django-oscar - en to it translation catalogue (1712 entries)

en: Mr
it: Sig.

en: Miss
it: Sig.na

en: Mrs
it: Sig.ra

en: Ms
it: Sig.ra

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
it: Titolo

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: First line of address
it: Indirizzo

en: Second line of address
it: Indirizzo 2

en: Third line of address
it: Indirizzo 3

en: City
it: Città

en: State/County
it: Provincia

en: Post/Zip-code
it: CAP

en: Country
it: Nazione

en: Search text - used only for searching addresses
it: Ricerca testo - utilizzata solo per ricercare indirizzi

en: Address
it: Indirizzo

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
it: Gli indirizzi in %(country)s richiedono un codice postale valido

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
it: Il codice postale '%(postcode)s' non è valido per %(country)s

en: Country name
it: Nome nazione

en: Official name
it: Nome ufficiale

en: Display order
it: Ordine di visualizzazione

en: Higher the number, higher the country in the list.
it: Più alto il numero, più alta la posizione della nazione nella lista.

en: Is shipping country
it: È una nazione valida per la spedizione

en: Countries
it: Nazioni

en: Phone number
it: Telefono

en: In case we need to call you about your order
it: Nel caso dovessimo contattarti in riferimento a quest'ordine

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
it: Facci sapere se hai qualche disposizione speciale per la consegna del tuo ordine.

en: Shipping address
it: Indirizzo di spedizione

en: Shipping addresses
it: Indirizzi di spedizione

en: User
it: Utente

en: Default shipping address?
it: Indirizzo di spedizione preferito?

en: Default billing address?
it: Indirizzo di fatturazione preferito?

en: Address Hash
it: Hash Indirizzo

en: Date Created
it: Data di creazione

en: User address
it: Indirizzo utente

en: User addresses
it: Indirizzi utente

en: This address is already in your address book
it: Questo indirizzo è già presente nella tua rubrica

en: Billing address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Billing addresses
it: Indirizzi di fatturazione

en: Partner
it: Fornitore

en: Partner address
it: Indirizzo partner

en: Partner addresses
it: Indirizzi partner

en: Product
it: Prodotto

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Basket Additions
it: Inserimenti nel carrello

en: Purchases
it: Acquisti

en: Score
it: Punteggio

en: Product record
it: Statistica prodotto

en: Product records
it: Statistiche prodotti

en: Record for '%s'
it: Statistica per '%s'

en: Product Views
it: Visualizzazioni prodotto

en: Orders
it: Ordini

en: Order Lines
it: Righi ordine

en: Order Items
it: Articoli ordinati

en: Total Spent
it: Totale speso

en: Last Order Date
it: Data ultimo ordine

en: User record
it: Record utente

en: User records
it: Record utente

en: User product view
it: Visualizzazione prodotto per utente

en: User product views
it: Visualizzazioni prodotto per utente

en: %(user)s viewed '%(product)s'
it: %(user)s hanno visto '%(product)s'

en: Search term
it: Termine di ricerca

en: User search query
it: Query ricerca utente

en: User search queries
it: Ricerche utenti

en: %(user)s searched for '%(query)s'
it: %(user)s hanno cercato '%(query)s'

en: Basket additions
it: Aggiunte al carrello

en: Product analytics
it: Report prodotti

en: Name
it: Nome

en: Date registered
it: Data di registrazione

en: Product views
it: Visualizzazioni prodotto

en: Order lines
it: Righi ordine

en: Order items
it: Articoli ordinati

en: Total spent
it: Totale speso

en: Date of last order
it: Data ultimo ordine

en: User analytics
it: Report Utenti

en: Owner
it: Proprietario

en: Open - currently active
it: Aperto - Attualmente attivo

en: Merged - superceded by another basket
it: Unito - sostituito da un altro carrello

en: Saved - for items to be purchased later
it: Salvato - per gli articoli da acquistare in seguito

en: Frozen - the basket cannot be modified
it: Congelato - il carrello non può essere modificato

en: Submitted - has been ordered at the checkout
it: Inviato - è stato ordinato

en: Status
it: Stato

en: Vouchers
it: Voucher

en: Date created
it: Data di creazione

en: Date merged
it: Data unione

en: Date submitted
it: Data invio

en: Basket
it: Carrello

en: Baskets
it: Carrelli

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
it: Carrello %(status)s (utente: %(owner)s, righi: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
it: A causa di limitazioni tecniche, non possiamo spedire più di %(threshold)d articoli in un ordine.

en: Line Reference
it: Riferimento riga

en: Quantity
it: Quantità

en: Currency
it: Valuta

en: Price excl. Tax
it: Prezzo IVA esclusa

en: Price incl. Tax
it: Prezzo IVA inclusa

en: Basket line
it: Riga carrello

en: Basket lines
it: Righi carrello

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
it: Carrello #%(basket_id)d, prodotto #%(product_id)d, quantità %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
it: Non puoi modificare il carrello %s

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
it: Il prezzo di %(product)s è aumentato da %(old_price)s a %(new_price)s dall'ultima volta che l'hai aggiunto al tuo carrello

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
it: Il prezzo di %(product)s è diminuito da %(old_price)s a %(new_price)s dall'ultima volta che l'hai aggiunto al tuo carrello

en: Line
it: Riga

en: Option
it: Opzione

en: Value
it: Valore

en: Line attribute
it: Attributo rigo

en: Line attributes
it: Attributi rigo

en: Save for Later
it: Salva per dopo

en: Move to Basket
it: Sposta nel carrello

en: Code
it: Codice

en: Variant
it: Variante

en: Please select a valid product
it: Seleziona un prodotto valido

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
it: A causa di limitazioni tecniche non siamo in grado di spedire più di %(threshold)d elementi in un unico ordine. Il tuo carrello attualmente ha %(basket)d articoli.

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
it: Questo prodotto non può essere aggiunto al carrello perché non ha la stessa valuta degli altri prodotti nel tuo carrello.

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
it: Contenuto di un precedente carrello aggiunto a quello attuale. Il contenuto di quest'ultimo potrebbe essere cambiato.

en: User ID
it: ID utente

en: Basket status
it: Stato carrello

en: Num lines
it: Numero righi

en: Num items
it: Numero articoli

en: Date of creation
it: Data di creazione

en: Time since creation
it: Tempo dalla creazione

en: Open baskets
it: Carrelli aperti

en: Time between creation and submission
it: Tempo tra la creazione e l'invio

en: Submitted baskets
it: Carrelli inviati

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
it: Non puoi salvare l'articolo se non hai effettuato l'accesso.

en: Your basket couldn't be updated. Please correct any validation errors below.
it: Il tuo carrello non può essere aggiornato. Correggi gli errori qui sotto.

en: The '%(code)s' voucher has expired
it: Il voucher '%(code)s' è scaduto

en: The '%(code)s' voucher is not active
it: Il voucher '%(code)s' è scaduto

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
it: Il tuo carrello non può beneficiare di uno sconto tramite voucher

en: Voucher '%(code)s' added to basket
it: Voucher '%(code)s' aggiunto al carrello

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
it: Il voucher '%(code)s' è gia stato aggiunto al carrello

en: No voucher found with code '%(code)s'
it: Nessun voucher trovato con il codice '%(code)s'

en: Please enter a voucher code
it: Inserisci il codice voucher

en: Voucher '%s' removed from basket
it: Voucher '%s' rimosso dal carrello

en: Requires shipping?
it: Richiede spedizione?

en: Track stock levels?
it: Monitorare i livelli delle scorte di magazzino?

en: Options
it: Opzioni

en: Product class
it: Classe prodotto

en: Product classes
it: Classi prodotto

en: Description
it: Descrizione

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Categories
it: Categorie

en: Product category
it: Categoria prodotto

en: Product categories
it: Categorie prodotto

en: Stand-alone product
it: Prodotto Stand-alone

en: Parent product
it: Prodotto genitore

en: Child product
it: Prodotto figlio

en: Product structure
it: Struttura prodotto

en: UPC
it: Codice Prodotto (UPC)

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
it: L' `Universal Product Code` (UPC) è un identificatore per un prodotto; non è specifico di un particolare fornitore ma universale. Per esempio l'ISBN per un libro.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
it: Seleziona un prodotto padre solo se stai creando un prodotto figlio. Per esempio se è la taglia L di una particolare t-shirt. Lascia vuoto se questo è un prodotto canonico (cioè esiste un'unica versione di questo prodotto).

[ctx: Product title]
en: Title
it: Titolo

en: Product type
it: Tipologia prodotto

en: Choose what type of product this is
it: Scegli che tipologia di prodotto è

en: Attributes
it: Attributi

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
it: Un attributo prodotto è una caratteristica che il prodotto DEVE avere, ad esempio la taglia, come specificato dalla sua classe prodotto

en: Product options
it: Opzioni Prodotto

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
it: Le opzioni sono valori che possono essere associati ad un oggetto quando viene aggiunto al carrello dall'acquirente. Potrebbe essere qualcosa come un messaggio personalizzato da stampare su una T-shirt.

en: Recommended products
it: Prodotti consigliati

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
it: Questi sono i prodotti che sono consigliati assieme al prodotto principale.

en: Rating
it: Giudizio

en: Date updated
it: Data modifica

en: Is discountable?
it: E' scontabile?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
it: La spunta indica se il prodotto può essere usato in un'offerta oppure no

en: Products
it: Prodotti

en: Your product must have a title.
it: Il tuo prodotto deve avere un titolo

en: Your product must have a product class.
it: Il tuo prodotto deve avere una classe prodotto.

en: Only child products can have a parent.
it: Solo prodotti figlio possono avere un genitore.

en: A child product needs a parent.
it: Un prodotto figlio richiede un genitore.

en: You can only assign child products to parent products.
it: Puoi assegnare solo prodotti figlio ai prodotti genitore.

en: A child product can't have a product class.
it: Un prodotto figlio non può avere una classe prodotto.

en: A child product can't have a category assigned.
it: Un prodotto figlio non può avere una categoria assegnata.

en: A child product can't have options.
it: Un prodotto figlio non può avere opzioni

en: A parent product can't have stockrecords.
it: Non si possono assegnare scorte magazzino ad un prodotto genitore.

en: The specified parent product is a child product.
it: Il prodotto genitore specificato è un prodotto figlio

en: One can't add a child product to a product with stock records.
it: Non si può aggiungere un prodotto figlio a un prodotto con scorte magazzino

en: Primary product
it: Prodotto primario

en: Recommended product
it: Prodotto consigliato

en: Ranking
it: Posizione

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
it: Determina l'ordine dei prodotti. Un prodotto con valore più alto apparirà prima di uno con valore più basso

en: Product recommendation
it: Prodotto Suggerito

en: Product recomendations
it: Prodotti Suggeriti

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
it: Il codice può contenere solo lettere a-z, A-z, cifre, e non può iniziare con un numero.

en: Text
it: Testo

en: Integer
it: Numero intero

en: True / False
it: Vero / Falso

en: Float
it: Numero decimale

en: Rich Text
it: Testo formattato

en: Date
it: Data

en: Datetime
it: Data e orario

en: Multi Option
it: Opzione Multipla

en: Entity
it: Entità

en: Type
it: Tipo

en: Option Group
it: Gruppo di opzioni

en: Required
it: Richiesto

en: Product attribute
it: Attributo prodotto

en: Product attributes
it: Attributi prodotto

en: Must be str or unicode
it: Deve essere stringa o unicode

en: Must be a float
it: Deve essere un numero decimale

en: Must be an integer
it: Deve essere un numero intero

en: Must be a date or datetime
it: Deve essere una data

en: Must be a datetime
it: Deve essere una data

en: Must be a boolean
it: Deve essere  Vero o Falso

en: Must be a model instance
it: Deve essere un'istanza di model

en: Must be an AttributeOption model object instance
it: Deve essere record di tipo AttributeOption

en: AttributeOption has not been saved yet
it: L'elemento AttributeOption non è stato ancora salvato

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
it: %(enum)s non è una scelta valida per %(attr)s

en: Must be a file field
it: Deve essere un campo "file"

en: Attribute
it: Attributo

en: Boolean
it: Booleano

en: DateTime
it: Data e orario

en: Value option
it: Opzione valore

en: Product attribute value
it: Valore attributo prodotto

en: Product attribute values
it: Valori attributo prodotto

en: Attribute option group
it: Gruppo di opzioni

en: Attribute option groups
it: Gruppi di opzioni

en: Group
it: Gruppo

en: Attribute option
it: Opzione attributo

en: Attribute options
it: Opzioni attributo

en: Required - a value for this option must be specified
it: Obbligatorio - il valore di questa opzione va specificato

en: Optional - a value for this option can be omitted
it: Opzionale - il valore di questa opzione può essere omesso

en: Original
it: Originale

en: Caption
it: Didascalia

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
it: Un'immagine con ordine di visualizzazione uguale a zero sarà l'immagine primaria per un prodotto

en: Product image
it: Immagine prodotto

en: Product images
it: Immagini del prodotto

en: Catalogue
it: Catalogo

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
it: %(obj)s non ha nessun attributo '%(attr)s'

en: %(attr)s attribute cannot be blank
it: L'attributo %(attr)s non può essere vuoto

en: %(attr)s attribute %(err)s
it: %(attr)s attributo %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
it: Nome

en: Requires moderation
it: Richiede moderazione

en: Approved
it: Approvato

en: Rejected
it: Rifiutato

en: Total Votes
it: Voti totali

en: Delta Votes
it: Differenza voti

en: Product review
it: Recensione prodotto

en: Product reviews
it: Recensioni prodotto

en: Anonymous reviews must include a name and an email
it: Le recensioni anonime devono includere un nome ed una email

en: anonymous
it: anonimo

en: Only signed in users can vote
it: Solo gli utenti registrati possono votare

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: Delta
it: Differenza

en: Vote
it: Voto

en: Votes
it: Voti

en: You cannot vote on your own reviews
it: Non puoi votare la tua recensione

en: Only signed-in users can vote on reviews
it: Solo gli utenti registrati possono votare le recensioni

en: You can only vote once on a review
it: Puoi votare una sola volta una recensione

en: Catalogue reviews
it: Recensioni catalogo

en: Recency
it: Prima le più nuove

en: Sort by
it: Ordina per

en: You have already reviewed this product!
it: Hai già recensito questo prodotto!

en: You can't leave a review for this product.
it: Non puoi scrivere una recensione per questo articolo.

en: Thank you for reviewing this product
it: Grazie per aver scritto una recensione per questo prodotto

en: Thanks for voting!
it: Grazie per il tuo voto!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
it: %(filename)s non è un immagine valida (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
it: %s non è un archivio di immagine valido

en: The given page number was invalid.
it: Il numero di pagina fornito non è valido.

en: All products
it: Tutti i prodotti

en: Checkout
it: Cassa

en: My email address is
it: Il mio indirizzo e-mail è

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
it: Sono un nuovo cliente e voglio andare alla cassa come ospite

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
it: Sono un nuovo cliente e voglio creare un account prima di passare alla cassa

en: I am a returning customer, and my password is
it: Sono già un cliente e la mia password è

en: A user with that email address already exists
it: Esiste già un utente con quell'indirizzo email

en: You need to add some items to your basket to checkout
it: E' necessario inserire qualche prodotto nel carrello per procedere alla cassa

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
it: '%(title)s' non è più disponibile per l'acquisto (%(reason)s). Devi aggiornare il tuo carrello per poter continuare

en: Please either sign in or enter your email address
it: Effettua l'accesso o inserisci il tuo indirizzo e-mail

en: Please choose a shipping address
it: Scegli un indirizzo di spedizione

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
it: Il tuo indirizzo di spedizione scelto in precedenza non è più valido. Selezionane un altro.

en: Please choose a shipping method
it: Scegli un metodo di spedizione

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
it: Il metodo di spedizione scelto in precedenza non è più valido. Selezionane un altro.

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
it: Crea il tuo account e verrai poi rimandato indietro alla cassa

en: Address saved
it: Indirizzo salvato

en: Address deleted
it: Indirizzo cancellato

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
it: Spedizione non disponibile per l'indirizzo scelto - scegli un'altra opzione

en: Your submitted shipping method is not permitted
it: Il tipo di spedizione scelto non è permesso

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
it: Si è verificato un problema durante l'elaborazione del pagamento per questo ordine - non è stato eseguito alcun pagamento. Contatta il servizio clienti se il problema persiste.

en: No order found
it: Nessun ordine trovato

en: email address
it: indirizzo email

en: Staff status
it: Stato Staff

en: Designates whether the user can log into this admin site.
it: Indica se l'utente può accedere  a questo sito admin.

en: Active
it: Attivo

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
it: Indica se questo utente deve essere trattato come attivo. Deseleziona questa casella invece di eliminare l'account.

en: date joined
it: Data di iscrizione

en: Users
it: Utenti

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Subject
it: Oggetto

en: Body Text
it: Testo del corpo

en: Body HTML
it: Corpo HTML

en: Date Sent
it: Data invio

en: Emails
it: Email

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
it: E-mail a %(user)s con oggetto '%(subject)s'

en: Anonymous email to %(email)s with subject '%(subject)s'
it: Email anonima ad %(email)s con oggetto '%(subject)s'

en: Code used for looking up this event programmatically
it: Codice utilizzato per monitorare questo evento

en: This is just used for organisational purposes
it: Utilizzato solamente per scopi organizzativi

en: Order related
it: Ordine collegato

en: User related
it: Utente collegato

en: Email Subject Template
it: Template Oggetto Email

en: Email Body Template
it: Template corpo email

en: Email Body HTML Template
it: Template corpo email (HTML)

en: HTML template
it: Modello HTML

en: SMS Template
it: Modello SMS

en: SMS template
it: modello SMS

en: Date Updated
it: Data modifica

en: Communication event type
it: Tipo evento comunicazione

en: Communication event types
it: Tipi eventi comunicazione

en: Inbox
it: In arrivo

en: Archive
it: Archivio

en: Notification
it: Notifica

en: Notifications
it: Notifiche

en: Key
it: Chiave

en: Not yet confirmed
it: Non ancora confermato

en: Cancelled
it: Annullato

en: Closed
it: Chiuso

en: Date confirmed
it: Data di conferma

en: Date cancelled
it: Data di cancellazione

en: Date closed
it: Data di chiusura

en: Product alert
it: Avviso prodotto

en: Product alerts
it: Avvisi sui prodotti

en: Product Alerts
it: Avvisi sui prodotti

en: An alert has been created
it: Notifica creata correttamente

en: A confirmation email has been sent to %s
it: Un'email di conferma è stata inviata all'indirizzo %s

en: Your stock alert is now active
it: La tua notifica per prodotto nuovamente disponibile è ora attiva

en: Your stock alert cannot be confirmed
it: La tua notifica per prodotto nuovamente disponibile non può essere confermata

en: Your stock alert has been cancelled
it: La tua notifica per prodotto nuovamente disponibile è stata annullata

en: Your stock alert cannot be cancelled
it: La tua notifica per prodotto nuovamente disponibile non può essere annullata.

en: Customer
it: Cliente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: The entered password is not valid!
it: La password inserita non è valida!

en: Confirm password
it: Conferma password

en: The two password fields didn't match.
it: Le due password inserite non corrispondono.

[ctx: start date]
en: From
it: Da

[ctx: end date]
en: To
it: A

en: Order number
it: Numero ordine

en: At least one field is required.
it: E' richiesto almeno un campo.

en: All orders
it: Tutti gli ordini

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
it: Ordini effettuati tra il %(date_from)s e il %(date_to)s e con numero d'ordine contenente %(order_number)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
it: Ordini effettuati tra %(date_from)s e %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
it: Ordini effettuati dal %(date_from)s e con numero d'ordine contenente %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
it: Ordini effettuati dal %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
it: Ordini effettuati fino al %(date_to)s e con numero d'ordine contenente %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
it: Ordini effettuati fino al %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
it: Ordini effettuati con numero d'ordine contenente %(order_number)s

en: A user with this email address already exists
it: Esiste già un utente con questo indirizzo email

en: Send notification to
it: Invia la notifica a

en: Enter your email
it: Inserisci la tua email

en: There is already an active stock alert for %s
it: La notifica per prodotto nuovamente disponibile è già attiva per l'indirizzo email %s

en: You already have an active alert for this product
it: Hai già una notifica attiva per questo prodotto

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
it[0]: %(count)d notifica archiviata
it[1]: %(count)d notifiche archiviate

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
it[0]: %(count)d notifica eliminata
it[1]: %(count)d notifiche eliminate

en: Welcome back
it: Bentornato/a

en: Thanks for registering!
it: Grazie per la registrazione!

en: Profile
it: Profilo

en: Edit Profile
it: Modifica Profilo

en: Profile updated
it: Profilo aggiornato

en: Delete profile
it: Cancella profilo

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
it: Il tuo profilo è stato cancellato. Grazie per aver utilizzato questo sito.

en: Change Password
it: Cambia Password

en: Password updated
it: Password aggiornata

en: Email History
it: Storico e-mail

en: Order History
it: Storico ordini

en: Order
it: Ordine

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
it: Tutti i righi disponibili dell'ordine %(number)s sono stati aggiunti al tuo carrello

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
it: Non è possibile rifare l'ordine %(number)s perché nessuno deli suoi righi è disponibile per l'acquisto

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
it: %(qty)d '%(product)s' sono stati aggiunti al tuo carrello

en: '%s' has been added to your basket
it: '%s' è stato aggiunto al tuo carrello

en: Address Book
it: Rubrica

en: Add a new address
it: Aggiungi un nuovo indirizzo

en: Address '%s' created
it: Indirizzo '%s' creato

en: Edit address
it: Modifica l'indirizzo

en: Address '%s' updated
it: Indirizzo '%s' aggiornato

en: Delete address?
it: Cancella indirizzo?

en: Address '%s' deleted
it: Indirizzo '%s' eliminato

en: We do not ship to this country
it: Non spediamo in questa nazione

en: Wish Lists
it: Liste Desideri

en: Quantities updated.
it: Quantità aggiornate.

en: Create a new wish list
it: Crea una nuova lista desideri

en: The requested product no longer exists
it: Il prodotto richiesto non esiste più

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
it: La tua lista desideri è stata creata e '%(name)s è stato aggiunto

en: Your wishlist has been created
it: La tua lista desideri è stata creata

en: %(title)s has been added to your wishlist
it: %(title)s è stato aggiunto alla tua lista desideri

en: Your '%s' wishlist has been updated
it: La tua lista desideri '%s' è stata aggiornata

en: Delete %s
it: Cancella %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
it: La tua lista desideri '%s' è stata eliminata

en: '%s' was added to your wish list.
it: '%s' è stato aggiunto alla tua lista desideri.

en: Remove %s
it: Rimuovi %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
it: '%(title)s' è stato rimosso dalla tua lista desideri '%(name)s'

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
it: '%(title)s' è stato spostato nella tua lista desideri '%(name)s'

en: Create a new product of type
it: Crea un nuovo prodotto del tipo

en: -- Choose type --
it: -- Scegli la tipologia --

en: Product title
it: Nome prodotto

en: Select an option group
it: Seleziona un gruppo di opzioni

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
it: Almeno una scorta di magazzino deve essere impostata per il fornitore con cui sei associato.

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
it: Prodotti canonici e prodotti genitori devono appartenere ad almeno una categoria

en: A child product should not have categories
it: Un prodotto figlio non dovrebbe avere categorie

en: Title
it: Titolo

en: Variants
it: Varianti

en: Stock records
it: Scorte magazzino

en: Actions
it: Azioni

en: Number of child categories
it: Numero di sottocategorie

en: %s Category | %s Categories
it[0]: %s Categoria
it[1]: %s Categorie

en: Product search results
it: Risultati ricerca prodotto

en: Please choose a product type
it: Scegli una tipologia di prodotto

en: Create new %(product_class)s product
it: Crea un nuovo prodotto %(product_class)s

en: Create new variant of %(parent_product)s
it: Crea una nuova variante di %(parent_product)s

en: Editing variant of %(parent_product)s
it: Modifica variante di %(parent_product)s

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
it: I dati inseriti non sono validi - correggere gli errori segnalati qui sotto.

en: Delete product variant?
it: Elimina la variante prodotto?

en: Delete product?
it: Eliminare il prodotto?

en: Deleted product variant '%s'
it: Eliminata variante prodotto '%s'

en: Deleted product '%s'
it: Prodotto eliminato: '%s'

en: Alerts with status "%s"
it: Avvisi con stato "%s"

en: All alerts
it: Tutti gli avvisi

en: Add a new category
it: Aggiungi una nuova categoria

en: Category created successfully
it: Categoria creata con successo

en: Update category '%s'
it: Aggiorna categoria '%s'

en: Category updated successfully
it: Categoria aggiornata con successo

en: Category deleted successfully
it: Categoria eliminata con successo

en: Add a new product type
it: Aggiungi una nuova tipologia di prodotto

en: Product type created successfully
it: La tipologia di prodotto è stata creata con successo

en: Update product type '%s'
it: Aggiorna la tipologia di prodotto '%s'

en: Product type updated successfully
it: Tipologia di prodotto aggiornata con successo

en: Product Types
it: Tipologie prodotto

en: Delete product type '%s'
it: Cancella la tipologia di prodotto '%s'

en: Unable to delete '%s'
it: Impossibile eliminare '%s'

en: %i products are still assigned to this type
it: %i prodotti sono ancora assegnati a questa tipologia

en: Product type deleted successfully
it: La tipologia di prodotto è stata eliminata con successo

en: Communications dashboard
it: Dashboard comunicazioni

en: Email subject template
it: Template oggetto dell'e-mail

en: Email body text template
it: Template corpo dell'e-mail

en: Email body HTML template
it: Template corpo in HTML dell'e-mail

en: Preview email
it: Anteprima email

en: No order found with this number
it: Non sono stati trovati ordini con questo numero

en: Please enter an email address
it: Inserisci un indirizzo email

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
it: Il modulo inviato non era valido, correggi gli errori e invialo di nuovo

en: Email saved
it: Email salvata

en: A preview email has been sent to %s
it: Un'anteprima dell'email è stata inviata a %s

en: Offers dashboard
it: Dashboard offerte

en: Start date
it: Data di inizio

en: End date
it: Data di fine

en: The end date must be after the start date
it: La data di fine deve essere posteriore alla data di inizio

en: Custom condition
it: Condizione personalizzata

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
it: Seleziona uno tra gamma, tipo e valore OPPURE seleziona una condizione personalizzata

en: A range is required
it: E' richiesta una gamma

en: Custom incentive
it: Incentivo personalizzato

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
it: Seleziona uno tra gamma, tipo e valore OPPURE seleziona un incentivo personalizzato

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
it: Non possono essere impostate altre opzioni se stai utilizzando un incentivo personalizzato

en: Offer name
it: Nome offerta

en: Is active?
it: È attivo?

en: Order date
it: Data ordine

en: Order total
it: Totale ordine

en: Cost
it: Prezzo

en: All offers
it: Tutte le offerte

en: Offers matching '%s'
it: Offerte corrispondenti a: '%s'

en: %s step not complete
it: Step %s non completato

en: Offer '%s' updated
it: Offerta '%s' aggiornata

en: Offer '%s' created!
it: Offerta '%s' creata!

en: Name and description
it: Nome e descrizione

en: Incentive
it: Incentivo

en: Restrictions
it: Restrizioni

en: Offer deleted!
it: Offerta eliminata!

en: Offer is already suspended
it: L'offerta è già in sospeso

en: Offer suspended
it: Offerta sospesa

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
it: L'offerta non può essere ripristinata in quanto non è attualmente sospesa

en: Offer reinstated
it: Offerta ripristinata

en: Orders dashboard
it: Dashboard ordini

en: Orders placed since %s
it: Ordini effettuati da %s

en: Orders placed until %s
it: Ordini effettuati fino al %s

en: Customer name
it: Nome cliente

en: Product name
it: Nome prodotto

en: Partner SKU
it: Codice a barre (SKU) fornitore

en: Date from
it: Data da

en: Date to
it: Data a

en: Voucher code
it: Codice voucher

en: Payment method
it: Metodo di pagamento

en: Get results as
it: Ottieni risultati come

en: New order status
it: Stato dell'ordine

en: Order number starts with "{order_number}"
it: Numero d'ordine comincia con "{order_number}"

en: Customer name matches "{customer_name}"
it: Nome cliente corrisponde a "{customer_name}"

en: Product name matches "{product_name}"
it: Nome prodotto corrisponde a "{product_name}"

note: Translators: "UPC" means "universal product code" and it is used to uniquely identify a product in an online store. "Item" in this context means an item in an order placed in an online store.
en: Includes an item with UPC "{upc}"
it: Include un articolo con codice prodotto (UPC)  "{upc}"

note: Translators: "SKU" means "stock keeping unit" and is used to identify products that can be shipped from an online store. A "partner" is a company that ships items to users who buy things in an online store.
en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
it: Comprende un articolo con codice a barre fornitore "{partner_sku}"

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made within a particular date range.
en: Placed between {start_date} and {end_date}
it: Effettuato tra {start_date} e {end_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made after a particular date.
en: Placed after {start_date}
it: Effettuato dopo il  {start_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made before a particular date.
en: Placed before {end_date}
it: Effettuato prima del  {end_date}

note: Translators: A "voucher" is a coupon that can be applied to an order in an online store in order to receive a discount. The voucher "code" is a string that users can enter to receive the discount.
en: Used voucher code "{voucher_code}"
it: Utilizzato voucher con codice "{voucher_code}"

note: Translators: A payment method is a way of paying for an item in an online store.  For example, a user can pay with a credit card or PayPal.
en: Paid using {payment_method}
it: Pagato tramite {payment_method}

note: Translators: This string refers to an order in an online store.  Some examples of order status are "purchased", "cancelled", or "refunded".
en: Order status is {order_status}
it: Lo stato dell'ordine è {order_status}

en: Order value
it: Totale ordine

en: Date of purchase
it: Data di acquisto

en: Number of items
it: Numero di articoli

en: Order status
it: Stato dell'ordine

en: Customer email address
it: Indirizzo e-mail del cliente

en: Deliver to name
it: Consegnare a

en: Bill to name
it: Fatturare a

en: The new status '%s' is not valid
it: Il nuovo stato '%s' non è valido

en: The new status '%s' is not valid for this order
it: Il nuovo stato '%s' non è valido per questo ordine

en: Unable to change order status due to payment error: %s
it: Impossibile cambiare lo stato dell'ordine a causa di un errore nel pagamento: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
it: Stato dell'ordine cambiato da '%(old_status)s' a '%(new_status)s'

en: No valid action submitted
it: Nessuna azione valida inviata

en: Invalid action
it: Azione non valida

en: You must select some lines to act on
it: E' necessario selezionare i righi su cui agire

en: Invalid lines requested
it: Richiesti righi non validi

en: The entered quantity for line #%s is not valid
it: La quantità inserita per il rigo #%s non è valida

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
it: La quantità inserita per il rigo #%(line_id)s non deve più grande di %(quantity)s

en: Note saved
it: Note salvate

en: Note cannot be deleted
it: Le note non possono essere cancellate

en: Note deleted
it: Note cancellate

en: Invalid form submission
it: Invio del modulo non valido

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
it: Impossibile cambiare lo stato dell'ordine perché il nuovo stato richiesto non è valido

en: Please choose a valid amount
it: Scegli un importo valido

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
it: '%(status)s' non è uno stato valido per la riga %(line_id)d

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
it: Lo stato della riga #%(line_id)d è cambiato da '%(old_status)s' a '%(new_status)s'

en: The event type '%s' is not valid
it: L'evento di tipo '%s' non è valido

en: Unable to create shipping event: %s
it: Impossibile creare l'evento spedizione: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
it: Impossibile creare l'evento spedizione a causa di un errore nel pagamento: %s

en: Shipping event created
it: Evento Spedizione creato

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
it: Impossibile creare un evento pagamento a causa di un'errore: %s

en: Unable to create payment event: %s
it: Impossibile creare un evento pagamento: %s

en: Payment event created
it: Evento Pagamento creato

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
it: %(field)s cambiato da '%(old_value)s' a '%(new_value)s'

en: Delivery address updated:
    %s
it: Indirizzo di spedizione aggiornato:
    %s

en: Delivery address updated
it: Indirizzo di spedizione aggiornato

en: Pages dashboard
it: Dashboard pagine

[ctx: Page title]
en: Title
it: titolo

en: Example: '/about/contact/'.
it: Esempio: '/about/contact/'.

en: All pages
it: Tutte le pagine

en:  with title containing '%s'
it:  con il titolo contenente '%s'

en: Create New Page
it: Crea nuova pagina

en: Deleted page '%s'
it: Pagina cancellata '%s'

en: Partners dashboard
it: Dashboard fornitori

[ctx: Partner's name]
en: Name
it: Nome

en: Full dashboard access
it: Accesso completo alla dashboard

en: Limited dashboard access
it: Accesso limitato alla dashboard

en: User role
it: Ruolo utente

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: All partners
it: Tutti i fornitori

en: Partners matching '%s'
it: Fornitori corrispondenti a '%s'

en: Create new partner
it: Crea un nuovo fornitore

en: Partner '%s' was created successfully.
it: Fornitore '%s' è stato creato con successo.

en: Partner '%s' was updated successfully.
it: Fornitore  '%s' è stato aggiornato con successo.

en: Partner '%s' was deleted successfully.
it: Fornitore '%s' è stato eliminato con successo.

en: Create user
it: Crea utente

en: User '%s' was created successfully.
it: L'utente '%s' è stato creato con successo.

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
it: L'utente '%(name)s' è stato collegato a '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
it: L'utente '%(name)s' è già collegato a '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
it: L'utente '%(name)s' non è collegato a '%(partner_name)s'

en: Edit user '%s'
it: Modifica l'utente '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
it: L'utente '%s' è stato aggiornato con successo.

en: Promotions dashboard
it: Dashboard promozioni

en: Promotion type
it: Tipo Promozione

en: Position
it: Posizione

en: Where in the page this content block will appear
it: Dove apparirà il blocco di contenuto nella pagina

en: Content blocks can only be linked to internal URLs
it: Blocchi di contenuto possono essere collegati solamente a URL interni

en: Content block removed successfully
it: Blocco di contenuto rimosso con successo

en: Content block created successfully
it: Blocco di contenuto creato con successo

en: Create a new %s content block
it: Crea nuovo %s blocco di contenuto

en: Product list content block created
it: Blocco contenuti lista Prodotto creato

en: Update content block
it: Aggiorna blocco di contenuto

en: Content block updated successfully
it: Blocco di contenuto aggiornato con successo

en: Content block '%(block)s' added to page '%(page)s'
it: Blocco di contenuto '%(block)s' aggiunto alla pagina '%(page)s'

en: No link found to delete
it: Nessun link da eliminare trovato

en: Content block removed from page '%s'
it: Blocco di contenuto rimosso dalla pagina '%s'

en: Product list promotion updated
it: Lista di prodotti in promozione aggiornata

en: Content block deleted successfully
it: Blocco di contenuto eliminato con successo

en: Ranges dashboard
it: Dash

en: Product SKUs or UPCs
it: Codici a barre (SKU) o codici prodotto (UPC)

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
it: È possibile inserire una selezione di codici a barre (SKU) o di codici prodotto (UPC)

en: File of SKUs or UPCs
it: File di codici a barre (SKU) o codici prodotto (UPC)

en: Either comma-separated, or one identifier per line
it: O separati da virgole o uno per riga

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
it: Devi inviare o una lista di codici a barre (SKU) / codici prodotto (UPC) o un file

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
it: I prodotti con codice a barre (SKU) / codice prodotto (UPC) corrispondenti a %s sono già in questa gamma

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
it: Non esiste prodotto con codice a barre (SKU) o codice prodotto (UPC) corrispondente a %s

en: Create range
it: Crea una gamma

en: Range deleted
it: Gamma eliminata

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
it[0]: Rimosso %d prodotto dalla gamma
it[1]: Rimossi %d prodotti dalla gamma

en: %d product added to range | %d products added to range
it[0]: %d prodotto aggiunto alla gamma
it[1]: %d prodotti aggiunti alla gamma

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
it: Non sono stati trovati prodotti con codice a barre (SKU) o codice prodotto (UPC) corrispondenti a %s

en: Reports dashboard
it: Dashboard report

en: Report Type
it: Tipo di report

en: Only the offer and order reports use the selected date range
it: Solo i report delle offerte e degli ordini utilizzano l'intervallo di date selezionato

en: The report is inclusive of this date
it: Il report include questa data

en: Download
it: Scarica

en: Your start date must be before your end date
it: La data di inizio deve essere antecedente la data di fine

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
it: %(report_filter)s tra %(start_date)s e %(end_date)s

en: You do not have access to this report
it: Non hai accesso a questo report

en: Reviews dashboard
it: Dashboard recensioni

en: Keyword
it: Parola chiave

en: to
it: a

en:  created after %s
it: creato dopo %s

en:  created before %s
it:  creato prima %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
it:  creato tra %(start_date)s e %(end_date)s

en: All reviews
it: Tutte le recensioni

en:  with status matching '%s'
it:  con stato corrispondente a '%s'

en:  with keyword matching '%s'
it:  con parola chiave corrispondente a '%s'

en:  with customer name matching '%s'
it:  con cliente corrispondente a '%s'

en: Shipping dashboard
it: Dashboard spedizioni

en: %d Row | %d Rows
it[0]: %d Rigo
it[1]: %d Righe

en: Users dashboard
it: Dashboard utenti

[ctx: User's name]
en: Name
it: Nome

en: All users
it: Tutti gli utenti

en:  with email matching '%s'
it:  con e-mail corrispondente a '%s'

en:  with name matching '%s'
it:  con nome corrispondente a '%s'

en: Users' status successfully changed
it: Stato utente modificato con successo

en: A password reset email has been sent
it: Un'email di reset della password è stata inviata

en: All Alerts
it: Tutti gli Avvisi

en:  with customer email matching '%s'
it: con l'email del cliente corrispondente a '%s'

en: Product alert saved
it: Avviso su prodotto salvato

en: Product alert deleted
it: Avviso su prodotto eliminato

en: Vouchers dashboard
it: Dashboard vouchers

en: Start datetime
it: Inizio

en: End datetime
it: Fine

en: Usage
it: Utilizzo

en: Which products get a discount?
it: Quali prodotti ottengono lo sconto?

en: Percentage off of products in range
it: Percentuale tolta dai prodotti in gamma

en: Fixed amount off of products in range
it: Importo fisso tolto dai prodotti in gamma

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
it: Lo sconto è una percentuale da togliere dalle spese di spedizione

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
it: Lo sconto è un importo fisso da togliere dalle spese di spedizione

en: Get shipping for a fixed price
it: Ottieni la spedizione ad un prezzo fisso

en: Discount type
it: Tipo di sconto

en: Discount value
it: Valore dello sconto

en: The name '%s' is already in use
it: Il nome '%s' è già utilizzato

en: The code '%s' is already in use
it: Il codice '%s' è già in uso

en: The start date must be before the end date
it: La data di inizio deve essere antecedente alla data di fine

en: Is Active?
it: È attivo?

en: All vouchers
it: Tutti i vouchers

en: with name matching '%s'
it: con il nome corrispondente a '%s'

en: with code '%s'
it: con codice '%s'

en: Active vouchers
it: Voucher attivi

en: Create voucher
it: Crea voucher

en: Offer for voucher '%s'
it: Offerta per il voucher '%s'

en: Voucher created
it: Voucher creato

en: Voucher updated
it: Voucher aggiornato

en: Voucher deleted
it: Voucher cancellato

en: This is displayed within the customer's basket
it: Questo è visualizzato all'interno del carrello del cliente

en: This is displayed on the offer browsing page
it: Questo è visualizzato nella pagina delle offerte

en: Site offer - available to all users
it: Offerta sito - disponibile a tutti gli utenti

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
it: Voucher - disponibile solo dopo aver inserito il codice del voucher appropriato

en: User offer - available to certain types of user
it: Offerta utente - disponibile ad alcuni tipi di utente

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
it: Offerta sessione - offerta temporanea, disponibile per un utente per la durata della sua sessione

en: Condition
it: Condizione

en: Priority
it: Priorità

en: The highest priority offers are applied first
it: Le offerte con priorità più alta vengono applicate per prime

en: Max global applications
it: Numero massimo di applicazioni totali

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
it: Il numero di volte che questa offerta può essere utilizzata prima di diventare non disponibile

en: Max user applications
it: Massimo di applicazioni per utente

en: The number of times a single user can use this offer
it: Il numero di volte che un singolo utente può utilizzare questa offerta

en: Max basket applications
it: Impiego max per carrello

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
it: Il numero di volte che questa offerta può essere applicata ad un carrello (e ordine)

en: Max discount
it: Sconto massimo

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
it: Quando il cumulo degli sconti utilizzati negli ordini a fronte di questa offerta supera questa soglia l'offerta non è più disponibile

en: Total Discount
it: Totale sconto

en: Number of applications
it: Numero di applicazioni

en: Number of Orders
it: Numero di ordini

en: URL redirect (optional)
it: URL di reindirizzamento (opzionale)

en: Conditional offer
it: Offerta condizionale

en: Conditional offers
it: Offerte condizionali

en: End date should be later than start date
it: La data di fine deve essere posteriore alla data di inizio

en: Offer is suspended
it: L'offerta è sospesa

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
it: Limitato a %(total)d utenti (%(remainder)d residui)

en: Limited to 1 use per user
it: Limitato ad un utilizzo per utente

en: Limited to %(total)d uses per user
it: Limitato a %(total)d utilizzi per utente

en: Limited to 1 use per basket
it: Limitato ad un utilizzo per carrello

en: Limited to %(total)d uses per basket
it: Limitato a %(total)d utilizzi per carrello

en: Available between %(start)s and %(end)s
it: Disponibile tra %(start)s e %(end)s

en: Available from %(start)s
it: Disponibile da %(start)s

en: Available until %(end)s
it: Disponibile fino al %(end)s

en: Limited to a cost of %(max)s
it: Limitato ad un costo di %(max)s

en: Range
it: Gamma

en: Discount is a percentage off of the product's value
it: Lo sconto è una percentuale da togliere dal valore del prodotto

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
it: Lo sconto è un importo fisso da togliere dal valore del prodotto

en: Discount is to give the cheapest product for free
it: Lo sconto è regalare il prodotto più economico

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
it: Prendi i prodotti che soddisfano le condizioni ad un prezzo fisso

en: Max Affected Items
it: Numero massimo di articoli interessati

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
it: Impostarlo per evitare di consumare lo sconto su tutti gli articoli all'interno gamma che si trovano nel carrello.

en: Custom class
it: Classe custom

en: Multibuy benefits require a product range
it: I benefit per acquisti in blocco richiedono una gamma di prodotti

en: Multibuy benefits don't require a value
it: I benefici per acquisti multipli non richiedono un valore

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
it: I benefici per acquisti multipli non richiedono un attributo 'massimo articoli influenzati'

en: Percentage benefits require a product range
it: I benefici calcolati in percentuale richiedono una gamma di prodotti

en: Percentage discount cannot be greater than 100
it: La percentuale di sconto non può essere maggiore di 100

en: A discount value is required
it: E' richiesto il valore dello sconto

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
it: Nessuna gamma dovrebbe essere selezionato in quanto questo benefit non si applica ai prodotti

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
it: Gli sconti sulle spedizioni non richiedono un 'numero massimo di articoli interessati'

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
it: Non si dovrebbe selezionare una gamma poiché verrà usato un intervallo condizionale

en: Fixed discount benefits require a product range
it: Benefit di sconto fissi richiedono una gamma prodotti

en: Fixed discount benefits require a value
it: Benefit di sconto fisso richiede un valore

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
it: Dipende dal numero di articoli nel carrello che appartengono alla gamma

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
it: Dipende dal valore degli articoli nel carrello che appartengono alla gamma

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
it: Deve contenere un determinato numero di elementi DISTINTI appartenenti alla gamma

en: Conditions
it: Condizioni

en: Is public?
it: È pubblica?

en: Public ranges have a customer-facing page
it: Le gamme pubbliche hanno una pagina visibile agli utenti

en: Includes all products?
it: Includi tutti i prodotti?

en: Included Products
it: Prodotti inclusi

en: Excluded Products
it: Prodotti esclusi

en: Included Categories
it: Categorie incluse

en: Ranges
it: Gamme

en: File Path
it: Percorso del file

en: Size
it: Taglia

en: Uploaded By
it: Caricato da

en: Date Uploaded
it: Data Caricamento

en: Error Message
it: Messaggio d'Errore

en: Date Processed
it: Data Elaborazione

en: Number of New SKUs
it: Numero di nuovi codici a barre

en: Number of Unknown SKUs
it: Numero di codici a barre (SKU) sconosciuti

en: Number of Duplicate SKUs
it: Numero di codici a barre  (SKU)  duplicati

en: Range Product Uploaded File
it: File caricato per la gamma

en: Range Product Uploaded Files
it: File caricati per la gamma

en: %(value)s%% discount on %(range)s
it: %(value)s%% di sconto su %(range)s

en: Percentage discount benefit
it: Benefit di sconto in percentuale

en: Percentage discount benefits
it: Benefit di sconti in percentuale

en: %(value)s discount on %(range)s
it: %(value)s di sconto su %(range)s

en: Absolute discount benefit
it: Benefit di sconto assoluto

en: Absolute discount benefits
it: Benefit di sconto assoluti

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
it: I prodotti che soddisfano le condizioni sono venduti a %(amount)s

en: Fixed price benefit
it: Benefit a prezzo fisso

en: Fixed price benefits
it: Benefit a prezzi fissi

en: Cheapest product from %(range)s is free
it: Il prodotto più economico da %(range)s è gratuito

en: Multibuy discount benefit
it: Benefit di sconto per acquisto multiplo

en: Multibuy discount benefits
it: Benefit di sconto per acquisti multipli

en: %(amount)s off shipping cost
it: %(amount)s in meno sulle spese di spedizione

en: Shipping absolute discount benefit
it: Benefit di sconto assoluto per spedizione

en: Shipping absolute discount benefits
it: Benefit di sconto assoluti per spedizione

en: Get shipping for %(amount)s
it: Ottieni la spedizione per %(amount)s

en: Fixed price shipping benefit
it: Benefit prezzo fisso su spedizione

en: Fixed price shipping benefits
it: Benefit prezzi fissi su spedizione

en: %(value)s%% off of shipping cost
it: %(value)s%% tolto dal costo di spedizione

en: Shipping percentage discount benefit
it: Benefit in percencentuale di sconto su spedizione

en: Shipping percentage discount benefits
it: Benefit in percencentuale di sconto su spedizione

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
it: Il carrello include %(count)d articoli da %(range)s

en: Count condition
it: Condizione sul conteggio

en: Count conditions
it: Condizioni sul conteggio

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
it[0]: Acquista ancora %(delta)d prodotto da %(range)s
it[1]: Acquista ancora %(delta)d prodotti da %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
it: Il carrello contiene %(count)d diversi articoli da %(range)s

en: Coverage Condition
it: Copertura condizione

en: Coverage Conditions
it: Copertura condizioni

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
it: Il carrello contiene %(amount)s da %(range)s

en: Value condition
it: Condizione sul valore

en: Value conditions
it: Condizioni sul valore

en: Spend %(value)s more from %(range)s
it: Spendi ancora %(value)s da %(range)s

en: Offer
it: Offerta

en: Total discount
it: Totale sconto

en: Offer performance
it: Prestazioni offerte

en: Site
it: Sito

en: Billing Address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Order total (inc. tax)
it: Totale ordine (IVA inclusa)

en: Order total (excl. tax)
it: Totale ordine (IVA esclusa)

en: Shipping charge (inc. tax)
it: Spese di spedizione (IVA inclusa)

en: Shipping charge (excl. tax)
it: Spese di spedizione (IVA esclusa)

en: Shipping Address
it: Indirizzo di spedizione

en: Shipping method
it: Metodo di spedizione

en: Guest email address
it: Indirizzo e-mail utente ospite

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
it: '%(new_status)s' non è uno stato valido per l'ordine %(number)s (stato corrente: '%(status)s')

en: In progress
it: In corso

en: Note Type
it: Tipo nota

en: Message
it: Messaggio

en: Order Note
it: Nota ordine

en: Order Notes
it: Note ordine

en: Event Type
it: Tipo evento

en: Communication Event
it: Evento Comunicazione

en: Communication Events
it: Eventi Comunicazione

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
it: '%(type)s' evento per l'ordine #%(number)s

en: Partner name
it: Nome fornitore

en: Partner reference
it: Riferimento fornitore

en: This is the item number that the partner uses within their system
it: Questo è il codice che il fornitore utilizza nel suo sistema

en: Partner Notes
it: Note fornitore

en: Stock record
it: Scorta magazzino

en: Price (inc. tax)
it: Prezzo (IVA inclusa)

en: Price (excl. tax)
it: Prezzo (IVA esclusa)

en: Price before discounts (inc. tax)
it: Prezzo senza applicare sconti (IVA inclusa)

en: Price before discounts (excl. tax)
it: Prezzo senza applicare sconti (IVA esclusa)

en: Unit Cost Price
it: Costo unitario

en: Unit Price (inc. tax)
it: Prezzo unitario (IVA inclusa)

en: Unit Price (excl. tax)
it: Prezzo unitario (IVA esclusa)

en: Unit Retail Price
it: Prezzo unitario di vendita al dettaglio (consigliato)

en: Estimated Dispatch Date
it: Data di spedizione stimata

en: Order Line
it: Riga Ordine

en: <missing product>
it: <prodotto mancante>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
it: Prodotto '%(name)s', quantità '%(qty)s'

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
it: '%(new_status)s' non è uno stato valido (stato corrente: '%(status)s')

en: '%(title)s' is no longer available
it: '%(title)s' non è più disponibile

en: Line Attribute
it: Attributo riga

en: Line Attributes
it: Attributi riga

en: Shiping (inc. tax)
it: Spedizioni (IVA inclusa)

en: Shipping (excl. tax)
it: Spedizioni (IVA esclusa)

en: Line Price
it: Importo riga

en: Line Prices
it: Importi Riga

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
it: Riga '%(number)s' (quantità %(qty)d) importo %(price)s

en: Payment Event Type
it: Tipo Evento Pagamento

en: Payment Event Types
it: Tipi Evento Pagamento

en: Amount
it: Importo

en: Reference
it: Riferimento

en: Lines
it: Righi

en: Payment Event
it: Pagamento

en: Payment Events
it: Pagamenti

en: Payment event for order %s
it: Pagamento per l'ordine %s

en: Event
it: Evento

en: Payment Event Quantity
it: Quantità nell'evento Pagamento

en: Payment Event Quantities
it: Quantità negli eventi Pagamento

en: Event notes
it: Note

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
it: Questo potrebbe essere il riferimento della spedizione o il numero della spedizione

en: Shipping Event
it: Spedizione

en: Shipping Events
it: Spedizioni

en: Order #%(number)s, type %(type)s
it: Ordine #%(number)s, tipo %(type)s

en: Shipping Event Quantity
it: Quantità nell'evento Spedizione

en: Shipping Event Quantities
it: Quantità negli eventi Spedizione

en: %(product)s - quantity %(qty)d
it: %(product)s - quantità %(qty)d

en: Shipping Event Type
it: Tipo Evento Spedizione

en: Shipping Event Types
it: Tipi Evento Spedizione

en: Discount category
it: Categoria sconto

en: Offer ID
it: ID offerta

en: Voucher ID
it: ID voucher

en: Frequency
it: Frequenza

en: Order Discount
it: Sconto ordine

en: Order Discounts
it: Sconti ordine

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
it: Sconto di %(amount)r dell'ordine %(order)s

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
it: La quantità selezionata per la riga #%(line_id)s è troppo grande

en: Total incl. tax
it: Totale IVA inclusa

en: Date placed
it: Data ordine

en: Orders placed
it: Ordini effettuati

en: Empty baskets cannot be submitted
it: Un carrello vuoto non può essere inoltrato

en: There is already an order with number %s
it: E' già presente un ordine con il numero %s

en: Fulfillment partner
it: Fornitore adempiente

en: Fulfillment partners
it: Adempienti fornitori

en: Price (retail)
it: Prezzo consigliato (al dettaglio)

en: Cost Price
it: Costo

en: Number in stock
it: Quantità disponibile

en: Number allocated
it: Prodotti allocati

en: Low Stock Threshold
it: Soglia Sotto Scorta

en: Invalid stock consumption request
it: Rischiesta di consumo scorta non valido

en: Stock Record
it: Scorta Magazzino

en: Threshold
it: Soglia

en: Open
it: Aperto

en: Date Closed
it: Data di chiusura

en: <stockalert for "%(stock)s" status %(status)s>
it: <notifica prodotto nuovamente disponibile "%(stock)s" stato %(status)s>

en: Stock alert
it: Avviso di scarsa disponibilità

en: Stock alerts
it: Avvisi di scarsa disponibilità

en: unavailable
it: non disponibile

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Available
it: Disponibile

en: no stock available
it: merce esaurita

en: a maximum of %(max)d can be bought
it: puoi acquistarne fino a un massimo di %(max)d

en: In stock
it: Disponibile

en: In stock (%d available)
it: In magazzino (%d disponibile/i)

en: No file path supplied
it: Nessun percorso file fornito

en: %s does not exist
it: %s non esiste

en: %s is not a file
it: %s non è un file

en: %s is not readable
it: %s non è leggibile

en: Source
it: Origine

en: %(type)s of %(amount).2f
it: %(type)s di %(amount).2f

en: Transaction
it: Transazione

en: Transactions
it: Transazioni

en: Source Type
it: Tipo di origine

en: Amount Allocated
it: Importo Assegnato

en: Amount Debited
it: Importo Addebitato

en: Amount Refunded
it: Importo Rimborsato

en: Label
it: Etichetta

en: Sources
it: Origini

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
it: Addebito di %(amount)s dal tipo %(type)s

en:  (reference: %s)
it:  (riferimento: %s)

en: This is used within forms to identify this source type
it: Questo è utilizzato all'interno dei moduli per identificare questo tipo di sorgente

en: Source Types
it: Tipi di origine

en: Card Type
it: Tipo di Carta

en: Number
it: Numero

en: Expiry Date
it: Data di Scadenza

en: Partner Reference
it: Riferimento Fornitore

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
it: %(card_type)s %(number)s (Scadenza: %(expiry)s)

en: Bankcard
it: Carda di Credito

en: Bankcards
it: Carte bancarie

en: Payment
it: Pagamento

en: Card number
it: Numero carta

en: Please enter a valid credit card number.
it: Inserisci un numero di carta di credito valido.

en: %s cards are not accepted.
it: Le carte %s non sono accettate.

en: Enter a valid month.
it: Inserisci un mese valido.

en: Enter a valid year.
it: Inserisci un anno valido.

en: Valid to
it: Scadenza il

en: The expiration date you entered is in the past.
it: La data di scadenza inserita è già passata.

en: Valid from
it: Valida dal

en: The starting date you entered is in the future.
it: La data di inizio inserita è nel futuro.

en: CCV number
it: numero CCV

en: Please enter a 3 or 4 digit number
it: Inserisci un numero di 3 o 4 cifre

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
it: E' il numero di sicurezza composto da 3 o 4 cifre sul retro della carta di credito

en: American Express cards use a 4 digit security code
it: Le carte American Express usano un codice sicurezza a 4 cifre

en: Promotions
it: Promozioni

en: Display Order
it: Ordine di visualizzazione

en: Clicks
it: Click

en: Linked Promotion
it: Promozione Collegata

en: Linked Promotions
it: Promozioni Collegate

en: Page URL
it: URL della pagina

en: Page Promotion
it: Pagina promozione

en: Page Promotions
it: Pagine promozioni

en: Filter
it: Filtro

en: Keyword Promotion
it: Parola chiave promozione

en: Keyword Promotions
it: Parole chiave promozioni

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Pages
it: Pagine

en: Promotion
it: Promozione

en: Display type
it: Tipo di visualizzazione

en: This can be used to have different types of HTML blocks (eg different widths)
it: Può essere usato per avere diversi tipi di blocchi HTML (es. dimensioni diverse)

en: Raw HTML
it: Sorgente HTML

en: Link URL
it: Link

en: This is where this promotion links to
it: Qui è dove punta la promozione

en: Choose the Image content blocks that this block will use. (You may need to create some first).
it: Scegli i blocchi contenuto immagine che questo blocco utilizzerà. (Potrebbe essere necessario crearne qualcuno prima).

en: Multi Image
it: Immagini multiple

en: Multi Images
it: Immagini multiple

en: Single product
it: Singolo Prodotto

[ctx: Promotion product list title]
en: Title
it: Titolo

en: Link text
it: Testo del link

en: Product list
it: Lista prodotti

en: Product lists
it: Liste prodotti

en: Hand Picked Product List
it: Lista prodotti personalizzata

en: Hand Picked Product Lists
it: Liste prodotti personalizzate

en: List
it: Lista

en: Ordered product
it: Prodotto ordinato

en: Bestselling products
it: Prodotti più venduti

en: Recently added products
it: Prodotti aggiunti di recente

en: Method
it: Metodo

en: Number of Products
it: Numero di Prodotti

en: Automatic product list
it: Lista prodotti automatica

en: Automatic product lists
it: Liste prodotti automatiche

en: Tabbed Block
it: Blocco a Schede

en: Ordered Product List
it: Lista Prodotto Ordinata

en: Ordered Product Lists
it: Liste Prodotti Ordinate

[ctx: Tabbed block title]
en: Title
it: Titolo

en: Tabbed Blocks
it: Blocchi a Schede

en: Search
it: Cerca

en: Relevancy
it: Rilevanza

en: Customer rating
it: Valutazione cliente

en: Newest
it: Più recente

en: Price high to low
it: Prezzo decrescente

en: Price low to high
it: Prezzo crescente

en: Title A to Z
it: Titolo da A a Z

en: Title Z to A
it: Titolo da Z ad A

en: Page is not 'last', nor can it be converted to an int.
it: La pagina non è 'last'. né può essere convertita in un intero.

en: Shipping Method
it: Metodo di spedizione

en: Shipping Methods
it: Metodi di spedizione

en: Price per order
it: Prezzo per ordine

en: Price per item
it: Prezzo per articolo

en: Free Shipping
it: Spese di spedizione gratuite

en: Order and Item Charge
it: Costo per Ordine e per Articolo

en: Order and Item Charges
it: Costi per Ordine e per Articolo

en: Default Weight
it: Peso standard

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
it: Il peso predefinito dei prodotti è in Kg se non è specificato in attributo peso

en: Weight-based Shipping Method
it: Metodo di spedizione basato sul peso

en: Weight-based Shipping Methods
it: Metodi di spedizione basati sul peso

en: Upper Limit
it: Limite superiore

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
it: Inserisci il limite superiore  in kg di questa fascia di peso. Il limite inferiore viene determinato dalle altre fasce di peso.

en: Charge
it: Costo

en: Weight Band
it: Fascia di peso

en: Weight Bands
it: Fasce di peso

en: Charge for weights up to %s kg
it: Addebito per i pesi fino a %s kg

en: Shipping
it: Spedizione

en: Free shipping
it: Spese di spedizione gratuite

en: No shipping required
it: Spedizione non richiesta

en: Fixed price shipping
it: Spese di spedizione fisse

en: You need to define some shipping methods
it: E' necessario definire dei metodi di spedizione

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
it: Sarà mostrato alla cassa e nel carrello quando il voucher sarà stato inserito

en: Case insensitive / No spaces allowed
it: Maiuscole e minuscole / Senza spazi

en: Offers
it: Offerte

en: Can be used once by one customer
it: Può essere utilizzato da un unico cliente una sola volta

en: Can be used multiple times by multiple customers
it: Può essere utilizzato più volte da più clienti

en: Can only be used once per customer
it: Può solo essere utilizzato una sola volta per ogni cliente

en: Times added to basket
it: Numero di volte aggiunte al carrello

en: Times on orders
it: Tempi sugli ordini

en: This voucher has already been used
it: Questo voucher è già stato utilizzato

en: This voucher is only available to signed in users
it: Questo voucher è disponibile solo per gli utenti loggati

en: You have already used this voucher in a previous order
it: Hai già utilizzato questo voucher in un ordine precedente

en: Voucher Application
it: Applicazione voucher

en: Voucher Applications
it: Utilizzi voucher

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
it: '%(voucher)s' utilizzato da '%(user)s'

en: Added to a basket
it: Aggiunto al carrello

en: Used in an order
it: Utilizzato in un ordine

en: Voucher performance
it: Prestazioni voucher

en: Private - Only the owner can see the wish list
it: Privato - Solo il proprietario può vedere la lista desideri

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
it: Condiviso - Solo il proprietario e le persone con accesso al link offuscato possono vedere la lista desideri

en: Public - Everybody can see the wish list
it: Pubblico - Chiunque può vedere la lista desideri

en: Visibility
it: Visibilità

en: Wish List
it: Lista Desideri

en: Wish list line
it: Riga lista desideri

en: Wishlists
it: Liste desideri

en: The URL "%s" does not exist
it: L'URL "%s" non esiste

en: Specified page already exists!
it: La pagina specificata esiste già!

en: This field is required
it: Questo campo è obbligatorio

en: This field is invalid as its value is forbidden
it: Questo campo non è valido in quanto il suo valore non è permesso

en: Low stock alerts
it: Avvisi scarsa disponibilità

en: Fulfilment
it: Adempimenti

en: Statistics
it: Statistiche

en: Partners
it: Fornitori

en: Customers
it: Clienti

en: Stock alert requests
it: Richieste di notifica per prodotto nuovamente disponibile

en: Content
it: Contenuto

en: Content blocks
it: Blocchi di contenuto

en: Content blocks by page
it: Blocchi per pagina

en: Email templates
it: Modelli email

en: Reviews
it: Recensioni

en: Reports
it: Report

en: Price range
it: Intervallo di prezzo

en: 0 to 20
it: da 0 a 20

en: 20 to 40
it: da 20 a 40

en: 40 to 60
it: da 40 a 60

en: This is not a valid international phone format.
it: Questo formato telefonico internazionale non è valido.

en: This is not a valid local phone format for %s.
it: Questo formato telefonico locale non è valido per %s.

en: This is not a valid local or international phone format.
it: Questo formato telefonico - internazionale o locale - non è valido.

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
it: Controlla i prodotti che sono ritornati disponibili ed invia notifiche

en: Permission denied!
it: Permesso negato!

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
it: Siamo spiacenti, ma non hai il permesso di accedere a questa pagina.

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Page not found!
it: Pagina non trovata!

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
it: Siamo spiacenti, ma la pagina che stai cercando non esiste.

en: Server error!
it: Errore del server!

en: We're sorry but something went terribly wrong and we've been unable to generate the page you requested.
it: Siamo spiacenti, ma qualcosa è andato storto ed è impossibile generare la pagina che hai richiesto.

en: This incident has been logged and will be addressed by an engineer as soon as possible.
it: Questo problema è stato registrato e sarà preso in carico da un tecnico al più presto possibile.

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
it: 
        <strong>%(title)s</strong> è stato aggiunto al tuo carrello.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
it: 
        <strong>%(quantity)s '%(title)s</strong>' sono stati aggiunti al carrello.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
it: 
    <strong>%(title)s</strong> è stato spostato di nuovo nel tuo carrello.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
it: 
    <strong>%(title)s</strong> è stato salvato per dopo

en: Your basket is now empty
it: Ora il tuo carrello è vuoto

en: 
                Your basket total is now <strong>%(total)s</strong>
it: 
    Ora il totale carrello è <strong>%(total)s</strong>

en: View basket
it: Visualizza carrello

en: Checkout now
it: Vai alla cassa ora

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
it: 
    Ora il tuo carrello è idoneo per l'offerta 
    <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
it: 
    Il tuo carrello non è più idoneo per
    l'offerta <strong>%(name)s</strong>.

en: Important messages about items in your basket
it: Messaggi importanti sui prodotti nel tuo carrello

en: You could be missing out on offers!
it: Potresti rinunciare alle offerte!

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
it: 
                    <div class="warning">%(message)s per poter usufruire dell'offerta speciale <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a></div>⏎

en: Items to buy now
it: Articoli da comprare adesso

en: Price
it: Prezzo

en: Total
it: Totale

en: Updating...
it: Aggiornamento in corso...

en: Update
it: Aggiorna

en: Remove
it: Rimuovi

en: Save for later
it: Salva per dopo

en: Voucher/promo code
it: Voucher/codice promozione

en: I have a voucher code...
it: Ho un codice voucher...

en: Adding...
it: Aggiunta in corso...

en: Add voucher
it: Aggiungi voucher

en: or
it: o

en: cancel
it: annulla

en: Totals
it: Totali

en: Proceed to checkout
it: Vai alla cassa

en: Your basket is empty.
it: Il tuo carrello è vuoto.

en: Continue shopping
it: Continua lo shopping

en: Items to buy later
it: Articoli da comprare in seguito

en: Items
it: Articoli

en: Move to basket
it: Aggiungi al carrello

en: Qty
it: Qtà

en: Total:
it: Totale:

en: Basket total (before discounts)
it: Totale carrello (senza applicare sconti)

en: Discount
it: Sconto

en: Basket total (after discounts)
it: Totale carrello (dopo applicazione sconti)

en: Basket total
it: Totale carrello

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
it: Metodi di spedizione alternativi possono essere scelti andando alla cassa

en: Shipping total (before discounts)
it: Totale spese di spedizione (senza applicare sconti)

en: Shipping total (after discounts)
it: Totale spedizione (dopo applicazione sconti)

en: Tax
it: IVA

en: Post order actions
it: Azioni post ordine

en: These will be applied once your order is placed.
it: Queste verranno applicate una volta che l'ordine sarà effettuato.

en: Taxes will be added during checkout.
it: Le tasse verranno aggiunte alla cassa

en: Show results for
it: Mostra i risultati per

en: Refine by
it: Perfeziona per

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
it[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> risultato - ora sono visualizzati quelli da <strong>%(start)s</strong> a <strong>%(end)s</strong>.
it[1]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> risultati - ora sono visualizzati quelli da <strong>%(start)s</strong> a <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results.
it[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> risultato.
it[1]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> risultati.

en: <strong>0</strong> results.
it: <strong>0</strong> risultati.

en: No products found.
it: Nessun prodotto trovato.

en: Edit this product
it: Modifica questo prodotto

en: Product Description
it: Descrizione prodotto

en: Product Information
it: Informazioni

en: Product Type
it: Tipologia prodotto

en: Price (incl. tax)
it: Prezzo (IVA inclusa)

en: Availability
it: Disponibilità

en: Number of reviews
it: Numero di recensioni

en: See all reviews
it: Visualizza tutte le recensioni

en: Customer Reviews
it: Recensioni clienti

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
it: Questo prodotto non ha ancora nessuna recensione -
    <a href="%(add_review_url)s#addreview">Vuoi essere il primo a scriverne una</a>?

en: This product does not have any reviews yet
it: Questo prodotto non ha recensioni al momento

en: Recommended items
it: Prodotti raccomandati

en: Add to basket
it: Aggiungi al carrello

en: You have an active stock alert for this product.
it: Hai un notifica attiva  per nuova disponibilità per questo prodotto.

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
it: Puoi ricevere una notifica via email quando questo prodotto sarà disponibile a magazzino.

en: Submitting...
it: Invio in corso

en: Notify me
it: Notificami

en: Add to wish list
it: Aggiungi alla lista desideri

en: 
                                                Add to '%(name)s' wish list
it: 
    Aggiungi alla lista desideri '%(name)s'

en: Create a new wishlist
it: Crea una nuova lista desideri

en: 
                        <span class="pull-left">Product is in <a href="%(url)s">'%(name)s'</a> wishlist.</span>
it: 
                        <span class="pull-left">Il prodotto è nella lista desideri <a href="%(url)s">'%(name)s'</a>.</span>

en: Removing...
it: Rimozione in corso...

en: Please login to add products to a wish list.
it: Devi effettuare l'accesso per aggiungere i prodotti a una lista desideri.

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
it: 
    Recensito da te in data %(review_date)s

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
it: 
    Recensito da <strong>%(name)s</strong> in data %(review_date)s

en: Is this review helpful?
it: La recensione è stata d'aiuto?

en: Yes
it: Sì

en: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customer found this useful
                 | 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customers found this useful
it[0]: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> di %(num_votes)s cliente ha trovato questo utile
it[1]: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> di %(num_votes)s clienti hanno trovato questo utile

en: This review has no votes.
it: Questa recensione non ha ricevuto voti

en: Free
it: Gratuito

en: 
                        %(num_reviews)s customer review
                     | 
                        %(num_reviews)s customer reviews
it[0]: 
                        %(num_reviews)s recensione cliente
it[1]: 
                        %(num_reviews)s recensioni cliente

en: Write a review
it: Scrivi una recensione

en: Customer reviews
it: Recensioni clienti

en: Leave a product review
it: Scrivi una recensione sul prodotto

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Save review
it: Salva recensione

en: Go
it: Vai

en: This product does not have any reviews yet.
it: Questo prodotto non ha recensioni al momento.

en: Change
it: Cambia

en: Contact
it: Contatto

en: Phone
it: Telefono

en: Payment details to go here
it: Dettaglio pagamento

en: Edit order contents
it: Modifica contenuto ordine

en: Order contents
it: Contenuti dell'ordine

en: Item
it: Articolo

en: Checkout gateway
it: Gateway di cassa

en: Who are you?
it: Dove sei?

en: Get a password reminder
it: Promemoria password

en: Continuing...
it: Continua in corso...

en: Continue
it: Continua

en: 1. Shipping address
it: 1. Indirizzo spedizione

en: 2. Shipping method
it: 2. Metodo di spedizione

en: 3. Payment
it: 3. Pagamento

en: 4. Preview
it: 4. Anteprima

en: 5. Confirmation
it: 5. Conferma

en: Payment details
it: Dettaglio pagamento

en: Enter payment details
it: Inserire i dettagli del pagamento

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
it: Questa pagina deve essere implementata nel tuo progetto. 
    Per esempio potresti utilizzare una delle librerie per i gateway di pagamento di Oscar:

en: Order preview
it: Anteprima ordine

en: Preview order
it: Anteprima ordine

en: Place order
it: Invia ordine

en: Where should we ship to?
it: Dove lo spediamo?

en: An address from your address book?
it: Un indirizzo dalla tua rubrica?

en: Ship to your default shipping address
it: Invia al tuo indirizzo di spedizione predefinito

en: Ship to this address
it: Spedisci a questo indirizzo

en: Delete
it: Elimina

en: Or a new address?
it: O inserisci un nuovo indirizzo di spedizione

en: return to basket
it: ritorna al carrello

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
it: 
    Questo comprende uno sconto di <strong>%(amount)s in quanto
    il tuo carrello è idoneo per l'offerta <strong>%(name)s</strong>.

en: Select option
it: Seleziona questo metodo

en: 
            Order %(number)s: confirmation
it: 
            Ordine %(number)s: conferma

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
it: 
    Il tuo ordine è stato effettuato e un'email di conferma ti è stata inviata - il numero del tuo ordine è
    <strong>%(number)s</strong>.

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
it: Prendi nota di questo numero o stampa questa pagina e riportalo in ogni comunicazione riguardante questo ordine.

en: No shipping address required.
it: Non è richiesto un indirizzo di spedizione.

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
it: 
    Pagamento di %(amount)s tramite %(type)s (riferimento: %(reference)s)

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
it: 
    Pagamento di %(amount)s tramite %(type)s

en: No payment was required for this order.
it: Non è stato richiesto il pagamento per questo ordine.

en: Items purchased
it: Articoli acquistati

en: 
                                Estimated dispatch: <strong>%(date)s</strong>
it: 
    Data di spedizione prevista: <strong>%(date)s</strong>

en: Shipping charge (before discounts)
it: Spese di spedizione (senza applicare sconti)

en: Shipping charge (after discounts)
it: Spese di spedizione (dopo applicazione sconti)

en: Shipping charge
it: Spese di spedizione

en: Order tax
it: Tasse ordine

en: Tracking your order
it: Monitora il tuo ordine

en: You can track the status of your order
it: Puoi tracciare lo stato del tuo ordine

en: View order status
it: Visualizza stato ordine

en: Print this page
it: Stampa questa pagina

en: Are you sure you want to delete this address?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo indirizzo?

en: Yes!
it: Sì!

en: Save
it: Salva

en: Address book
it: Rubrica

en: Deleting...
it: Eliminazione in corso...

en: Default shipping address
it: Indirizzo di spedizione predefinito

en: Default billing address
it: Indirizzo di fatturazione predefinito

en: Edit
it: Modifica

en: Set as default shipping address
it: Imposta come indirizzo di spedizione preferito

en: Set as default billing address
it: Imposta come indirizzo di fatturazione preferito

en: There are no addresses in your address book.
it: Non ci sono indirizzi nella tua rubrica.

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
it: Non ci sono notifiche attive per prodotti ora non disponibili.

en: Cancel
it: Annulla

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
it: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> è di nuovo disponibile

en: Order #%(number)s
it: Ordine #%(number)s

en: Contact number
it: Telefono

en: Notes
it: Note

en: Estimated dispatch date
it: Data di consegna stimata

en: Line price excl. tax
it: Importo riga IVA esclusa

en: Line price incl. tax
it: Importo riga IVA inclusa

en: Basket total (inc. tax)
it: Totale carrello (IVA inclusa)

en: Email history
it: Storico e-mail

en: Date sent
it: Data d'invio

en: No emails found
it: Nessuna email trovata

en: Thanks for using our site!
it: Grazie per aver utilizzato il nostro sito!

en: The %(name)s team
it: Il team di %(name)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
it: Se non sei stato tu a modificarlo, reimposta immediatamente la password e correggi il tuo l'indirizzo email:

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
it: Se sei stato tu a modificare l'indirizzo email, ignora questo messaggio.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
it: Ricevi questo messaggio perché il tuo indirizzo email è cambiato in %(email)s.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
it: Il tuo indirizzo email è cambiato su %(site_name)s.

en: Hello,
it: Ciao,

en: Your order contains:
it: Il tuo ordine contiene:

en: Basket total:
it: Totale carrello:

en: Shipping:
it: Spedizione:

en: Order Total:
it: Totale ordine:

en: Shipping address:
it: Indirizzo spedizione:

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(status_url)s" title="order status">here</a>
it: Puoi visualizzare lo stato di questo ordine cliccando <a href="%(status_url)s" title="order status">qui</a>

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
it: Ciao,
    
    siamo lieti di confermarti che il tuo ordine %(order_number)s è stato ricevuto e
    verrà elaborato a breve.

en: quantity:
it: quantità:

en: price:
it: prezzo:

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(status_url)s
it: Puoi vedere lo stato di questo ordine al seguente URL:
    %(status_url)s

en: The team
it: Il team

en: Confirmation of order %(number)s
it: Conferma dell'ordine %(number)s

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
it: Se non sei stato tu a modificarla, reimposta immediatamente la tua password:

en: Otherwise, you can ignore this email.
it: Altrimenti, ignora questa email.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
it: 
    Ricevi questa email perché la tua password è stata modificata su %(name)s.

en: Your password changed at %(site_name)s.
it: La tua password è cambiata su %(site_name)s.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
it: Ricevi questa email perché hai richiesto una reimpostazione della password per il tuo account utente su %(name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
it: Vai alla pagina seguente e scegli una nuova password:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
it: Reimposta la password su %(site_name)s.

en: Dear %(name)s,
it: Egregio %(name)s,

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
it: 
    Attenzione, la quantità di articoli in magazzino è limitata. Fai in fretta o qualcuno potrebbe arrivare prima.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
it: 
    Con questa email abbiamo disabilitato automaticamente il tuo avviso e non riceverai ulteriori email riguardanti questo prodotto.
    
    Ti ringraziamo per l'interesse dimostrato,
    Il team di %(site_name)s

en: Confirmation required for stock alert
it: Richiesta conferma per la notifica per prodotto nuovamente disponibile

en: Thank you for registering.
it: Grazie per la registrazione.

en: Products you recently viewed
it: Prodotti che hai visto di recente

en: Login or register
it: Login o registrati

en: Log In
it: Login

en: I've forgotten my password
it: Ho dimenticato la mia password

en: Logging in...
it: Autenticazione...

en: Register
it: Registrati

en: Registering...
it: Registrazione...

en: Notifications inbox
it: Notifiche in arrivo

en: Sender
it: Mittente

en: Return to notifications inbox
it: Ritorna alle notifiche in arrivo

[ctx: noun]
en: Archive
it: Archivio

en: View
it: Visualizza

[ctx: verb]
en: Archive
it: Archiviare

en: With selected items:
it: Con gli articoli selezionati:

en: Archiving...
it: Archiviazione in corso...

en: There are no notifications to display.
it: Nessuna notifica

en: Order history
it: Storico ordini

en: Dispatch date
it: Data di spedizione

en: Re-ordering...
it: Riordino in corso...

en: Re-order
it: Riordina

en: Not available anymore
it: Non è più disponibile

en: Basket total (excl. discounts)
it: Totale carrello (sconti esclusi)

en: Basket total (inc. discounts)
it: Totale carrello (sconti inclusi)

en: Shipping total (excl. discounts)
it: Totale spedizione (sconti esclusi)

en: Shipping total (inc. discounts)
it: Totale spedizione (sconti inclusi)

en: Shipping total
it: Totale spedizione

en: Re-order all items
it: Riordina tutti i prodotti

en: Contact Number
it: Telefono:

en: Shipping Notes
it: Note di spedizione

en: Filtering...
it: Filtraggio in corso...

en: Filter results
it: Filtra risultati

en: Total inc tax
it: Totale IVA inclusa

en: No orders match your search.
it: Nessun ordine corrisponde alla tua ricerca.

en: You haven't placed any orders.
it: Non hai effettuato ordini.

en: Change password
it: Modifica password

en: Edit profile
it: Modifica profilo

en: Please confirm your password to delete your profile.
it: Conferma la tua password per eliminare il tuo profilo.

en: Warning
it: Avviso

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
it: 
    Questa operazione cancellerà dal sito tutte le informazioni che ti riguardano. Una volta effettuata, la cancellazione del tuo profilo non può più essere annullata.

en: Delete?
it: Eliminare?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
it: 
    Sei sicuro di volere eliminare %(name)s?

en: Remove product
it: Rimuovi prodotto

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
it: 
    Sei sicuro di voler rimuovere %(product_name)s dalla lista dei desideri %(wishlist_name)s?

en: Action
it: Azione

en: View product
it: Visualizza prodotto

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
it: 
                                                                Sposta nella lista desideri '%(name)s'

en: Update quantities
it: Aggiorna quantità

en: Your wish list is empty.
it: La tua lista desideri è vuota.

en: Create
it: Crea

en: What should your new wish list be called?
it: Come vuoi chiamare la tua nuova lista desideri?

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
it: 
                        Dopo la creazione della tua lista desideri s, <strong>%(title)s</strong> verrà aggiunto.

en: Number of products
it: Numero di prodotti

en: Wish list settings
it: Configurazione lista desideri

en: You don't have any wish lists yet.
it: Non hai ancora nessuna lista desideri.

en: Sections
it: Sezioni

en: Delete category?
it: Eliminare la categoria?

en: Delete category
it: Eliminare la categoria

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
it: 
                <p>Elimina categoria <strong>%(name)s</strong> - sei sicuro?</p>

en: Create new category
it: Crea una nuova categoria

en: You are editing:
it: Stai modificando:

en: There are no categories.
it: Non ci sono categorie.

en: Edit category
it: Modifica categoria

en: Add child category
it: Aggiungi sottocategoria

en: Edit children
it: Modifica sottocategoria

en: View on site
it: Guarda sul sito

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
it: 
                        Creata variante  prodotto '%(name)s'.

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
it: 
                        Creata una variante per '%(parent_name)s'.

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
it: 
                        Aggiornata la variante prodotto '%(name)s'.

en: 
                        Updated a variant of '%(parent_name)s'.
it: 
                        Aggiornata una variante per '%(parent_name)s'.

en: 
                    Created product '%(name)s'.
it: 
                    Creato prodotto '%(name)s'.

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
it: 
    Aggiornato prodotto '%(name)s'.

en: Edit again
it: Modifica ancora

en: View it on the site
it: Guardalo sul sito

en: Delete product type?
it: Eliminare la tipologia prodotto?

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
it: Fai in modo che tutti i prodotti siano assegnati ad un'altra tipologia prima dell'eliminazione.

en: Delete product type
it: Elimina la tipologia prodotto

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
it: Eliminare la tipologia prodotto <strong>%(name)s</strong> - sei sicuro?

en: Create product type
it: Crea tipologia di prodotto

en: Product Class details
it: Dettaglio Classe Prodotto

en: Create new product type
it: Crea nuova tipologia prodotto

en: Product types
it: Tipologie prodotto

en: Requires shipping
it: Richiede spedizione

en: Track stock?
it: Traccia la merce?

en: Edit product type
it: Modifica la tipologia prodotto

en: There are no product types.
it: Non ci sono tipi di prodotto

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
it: 
    Elimina la variante prodotto <strong>%(title)s</strong> - sei sicuro/a?

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
it: 
                        Eliminare il prodotto <strong>%(title)s</strong> - sei sicuro?

en: This will also delete the following child products:
it: Questa operazione eliminerà anche i seguenti prodotti figli:

en: Create new product
it: Crea un nuovo prodotto

en: New Product
it: Nuovo prodotto

en: Search Products
it: Ricerca prodotti

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
it: 
                                Ora stai modificando una variante prodotto di
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.

en: Product details
it: Dettaglio prodotto

en: Images
it: Immagini

en: Stock and pricing
it: Disponibilità e prezzo

en: Product Type:
it: Tipologia prodotto:

en: Upload, change or remove images
it: Carica, cambia e rimuovi immagini

en: SKU
it: Codice a barre (SKU)

en: Num in stock
it: Quantità disponibile

en: Num allocated
it: Quantità allocata

en: Low stock threshold
it: Soglia di scarsa disponibilità

en: Cost price
it: Costo

en: Price (excl tax)
it: Prezzo (IVA esclusa)

en: Retail price
it: Prezzo di vendita consigliato

en: Add variant
it: Aggiungi variante

en: This product does not have any variants.
it: Questo prodotto non ha varianti al momento.

en: One can't add variants to this product at this point.
it: Non si possono aggiungere varianti a questo prodotto arrivati a questo punto.

en: This is likely because this product still has stock records.
it: Questo molto probabilmente perché il prodotto ha scorte magazzino.

en: Save and add another variant
it: Salva e aggiungi un'altra variante

en: Save and continue editing
it: Salva e continua la modifica

en: All
it: Tutti

en: Current available stock
it: Disponibili a magazzino

en: Date alert raised
it: Data segnalazione

en: No stock alerts found.
it: Nessuna avviso di scarsa disponibilità trovato.

en: Preview
it: Anteprima

en: Edit email
it: Modifica email

en: Email content
it: Contenuto dell'e-mail

en: These fields are rendered using Django's template system.
it: Questi campi sono renderizzati usando il sistema di template

en: You can use the following variables:
it: Puoi utilizzare le seguenti variabili

en: The full name of the user (if they have one)
it: Nome completo dell'utente

en: The user's email address
it: E-mail

en: The name of the site (eg example.com)
it: Nome del sito (es. example.com)

en: View a preview of this email using order:
it: Visualizza un'anteprima di questa email utilizzando l'ordine:

en: View preview
it: Visualizza l'anteprima

en: or send a preview to:
it: o invia un'anteprima a:

en: Sending...
it: Invio in corso...

en: Send preview email
it: Invia un'anteprima via email

en: Body text
it: Testo del corpo

en: There are no defined emails to edit.
it: Non ci sono email indicate per la modifica.

en: Your Store Statistics
it: Statistiche negozio

en: Total Orders
it: Totale ordini

en: New Customers
it: Nuovi clienti

en: Total Customers
it: Totale clienti

en: Total Products
it: Totale prodotti

en: Latest Orders (last 24 hours)
it: Ultimi ordini (ultime 24 ore)

en: Orders - Last 24 Hours
it: Ordini - Ultime 24 ore

en: Total orders
it: Totale ordini

en: Total lines
it: Totale righi

en: Total revenue
it: Totale entrate

en: Average order costs
it: Media costo ordine

en: Manage
it: Gestione

en: Orders - All Time
it: Ordini - Totali

en: Total <em>open</em> baskets
it: Totale carrelli <em>aperti</em>

en: Total customers
it: Totale clienti

en: New customers
it: Nuovi clienti

en: View Stock Alerts
it: Controlla avvisi di scarsa disponibiltà

en: Catalogue and stock
it: Catalogo e magazzino

en: Total products
it: Totale prodotti

en: <em>Open</em> stock alerts
it: Avvisi di scarsa disponibilità <em>aperti</em>

en: <em>Closed</em> stock alerts
it: Avvisi di scarsa disponibilità <em>chiusi</em>

en: Offers, vouchers and promotions
it: Offerte, voucher e promozioni

en: Active <em>Site</em> Offers
it: Offerte attive per il <em>Sito</em>

en: Active <em>Vouchers</em>
it: <em>Voucher</em> attivi

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Return to site
it: Ritorna al sito

en: Log out
it: Esci

en: Build a new incentive
it: Crea un nuovo incentivo

en: ...or choose a pre-defined one
it: ...o scegline una predefinita

en: Continue to step 3
it: Continua al passo 3

en: Build a new condition
it: Crea una nuova condizione

en: Continue to step 4
it: Continua al passo 4

en: Continue to step 2
it: Continua al passo 2

en: Delete offer
it: Cancella offerta

en: Are you sure you want to delete this offer?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa offerta?

en: 
            %(name)s | Offers
it: 
            %(name)s | Offerte

en: Reinstating...
it: Ripristino in corso...

en: Reinstate offer
it: Ripristina offerta

en: Suspending...
it: Sospensione in corso...

en: Suspend offer
it: Sospendi offerta

en: Offer currently available
it: Offerta attualmente disponibile

en: Offer not available due to restrictions!
it: Offerta non disponibile a causa di restrizioni!

en: Total cost:
it: Costo totale:

en: Number of orders:
it: Numero di ordini:

en: Number of uses:
it: Numero di utilizzi:

en: Date created:
it: Data creazione:

en: Offer details
it: Dettagli offerta

en: Export to CSV
it: Esporta in CSV

en: Orders that used this offer
it: Ordini che hanno utilizzato questa offerta

en: Create new offer
it: Crea una nuova offerta

en: Is available?
it: E' disponibile?

en: Uses
it: Utilizzi

en: Browse
it: Sfoglia

en: Stats
it: Statistiche

en: No offers found.
it: Nessuna offerta trovata.

en: Steps
it: Punto

en: 1. Name and description
it: 1. Nome e descrizione

en: 2. Incentive
it: 2. Incentivo

en: 3. Condition
it: 3. Condizioni

en: 4. Restrictions
it: 4. Restrizioni

en: Save this offer
it: Salva questa offerta

en: Fields marked with * are mandatory.
it: I campi contrassegnati con * sono obbligatori.

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: Offer summary
it: Sommario offerta

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
it: 
    Ordine %(number)s - riga #%(id)s

en: Line #%(id)s
it: Riga #%(id)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
it: Ordine #%(number)s - Riga #%(id)s

en: Product Options
it: Opzioni prodotto

en: Partner details
it: Dettagli fornitore

en: Shipping details
it: Dettagli spedizione

en: Partner reference number
it: Numero riferimento fornitore

en: Partner notes
it: Note fornitore

en: Estimate dispatch date
it: Data stimata di consegna

en: Shipping status
it: Stato spedizione

en: State
it: Stato

en: No shipping events have occurred.
it: Nessun evento spedizione presente

en: Shipping events
it: Eventi spedizione

en: Payment events
it: Eventi pagamento

en: No payment events have occurred.
it: Nessun evento pagamento presente

en: Order %(number)s
it: Ordine %(number)s

en: Customer Information
it: Informazioni cliente

en: Customer checked out as a guest.
it: Il cliente ha ordinato come ospite.

en: Customer has deleted their account.
it: Il cliente ha cancellato il suo account.

en: Order information
it: Informazioni ordine

en: Order Total
it: Totale ordine

en: Time of purchase
it: Ora di acquisto

en: Order Details
it: Dettaglio ordine

en: Discounts
it: Sconti

en: Items ordered
it: Articoli ordinati

en: Line ID
it: ID Rigo

en: Supplier
it: Fornitore

en: Supplier SKU
it: Codice a barre (SKU) fornitore

en: Est. dispatch date
it: Data di consegna prevista

en: Price excl tax (before discounts)
it: Prezzo IVA esclusa (senza applicare sconti)

en: Price inc tax (before discounts)
it: Prezzo IVA inclusa (senza applicare sconti)

en: With selected lines
it: Con i righi selezionati

en: Change line status to
it: Cambia lo stato del rigo a

en: choose new status
it: scegli un nuovo stato

en: Create shipping event
it: Crea spedizione

en: choose event type
it: scegli il tipo di evento

en: with reference
it: con riferimento

en: Create payment event
it: Crea pagamento

en: with amount
it: con importo

en: Go!
it: Vai!

en: Change order status
it: Cambia lo stato dell'ordine

en: Change status
it: Cambia stato

en: This order can't have its status changed.
it: Lo stato di questo ordine non può essere cambiato.

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
it: 
                                                                    %(title)s (quantità %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: No shipping events.
it: Nessun evento spedizione.

en: Product:
it: Prodotto:

en: quantity
it: quantità

en: No payment events.
it: Nessun pagamento.

en: Method name
it: Nome metodo

en: Method code
it: Codice metodo

en: Charge (incl tax)
it: Spese (IVA inclusa)

en: Charge (excl tax)
it: Spese (IVA esclusa)

en: Payment sources
it: Pagamenti.

en: Allocation
it: Addebito

en: Amount debited
it: Importo addebitato

en: Amount refunded
it: Importo rimborsato

en: No payment sources found for this order.
it: Nessuna sorgente pagamento trovata per questo ordine

en: No discounts were applied to this order.
it: Non sono stati applicati sconti a questo ordine.

en: Admin
it: Amministratore

en: No notes available.
it: Nessuna nota disponibile

en: Save note
it: Salva note

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
it: Le note sono modificabili solo per 5 minuti dopo essere state salvate.

en: Advanced Search
it: Ricerca avanzata

en: Close
it: Chiudi

en: Order Search Results
it: Ordine Risultati Ricerca

en: All Orders
it: Tutti gli ordini

en: Download selected orders as a CSV
it: Scarica gli ordini come CSV

en: Deleted
it: Cancellato

en: Changing...
it:  Cambiamento in corso...

en: No orders found.
it: Nessun ordine trovato.

en: Print Packaging Slips
it: Stampa Distinte Spedizione

en: Mark as
it: Contrassegna come

en: Change order status to
it: Cambia lo stato dell'ordine a

en: Done
it: Fatto

en: Edit shipping address
it: Modifica l'indirizzo di spedizione

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
it: Modifica l'indirizzo di spedizione per l'ordine %(order.number)s

en: Update address
it: Aggiorna indirizzo

en: Order statistics
it: Statistiche ordine

en: Filter result
it: Cerca

en: Summary
it: Sommario

en: Order status breakdown
it: stato dell'ordine

en: Delete page '%(title)s'?
it: Eliminare la pagina '%(title)s'?

en: Delete page
it: Elimina pagina

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
it: Elimina la pagina <strong>%(title)s</strong> - sei sicuro?

en: Create new page
it: Crea nuova pagina

en: No pages found.
it: Nessuna pagina trovata.

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
it: 
            Pagina <strong>%(title)s</strong> salvata!

en: Oops! We found some errors
it: Oops! Si è verificato un errore

en: please check the error messages below and try again
it: Controlla i messaggi di errore qui sotto e riprova

en: previous
it: precedente

en: 
                    Page %(page_num)s of %(total_pages)s
it: 
                    Pagina %(page_num)s di %(total_pages)s

en: next
it: successiva

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
it: 
    L'utente %(user_name)s è stato scollegato da %(partner_name)s.

en: Undo
it: Annulla

en: Delete partner
it: Elimina fornitore

en: Are you sure you want to delete this partner?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo fornitore?

en: Edit the user's details
it: Modifica i dettagli dell'utente

en: No users associated.
it: Nessun utente associato.

en: No address associated.
it: Nessun indirizzo associato.

en: Manage partner and users
it: Gestione fornitori e utenti

en: Link an existing user
it: Collega un utente già esistente

en: Link a new user
it: Collega un nuovo utente

en: No partners found.
it: Nessun fornitore trovato.

en: Unlinking...
it: Scollegmaento in corso...

en: Unlink user
it: Scollega utente

en: No users linked.
it: Nessun utente collegato.

en: Link a user
it: Collega un utente

en: Manage users
it: Gestisci utenti

en: Update details
it: Aggiorna dettagli

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
it: Un indirizzo email parziale (es. '@example.com')  può essere inserito per trovare indirizzi multipli

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
it: 
                                                    L'utente è già collegato a %(name)s.

en: Linking...
it: Collegamento in corso...

en: Link user
it: Collega utente

en: No users found.
it: Nessun utente trovato.

en: Delete content block '%(name)s'?"
it: Eliminare il blocco di contenuto '%(name)s'?"

en: Delete content block
it: Elimina blocco di contenuto

en: Delete %(object.type)s content block <strong>%(object.name)s</strong> - are you sure?
it: Cancella %(object.type)s blocco <strong>%(object.name)s</strong> - sei sicuro?

en: Remove promotion from page?
it: Rimuovi la promozione dalla pagina?

en: Remove promotion
it: Rimuovi la promozione

en: Remove %(object.content_object.type)s content block <strong>%(object.name)s</strong> from page <strong>%(object.page_url)s</strong> - are you sure?
it: Rimuovi %(object.content_object.type)s blocco <strong>%(object.name)s</strong> dalla pagina <strong>%(object.page_url)s</strong> - sei sicuro?

en: Content block
it: Blocco contenuti

en: Pages displaying this content blocks
it: Pagine che visualizzano questi blocchi

en: Position on page
it: Posizione nella pagina

en: View all blocks on this page
it: Visulizza tutti i blocchi in questa pagina

en: Remove from page
it: Rimuovi dalla pagina

en: This promotion is not displayed anywhere at the moment.
it: Questa promozione non è utilizzata al momento.

en: Add to a page
it: Aggiungi a una pagina

en: Add to page
it: Aggiungi alla pagina

en: Content blocks for page %(page_url)s
it: Blocco per la pagina %(page_url)s

en: Content blocks on page '%(page_url)s'
it: Blocco sulla pagina '%(page_url)s'

en: Edit promotions in position '%(name)s'
it: Modifica promozioni in posizione '%(name)s'

en: Promotion Name
it: Nome della promozione

en: Change display order
it: Cambia ordine di visualizzazione

en: No promotions in this position.
it: Nessuna promozione in questa posizione

en: Pages with content blocks
it: Pagine con blocchi

en: View by page
it: Visulizza per pagina

en: View all content blocks
it: Visualizza tutti i blocchi

en: View content blocks by page
it: Visualizza blocchi per pagina

en: Pages with content blocks on them
it: Pagine con blocco

en: Number of content blocks
it: Numero di blocchi

en: No content blocks found.
it: Nessun blocco trovato.

en: Create a new content block
it: Crea un nuovo blocco

en: Creating...
it: Creazione in corso...

en: Create block
it: Crea blocco

en: Number of times used
it: Numero di volte utilizzato

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
it: 
    <p>File <strong>%(filename)s</strong> elaborato.</p>

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
it[0]: 
                    <strong>%(n)s</strong> prodotto aggiunto
it[1]: 
                    <strong>%(n)s</strong> prodotti aggiunti

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
it[0]: 
                   C'è <strong>%(n)s</strong> prodotto duplicato nel file
it[1]: 
                   C'erano <strong>%(n)s</strong> prodotti duplicati nel file

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
it[0]: 
                   C'era <strong>%(n)s</strong> prodotto nel file che non poteva essere trovato nel catalogo
it[1]: 
                   C'erano <strong>%(n)s</strong> prodotti nel file che non potevano essere trovati nel catalogo

en: Edit range metadata
it: Modifica metadata gamma

en: Return to ranges homepage
it: Ritorna alla homepage delle gamme

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
it: 
    <p>La gamma <strong>%(name)s</strong> è stata salvata.</p>

en: Edit included products
it: Modifica i prodotti inclusi

en: Delete range '%(name)s'?
it: Eliminare la gamma '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this range?
it: Sicuro di voler eliminare questa gamma?

en: Create new range
it: Crea una nuova gamma

en: Save and edit products
it: Salva e modifica i prodotti

en: Num products
it: Numero di prodotti

en: Edit products
it: Modifica prodotti

en: No ranges found.
it: Nessuna gamma trovata.

en: Products in range '%(name)s'
it: Prodotti all'interno della gamma '%(name)s'

en: products
it: Prodotti

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
it: Questa gamma contiene tutti i prodotti. Per aggiungere prodotti manualmente, deseleziona l'opzione 'Includi tutti i Prodotti' nella pagina di modifica della gamma.

en: Add products
it: Aggiungi prodotti

en: Running...
it: Operazione in corso...

en: Upload history
it: Carica storico

en: Filename
it: Nome del file

en: New products
it: Nuovi prodotti

en: Duplicate products
it: Duplica prodotti

en: Unknown products
it: Prodotti sconosciuti

en: Date uploaded
it: Carita date

en: Products in range
it: Prodotti all'interno della gamma

en: Remove selected products
it: Rimuovi i prodotti selezionati

en: Is product discountable?
it: Il prodotto è scontabile?

en: Products in Range
it: Prodotti all'interno della gamma

en: Edit range
it: Modifica gamma

en: return to range list
it: ritorna alla lista delle gamme

en: Reporting Dashboard
it: Report

en: Reporting dashboard
it: Report

en: Generating...
it: Generazione in corso...

en: Generate report
it: Genera report

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No vouchers were used in this period
it: Nessun voucher è stato utilizzato in questo periodo

en: Delete review '%(title)s'?
it: Eliminare recensione '%(title)s'?

en: Delete review "%(title)s"?
it: Eliminare recensione "%(title)s"?

en: Review
it: Recensione

en: Review Search
it: Cerca recensioni

en: Update status of selected reviews
it: Aggiorna lo stato della recensione selezionata

[ctx: Review title]
en: Title
it: Titolo

en: [Product deleted]
it: [Prodotto eliminato]

en: No reviews found.
it: Nessuna recensione trovata.

en: Update review
it: Aggiorna recensione

en: Review #%(review.id)s
it: Recensione #%(review.id)s

en: Review information
it: Informazioni sula recensione

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
it: 
        <p>Una fascia di peso è stata aggiunta al metodo di spedizione <strong>%(name)s</strong>.</p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
it: 
        <p>La fascia di peso è stata eliminata dal metodo di spedizione <strong>%(name)s</strong>

en: Weight band updated
it: Aggiornata fascia di peso

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
it: 
    <p>È stato creato un metodo di spedizione <strong>%(name)s</strong></p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
it: 
        <p>È stato eliminato il metodo di spedizione <strong>%(name)s</strong></p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
it: 
        <p>il metodo di spedizione <strong>%(name)s</strong> è stato aggiornato.</p>

en: Delete weight band?
it: Eliminare fascia di peso?

en: Shipping methods
it: Metodi di spedizione

en: Weight range (kg)
it: Fascia di peso (kg)

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
it: Sicuro di voler eliminare questa metodo per fascia di peso?

en: Edit weight band
it: Modifica fascia di peso

en: Delete shipping method '%(name)s'?
it: Eliminare il metodo di spedizione'%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
it: Sicuro di voler eliminare questa metodo di spedizione?

en: Applies to countries
it: Si applica alle nazioni

en: Default product weight (kg)
it: Peso predefinito prodotto (kg)

en: Edit shipping method
it: Modifica metodo di spedizione

en: Delete shipping method
it: Elimina metodo di spedizione

en: Weight bands
it: Fasce di peso

en: No weight bands have been added yet.
it: Non sono ancora state inserite fasce di peso.

en: Add a new weight band
it: Aggiungi una nuova fascia di peso

en: Add weight band
it: Aggiungi fascia di peso

en: Create a new shipping method
it: Crea un nuovo metodo di spedizione

en: Create new shipping charge
it: Creata una nuova spesa di spedizione

en: Number of weight bands
it: Numero di fasce di peso

en: Default weight (kg)
it: Peso predefinito (kg).

en: No shipping methods found.
it: Nessun metodo di spedizione trovato.

en: Alert #%(id)s
it: Avviso #%(id)s

en: Delete alert #%(id)s?
it: Eliminare l'avviso #%(id)s?

en: Product alert #%(id)s
it: Avviso su prodotto #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
it: Sicuro di voler eliminare questo avviso?

en: Search product alerts
it: Ricerca avvisi sui prodotti

en: reset
it: reimposta

en: Date alert sent
it: Data invio notifica

en: (Anonymous)
it: (Anonimo)

en: No alerts found.
it: Nessun avviso trovato.

en: Update alert #%(id)s
it: Aggiorna avviso #%(id)s

en: General
it: Generale

en: Yes,No
it: Sì,No

en: True,False
it: Vero, Falso

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Date joined
it: Data di iscrizione

en: Products viewed
it: Prodotti visti

en: Number of orders
it: Numero ordini

en: Number of ordered items
it: Numero di articoli ordinati

en: Reviews written
it: Recensioni scritte

en: Send password reset email
it: Invia email di reset della password

en: Order Number
it: Numero ordine

en: Total value
it: Totale

en: This customer has not placed any orders yet.
it: Questo cliente non ha ancora effettuato ordini.

en: This customer has not saved any addresses.
it: Questo cliente non ha ancora salvato nessun indirizzo.

en: Product ID
it: ID prodotto

en: This customer has not written any reviews yet.
it: Questo cliente non ha ancora scritto nessuna recensione.

en: No customers found.
it: Nessun cliente trovato.

en: Bulk Actions
it: Azioni di massa

en: With selected customers:
it: Con i clienti selezionati:

en: Make active
it: Rendi attivo

en: Make inactive
it: Rendi disattivo

en: Delete voucher '%(name)s'?
it: Eliminare il voucher '%(name)s'?

en: Voucher details
it: Dettagli voucher

en: Number of basket additions
it: Numero di aggiunte al carrello

en: Recent orders
it: Ordini recenti

en: No orders have been placed that use this voucher.
it: Nessun ordine è stato effettuato con questo voucher.

en: Edit voucher
it: Modifica Voucher

en: Create new voucher
it: Crea un nuovo voucher

en: Num baskets
it: Num. di carrelli

en: Num orders
it: Num. di ordini

en: Inactive
it: Non attivo

en: No vouchers found.
it: Nessun voucher trovato.

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Created
it: Creato

en: Add another %(model)s
it: Aggiungi altri %(model)s

en: Add
it: Aggiungi

en: Delete selected %(model)s
it: Elimina %(model)s selezionati

en: Sorry!
it: Spiacenti!

en: Return to previous page
it: Ritorna alla pagina precedente

en: Go to homepage
it: Vai alla homepage

en: Edit this page
it: Modifica questa pagina

en: thumbnail
it: miniatura

en: Unrecognized image type!
it: Tipo di immagine non riconosciuta!

en: Upload Image
it: Carica immagine

en: This page is only available to users who aren't logged in.
it: Questa pagina è disponibile solo agli utenti che non hanno effettuato l'accesso.

en:  This offer is no longer available.
it: Questa offerta non è più disponibile.

en: What you need to do
it: Cosa devi fare

en: There are no site offers at the moment.
it: Non ci sono offerte presenti al momento.

en: Browse products in offer
it: Sfoglia prodotti in offerta

en: 
                            Total: %(total)s
it: 
    Totale: %(total)s

en: Browse store
it: Naviga nel negozio

en: See more
it: Scopri di più

en: Password reset complete
it: Reset della password completo

en: Password reset
it: Reset password

en: Complete
it: Completato

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
it: La tua password è stata salvata. Adesso puoi proseguire ed effettuare l'accesso.

en: Enter a new password
it: Inserisci una nuova password

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
it: Inserisci la nuova password due volte così possiamo verificare che è stata digitata correttamente.

en: Change my password
it: Modifica la mia password

en: Password reset unsuccessful
it: Reset della password non riuscita

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
it: Il link per il reset della password non è valido, probabilmente è già stato utilizzato. Richiedi un nuovo reset della password.

en: Password reset email sent
it: Email per reimpostare la password inviata

en: Email sent
it: Email inviata

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
it: 
    Abbiamo inviato istruzioni per impostare la password all'indirizzo email che hai indicato. Dovresti riceverle a breve.

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
it: 
    Se non ricevi un'email, assicurarti di aver inserito l'indirizzo con cui ti sei registrato e controlla 
    la cartella di spam.

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
it: Dimenticato la password? Inserisci il tuo indirizzo e-mail e ti invieremo le istruzioni per crearne una nuova.

en: Send reset email
it: Invia email di reset

en: Refine your search
it: Perfeziona la tua ricerca

en: 
            Products matching "%(q)s"
it: 
            Prodotti corrispondenti a "%(q)s"

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results, showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
it: 
    <strong>%(num_results)s</strong> risultati trovati - ora sono in evidenza quelli da <strong>%(start)s</strong> a <strong>%(end)s</strong>.

en: Found <strong>0</strong> results.
it: <strong>0</strong> risultati trovati.

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
it: 
    Forse intendevi <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?

en: Back to search results
it: Torna ai risultati della ricerca

en: You need to select some %ss
it: Devi selezionare qualche %ss
