 0 to 20
da: 0 til 20

en: 20 to 40
da: 20 til 40

en: 40 to 60
da: 40 til 60

en: This is not a valid international phone format.
da: Dette er ikke et internationalt gyldigt telefonnummer format.

en: This is not a valid local phone format for %s.
da: Dette er ikke et gyldigt telefonnummer format i %s.

en: This is not a valid local or international phone format.
da: Dette er hverken lokalt eller internationalt gyldigt telefonnummer format.

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
da: Kig efter produkter med få emner tilbage på lager og send alarmer afsted

en: Permission denied!
da: Adgang nægtet!

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
da: Vi beklager, men du har ikke adgang til denne side.

en: Page not found
da: Siden blev ikke fundet

en: Page not found!
da: Siden blev ikke fundet!

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
da: Vi beklager, men den side, du er på udkig efter kan ikke findes.

en: Server error!
da: Server fejl!

en: We're sorry but something went terribly wrong and we've been unable to generate the page you requested.
da: Vi er kede af det men noget gik helt galt og vi har ikke været i stand til at hente den side du har forespurgt.

en: This incident has been logged and will be addressed by an engineer as soon as possible.
da: Denne hændelse er blevet noteret i vores system og vores udvikler vil kigge på det hurtigst muligt.

en: Home
da: Forside

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
da: 
    <strong>%(title)s</strong> er lagt i din indkøbskurv.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
da: 
    <strong>%(quantity)s</strong> kopier af <strong>%(title)s</strong>
    er blevet lagt i din indkøbskurv.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
da: 
    <strong>%(title)s</strong> er blevet flyttet tilbage til din indkøbskurv.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
da: 
    <strong>%(title)s</strong> er blevet gemt til senere

en: Your basket is now empty
da: Din indkøbskurv er nu tom

en: 
                Your basket total is now <strong>%(total)s</strong>
da: 
    Totalbeløbet i din indkøbskurv er nu <strong>%(total)s</strong>

en: View basket
da: Vis indkøbskurv

en: Checkout now
da: Gå til kassen nu

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
da: 
    Din indkøbskurv er opfylder nu betingelserne
    for tilbuddet <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
da: 
    Din indkøbskurv opfylder nu ikke længere 
    betingelserne for tilbuddet <strong>%(name)s</strong>.

en: Important messages about items in your basket
da: Vigtige beskeder om varer i din kurv

en: You could be missing out on offers!
da: Du kunne gå glip af et tilbud!

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
da: 
    <div class="warning">%(message)s for at kvalificere til <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> et supertilbud</div>

en: Items to buy now
da: Varer du køber nu

en: Price
da: Pris

en: Updating...
da: Opdaterer...

en: Update
da: Opdater

en: Remove
da: Fjern

en: Save for later
da: Gem til senere

en: Voucher/promo code
da: Rabatkode / rabatkupon

en: I have a voucher code...
da: Jeg har en rabatkode...

en: Adding...
da: Tilføjer...

en: Add voucher
da: Tilføj rabatkode

en: or
da: eller

en: cancel
da: annullér

en: Totals
da: Totaler

en: Proceed to checkout
da: Fortsæt til kassen

en: Your basket is empty.
da: Din indkøbskurv er tom.

en: Continue shopping
da: Køb mere

en: Items to buy later
da: Varer til senere køb

en: Items
da: Varer

en: Move to basket
da: Flyt til kurv

en: Qty
da: Antal

en: Basket total (before discounts)
da: Kurv i alt (før rabat)

en: Discount
da: Rabat

en: Basket total (after discounts)
da: Kurv total (efter rabat)

en: Basket total
da: Kurv total

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
da: Alternative forsendelsesmetoder kan vælges ved kassen

en: Shipping total (before discounts)
da: Forsendelse i alt (før rabat)

en: Shipping total (after discounts)
da: Forsendelse i alt (efter rabat)

en: Tax
da: Moms

en: Post order actions
da: Postordre handlinger

en: These will be applied once your order is placed.
da: Disse vil blive anvendt, når din ordre er gennemført.

en: Taxes will be added during checkout.
da: Moms vil blive beregnet ved kassen.

en: Show results for
da: Vider resultater for

en: Refine by
da: Refinér efter

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
da[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultat - viser <strong>%(start)s</strong> til <strong>%(end)s</strong>
da[1]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultater - viser <strong>%(start)s</strong> til <strong>%(end)s</strong>

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results.
da[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultat.
da[1]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultater.

en: <strong>0</strong> results.
da: <strong>0</strong> resultater.

en: No products found.
da: Ingen produkter fundet.

en: Edit this product
da: Rediger dette produkt

en: Product Description
da: Produktbeskrivelse

en: Product Information
da: Produktinformation

en: Product Type
da: Produkt type

en: Price (incl. tax)
da: Pris (inkl. moms)

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: Number of reviews
da: Antal anbefalinger

en: See all reviews
da: Vis alle anmeldelser

en: Customer Reviews
da: Kundeanmeldelser

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
da: Dette produkt har ikke nogen anmeldelser endnu -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">vær den første til at skrive en</a>.

en: This product does not have any reviews yet
da: Dette produkt har ikke nogen anmeldelser endnu

en: Recommended items
da: Anbefalede varer

en: Add to basket
da: Læg i kurv

en: You have an active stock alert for this product.
da: Du har en aktiv lager advisering for dette produkt.

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
da: Du kan få en e-mail når dette produkt er tilbage på lager.

en: Submitting...
da: Sender...

en: Notify me
da: Giv mig besked

en: Add to wish list
da: Føj til ønskeliste

en: 
                                                Add to '%(name)s' wish list
da: 
    Tilføj til '%(name)s' ønskeliste

en: Create a new wishlist
da: Opret en ny ønskeliste

en: 
                        <span class="pull-left">Product is in <a href="%(url)s">'%(name)s'</a> wishlist.</span>
da: 
    <span class="pull-left">Produktet er i <a href="%(url)s">'%(name)s'</a> ønskeliste.</span>

en: Removing...
da: Fjerner...

en: Please login to add products to a wish list.
da: Log venligst ind for at føje produkter til ønskeliste

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
da: 
    Reviewed af dig d. %(review_date)s

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
da: 
    Reviewed af <strong>%(name)s</strong> d. %(review_date)s

en: Is this review helpful?
da: Er denne anmeldelse nyttig?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customer found this useful
                 | 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customers found this useful
da[0]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> af %(num_votes)s kunde fandt dette brugbart
da[1]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> af %(num_votes)s kunder fandt dette brugbart

en: This review has no votes.
da: Anmeldelsen har ingen stemmer

en: Free
da: Gratis

en: 
                        %(num_reviews)s customer review
                     | 
                        %(num_reviews)s customer reviews
da[0]: 
    %(num_reviews)s customer review
da[1]: 
    %(num_reviews)s kunde reviews

en: Write a review
da: Skriv en anmeldelse

en: Customer reviews
da: Kunde anmeldelser

en: Leave a product review
da: Anmeld produkt

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Save review
da: Gem review

en: Go
da: Gå videre

en: This product does not have any reviews yet.
da: Dette produkt har ikke nogen anmeldelser endnu.

en: Change
da: Ændre

en: Contact
da: Kontakt

en: Phone
da: Telefon

en: Payment details to go here
da: Betalingsoplysninger skrives her

en: Edit order contents
da: Ret ordre kurv

en: Order contents
da: Ordre indhold

en: Item
da: Vare

en: Who are you?
da: Hvem er du?

en: Get a password reminder
da: Glemt adgangskode

en: Continuing...
da: Fortsætter...

en: Continue
da: Fortsæt

en: 1. Shipping address
da: 1. Leveringsadresse

en: 2. Shipping method
da: 2. Forsendelsesmetode

en: 3. Payment
da: 3. Betaling

en: 4. Preview
da: 4. Forhåndsvisning

en: 5. Confirmation
da: 5. Bekræftelse

en: Payment details
da: Betalingsdetaljer

en: Enter payment details
da: Indtast betalingsdetaljer

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
da: Denne side mangler at blive implementeret i dit projekt. Muligvis kan du bruge en af Oscar's betalings gateway biblioteker:

en: Order preview
da: Ordre forhåndsvisning

en: Preview order
da: Godkend ordre

en: Place order
da: Send ordre

en: Where should we ship to?
da: Hvor skal vi sende til?

en: An address from your address book?
da: En adresse fra din adressebog?

en: Ship to your default shipping address
da: Send til din standard leveringsadresse

en: Ship to this address
da: Send til denne adresse

en: Delete
da: Slet

en: Or a new address?
da: Eller en ny adresse?

en: return to basket
da: tilbage til kurv

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
da: 
    Dette inkluderer en discount på <strong>%(amount)s</strong> da
    din indkøbskurv kvalificerer til <strong>%(name)s</strong> tilbuddet.

en: Select option
da: Vælg

en: 
            Order %(number)s: confirmation
da: 
    Ordre %(number)s: bekræftelse

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
da: 
    Din ordre er blevet registreret og en bekræftelses email er sendt til dig. Dit ordrenummer er 
    <strong>%(number)s</strong>.

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
da: Tag venligst et notat af dette eller print siden. Brug venligst ordrenummeret i al kommunikation med os om din ordre.

en: No shipping address required.
da: Leveringsadresse ikke nødvendig.

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
da: 
    Allokering af %(amount)s fra type %(type)s (reference: %(reference)s)

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
da: 
    Allokering af %(amount)s fra type %(type)s

en: No payment was required for this order.
da: Betaling var ikke nødvendig for denne ordre.

en: Items purchased
da: Varer købt

en: 
                                Estimated dispatch: <strong>%(date)s</strong>
da: 
    Estimeret forsendelse: <strong>%(date)s</strong>

en: Shipping charge (before discounts)
da: Forsendelsesudgift (før rabat)

en: Shipping charge (after discounts)
da: Forsendelsesudgift (efter rabat)

en: Shipping charge
da: Forsendelsesudgift

en: Order tax
da: Moms

en: Tracking your order
da: Sporing af din ordre

en: You can track the status of your order
da: Du kan følge din ordres status

en: View order status
da: Se ordre status

en: Print this page
da: Udskriv denne side

en: Are you sure you want to delete this address?
da: Er du sikker på du vil slette denne adresse?

en: Yes!
da: Ja!

en: Save
da: Gem

en: Address book
da: Adressebog

en: Deleting...
da: Sletter...

en: Default shipping address
da: Standard leveringsadresse

en: Default billing address
da: Standard faktureringsadresse

en: Edit
da: Rediger

en: Set as default shipping address
da: Vælg som standard leveringsadresse

en: Set as default billing address
da: Brug som standard faktureringsadresse

en: There are no addresses in your address book.
da: Der er ingen adresser i din adressebog.

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
da: Du har ingen aktive lager adviseringer.

en: Cancel
da: Annullér

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
da: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> er tilbage på lager

en: Order #%(number)s
da: Ordre #%(number)s

en: Contact number
da: Kontakt nummer

en: Notes
da: Bemærkninger

en: Estimated dispatch date
da: Forventet afsendelsesdato

en: Line price excl. tax
da: Pris ekskl. moms

en: Line price incl. tax
da: Pris inkl. moms

en: Basket total (inc. tax)
da: Kurv i alt (inkl. moms)

en: Account
da: Konto

en: Email history
da: e-mail historik

en: Date sent
da: Dato sendt

en: No emails found
da: Vi fandt ingen e-mail beskeder

en: Thanks for using our site!
da: Tak fordi du bruger vores side!

en: The %(name)s team
da: Team %(name)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
da: Hvis det ikke var dig, der har ændret det, så skal du anmode om ny adgangskode med det samme og tjekke/rette din e-mail-adresse:

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
da: Hvis det var dig, der har ændret e-mail-adresse, kan du ignorere denne e-mail.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
da: Du modtager denne e-mail, fordi din e-mail-adresse er blevet rettet til %(email)s.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
da: Din e-mail-adresse er ændret ved %(site_name)s.

en: Hello,
da: Hej

en: Your order contains:
da: Din ordre på:

en: Basket total:
da: Kurv i alt:

en: Shipping:
da: Forsendelse:

en: Order Total:
da: Ordre total:

en: Shipping address:
da: Leveringsadresse:

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(status_url)s" title="order status">here</a>
da: Du kan se status på denne ordre ved at klikke <a href="%(status_url)s" title="vis ordre status">her</a>

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
da: Hej
    
    Vi bekræfter hermed at vi har modtaget din ordre med ordrenummer %(order_number)s. 
    Ordren vil blive behandlet snarest.

en: quantity:
da: mængde:

en: price:
da: pris:

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(status_url)s
da: Du kan se status for denne ordre her:
    %(status_url)s

en: The team
da: Teamet

en: Confirmation of order %(number)s
da: Ordrebekræftelse på ordre nummer %(number)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
da: Hvis det ikke var dig, der har ændret det, skal du anmode om ny adgangskode med det samme:

en: Otherwise, you can ignore this email.
da: Ellers kan du blot ignorere denne e-mail.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
da: 
    Du modtager denne e-mail, fordi din adgangskode til %(name)s er blevet ændret.

en: Your password changed at %(site_name)s.
da: Din adgangskode er ændret på %(site_name)s.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
da: Du modtager denne e-mail, fordi du har anmodet om en ny adgangskode til din konto ved %(name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
da: Venligst besøg følgende side og vælg en ny adgangskode:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
da: Glemt din adgangskode til %(site_name)s.

en: Dear %(name)s,
da: Kære %(name)s,

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
da: 
    Vær opmærksom på, at antal varer på lager er begrænset. Vær hurtig inden andre evt køber dem.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
da: 
    Med denne e-mail, har vi deaktiveret din automatiske advisering, og du vil 
    ikke modtage yderligere e-mail vedrørende dette produkt.
    
    Tak for din interesse.
    
    Team %(site_name)s

en: Confirmation required for stock alert
da: Bekræftelse påkrævet for lager advisering

en: Thank you for registering.
da: Tak for din registrering.

en: Products you recently viewed
da: Produkter du har set for nylig

en: Login or register
da: Log ind eller opret konto

en: Log In
da: Log ind

en: I've forgotten my password
da: Jeg har glemt mit kodeord

en: Logging in...
da: Logger ind...

en: Register
da: Opret konto

en: Registering...
da: Gemmer...

en: Notifications inbox
da: Notifikationer indbakke

en: Sender
da: Afsender

en: Return to notifications inbox
da: Tilbage til notifikationer indbakke

[ctx: noun]
en: Archive
da: Arkiv

en: View
da: Vis

[ctx: verb]
en: Archive
da: Arkiver

en: With selected items:
da: Med de valgte varer:

en: Archiving...
da: Arkiverer...

en: There are no notifications to display.
da: Der er ingen meddelelser at vise.

en: Order history
da: Ordrehistorik

en: Dispatch date
da: Afsendelsesdato

en: Re-ordering...
da: Genbestiller...

en: Re-order
da: Genbestil

en: Not available anymore
da: Ikke længere tilgængeligt

en: Basket total (excl. discounts)
da: Kurv i alt (ekskl. rabat)

en: Basket total (inc. discounts)
da: Kurv i alt (inkl. rabat)

en: Shipping total (excl. discounts)
da: Forsendelse i alt (ekskl. rabat)

en: Shipping total (inc. discounts)
da: Forsendelse i alt (inkl. rabat)

en: Shipping total
da: Forsendelse i alt

en: Re-order all items
da: Genbestil alle varer

en: Contact Number
da: Kontakt nummer

en: Shipping Notes
da: Leverance noter

en: Filtering...
da: Filtrerer...

en: Filter results
da: Filtrer resultater

en: Total inc tax
da: Samlet inkl. moms

en: No orders match your search.
da: Ingen ordre matchede din søgning.

en: You haven't placed any orders.
da: Du har endnu ikke købt noget.

en: Change password
da: Skift adgangskode

en: Edit profile
da: Rediger profil

en: Please confirm your password to delete your profile.
da: Bekræft venligst med din adgangskode, at du ønsker at slette din profil.

en: Warning
da: Advarsel

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
da: 
    Dette vil slette alt information omkring dig på dette site. Når din profil først er blevet slettet kan den ikke genskabes.

en: Delete?
da: Slet?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
da: 
    Sikker på du vil slette %(name)s?

en: Remove product
da: Fjern produkt

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
da: 
    Sikker på du vil slette %(product_name)s fra ønskeliste '%(wishlist_name)s'?

en: Action
da: Handling

en: View product
da: Vis produkt

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
da: 
    Flyt til '%(name)s' ønskeliste

en: Update quantities
da: Opdater antal

en: Your wish list is empty.
da: Din ønskeliste er tom.

en: Create
da: Opret

en: What should your new wish list be called?
da: Hvad skal vi kalde din ønskeliste?

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
da: 
    Vi skriver <strong>%(title)s</strong> på ønskelisten, så snart du har navngivet og trykket gem.

en: Number of products
da: Antal produkter

en: Wish list settings
da: Ønskeliste indstillinger

en: You don't have any wish lists yet.
da: Du har endnu ikke nogen ønskelister.

en: Sections
da: Sektioner

en: Delete category?
da: Slet kategori?

en: Delete category
da: Slet kategori

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
da: 
    <p>Slet kategori <strong>%(name)s</strong> - er du sikker?</p>

en: Create new category
da: Opret ny kategori

en: You are editing:
da: Du er ved at redigere:

en: There are no categories.
da: Der findes ikke nogen kategorier.

en: Edit category
da: Rediger kategori

en: Add child category
da: Tilføj underkategori

en: Edit children
da: Rediger underkategorier

en: View on site
da: Vis på siden

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
da: 
    Oprettet produkt variant '%(name)s'.

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
da: 
    Oprettet variant af '%(parent_name)s'.

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
da: 
    Opdateret produkt variant '%(name)s'.

en: 
                        Updated a variant of '%(parent_name)s'.
da: 
    Opdaterede en variant af '%(parent_name)s'.

en: 
                    Created product '%(name)s'.
da: 
    Oprettet produkt '%(name)s'.

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
da: 
    Opdateret produkt '%(name)s'.

en: Edit again
da: Rediger igen

en: View it on the site
da: Vis det på siden

en: Delete product type?
da: Slet produkttype?

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
da: Vær venlig at check at alle produkter er knyttet til en anden type før sletning gennemføres.

en: Delete product type
da: Slet produkttype

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
da: Slet produkttype <strong>%(name)s</strong> - er du sikker?

en: Create product type
da: Opret produkttype

en: Product Class details
da: Produkt klasse detaljer

en: Create new product type
da: Opret en ny produkttype

en: Product types
da: Produkt typer

en: Requires shipping
da: Kræver forsendelse

en: Track stock?
da: Spor lager?

en: Edit product type
da: Ret produkttype

en: There are no product types.
da: Der er ingen produkttyper

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
da: 
    Slet produkt variant <strong>%(title)s</strong> - er du sikker?

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
da: 
    Slet produkt <strong>%(title)s</strong> - er du sikker?

en: This will also delete the following child products:
da: Dette vil også slette følgende afhængige produkter:

en: Create new product
da: Opret nyt produkt

en: New Product
da: Nyt produkt

en: Search Products
da: Søg produkter

en: Searching...
da: Søger...

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
da: 
    Du er i øjeblikket ved at ændre en produkt variant af
    <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.

en: Product details
da: Produktdetaljer

en: Images
da: Billeder

en: Stock and pricing
da: Lager og prisfastsættelse

en: Product Type:
da: Produkttype

en: Upload, change or remove images
da: Upload, ændre eller fjerne billeder

en: SKU
da: Lagerkode

en: Num in stock
da: Antal på lager

en: Num allocated
da: Antal solgt

en: Low stock threshold
da: Lav lager grænse

en: Cost price
da: Kostpris

en: Price (excl tax)
da: Pris (ekskl. moms)

en: Retail price
da: Vejledende pris

en: Add variant
da: Tilføj variant

en: This product does not have any variants.
da: Dette produkt har ikke nogen varianter.

en: One can't add variants to this product at this point.
da: Det er ikke muligt at tilføje varianter til dette produkt på nuværende tidspunkt

en: This is likely because this product still has stock records.
da: Dette er højst sandsynligt fordi dette produkt stadig er på lager.

en: Save and add another variant
da: Gem og tilføj en anden variant

en: Save and continue editing
da: Gem og fortsæt redigering

en: All
da: Alle

en: Current available stock
da: Nuværende lager

en: Date alert raised
da: Dato advisering oprettet

en: No stock alerts found.
da: Ingen lager adviseringer fundet.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Edit email
da: Ret e-mail-adresse

en: Email content
da: e-mail indhold

en: These fields are rendered using Django's template system.
da: Disse felter gengives via Django's skabelon/template system.

en: You can use the following variables:
da: Du kan bruge følgende variabler:

en: The full name of the user (if they have one)
da: Det fulde navn på brugeren (hvis de har et)

en: The user's email address
da: Brugerens e-mail-adresse

en: The name of the site (eg example.com)
da: Navnet på siden (f.eks minside.dk)

en: View a preview of this email using order:
da: Vis forhåndsvisning af denne e-mail med rækkefølge:

en: View preview
da: Vis forhåndsvisning

en: or send a preview to:
da: eller send en forhåndsvisning til:

en: Sending...
da: Sender...

en: Send preview email
da: Send forhåndsvisning e-mail

en: Body text
da: Body tekst

en: There are no defined emails to edit.
da: Der er ingen definerede e-mails at redigere.

en: Your Store Statistics
da: Din butiks statistik

en: Total Orders
da: Samlede ordrer

en: New Customers
da: Nye kunder

en: Total Customers
da: Antal kunder

en: Total Products
da: Antal produkter

en: Latest Orders (last 24 hours)
da: Nyeste ordrer (seneste 24 timer)

en: Orders - Last 24 Hours
da: Ordrer - seneste 24 timer

en: Total orders
da: Antal ordrer

en: Total lines
da: Antal linjer

en: Total revenue
da: Samlede indtægter

en: Average order costs
da: Gennemsnitlige ordre omkostninger

en: Manage
da: Administrer

en: Orders - All Time
da: Ordrer - Fulde levetid

en: Total <em>open</em> baskets
da: Total <em>åbne</em> indkøbskurve

en: Total customers
da: Antal kunder

en: New customers
da: Nye kunder

en: View Stock Alerts
da: Vis lager adviseringer

en: Catalogue and stock
da: Katalog og lager

en: Total products
da: Antal produkter

en: <em>Open</em> stock alerts
da: <em>Åbne</em> lager adviseringer

en: <em>Closed</em> stock alerts
da: <em>Lukkede</em> lager adviseringer

en: Offers, vouchers and promotions
da: Tilbud, rabatkoder og kampagner

en: Active <em>Site</em> Offers
da: Aktive <em>Site</em> Tilbud

en: Active <em>Vouchers</em>
da: Aktive <em>rabatkoder</em>

en: Welcome
da: Velkommen

en: Return to site
da: Returnér til siden

en: Log out
da: Log ud

en: Build a new incentive
da: Byg et nyt incitament

en: 
            Ranges can be created and edited from within the <a href="%(range_list_url)s">range dashboard</a>.
da: 
    Intervaller kan oprettes og vedligeholdes fra <a href="%(range_list_url)s">interval kontrolpanelet</a>.

en: ...or choose a pre-defined one
da: ...eller vælg en foruddefineret én

en: Continue to step 3
da: Fortsæt til trin 3

en: Build a new condition
da: Byg en ny betingelse

en: Continue to step 4
da: Fortsæt til trin 4

en: Continue to step 2
da: Fortsæt til trin 2

en: Delete offer
da: Slet tilbud

en: Are you sure you want to delete this offer?
da: Er du sikker på, at du vil slette dette tilbud?

en: 
            %(name)s | Offers
da: 
    %(name)s | Tilbud

en: Reinstating...
da: Genindsætter...

en: Reinstate offer
da: Genindfør tilbud

en: Suspending...
da: Suspenderer...

en: Suspend offer
da: Suspendér tilbud

en: Offer currently available
da: Tilbud i øjeblikket til rådighed

en: Offer not available due to restrictions!
da: Tilbud ikke tilgængelig på grund af restriktioner!

en: Total cost:
da: Samlede omkostninger:

en: Number of orders:
da: Antal ordrer:

en: Number of uses:
da: Antal anvendelser:

en: Date created:
da: Oprettelsesdato:

en: Offer details
da: Tilbud detaljer

en: Export to CSV
da: Eksporter til CSV

en: Orders that used this offer
da: Ordrer, der brugte dette tilbud

en: Create new offer
da: Opret nyt tilbud

en: Is available?
da: Er til rådighed?

en: Uses
da: Anvendelser

en: Browse
da: Gennemse

en: Stats
da: Statistik

en: No offers found.
da: Ingen tilbud fundet.

en: Steps
da: Trin

en: 1. Name and description
da: 1. Navn og beskrivelse

en: 2. Incentive
da: 2. Incitament

en: 3. Condition
da: 3. Betingelse

en: 4. Restrictions
da: 4. Begrænsninger

en: Save this offer
da: Gem dette tilbud

en: Fields marked with * are mandatory.
da: Felter markeret med * er påkrævet.

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Offer summary
da: Tilbud overblik

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
da: 
    Ordere %(number)s - Linje #%(id)s

en: Line #%(id)s
da: Linje #%(id)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
da: Ordre #%(number)s - Linje #%(id)s

en: Product Options
da: Produkt valgmuligheder

en: Partner details
da: Partnerdetaljer

en: Shipping details
da: Forsendelsesdetaljer

en: Partner reference number
da: Partner referencenummer

en: Partner notes
da: Partner noter

en: Estimate dispatch date
da: Forventet afsendelsesdato

en: Shipping status
da: Forsendelses status

en: State
da: Stat

en: No shipping events have occurred.
da: Ingen forsendelseshændelser.

en: Shipping events
da: Forsendelses hændelser

en: Payment events
da: Betalings hændelser

en: No payment events have occurred.
da: Ingen betalingshændelser.

en: Order %(number)s
da: Ordre %(number)s

en: Customer Information
da: Kundeoplysninger

en: Customer checked out as a guest.
da: Kunden gennemførte ordren uden at oprette en konto.

en: Customer has deleted their account.
da: Kunder der har slettet sin konto

en: Order information
da: Ordreinformation

en: Order Total
da: Ordre total

en: Time of purchase
da: Købstidspunktet

en: Order Details
da: Ordredetaljer

en: Discounts
da: Rabatter

en: Items ordered
da: Bestilte varer

en: Line ID
da: Linje ID

en: Supplier
da: Leverandør

en: Supplier SKU
da: Leverandør SKU

en: Est. dispatch date
da: Estimeret forsendelsesdato

en: Price excl tax (before discounts)
da: Pris uden moms (før rabat)

en: Price inc tax (before discounts)
da: Pris inkl. moms (før rabat)

en: With selected lines
da: Med de valgte linjer

en: Change line status to
da: Ændre linie status til

en: choose new status
da: Vælg ny status

en: Create shipping event
da: Opret forsendelseshændelse

en: choose event type
da: Vælg hændelsestype

en: with reference
da: med reference

en: Create payment event
da: Opret betalinghændelse

en: with amount
da: med beløb

en: Change order status
da: Ændre ordrestatus

en: Change status
da: Ændre status

en: This order can't have its status changed.
da: Status kan ikke ændres på denne ordre

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
da: 
    %(title)s (antal %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: No shipping events.
da: Ingen forsendelseshændelser.

en: Product:
da: Produkt:

en: quantity
da: antal

en: No payment events.
da: Ingen betalingshændelser.

en: Method name
da: Metode navn

en: Method code
da: Metode kode

en: Charge (incl tax)
da: Udgift (inkl. moms)

en: Charge (excl tax)
da: Udgift (ekskl. moms)

en: Payment sources
da: Betalingskilder

en: Allocation
da: Allokation

en: Amount debited
da: Beløb trukket

en: Amount refunded
da: Beløb refunderet

en: No payment sources found for this order.
da: Ingen betalingkilder fundet for denne ordre.

en: No discounts were applied to this order.
da: Ingen rabatter blev påført denne ordre.

en: No notes available.
da: Ingen bemærkninger tilgængelig.

en: Save note
da: Gem bemærkning

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
da: Bemærkninger kan kun redigeres i op til 5 minutter efter den bliver gemt.

en: Advanced Search
da: Avanceret søgning

en: Close
da: Luk

en: Order Search Results
da: Ordre Søge Resultater

en: All Orders
da: Alle Ordre

en: Download selected orders as a CSV
da: Hent de valgte ordrer som CSV fil

en: Deleted
da: Slettet

en: Changing...
da: Ændrer...

en: No orders found.
da: Ingen ordrer fundet.

en: Print Packaging Slips
da: Udskriv følgesedler

en: Mark as
da: Marker som

en: Change order status to
da: Skift ordrestatus til

en: Done
da: Udført

en: Edit shipping address
da: Rediger leveringsadresse

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
da: Rediger leveringsadresse for ordre %(order.number)s

en: Update address
da: Opdater adresse

en: Order statistics
da: Ordre statistik

en: Filter result
da: Filtrer resultat

en: Summary
da: Overblik

en: Order status breakdown
da: Ordrestatus fordeling

en: Delete page '%(title)s'?
da: Slet side '%(title)s'?

en: Delete page
da: Slet side

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
da: Slet side <strong>%(title)s</strong> - er du sikker?

en: Create new page
da: Opret ny side

en: No pages found.
da: Ingen sider fundet.

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
da: 
    Side <strong>%(title)s</strong> gemt!

en: Oops! We found some errors
da: Ups! Vi fandt nogen fejl

en: please check the error messages below and try again
da: tjek venligst fejlmeddelelsen nedenfor, og prøv igen

en: previous
da: tilbage

en: 
                    Page %(page_num)s of %(total_pages)s
da: 
    Side %(page_num)s af %(total_pages)s

en: next
da: næste

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
da: 
    Bruger %(user_name)s er ikke længere forbundet til %(partner_name)s.

en: Undo
da: Fortryd

en: Delete partner
da: Slet partner

en: Are you sure you want to delete this partner?
da: Er du sikker på du vil slette denne partner?

en: Edit the user's details
da: Rediger brugerens detaljer

en: No users associated.
da: Ingen brugere tilknyttet.

en: No address associated.
da: Ingen adresse tilknyttet.

en: Manage partner and users
da: Administrer partner og brugere

en: Link an existing user
da: Forbind med en eksisterende bruger

en: Link a new user
da: Forbind med ny bruger

en: No partners found.
da: Ingen partnere fundet.

en: Unlinking...
da: Aflinker...

en: Unlink user
da: Fjern forbindelse til bruger

en: No users linked.
da: Ingen brugere forbundet.

en: Link a user
da: Forbind med en bruger

en: Manage users
da: Administrer brugere

en: Update details
da: Opdaterings oplysninger

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
da: Du kan indtaste en delvis e-mail-adresse (f.eks. '@eksempel.dk') for at matche flere e-mail-adresser.

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
da: 
    Brugeren er allerede forbundet til %(name)s.

en: Linking...
da: Linker...

en: Link user
da: Forbind bruger

en: No users found.
da: Ingen brugere fundet.

en: Delete content block '%(name)s'?"
da: Slet indholdsblok '%(name)s'?"

en: Delete content block
da: Slet indholdsblok

en: Delete %(object.type)s content block <strong>%(object.name)s</strong> - are you sure?
da: Slet %(object.type)s indholdsblok <strong>%(object.name)s</strong> - er du sikker?

en: Remove promotion from page?
da: Fjern kampagne fra side?

en: Remove promotion
da: Fjern kampagne

en: Remove %(object.content_object.type)s content block <strong>%(object.name)s</strong> from page <strong>%(object.page_url)s</strong> - are you sure?
da: Fjern %(object.content_object.type)s indholdsblok <strong>%(object.name)s</strong> fra side <strong>%(object.page_url)s</strong> - er du sikker?

en: Content block
da: Indholdsblok

en: Pages displaying this content blocks
da: Sider, der viser disse indholdsblokke

en: Position on page
da: Placering på side

en: View all blocks on this page
da: Se alle blokke på denne side

en: Remove from page
da: Fjern fra side

en: This promotion is not displayed anywhere at the moment.
da: Denne kampagne vises ikke nogen steder i øjeblikket.

en: Add to a page
da: Føj til en side

en: Add to page
da: Føj til side

en: Content blocks for page %(page_url)s
da: Indholdsblokke til side %(page_url)s

en: Content blocks on page '%(page_url)s'
da: Indholdsblokke på siden '%(page_url)s'

en: Edit promotions in position '%(name)s'
da: Rediger kampagner placeret i '%(name)s'

en: Promotion Name
da: Kampagne navn

en: Change display order
da: Ændrer visnings rækkefølge

en: No promotions in this position.
da: Ingen kampagner på denne placering.

en: Pages with content blocks
da: Sider med indholdsblokke

en: View by page
da: Vis efter side

en: View all content blocks
da: Se alle indholdsblokke

en: View content blocks by page
da: Vis indholdsblokke efter side

en: Pages with content blocks on them
da: Sider med indholdsblokke på

en: Number of content blocks
da: Antal af indholdsblokke

en: No content blocks found.
da: Ingen indholdsblokke fundet.

en: Create a new content block
da: Opret en ny indholdsblok

en: Creating...
da: Opretter...

en: Create block
da: Opret blok

en: Number of times used
da: Anvendt antal gange

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
da: 
    <p>Filen <strong>%(filename)s</strong> er blevet processeret.</p>

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
da[0]: 
    <strong>%(n)s</strong> produkt tilføjet
da[1]: 
    <strong>%(n)s</strong> produkter tilføjet

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
da[0]: 
    Der var <strong>%(n)s</strong> duplikatprodukt i filen
da[1]: 
    Der var <strong>%(n)s</strong> duplikatprodukter i filen

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
da[0]: 
    Der var <strong>%(n)s</strong> produkt i filen som ikke kunne findes i kataloget
da[1]: 
    Der var <strong>%(n)s</strong> produkter i filen som ikke kunne findes i kataloget

en: Edit range metadata
da: Rediger gruppe metadata

en: Return to ranges homepage
da: Tilbage til grupper forside

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
da: 
    <p>Gruppe <strong>%(name)s</strong> gemt.</p>

en: Edit included products
da: Redigering inkluderer produkter

en: Delete range '%(name)s'?
da: Slet gruppe '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this range?
da: Er du sikker på du vil slette denne gruppe?

en: Create new range
da: Opret ny gruppe

en: Save and edit products
da: Gem og rediger produkter

en: Num products
da: Antal produkter

en: Edit products
da: Rediger produkter

en: No ranges found.
da: Ingen grupper fundet.

en: Products in range '%(name)s'
da: Produkter i gruppen '%(name)s'

en: products
da: produkter

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
da: Dette interval indeholder alle produkter. For at tilføje produkter manuelt, vær venlig ikke at vælge 'Inkluderer alle produkter' muligheden på opdater interval siden.

en: Add products
da: Tilføj produkter

en: Running...
da: Løber...

en: Upload history
da: Upload historik

en: Filename
da: Filnavn

en: New products
da: Nye produkter

en: Duplicate products
da: Duplikér produkter

en: Unknown products
da: Ukendte produkter

en: Date uploaded
da: Dato uploadet

en: Products in range
da: Produkter i gruppe

en: Remove selected products
da: Fjern de valgte produkter

en: Is product discountable?
da: Er det tilladt at give rabat på produktet?

en: Products in Range
da: Produkter i gruppe

en: Edit range
da: Rediger gruppe

en: return to range list
da: tilbage til gruppe liste

en: Reporting Dashboard
da: Rapporter skrivebord

en: Reporting dashboard
da: Rapporter skrivebord

en: Generating...
da: Genererer...

en: Generate report
da: Generér rapport

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

en: No vouchers were used in this period
da: Ingen rabatkoder blev brugt i denne periode

en: Delete review '%(title)s'?
da: Slet anmeldelse '%(title)s'?

en: Delete review "%(title)s"?
da: Slet anmeldelse "%(title)s"?

en: Review
da: Anmeldelse

en: Review Search
da: Søgning i anmeldelser

en: Update status of selected reviews
da: Opdater status på de valgte anmeldelser

[ctx: Review title]
en: Title
da: Titel

en: [Product deleted]
da: [Produkt slettet]

en: No reviews found.
da: Ingen anmeldelser fundet.

en: Update review
da: Opdater anmeldelse

en: Review #%(review.id)s
da: Anmeldelse #%(review.id)s

en: Review information
da: Information om anmeldelse

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
da: 
    <p>Et vægtbånd er blevet tilføjet til <strong>%(name)s</strong> leveringsmetoden.</p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
da: 
    <p>Vægtbåndet blev slettet fra <strong>%(name)s</strong> leveringsmetoden

en: Weight band updated
da: Vægtbånd opdateret

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
da: 
    <p>En leverings metode<strong>%(name)s</strong> blev tilføjet.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
da: 
    <p>Leveringsmetoden <strong>%(name)s</strong> er blevet slettet</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
da: 
    <p>Leveringsmetoden <strong>%(name)s</strong> er blevet opdateret.</p>

en: Delete weight band?
da: Slet vægtbånd?

en: Shipping methods
da: Leveringsmetoder

en: Weight range (kg)
da: Vægt interval (kg)

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
da: Er du sikker på at du vil slette denne vægtbånds metode?

en: Edit weight band
da: Opdater vægtbånd

en: Delete shipping method '%(name)s'?
da: Slet leveringsmetoden '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
da: Er du sikker på at du vil slette denne leveringsmetode?

en: Applies to countries
da: Gælder for lande

en: Default product weight (kg)
da: Standard produktvægt (kg)

en: Edit shipping method
da: Opdater leveringsmetode

en: Delete shipping method
da: Slet leveringsmetode

en: Weight bands
da: Vægtbånd

en: No weight bands have been added yet.
da: Der er ikke blevet tilføjet nogen vægtbånd endnu.

en: Add a new weight band
da: Tilføj et nyt vægtbånd

en: Add weight band
da: Tilføj vægtbånd

en: Create a new shipping method
da: Opret en ny leveringsmetode

en: Create new shipping charge
da: Opret en ny leverings opkrævning

en: Number of weight bands
da: Antal vægtbånd

en: Default weight (kg)
da: Standard vægt (kg)

en: No shipping methods found.
da: Ingen leveringsmetoder fundet.

en: Alert #%(id)s
da: Advisering #%(id)s

en: Delete alert #%(id)s?
da: Slet advisering #%(id)s?

en: Product alert #%(id)s
da: Produkt advisering #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne advisering?

en: Search product alerts
da: Søg produkt adviseringer

en: Date alert sent
da: Dato sendt advisering

en: (Anonymous)
da: (Anonym)

en: No alerts found.
da: Ingen adviseringer fundet.

en: Update alert #%(id)s
da: Opdater advisering #%(id)s

en: General
da: Generel

en: Yes,No
da: Ja,Nej

en: Superuser
da: Superbruger

en: True,False
da: Sandt,Falsk

en: Staff
da: Medarbejder

en: Last login
da: Senest logget ind

en: Date joined
da: Oprettelsesdato

en: Products viewed
da: Viste produkter

en: Number of orders
da: Antallet af ordrer

en: Number of ordered items
da: Antal varer købt

en: Reviews written
da: Anmeldelser

en: Send password reset email
da: Send password reset e-mail

en: Order Number
da: Ordrenummer

en: Total value
da: Samlet værdi

en: This customer has not placed any orders yet.
da: Denne kunde har ikke lagt nogen ordrer endnu.

en: This customer has not saved any addresses.
da: Denne kunde har ikke gemt nogen adresser.

en: Product ID
da: Produkt-ID

en: This customer has not written any reviews yet.
da: Denne kunde har ikke skrevet nogen anmeldelser endnu.

en: No customers found.
da: Ingen kunder fundet.

en: Bulk Actions
da: Bulk-handlinger

en: With selected customers:
da: Med de valgte kunder:

en: Make active
da: Gør aktiv

en: Make inactive
da: Gør inaktiv

en: Delete voucher '%(name)s'?
da: Slet rabatkode '%(name)s'?

en: Voucher details
da: Rabatkode detaljer

en: Number of basket additions
da: Antal gange lagt i kurv

en: Recent orders
da: Seneste ordrer

en: No orders have been placed that use this voucher.
da: Ingen ordrer har benyttet denne rabatkode.

en: Edit voucher
da: Opdatér rabatkupon

en: Create new voucher
da: Opret ny rabatkode

en: Num baskets
da: Antal kurve

en: Num orders
da: Antal ordrer

en: Inactive
da: Inaktiv

en: No vouchers found.
da: Ingen rabatkoder fundet.

en: Sorry!
da: Beklager!

en: Return to previous page
da: Gå tilbage til forrige side

en: Go to homepage
da: Gå til forside

en: Edit this page
da: Opdatér denne side

en: thumbnail
da: miniaturebillede

en: Unrecognized image type!
da: Ikke kendt billedtype!

en: Upload Image
da: Upload billede

en: This page is only available to users who aren't logged in.
da: Denne side er kun tilgængelig for brugere der ikke er logget ind

en:  This offer is no longer available.
da: Dette tilbud er ikke længere tilgængeligt.

en: What you need to do
da: Hvad du skal gøre

en: There are no site offers at the moment.
da: Der er ingen tilbud i øjeblikket.

en: Browse products in offer
da: Vis produkter på tilbud

en: Logout
da: Log ud

en: Browse store
da: Vis kategorier

en: See more
da: Vis mere

en: Password reset complete
da: Adgangskode udskiftet

en: Password reset
da: Anmod om ny adgangskode

en: Complete
da: Komplet

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
da: Dit adgangskode er nu blevet udskiftet. Du kan nu fortsætte og logge ind.

en: Log in
da: Log ind

en: Enter a new password
da: Indtast et nyt kodeord

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
da: Indtast din nye adgangskode to gange, så vi er sikre på du taster korrekt.

en: Change my password
da: Ret ny adgangskode

en: Password reset unsuccessful
da: Anmodning om ny adgangskode mislykkedes

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
da: Linket var ugyldigt, muligvis fordi det allerede er blevet brugt. Venligst anmod om en ny adgangskode, endnu en gang.

en: Password reset email sent
da: Kodeords nulstillings email er blevet sendt

en: Email sent
da: Email sendt

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
da: 
    Vi har e-mailet dig instruktionerne for hvrdan man nulstiller kodeord. Du skulle gerne modtage denne mail inden længe.

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
da: 
    Hvis du ikke modtager en email, check da venligst at du har indtastet den e-mail adresse du er registreret med og check også dit spam filter i din email.

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
da: Har du glemt din adgangskode? Indtast din e-mail-adresse nedenfor, og vi vil e-mail instruktioner til at få en ny adgangskode.

en: Send reset email
da: Send e-mail med instrukser

en: Refine your search
da: Avanceret søgning

en: 
            Products matching "%(q)s"
da: 
    Produkter der matcher "%(q)s"

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results, showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
da: 
    Fandt <strong>%(num_results)s</strong> resultater, visende <strong>%(start)s</strong> til <strong>%(end)s</strong>.

en: Found <strong>0</strong> results.
da: Fandt <strong>0</strong> resultater.

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
da: 
    Mente du <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?

en: Back to search results
da: Tilbage til søgeresultater

en: You need to select some %ss
da: Du er skal vælge nogle %ss
