django-oscar - en to nb_NO translation catalogue (478 entries)

en: Mr
nb_NO: Hr

en: Miss
nb_NO: Frøken

en: Mrs
nb_NO: Fru

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
nb_NO: Tittel

en: First name
nb_NO: Fornavn

en: Last name
nb_NO: Etternavn

en: First line of address
nb_NO: Adresse linje 1

en: Second line of address
nb_NO: Adresse linje 2

en: Third line of address
nb_NO: Adresse linje 3

en: City
nb_NO: By

en: State/County
nb_NO: Fylke

en: Post/Zip-code
nb_NO: Postnummer

en: Country
nb_NO: Land

en: Search text - used only for searching addresses
nb_NO: Søke tekst - kun i bruk for adressesøk

en: Address
nb_NO: Adresse

en: Addresses
nb_NO: Adresser

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
nb_NO: Adresser i %(country)s krever et gyldig postnummer

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
nb_NO: Postnummeret '%(postcode)s' er ikke gyldig for %(country)s

en: ISO 3166-1 numeric
nb_NO: ISO 3166-1 numerisk

en: Country name
nb_NO: Land

en: Official name
nb_NO: Offisielt navn

en: Display order
nb_NO: Rekkefølge for visning

en: Higher the number, higher the country in the list.
nb_NO: Landet kommer høyere i opp i liste jo høyere tallet er.

en: Is shipping country
nb_NO: Er land brukt for frakt

en: Countries
nb_NO: Land

en: Phone number
nb_NO: Telefonnummer

en: In case we need to call you about your order
nb_NO: I tilfelle vi trenger å ringe deg ang. din ordre

en: Instructions
nb_NO: Instruksjoner

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
nb_NO: Fortell oss om det er noe vi bør vite ang. leveranse av din ordre.

en: Shipping address
nb_NO: Leveranse adresse

en: Shipping addresses
nb_NO: Leveranse adresser

en: User
nb_NO: Bruker

en: Default shipping address?
nb_NO: Standard leveranseadresse?

en: Default billing address?
nb_NO: Standard fakturaadresse?

en: Address Hash
nb_NO: Adresse Hash

en: Date Created
nb_NO: Opprettet dato

en: User address
nb_NO: Brukeradresse

en: User addresses
nb_NO: Brukeradresser

en: This address is already in your address book
nb_NO: Denne adressen er allerede i din adressebok

en: Billing address
nb_NO: Fakturaadresse

en: Billing addresses
nb_NO: Fakturaadresser

en: Partner address
nb_NO: Partneradresse

en: Partner addresses
nb_NO: Partneradresser

en: Product
nb_NO: Produkt

en: Views
nb_NO: Visninger

en: Basket Additions
nb_NO: Lagt til i handlekurven

en: Purchases
nb_NO: Kjøp

en: Score
nb_NO: Skår

en: Product record
nb_NO: Vareoppføring

en: Product records
nb_NO: Vareoppføringer

en: Record for '%s'
nb_NO: Oppføring for '%s'

en: Product Views
nb_NO: Vare visninger

en: Orders
nb_NO: Ordre

en: Order Lines
nb_NO: Ordrelinjer

en: Order Items
nb_NO: Varer i ordre

en: Total Spent
nb_NO: Totalt brukt

en: Last Order Date
nb_NO: Siste ordredato

en: User record
nb_NO: Brukeroppføring

en: User records
nb_NO: Brukeroppføringer

en: User product view
nb_NO: Bruker vare visning

en: User product views
nb_NO: Bruker vare visninger

en: %(user)s viewed '%(product)s'
nb_NO: %(user)s har sett '%(product)s'

en: Search term
nb_NO: Søkeord

en: User search query
nb_NO: Brukersøk

en: User search queries
nb_NO: Brukersøk

en: %(user)s searched for '%(query)s'
nb_NO: %(user)s har søkt for '%(query)s'

en: Analytics
nb_NO: Analyser

en: Basket additions
nb_NO: Lagt til i handlevogn

en: Product analytics
nb_NO: Vareanalyser

en: Name
nb_NO: Navn

en: Date registered
nb_NO: Registreringsdato

en: Product views
nb_NO: Varevisninger

en: Order lines
nb_NO: Ordrelinjer

en: Order items
nb_NO: Varer i ordre

en: Total spent
nb_NO: Totalt brukt

en: Date of last order
nb_NO: Dato for siste ordre

en: User analytics
nb_NO: Brukeranalyse

en: Owner
nb_NO: Eier

en: Open - currently active
nb_NO: Åpen - aktiv

en: Merged - superceded by another basket
nb_NO: Lagt sammen - erstattet av en annen handlekurv

en: Saved - for items to be purchased later
nb_NO: Lagret - slik at varer kan handles senere

en: Frozen - the basket cannot be modified
nb_NO: Fryst - handlekurven kan ikke endres

en: Submitted - has been ordered at the checkout
nb_NO: Sendt inn - er bestilt ved kassen

en: Vouchers
nb_NO: Kuponger

en: Date created
nb_NO: Opprettet dato

en: Date merged
nb_NO: Lagt sammen dato

en: Date submitted
nb_NO: Innsendt dato

en: Basket
nb_NO: Handlekurv

en: Baskets
nb_NO: Handlekurver

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
nb_NO: %(status)s handlekurv (eier: %(owner)s, linjer: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
nb_NO: Grunnet tekniske begrensninger kan vi ikke sende mer enn enn %(threshold)d varer i en ordre.

en: Line Reference
nb_NO: Linje referanse

en: Quantity
nb_NO: Antall

en: Currency
nb_NO: Valuta

en: Price excl. Tax
nb_NO: Pris eks. mva

en: Price incl. Tax
nb_NO: Pris inkl. mva

en: Basket line
nb_NO: Handlekurv linje

en: Basket lines
nb_NO: Handlekurv linjer

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
nb_NO: Handlekurv #%(basket_id)d, Vare#%(product_id)d, antall%(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
nb_NO: Du kan ikke endre en %s basket

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
nb_NO: Prisen på '%(product)s' har økt fra %(old_price)s til %(new_price)s siden du la den til i handlekurven

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
nb_NO: Prisen på '%(product)s' er redusert fra %(old_price)s til %(new_price)s siden du la den til i handlekurven

en: Line
nb_NO: Linje

en: Option
nb_NO: Alternativ

en: Value
nb_NO: Verdi

en: Line attribute
nb_NO: Linje attributt

en: Line attributes
nb_NO: Linje attributter

en: Save for Later
nb_NO: Lagret til siden

en: Move to Basket
nb_NO: Flyttet til handlekurven

en: Code
nb_NO: kode

en: Please select a valid product
nb_NO: Vennligst velg en gyldig vare

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
nb_NO: Grunnet tekniske begrensninger kan vi ikke sende mer enn %(threshold)d varer i en ordre. Din handlekurv har %(basket)d varer.

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
nb_NO: Denne varen kan ikke legges til i handlekurven da varens valutakode ikke er den samme som de andre varene i handlekurven din

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
nb_NO: Vi har fusjonert en handlekurv fra en tidligere sesjon. Innholdet kan ha blitt endret.

en: User ID
nb_NO: Bruker ID

en: Email
nb_NO: E-post

en: Basket status
nb_NO: Brukerstatus

en: Num lines
nb_NO: Antall linjer

en: Num items
nb_NO: Antall varer

en: Date of creation
nb_NO: Opprettet dato

en: Time since creation
nb_NO: Tid siden opprettelse

en: Open baskets
nb_NO: Åpne handlekurver

en: Time between creation and submission
nb_NO: Tid fra opprettelse til innsending

en: Submitted baskets
nb_NO: Innsendte handlekurver

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
nb_NO: Du kan ikke lagre en vare til senere om du ikke er innlogget!!

en: Your basket couldn't be updated. Please correct any validation errors below.
nb_NO: Din handlekurv kunne ikke bli oppdatert. Vennligst korriger valideringsmeldinger under.

en: The '%(code)s' voucher has expired
nb_NO: '%(code)s' kupong har utgått

en: The '%(code)s' voucher is not active
nb_NO: '%(code)s' kupongen er ikke aktiv

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
nb_NO: Din handlekurv kvalifiserer ikke for noen kupong-rabatt

en: Voucher '%(code)s' added to basket
nb_NO: Kupongen '%(code)s' lagt til handlekurven

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
nb_NO: Du har allerede lagt til kupongen '%(code)s' til handlekurven

en: No voucher found with code '%(code)s'
nb_NO: Ingen kupong med kode '%(code)s' funnet

en: Please enter a voucher code
nb_NO: Vennligst tast inn en kopongkode

en: Voucher '%s' removed from basket
nb_NO: Kupong '%s' fjernet fra handlekurven

en: Requires shipping?
nb_NO: Krever levering?

en: Track stock levels?
nb_NO: Spore lagernivåer?

en: Options
nb_NO: Alternativ

en: Product class
nb_NO: Vareklasse

en: Product classes
nb_NO: Vareklasser

en: Description
nb_NO: Beskrivelse

en: Image
nb_NO: Bilde

en: Category
nb_NO: Kategori

en: Categories
nb_NO: Kategorier

en: Product category
nb_NO: Varekategori

en: Product categories
nb_NO: Varekategorier

en: Stand-alone product
nb_NO: Selvstending vare

en: Parent product
nb_NO: Hovedvare

en: Child product
nb_NO: Del-vare

en: Product structure
nb_NO: Varestruktur

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
nb_NO: Universell Produkt Kode (UPC) er en identifikator for en vare som ikke er spesifikk til en gitt leverandør. F.eks. ISBN for en bok.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
nb_NO: Bare velg et overliggende produkt hvis du lager et underliggende produkt. For eksempel; hvis dette er størrelse 4 av en type t-skjorte. La denne stå blank hvis det er et enkeltstående produkt (for eksempel: det er bare en versjon av dette produktet).

[ctx: Product title]
en: Title
nb_NO: Tittel

en: Product type
nb_NO: Varetype

en: Choose what type of product this is
nb_NO: Velg hvilken type en vare dette er

en: Attributes
nb_NO: Attributter

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
nb_NO: En vare-attributt er noe en vare kan ha, som f.eks. størrelse, og er spesifisert av vareklassen

en: Product options
nb_NO: Vare alternativ

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
nb_NO: Alternativ er verdier som kan bli assosiert med en vare når den legges til en kundes handlekurv. Dette kan f.eks. være en personlig melding printet på en T-skjorte.

en: Recommended products
nb_NO: Anbefalte varer

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
nb_NO: Dette er varer som er anbefalt som tillegg til hovedproduktet.

en: Rating
nb_NO: Rangering

en: Date updated
nb_NO: Oppdatert dato

en: Is discountable?
nb_NO: Kan den rabatteres?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
nb_NO: Dette flagget indikerer at varen kan bli brukt i et tilbud eller ikke

en: Products
nb_NO: Produkter

en: Your product must have a title.
nb_NO: Varen må ha et navn.

en: Your product must have a product class.
nb_NO: Varen må ha en vareklasse.

en: Only child products can have a parent.
nb_NO: Kun del-varer kan ha en hovedvare.

en: A child product needs a parent.
nb_NO: Kun del-varer trenger en hovedvare.

en: You can only assign child products to parent products.
nb_NO: Du kan kun legge del-varer til en hovedvare.

en: A child product can't have a product class.
nb_NO: En del-vare kan ikke ha en vareklasse.

en: A child product can't have a category assigned.
nb_NO: En del-vare kan ikke ha en kategori.

en: A child product can't have options.
nb_NO: En del-vare kan ikke ha alternativ.

en: A parent product can't have stockrecords.
nb_NO: En hovedvare kan ikke ha lageroppføringer.

en: The specified parent product is a child product.
nb_NO: Den spesifiserte hovedvaren er en del-vare.

en: One can't add a child product to a product with stock records.
nb_NO: Man kan ikke legge til en del-vare til en vare med lageroppføringer.

en: Primary product
nb_NO: Hovedvare

en: Recommended product
nb_NO: Anbefalt vare

en: Ranking
nb_NO: Rangering

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
nb_NO: Avgjør sortering av varer. En vare med høy verdi vil bli vist før en vare med en lavere verdi.

en: Product recommendation
nb_NO: Anbefalt vare

en: Product recomendations
nb_NO: Anbefalte varer

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
nb_NO: Kode kan kun inneholde bokstavene a-z, A-Z, siffer og understrek og kan ikke begynne med et siffer.

en: Text
nb_NO: Tekst

en: Integer
nb_NO: Heltall

en: True / False
nb_NO: Sann / Usann

en: Float
nb_NO: Kommatall

en: Rich Text
nb_NO: Rik tekst

en: Date
nb_NO: Dato

en: Entity
nb_NO: Entitet

en: File
nb_NO: Fil

en: Option Group
nb_NO: Alternativ-gruppe

en: Required
nb_NO: Påkrevd

en: Product attribute
nb_NO: Vareattributt

en: Product attributes
nb_NO: Vareattributter

en: Must be str or unicode
nb_NO: Må være en tekst.

en: Must be a float
nb_NO: Må være et kommatall

en: Must be an integer
nb_NO: Må være et heltall

en: Must be a date or datetime
nb_NO: Må være en dato eller tidspunkt

en: Must be a boolean
nb_NO: Må være en boolsk verdi

en: Must be a model instance
nb_NO: Må være en instans av en modell

en: Must be an AttributeOption model object instance
nb_NO: Må være en instans av modell objektet AttributOption.

en: AttributeOption has not been saved yet
nb_NO: AttributeOption har ikke blitt lagret enda

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
nb_NO: %(enum)s er ikke et gyldig valg for %(attr)s

en: Must be a file field
nb_NO: Må være et fil felt

en: Attribute
nb_NO: Attributt

en: Boolean
nb_NO: Boolsk verdi

en: Richtext
nb_NO: Rik tekst

en: Value option
nb_NO: Valg av alternativ

en: Product attribute value
nb_NO: Vare attributt verdi

en: Product attribute values
nb_NO: Vare attributt verdier

en: Attribute option group
nb_NO: Attributt alternativ gruppe

en: Attribute option groups
nb_NO: Attributt alternativ grupper

en: Group
nb_NO: Gruppe

en: Attribute option
nb_NO: Attributt alternativ

en: Attribute options
nb_NO: Attributt alternativ

en: Required - a value for this option must be specified
nb_NO: Påkrevd - en verdi for dette alternativet må være spesifisert

en: Optional - a value for this option can be omitted
nb_NO: Valgfritt - en verdi for dette alternativet kan omgås

en: Caption
nb_NO: Bildetekst

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
nb_NO: Et bilde med visningsrekkefølge 0 vil være det primære bildet for et produkt.

en: Product image
nb_NO: Varebilde

en: Product images
nb_NO: Varebilder

en: Catalogue
nb_NO: Katalog

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
nb_NO: %(obj)s har ikke noe attributt med navn '%(attr)s'

en: %(attr)s attribute cannot be blank
nb_NO: %(attr)s attributtet kan ikke være tomt

en: %(attr)s attribute %(err)s
nb_NO: %(attr)s attributt %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
nb_NO: Tittel

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
nb_NO: Navn

en: Requires moderation
nb_NO: Krever endring

en: Approved
nb_NO: Godkjent

en: Rejected
nb_NO: Avvist

en: Total Votes
nb_NO: Stemmer totalt

en: Delta Votes
nb_NO: Stemmer avvik

en: Product review
nb_NO: Vare tilbakemelding

en: Product reviews
nb_NO: Vare tilbakemeldinger

en: Anonymous reviews must include a name and an email
nb_NO: Anonyme tilbakemeldinger må inkludere et navn og en e-post adresse

en: anonymous
nb_NO: anonym

en: Only signed in users can vote
nb_NO: Kun påloggede brukere kan stemme

en: Up
nb_NO: Opp

en: Down
nb_NO: Ned

en: Delta
nb_NO: Avvik

en: Vote
nb_NO: Stemme

en: Votes
nb_NO: Stemmer

en: You cannot vote on your own reviews
nb_NO: Du kan ikke stemme på dine egne tilbakemeldinger

en: Only signed-in users can vote on reviews
nb_NO: Kun påloggede brukere kan stemme på tilbakemeldinger

en: You can only vote once on a review
nb_NO: Du kan kun stemme en gang på en tilbakemelding

en: Catalogue reviews
nb_NO: Kataloganmeldelser

en: Recency
nb_NO: Hvor nylig

en: Sort by
nb_NO: Sorter på

en: You have already reviewed this product!
nb_NO: Du har allerede gitt tilbakemelding på denne varen

en: You can't leave a review for this product.
nb_NO: Du kan ikke gi tilbakemelding på denne varen.

en: Thank you for reviewing this product
nb_NO: Takk for tilbakemeldingen du gav på denne varen

en: Thanks for voting!
nb_NO: Takk for din stemme!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
nb_NO: %(filename)s er ikke et gyldig bilde (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
nb_NO: %s er ikke et gyldig bildearkiv

en: The given page number was invalid.
nb_NO: Det angitte sidenummeret er ikke gyldig..

en: All products
nb_NO: Alle varer

en: Checkout
nb_NO: Gå til kassen

en: My email address is
nb_NO: Min e-post adresse er

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
nb_NO: Jeg er en ny kunde og ønsker å gå til kassen som gjest

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
nb_NO: Jeg er en ny kune og vil lage en konto før jeg går til kassen

en: I am a returning customer, and my password is
nb_NO: Jeg er allerede kunde, og mitt passord er

en: A user with that email address already exists
nb_NO: En bruker med den e-post adressen finnes allerede

en: You need to add some items to your basket to checkout
nb_NO: Du må legge til varer i handlekurven for å kunne gå til kassen

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
nb_NO: '%(title)s' kan ikke lengre bestilles (%(reason)s). Vennligst oppdater handlekurven din før du fortsetter

en: Please either sign in or enter your email address
nb_NO: Vennligst logg inn eller tast inn din e-post adresse

en: Please choose a shipping address
nb_NO: Vennligst velt en leveringsadresse

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
nb_NO: Din tidligere valgt leveringsadresse er ikke lengre gyldig. Vennligst velg en annen

en: Please choose a shipping method
nb_NO: Vennligst velg en leveringsmetode

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
nb_NO: Din tidligere valgte leveringsmetode er ikke lengre gyldig. Vennligst velg en annen

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
nb_NO: Opprett din konto. Du vil så komme tilbake til betalingsprosessen

en: Address saved
nb_NO: Adressen er lagret

en: Address deleted
nb_NO: Adressen er slettet

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
nb_NO: Vi kan ikke levere til den angitte adressen - vennligst vel en annen

en: Your submitted shipping method is not permitted
nb_NO: Den leveringsmåten du har valgt er ikke tillatt

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
nb_NO: Et problem oppstod ved prosessering av betalingen for denne ordren - ingen betaling er utført. Vennligst kontakt vår kundeservice hvis problemet fortsetter

en: No order found
nb_NO: Ingen ordre ble funnet

en: email address
nb_NO: e-post adresse

en: Staff status
nb_NO: Medarbeider status

en: Designates whether the user can log into this admin site.
nb_NO: Bestemmer om brukeren kan logge inn på admin sidene.

en: Active
nb_NO: Aktiv

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
nb_NO: Bestemmer om brukeren skal behandles som aktiv. Slå heller av dette valget enn å slette kontoer.

en: date joined
nb_NO: Medlem fra dato

en: Users
nb_NO: Brukere

en: Subject
nb_NO: Tittel

en: Body Text
nb_NO: Brødtekst

en: Body HTML
nb_NO: Brødtekst HTML

en: Date Sent
nb_NO: Sendt dato

en: Emails
nb_NO: E-poster

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
nb_NO: E-post til %(user)s med tittel '%(subject)s'

en: Code used for looking up this event programmatically
nb_NO: Kode brukt av programmet for å finne denne hendelsen

en: This is just used for organisational purposes
nb_NO: Dette er kun for organisatoriske formål

en: Order related
nb_NO: Relatert ordre

en: User related
nb_NO: Relatert bruker

en: Email Subject Template
nb_NO: E-post tittel mal

en: Email Body Template
nb_NO: E-post brødtekst mal

en: Email Body HTML Template
nb_NO: E-post brødtekst HTML mal

en: HTML template
nb_NO: HTML mal

en: SMS Template
nb_NO: SMS mal

en: SMS template
nb_NO: SMS mal

en: Date Updated
nb_NO: Oppdatert dato

en: Communication event type
nb_NO: Handlingstype for kommunikasjon

en: Communication event types
nb_NO: Handlingstyper for kommunikasjon

en: Inbox
nb_NO: Innboks

en: Archive
nb_NO: Arkiv

en: Notification
nb_NO: Varsling

en: Notifications
nb_NO: Varslinger

en: Key
nb_NO: Nøkkel

en: Not yet confirmed
nb_NO: Ikke bekreftet enda

en: Cancelled
nb_NO: Kansellert

en: Closed
nb_NO: Lukket

en: Date confirmed
nb_NO: Bekreftet dato

en: Date cancelled
nb_NO: Kansellert dato

en: Date closed
nb_NO: Lukket dato

en: Product alert
nb_NO: Varsling ang. vare

en: Product alerts
nb_NO: Varslinger ang. vare

en: Product Alerts
nb_NO: Varslinger ang. vare

en: An alert has been created
nb_NO: En varsling er opprettet

en: A confirmation email has been sent to %s
nb_NO: En bekreftelsesepost har blitt sendt til %s

en: Your stock alert is now active
nb_NO: Din lagerstatus varsling er nå aktiv

en: Your stock alert cannot be confirmed
nb_NO: Din lagerstatus varsling kan ikke bekreftes

en: Your stock alert has been cancelled
nb_NO: Din lagerstatus varsling er kansellert

en: Your stock alert cannot be cancelled
nb_NO: Din lagerstatus varsling kan ikke kanselleres

en: Customer
nb_NO: Kunde

en: Email address
nb_NO: E-post adresse

en: Password
nb_NO: Passord

en: The entered password is not valid!
nb_NO: Det inntastede passordet er ugyldig

en: Confirm password
nb_NO: Bekreft passord

en: The two password fields didn't match.
nb_NO: Passordene samsvarer ikke overens

[ctx: start date]
en: From
nb_NO: Fra

[ctx: end date]
en: To
nb_NO: Til

en: Order number
nb_NO: Ordrenummer

en: At least one field is required.
nb_NO: Ett felt er påkrevd

en: All orders
nb_NO: Alle ordre

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
nb_NO: Ordre bestilt mellom %(date_from)s og %(date_to)s og ordrenummer som inneholder %(order_number)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
nb_NO: Bestillinger lagt inn mellom %(date_from)s og %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
nb_NO: Ordre bestilt siden %(date_from)s og ordrenummer som inneholder %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
nb_NO: Ordre bestilt siden %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
nb_NO: Ordre bestiling fram til %(date_to)s og ordrenummer inneholder %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
nb_NO: Ordre bestilt fraom til %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
nb_NO: Ordre med ordrenummer som inneholder %(order_number)s

en: A user with this email address already exists
nb_NO: En bruker med denne e-post adressen finnes allerede

en: Send notification to
nb_NO: Send varsling til

en: Enter your email
nb_NO: Tast inn din e-post

en: There is already an active stock alert for %s
nb_NO: Det finnes allerede en aktiv lagerstatus for %s

en: You already have an active alert for this product
nb_NO: Du har allerede en aktiv varsling for denne varen

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
nb_NO[0]: %(count)d varsel arkivert
nb_NO[1]: %(count)d varsler arkivert

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
nb_NO[0]: %(count)d varsel slettet
nb_NO[1]: %(count)d varsler slettet

en: Welcome back
nb_NO: Velkommen tilbake

en: Thanks for registering!
nb_NO: Takk for at du registrerte deg!

en: Profile
nb_NO: Profil

en: Edit Profile
nb_NO: Rediger profil

en: Profile updated
nb_NO: Profilen er oppdatert

en: Delete profile
nb_NO: Slett profil

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
nb_NO: Din profil er nå slettet. Takk for at du har besøkt vårt nettsted.

en: Change Password
nb_NO: Endre passord

en: Password updated
nb_NO: Passordet er oppdatert

en: Email History
nb_NO: E-posthistorikk

en: Order History
nb_NO: Ordrehistorikk

en: Order
nb_NO: Ordre

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
nb_NO: Alle tilgjengelige linjer fra ordre %(number)s er lagt til i din handlekurv

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
nb_NO: Det er ikke mulig å bestille ordre %(number)s siden ingen av ordrelinjene er tilgjengelige for kjøp

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
nb_NO: %(qty)d kopier av '%(product)s' har blitt lagt til i din handlekurv

en: '%s' has been added to your basket
nb_NO: '%s' er lagt til i din handlekurv

en: Address Book
nb_NO: Adressebok

en: Add a new address
nb_NO: Legg til en ny adresse

en: Address '%s' created
nb_NO: Adresse '%s' er opprettet

en: Edit address
nb_NO: Rediger adresse

en: Address '%s' updated
nb_NO: Adressen '%s' er oppdatert

en: Delete address?
nb_NO: Slett adresse?

en: Address '%s' deleted
nb_NO: Adressen '%s' er slettet

en: We do not ship to this country
nb_NO: Vi sender ikke til det angitte landet

en: Wish Lists
nb_NO: Ønskeliste

en: Quantities updated.
nb_NO: Antall er oppdatert

en: Create a new wish list
nb_NO: Opprett en ny ønskeliste

en: The requested product no longer exists
nb_NO: Varen du etterspurte finnes ikke lengre

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
nb_NO: Din ønskelister er opprettet og '%(name)s er lagt til

en: Your wishlist has been created
nb_NO: Din ønskeliste er opprettet

en: %(title)s has been added to your wishlist
nb_NO: %(title)s er lagt til i din ønskeliste

en: Your '%s' wishlist has been updated
nb_NO: Din '%s' ønskeliste er oppdatert

en: Delete %s
nb_NO: Slett %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
nb_NO: Din '%s' ønskeliste har blitt slettet

en: '%s' was added to your wish list.
nb_NO: '%s' er lagt til i din ønskeliste

en: Remove %s
nb_NO: Fjern %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
nb_NO: '%(title)s ble fjernet fra din '%(name)s' ønskeliste

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
nb_NO: '%(title)s' er flyttet til '%(name)s' ønskeliste

en: Create a new product of type
nb_NO: Opprett en ny vare av type

en: -- Choose type --
nb_NO: --  Velg type --

en: Product title
nb_NO: Varetittel

en: Select an option group
nb_NO: Selg en alternativ gruppe

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
nb_NO: Minimum en lagerstatusoppføring må tilknyttes en samarbeidspartner som du er assosiert med.

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
nb_NO: Frittstående og hovedvarer må ha minimum en kategori.

en: A child product should not have categories
nb_NO: En del-vare kan ikke ha kategorier

en: Title
nb_NO: Tittel

en: Variants
nb_NO: Varianter

en: Stock records
nb_NO: Lagerstatus oppføringer

en: Actions
nb_NO: Handlinger

en: Number of child categories
nb_NO: Antall underkategorier

en: %s Category | %s Categories
nb_NO[0]: %s Kategori
nb_NO[1]: %s Kategorier

en: Product search results
nb_NO: Resultat av varesøk

en: Please choose a product type
nb_NO: Velg en varetype

en: Create new %(product_class)s product
nb_NO: Lag nytt %(product_class)s produkt

en: Create new variant of %(parent_product)s
nb_NO: Lag en ny variant av %(parent_product)s

en: Delete product variant?
nb_NO: Slett varetype?

en: Delete product?
nb_NO: Slett vare?

en: Deleted product variant '%s'
nb_NO: Slettet varetype '%s'

en: Deleted product '%s'
nb_NO: Slettet vare '%s'

en: Add a new category
nb_NO: Legg til kategori

en: Category created successfully
nb_NO: Kategori lagt til

en: Update category '%s'
nb_NO: Oppdater kategori '%s'

en: Category updated successfully
nb_NO: Kategori oppdatert

en: Category deleted successfully
nb_NO: Kategori slettet

en: Add a new product type
nb_NO: Legg til varetype

en: Product type created successfully
nb_NO: Varetype lagt til

en: Update product type '%s'
nb_NO: Oppdaterte varetype '%s'

en: Product type updated successfully
nb_NO: Varetype oppdatert

en: Product Types
nb_NO: Produkt typer

en: Delete product type '%s'
nb_NO: Slett varetype '%s'

en: Unable to delete '%s'
nb_NO: Kan ikke slette '%s'

en: %i products are still assigned to this type
nb_NO: %i varer er fortsatt tildelt denne varetypen

en: Product type deleted successfully
nb_NO: Varetype slettet

en: Email subject template
nb_NO: Epost emne mal

en: Email body text template
nb_NO: Epost brødtekst mal

en: Email body HTML template
nb_NO: Epost HTML mal

en: Preview email
nb_NO: Forhåndsvis epost

en: No order found with this number
nb_NO: Fant ingen ordre med dette nummeret

en: Please enter an email address
nb_NO: Vennligst skriv inn en gyldig epostadresse

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
nb_NO: Innsendt skjema er ikke gyldig, vennligst rett opp i feilene og send inn på nytt

en: Email saved
nb_NO: Epost lagret

en: Dashboard
nb_NO: Instrumentpanel

en: Start date
nb_NO: Oppstartsdato

en: End date
nb_NO: Sluttdato

en: The end date must be after the start date
nb_NO: Sluttdato må være etter oppstartsdato

en: Offer name
nb_NO: Kampanjenavn

en: Order date
nb_NO: Ordredato

en: Order total
nb_NO: Ordresum

en: Cost
nb_NO: Pris

en: All offers
nb_NO: Alle kampanjer

en: Name and description
nb_NO: Navn og beskrivelse

en: Restrictions
nb_NO: Begrensninger

en: Offer deleted!
nb_NO: Kampanje slettet!

en: Offer is already suspended
nb_NO: Kampanje er allerede suspendert

en: Offer suspended
nb_NO: Kampanje suspendert

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
nb_NO: Kampanje kan ikke bli gjeninnsatt da det ikke er suspendert

en: Offer reinstated
nb_NO: Kampanje gjeninnsatt

en: Customer name
nb_NO: Kundenavn

en: Product name
nb_NO: Produktnavn

en: Date from
nb_NO: Fra dato

en: Date to
nb_NO: Til dato

en: Payment method
nb_NO: Betalingsmetode

en: New order status
nb_NO: Ny ordrestatus

en: Date of purchase
nb_NO: Kjøpsdato

en: Number of items
nb_NO: Antall varer

en: Order status
nb_NO: Ordrestatus

en: Customer email address
nb_NO: Kundens epostadresse

en: Note saved
nb_NO: Notat lagret

en: Note cannot be deleted
nb_NO: Notat kan ikke slettes

en: Note deleted
nb_NO: Notat slettet

en: Deleted page '%s'
nb_NO: Slettet side '%s'

en: Number of Orders
nb_NO: Antall ordre

en: Range
nb_NO: Utvalg

en: Ranges
nb_NO: Utvalg

en: Order Note
nb_NO: Ordrenotat

en: Order Notes
nb_NO: Ordrenotater

en: Stock alerts
nb_NO: Lagervarsler

en: Product list
nb_NO: Produktliste

en: Product lists
nb_NO: Produktlister

en: Ordered product
nb_NO: Bestilt produkt

en: Bestselling products
nb_NO: Bestselgende produkter

en: Recently added products
nb_NO: Nylig lagt til produkter

en: Low stock alerts
nb_NO: Lav lagerstatus varsel

en: Fulfilment
nb_NO: Oppfyllelse

en: No products found.
nb_NO: Ingen varer funnet.

en: Edit this product
nb_NO: Endre vare

en: Product Description
nb_NO: Varebeskrivelse

en: Product Information
nb_NO: Vareinformasjon

en: Product Type
nb_NO: Produkttype

en: Is product discountable?
nb_NO: Kan produktet rabatteres?
