django-oscar - en to sv translation catalogue (1269 entries)

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
sv: 
    Flytta till önskelistan '%(name)s'

en: 
                                                Add to '%(name)s' wish list
sv: 
    Lägg i önskelistan '%(name)s'

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
sv: 
    Du redigerar just nu en produktvariant av
    <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
sv: 
    Menade du <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?

en: 
                        <span class="pull-left">Product is in <a href="%(url)s">'%(name)s'</a> wishlist.</span>
sv: 
                        <span class="pull-left">Produkten är i önskelistan <a href="%(url)s">'%(name)s'</a></span>

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
sv[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> produkt - visar <strong>%(start)s</strong> till <strong>%(end)s</strong>.
sv[1]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> produkter - visar <strong>%(start)s</strong> till <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
sv: 
    När din önskelista skapats kommer <strong>%(title)s</strong> läggas till.

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
sv: 
    Skapade produktvarianten '%(name)s'.

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
sv: 
    Skapade variant av '%(parent_name)s'.

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
sv: 
    Ta bort produkt <strong>%(title)s</strong> - är du säker?

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
sv: 
    Ta bort produktvariant <strong>%(title)s</strong> - är du säker?

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
sv: 
    Recenserad av <strong>%(name)s</strong> %(review_date)s

en: 
                        Updated a variant of '%(parent_name)s'.
sv: 
    Uppdaterade variant av '%(parent_name)s'.

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
sv: 
    Uppdaterade produktvarianten '%(name)s'.

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
sv[0]: 
    <strong>%(n)s</strong> produkt tillagd
sv[1]: 
    <strong>%(n)s</strong> produkter tillagda

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
sv: 
    Är du säker att du vill radera %(name)s?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
sv: 
    Är du säker att du vill ta bort %(product_name)s från %(wishlist_name)s?

en: 
                    Created product '%(name)s'.
sv: 
    Skapade produkten '%(name)s'.

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
sv: 
    Recenserad av dig %(review_date)s

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
sv[0]: 
    Det fanns <strong>%(n)s</strong> likadan produkt i filen
sv[1]: 
    Det fanns <strong>%(n)s</strong> likadana produkter i filen

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
sv[0]: 
    Det fanns <strong>%(n)s</strong> produkt i filen som inte kunde hittas i katalogen
sv[1]: 
    Det fanns <strong>%(n)s</strong> produkter i filen som inte kunde hittas i katalogen

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
sv: 
    Detta kommer ta bort all information om dig från sidan. Radering av ditt konto kan inte ångras.

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
sv: 
    Uppdaterade produkten '%(name)s'.

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
sv: 
    <p>Radera kategori <strong>%(name)s</strong> - är du säker?</p>

en: 
                Your basket total is now <strong>%(total)s</strong>
sv: 
                Den totala summan för din varukorg är nu <strong>%(total)s</strong>

en: 
            %(name)s | Offers
sv: 
    %(name)s | Erbjudanden

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
sv: 
    Om du inte får ett email, säkerställ att du fyllt i den mailadress du registrerat dig med, och kolla i
    din skräppost.

en: 
            Order %(number)s: confirmation
sv: 
            Order %(number)s: bekräftelse

en: 
            Products matching "%(q)s"
sv: 
    Produkter som matchar "%(q)s"

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
sv: 
            Din order har skickads och ett bekräftelsemail har skickats - ditt ordernummer är
            <strong>%(number)s</strong>.

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
sv: 
    <p>Leveransmetoden <strong>%(name)s</strong> har raderats.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
sv: 
    <p>Leveransmetoden <strong>%(name)s</strong> har uppdaterats.</p>

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
sv: 
    <strong>%(quantity)s</strong> stycken <strong>%(title)s</strong>
    har lagts i din varukorg

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
sv: 
        <strong>%(title)s</strong> har lagts i din varukorg.

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
sv: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> är tillbaka i lager

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
sv: 
    <p>Leveransmetoden <strong>%(name)s</strong> har skapats.</p>

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
sv: 
    <strong>%(title)s</strong> har flyttats tillbaka till din varukorg.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
sv: 
    <strong>%(title)s</strong> har sparats till senare

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
sv: 
    Vi har i och med detta meddelandet inaktiverat din lagernotifikation och du kommer inte få några fler meddelanden angående denna produkt.
    
    Tack för ditt intresse,
    Teamet på %(site_name)s

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
sv: 
    Du får detta meddelande för att ditt lösenord har blivit bytt på %(name)s.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
sv: 
    Din varukorg är inte längre giltig för
    erbjudandet <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
sv: 
    Din varukorg är nu giltig för 
    erbjudandet <strong>%(name)s</strong>.

en:  (reference: %s)
sv:  (referens: %s)

en:  This offer is no longer available.
sv: Detta erbjudande är inte längre tillgängligt.

en:  with customer email matching '%s'
sv: med kund-email som matchar '%s'

en:  with customer name matching '%s'
sv: med kundnamn som matchar '%s'

en:  with email matching '%s'
sv: med email som matchar '%s'

en:  with name matching '%s'
sv: med namn som matchar '%s'

en:  with title containing '%s'
sv: med en titel innehållande '%s'

en: %(amount)s off shipping cost
sv: %(amount)s av fraktkostnaden

en: %(attr)s attribute %(err)s
sv: %(attr)s attribut %(err)s

en: %(attr)s attribute cannot be blank
sv: %(attr)s fältet kan inte vara tomt

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
sv: %(card_type)s %(number)s (Upphör: %(expiry)s)

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
sv[0]: %(count)d notifikation har arkiverats
sv[1]: %(count)d notifikationer har arkiverats

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
sv[0]: %(count)d notifikation har raderats
sv[1]: %(count)d notifikationer har raderats

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
sv: %(enum)s är inte ett giltigt alternativ för %(attr)s

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
sv: %(field)s ändrades från '%(old_value)s' till '%(new_value)s'

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
sv: %(filename)s kan inte användas som en bild (%(error)s)

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
sv: %(obj)s har inget fält som heter '%(attr)s'

en: %(product)s - quantity %(qty)d
sv: %(product)s - antal %(qty)d

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
sv: %(qty)d stycken '%(product)s' har lagts till i varukorgen

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
sv: %(report_filter)s mellan %(start_date)s och %(end_date)s

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
sv: %(status)s varukorg (ägare: %(owner)s, rader: %(num_lines)d)

en: %(title)s has been added to your wishlist
sv: %(title)s har lagts till i din önskelista

en: %(user)s searched for '%(query)s'
sv: %(user)s sökte efter '%(query)s'

en: %(user)s viewed '%(product)s'
sv: %(user)s besökte '%(product)s'

en: %(value)s%% discount on %(range)s
sv: %(value)s%% rabatt på %(range)s

en: %i products are still assigned to this type
sv: Det finns fortfarande %i produkter av denna typen

en: %s Category | %s Categories
sv[0]: %s Kategorier
sv[1]: %s Kategorier

en: %s cards are not accepted.
sv: %s kort kan inte användas.

en: %s does not exist
sv: %s finns inte

en: %s is not a file
sv: %s är inte en fil

en: %s is not a valid image archive
sv: %s är inte ett giltigt bildarkiv

en: %s is not readable
sv: %s kan inte läsas

en: %s step not complete
sv: Steget %s har inte genomförts

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
sv: '%(new_status)s' är inte en giltig status (nuvarande status: '%(status)s')

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
sv: '%(new_status)s' är inte en giltig orderstatus för order %(number)s (nuvarande orderstatus: '%(status)s')

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
sv: '%(status)s' är inte giltig för raden %(line_id)d

en: '%(title)s' is no longer available
sv: '%(title)s' är inte längre tillgänglig

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
sv: '%(title)s' är inte längre tillgänglig (%(reason)s). Justera din varukorg för att fortsätta

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
sv: '%(title)s' flyttades till önskelistan '%(name)s'

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
sv: '%(title)s' har tagits bort från önskelistan '%(name)s'

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
sv: '%(type)s' händelse för order #%(number)s

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
sv: '%(voucher)s' använda av '%(user)s'

en: '%s' has been added to your basket
sv: '%s' har lagts till i varukorgen

en: '%s' was added to your wish list.
sv: '%s' har lagts till i din önskelista.

en: -- Choose type --
sv: -- Välj typ --

en: 0 to 20
sv: 0 till 20

en: 1. Shipping address
sv: 1. Leveransadress

en: 2. Shipping method
sv: 2. Leveransmetod

en: 20 to 40
sv: 20 till 40

en: 3. Payment
sv: 3. Betalning

en: 4. Preview
sv: 4. Förhandsvisa

en: 40 to 60
sv: 40 till 60

en: 5. Confirmation
sv: 5. Bekräfta

en: <missing product>
sv: <produkt saknas>

en: <strong>0</strong> results.
sv: <strong>0</strong> produkter.

en: A child product can't have a category assigned.
sv: En produktvariant kan inte tillföra en kategori

en: A child product can't have a product class.
sv: En produktvariant kan inte ha en produktklassifiering

en: A child product can't have options.
sv: En produktvariant kan inte ha alternativ

en: A child product needs a parent.
sv: En produktvariant måste ha en huvudprodukt

en: A child product should not have categories
sv: En produktvariant kan inte tillhöra någon kategori

en: A confirmation email has been sent to %s
sv: Ett epostmeddelande för verifering har skickats till %s

en: A parent product can't have stockrecords.
sv: En huvudprodukt kan inte ha lagersaldo

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
sv: En del av en mailadress kan fyllas i (ex. '@example.com') för att matcha flera adresser.

en: A password reset email has been sent
sv: Ett mail för återställning av lösenord har skickats

en: A preview email has been sent to %s
sv: Ett epostmeddelande för förhandsgranskning har skickats till %s

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
sv: Ett problem uppstod när betalningen skulle hanteras för ordern - ingen betalning har genomförts. Kontakta kundservice om problemet kvarstår

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
sv: Ett produktattribut är något som denna produkt kan ha, exempelvis en storlek, specificerat i produktklassen

en: A range is required
sv: En intervall krävs

en: A user with that email address already exists
sv: En användare med den epostadressen finns redan

en: A user with this email address already exists
sv: En användare med denna epostadress finns redan

en: Account
sv: Konto

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Active
sv: Aktiv

en: Active <em>Site</em> Offers
sv: Aktiva erbjudanden på <em>webbplatsen</em>

en: Active vouchers
sv: Aktiva kuponger

en: Add a new address
sv: Lägg till en ny adress

en: Add a new category
sv: Lägg till ny kategori

en: Add a new product type
sv: Lägg till ny produkttyp

en: Add child category
sv: Skapa underkategori

en: Add products
sv: Lägg till produkter

en: Add to basket
sv: Lägg i varukorg

en: Add to wish list
sv: Lägg till i önskelista

en: Add variant
sv: Lägg till variant

en: Add voucher
sv: Lägg till kupong

en: Added to a basket
sv: Tillagd i varukorg

en: Adding...
sv: Lägger till...

en: Address
sv: Adress

en: Address '%s' created
sv: Adress '%s' skapad

en: Address '%s' deleted
sv: Adress '%s' borttagen

en: Address '%s' updated
sv: Adress '%s' uppdaterad

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Address Hash
sv: Adresshash

en: Address book
sv: Adressbok

en: Address deleted
sv: Adressen har raderats

en: Address saved
sv: Adressen har sparats

en: Addresses
sv: Adresser

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
sv: Adresser i %(country)s kräver postkod

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: Alerts with status "%s"
sv: Alarm med status "%s"

en: All
sv: Alla

en: All Alerts
sv: Alla notifikationer

en: All alerts
sv: Alla alarm

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
sv: Alla tillgängliga rader från ordern %(number)s har lagts till i din varukorg

en: All offers
sv: Alla erbjudanden

en: All orders
sv: Alla ordrar

en: All pages
sv: Alla sidor

en: All partners
sv: Alla partners

en: All products
sv: Alla produkter

en: All users
sv: Alla användare

en: All vouchers
sv: Alla kuponger

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
sv: Andra leveransmetoder kan väljas i kassan

en: American Express cards use a 4 digit security code
sv: American Express använder en fyrsiffrig säkerhetskod

en: Amount
sv: Summa

en: Amount Allocated
sv: Summa allokerad

en: Amount Debited
sv: Summa debiterad

en: Amount Refunded
sv: Summa återbetald

en: An alert has been created
sv: En varning har skapats

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
sv: En bild med en visningsordning satt till 0 blir den primära bilden för en produkt

en: Analytics
sv: Analyser

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
sv: Namn

en: Anonymous reviews must include a name and an email
sv: Anonyma recensioner måste innehålla namn och epost

en: Approved
sv: Godkänd

en: Archive
sv: Arkiv

en: Archiving...
sv: Arkiverar...

en: Are you sure you want to delete this address?
sv: Är du säker att du vill ta bort denna adress?

en: Are you sure you want to delete this offer?
sv: Är du säker att du vill ta bort detta erbjudande?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
sv: Är du säker att du vill ta bort denna leveransmetoden?

en: At least one field is required.
sv: Åtminstone ett fält krävs

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
sv: Minst en lagerbokföring måste vara inställd på en partner som du förknippas med.

en: Attribute
sv: Attribut

en: Attribute option
sv: Alternativ för attribut

en: Attribute option group
sv: Alternativgrupp för attribut

en: Attribute option groups
sv: Alternativgrupper för attribut

en: Attribute options
sv: Alternativ för attribut

en: AttributeOption has not been saved yet
sv: AttributeOption har inte sparats ännu

en: Attributes
sv: Attribut

en: Automatic product list
sv: Automatisk produktlista

en: Automatic product lists
sv: Automatiska produktlistor

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available between %(start)s and %(end)s
sv: Tillgänglig mellan %(start)s och %(end)s

en: Available from %(start)s
sv: Tillgänglig från %(start)s

en: Available until %(end)s
sv: Tillgänglig till %(end)s

en: Back to search results
sv: Tillbaka till sökresultat

en: Bankcard
sv: Bankkort

en: Bankcards
sv: Bankkort

en: Basket
sv: Varukorg

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
sv: Varukorg #%(basket_id)d, Produkt #%(product_id)d, antal %(quantity)d

en: Basket Additions
sv: Varukorgstillägg

en: Basket additions
sv: Varukorgstillägg

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
sv: Varukorgen innehåller %(amount)s från %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
sv: Varukorgen inkluderar %(count)d unik(a) produkt(er) från %(range)s

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
sv: Varukorgen innehåller %(count)d produkt(er) från %(range)s

en: Basket line
sv: Varukorgsrad

en: Basket lines
sv: Varukorgsrader

en: Basket status
sv: Status för varukorgen

en: Basket total
sv: Varukorg totalt

en: Basket total (after discounts)
sv: Varukorg totalt (efter rabatter)

en: Basket total (before discounts)
sv: Varukorg totalt (före rabatter)

en: Basket total (excl. discounts)
sv: Varukorg totalt (exkl. rabatter)

en: Basket total (inc. discounts)
sv: Varukorg totalt (inkl. rabatter)

en: Basket total (inc. tax)
sv: Varukorg totalt (inkl. skatt)

en: Basket total:
sv: Varukorg totalt:

en: Baskets
sv: Varukorgar

en: Benefit
sv: Förmån

en: Benefits
sv: Förmåner

en: Bestselling products
sv: Bästsäljande produkter

en: Bill to name
sv: Faktureras till

en: Billing Address
sv: Fakturaadress

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Billing addresses
sv: Faktureringsadresser

en: Body
sv: Huvudstycke

en: Body HTML
sv: Text med HTML

en: Body Text
sv: Text

en: Boolean
sv: Boolskt värde

en: Browse products in offer
sv: Visa produkter i erbjudande

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
sv[0]: Köp %(delta)d produkt till från %(range)s
sv[1]: Köp %(delta)d till produkter från %(range)s

en: CCV number
sv: CCV

en: Can be used multiple times by multiple customers
sv: Kan användas flera gånger av flera användare

en: Can be used once by one customer
sv: Kan användas en gång av en användare

en: Can only be used once per customer
sv: Kan endast användas en gång per användare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Caption
sv: Bildtext

en: Card Type
sv: Korttyp

en: Card number
sv: Kortnummer

en: Catalogue
sv: Katalog

en: Catalogue reviews
sv: Katalogomdömen

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category
sv: Kategori

en: Category created successfully
sv: Kategorin har skapats

en: Category deleted successfully
sv: Kategorin har raderats

en: Category updated successfully
sv: Kategorin har uppdaterats

en: Change
sv: Ändra

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Change display order
sv: Ändra visningsordning

en: Change password
sv: Ändra lösenord

en: Charge
sv: Kostnad

en: Charge for weights up to %s kg
sv: Kostnad för vikter upp till %s kg

en: Cheapest product from %(range)s is free
sv: Billigaste produkten från %(range)s är gratis

en: Checkout
sv: Kassa

en: Checkout gateway
sv: Betalningslösning

en: Checkout now
sv: Gå till kassan

en: Child product
sv: Produktvariant

en: Choose what type of product this is
sv: Välj en produkttyp

en: City
sv: Stad

en: Clicks
sv: Klick

en: Closed
sv: Stängd

en: Code
sv: Kod

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
sv: Koden kan endast innehålla bokstäverna a-z, A-Z, siffror och understreck , och kan inte börja med en siffra.

en: Code used for looking up this event programmatically
sv: Kod som används för att leta upp den här händelsen programmatiskt

en: Communication Event
sv: Kommunikationshändelse

en: Communication Events
sv: Kommunikationshändelser

en: Communication event type
sv: Kommunikationsevent

en: Communication event types
sv: Kommunikationsevent

en: Communications dashboard
sv: Kontrollpanel för kommunikation

en: Condition
sv: Villkor

en: Conditional offer
sv: Villkorligt erbjudande

en: Conditional offers
sv: Villkorliga erbjudanden

en: Conditions
sv: Villkor

en: Confirm Password
sv: Verifiera lösenord

en: Confirm password
sv: Verifiera lösenord

en: Confirmation of order %(number)s
sv: Bekräftelse för order %(number)s

en: Confirmation required for stock alert
sv: Bekräftelse krävs för lagernotifikationer

en: Contact
sv: Kontakt

en: Content
sv: Innehåll

en: Content block '%(block)s' added to page '%(page)s'
sv: Innehållsblockering '%(block)s' har lagts till på sidan '%(page)s'

en: Content block created successfully
sv: Innehåll skapades

en: Content block deleted successfully
sv: Innehållsblock har raderats

en: Content block removed from page '%s'
sv: Innehållsblockering borttagen från sidan '%s'

en: Content block removed successfully
sv: Innehåll raderat

en: Content block updated successfully
sv: Innehållsblockering uppdaterats

en: Content blocks
sv: Innehållsblockeringar

en: Content blocks by page
sv: Sidovis innehållsblockering

en: Content blocks can only be linked to internal URLs
sv: Innehållsblockering kan bara kopplas till interna webbadresser

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue shopping
sv: Fortsätt handla

en: Continuing...
sv: Fortsätter...

en: Cost
sv: Kostnad

en: Cost Price
sv: Självkostnadspris

en: Countries
sv: Länder

en: Country
sv: Land

en: Country name
sv: Land

en: Create
sv: Skapa

en: Create New Page
sv: Skapa ny sida

en: Create a new %s content block
sv: Skapa nytt %s innehåll

en: Create a new product of type
sv: Skapa en ny produkt av typen

en: Create a new shipping method
sv: Skapa ny leveransmetod

en: Create a new wish list
sv: Skapa en ny önskelista

en: Create a new wishlist
sv: Skapa en ny önskelista

en: Create new %(product_class)s product
sv: Skapa en ny %(product_class)s produkt

en: Create new category
sv: Skapa ny kategori

en: Create new offer
sv: Skapa nytt erbjudande

en: Create new partner
sv: Skapa ny partner

en: Create new product
sv: Skapa ny produkt

en: Create new product type
sv: Skapa ny produkttyp

en: Create new shipping charge
sv: Skapa ny fraktkostnad

en: Create new variant of %(parent_product)s
sv: Skapa ny variant av %(parent_product)s

en: Create product type
sv: Skapa produkttyp

en: Create range
sv: Skapa intervall

en: Create shipping event
sv: Skapa frakthändelse

en: Create user
sv: Skapa användare

en: Create voucher
sv: Skapa kupong

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
sv: Skapa ett konto för att gå vidare till kassan

en: Currency
sv: Valuta

en: Custom condition
sv: Anpassade villkor

en: Custom incentive
sv: Anpassat initiativ

en: Customer
sv: Kund

en: Customer Reviews
sv: Kundrecensioner

en: Customer email address
sv: Kundens epostadress

en: Customer name
sv: Kundnamn

en: Customer name matches "{customer_name}"
sv: Kundens namn matchar "{customer_name}"

en: Customer rating
sv: Kundbetyg

en: Customer reviews
sv: Kundrecensioner

en: Customers
sv: Kunder

en: Dashboard
sv: Kontrollpanel

en: Date
sv: Datum

en: Date Closed
sv: Stängdes datum

en: Date Created
sv: Skapad

en: Date Processed
sv: Datum hanterad

en: Date Sent
sv: Skickad

en: Date Updated
sv: Uppdaterad

en: Date Uploaded
sv: Datum uppladdad

en: Date cancelled
sv: Avbruten

en: Date closed
sv: Stängd

en: Date confirmed
sv: Verifierad

en: Date created
sv: Skapad

en: Date from
sv: Från

en: Date merged
sv: Kombinerad

en: Date of creation
sv: Skapad

en: Date of last order
sv: Datum för senaste order

en: Date of purchase
sv: Köpdatum

en: Date placed
sv: Datum skickad

en: Date registered
sv: Registrerad

en: Date submitted
sv: Skickad

en: Date to
sv: Till

en: Date updated
sv: Uppdaterad

en: Dear %(name)s,
sv: Hej %(name)s,

en: Default
sv: Standard

en: Default Weight
sv: Standardvikt

en: Default billing address
sv: Fakturaadress

en: Default billing address?
sv: Är detta din vanliga faktureringsadress?

en: Default shipping address
sv: Leveransadress

en: Default shipping address?
sv: Är detta din vanliga leveransadress?

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s
sv: Radera %s

en: Delete address?
sv: Radera adress?

en: Delete category
sv: Ta bort kategori

en: Delete category?
sv: Radera kategori?

en: Delete offer
sv: Ta bort erbjudande

en: Delete product type
sv: Ta bort produkttyp

en: Delete product type '%s'
sv: Ta bort produkttypen '%s'

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
sv: Ta bort produkttyp <strong>%(name)s</strong> - är du säker?

en: Delete product type?
sv: Radera produkttyp?

en: Delete product variant?
sv: Radera produktvariant?

en: Delete product?
sv: Ta bort produkt?

en: Delete profile
sv: Radera profil

en: Delete shipping method
sv: Radera leveransmetod

en: Delete shipping method '%(name)s'?
sv: Radera leveransmetoden '%(name)s'?

en: Delete?
sv: Radera?

en: Deleted page '%s'
sv: Raderad sidan '%s'

en: Deleted product '%s'
sv: Raderade produkten '%s'

en: Deleted product variant '%s'
sv: Produktvarianten '%s' har raderats

en: Deleting...
sv: Raderar...

en: Deliver to name
sv: Levereras till

en: Delivery address updated
sv: Leveransadress uppdaterad

en: Delivery address updated:
    %s
sv: Leveransadress uppdaterad:
    %s

en: Delta
sv: Differens

en: Delta Votes
sv: Differens för röster

en: Description
sv: Beskrivning

en: Designates whether the user can log into this admin site.
sv: Avgör om användaren kan administrera denna sajt

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
sv: Betecknar huruvida användaren ska betraktas som aktiv. Avmarkera detta i stället för att ta bort konton.

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
sv: Anger ordningen av produkter. Ett högre värde visas före produkter med ett lägre värde

en: Discount
sv: Rabatt

en: Discount category
sv: Erbjudandekategori

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
sv: Rabatten är en bestämd summa på fraktkostnaden

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
sv: Rabatten är ett visst antal procent på fraktkostnaden

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
sv: Rabatt på %(amount)r från order %(order)s

en: Discount type
sv: Typ av rabatt

en: Discount value
sv: Rabattvärde

en: Display Order
sv: Visningsordning

en: Display order
sv: Visningsordning

en: Display type
sv: Visningstyp

en: Down
sv: Ner

en: Download
sv: Ladda ner

en: Dr
sv: Doktor

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
sv: På grund av tekniska begränsningar kan vi för närvarande inte ta emot ordar större än %(threshold)d artiklar.

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
sv: På grund av tekniska begränsningar kan vi för närvarande inte ta emot ordar större än %(threshold)d artiklar. Din varukorg innehåller för närvarande %(basket)d artiklar.

en: Duplicate products
sv: Kopior av produkter

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Profile
sv: Uppdatera profil

en: Edit address
sv: Ändra adress

en: Edit again
sv: Redigera igen

en: Edit category
sv: Redigera kategori.

en: Edit children
sv: Redigera underkategorier

en: Edit included products
sv: Redigera inkluderade produkter

en: Edit order contents
sv: Redigera innehåll i order

en: Edit product type
sv: Redigera produkttyp

en: Edit products
sv: Redigera produkter

en: Edit profile
sv: Redigera profil

en: Edit shipping address
sv: Redigera leveransadress

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
sv: Redigera leveransadress för order %(order.number)s

en: Edit shipping method
sv: Redigera leveransmetod

en: Edit this product
sv: Redigera denna produkt.

en: Edit user '%s'
sv: Ändra användare '%s'

en: Editing variant of %(parent_product)s
sv: Redigerar variant av %(parent_product)s

en: Either comma-separated, or one identifier per line
sv: Antingen kommaseparerad , eller en identifierare per rad

en: Email
sv: Epost

en: Email Body HTML Template
sv: Epostmall med HTML

en: Email Body Template
sv: Epostmall

en: Email History
sv: Eposthistorik

en: Email Subject Template
sv: Epostmall för ämne

en: Email address
sv: Epostadress

en: Email body HTML template
sv: Epostmall HTML

en: Email body text template
sv: Epostmall

en: Email history
sv: Mailhistorik

en: Email saved
sv: Epost sparad

en: Email subject template
sv: Ämnesmall

en: Email templates
sv: Epostmallar

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
sv: Skicka epost till %(user)s med ämnet '%(subject)s'

en: Emails
sv: Epost

en: Empty baskets cannot be submitted
sv: Tomma varukorgar kan inte skickas

en: End date
sv: Slutdatum

en: End date should be later than start date
sv: Slutdatum måste vara senare än startdatum

en: Enter a valid month.
sv: Ange en giltig månad

en: Enter a valid year.
sv: Ange ett giltigt år.

en: Enter payment details
sv: Fyll i betalningsinformation

en: Enter your email
sv: Ange epost

en: Entity
sv: Entitet

en: Error Message
sv: Felmeddelande

en: Estimated Dispatch Date
sv: Expidierings datum

en: Event
sv: Händelse

en: Event Type
sv: Händelsetyp

en: Event notes
sv: Anteckningar för händelser

en: Example: '/about/contact/'.
sv: Exempel: '/about/contact/'.

en: Excluded Products
sv: Exkluderade produkter

en: Expiry Date
sv: Utgångsdatum

en: File
sv: Fil

en: File Path
sv: Sökväg till fil

en: File of SKUs or UPCs
sv: Filer av SKUs eller UPCs

en: Filter results
sv: Filtreringsresultat

en: Filtering...
sv: Filtrerar...

en: First line of address
sv: Adress

en: First name
sv: Förnamn

en: Fixed price shipping
sv: Frakt till fast pris

en: Float
sv: Flyttal

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
sv: Glömt ditt lösenord? Fyll i din mailadress nedan, så skickar vi instruktioner för att välja ett nytt.

en: Free
sv: Gratis

en: Free Shipping
sv: Fri frakt

en: Free shipping
sv: Fri frakt

en: Frozen - the basket cannot be modified
sv: Fryst - Kan inte ändras

en: Fulfilment
sv: Färdigställande

en: Full dashboard access
sv: Full tillgång till kontrollpanel

en: Generate report
sv: Generera rapport

en: Get a password reminder
sv: Få en lösenordspåminnelse

en: Get results as
sv: Hämta resultat som

en: Go
sv: Skicka

en: Group
sv: Grupp

en: Guest email address
sv: Email för gäst

en: HTML template
sv: HTMLmall

en: Hand Picked Product List
sv: Utvald produktlista

en: Hand Picked Product Lists
sv: Utvalda produktlistor

en: Hello,
sv: Hej,

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
sv: Hej,
    
    Vi kan med glädje meddela att din order %(order_number)s har tagits emot och
    kommer hanteras inom kort.

en: Higher the number, higher the country in the list.
sv: Ju högre nummer, desto högre kommer landen visas i listan.

en: Home
sv: Hem

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
sv: Jag är en ny kund och vill använda kassan som gäst

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
sv: Jag är en ny kund som vill skapa ett konto innan jag går till kassan

en: I am a returning customer, and my password is
sv: Jag är redan kund och mitt lösenord är

en: I have a voucher code...
sv: Jag har en kupongkod...

en: I've forgotten my password
sv: Jag har glömt mitt lösenord

en: ISO 3166-1 alpha-2
sv: ISO 3166-1 alpha-2 (Landskod med två bokstäver)

en: ISO 3166-1 alpha-3
sv: ISO 3166-1 alpha-3 (Landskod med tre bokstäver)

en: ISO 3166-1 numeric
sv: ISO 3166-1 numeric (Numerisk landskod)

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
sv: Om det var du som ändrade mailadressen kan du ignorera detta meddelandet.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
sv: Om det inte var du som ändrade den, återställ ditt lösenord omedelbart och ändra din mailadress:

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
sv: Om det inte var du som ändrade det, var vänlig ändra ditt lösenord omedelbart:

en: Image
sv: Bild

en: Images
sv: Bilder

en: Important messages about items in your basket
sv: Viktiga meddelanden om produkter i din varukorg

en: In case we need to call you about your order
sv: Om vi behöver ringa dig angående din beställning

en: In progress
sv: Pågående

en: In stock
sv: Finns i lager

en: In stock (%d available)
sv: Finns i lager (%d tillgängliga)

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Incentive
sv: Incitament

en: Included Categories
sv: Inkluderade kategorier

en: Included Products
sv: Inkluderade produkter

en: Includes all products?
sv: Inkluderar alla produkter?

en: Includes an item with UPC "{upc}"
sv: Inkluderar ett föremål med "{upc}"

en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
sv: Inkluderar ett föremål med partner "{partner_sku}"

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: Integer
sv: Heltal

en: Invalid action
sv: Ogiltig åtgärd

en: Invalid form submission
sv: Ogiltigt formulär

en: Invalid lines requested
sv: Ogiltiga linjer begärda

en: Is Active?
sv: Är aktiv?

en: Is active?
sv: Aktivt?

en: Is discountable?
sv: Kan ha rabatt?

en: Is product discountable?
sv: Kan denna produkt rabatteras?

en: Is public?
sv: Är offentlig?

en: Is shipping country
sv: Är leveransland

en: Is this review helpful?
sv: Är denna recension till någon hjälp?

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
sv: Det går inte att beställa ordern %(number)s igen.

en: Item
sv: Produkt

en: Items
sv: Produkter

en: Items purchased
sv: Produkter köpta

en: Key
sv: Nyckel

en: Keyword Promotion
sv: Kampanj för nyckelord

en: Keyword Promotions
sv: Kampanjer för nyckelord

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Label
sv: Etikett

en: Last Order Date
sv: Senaste orderdatum

en: Last name
sv: Efternamn

en: Leave a product review
sv: Lämna en produktrecension

en: Limited dashboard access
sv: Begränsad tillgång till kontrollpanel

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
sv: Begränsad till %(total)d användningar (%(remainder)d kvar)

en: Limited to %(total)d uses per basket
sv: Begränsat till %(total)d användningar per varukorg

en: Limited to %(total)d uses per user
sv: Begränsad till %(total)d användningar per användare

en: Limited to 1 use per basket
sv: Begränsat till 1 användning per varukorg

en: Limited to 1 use per user
sv: Begränsad till 1 användning per användare

en: Limited to a cost of %(max)s
sv: Begränsad till en kostnad av %(max)s

en: Line
sv: Rad

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
sv: Rad '%(number)s' (antal %(qty)d) pris %(price)s

en: Line Price
sv: Radpris

en: Line Prices
sv: Radpriser

en: Line Reference
sv: Radreferens

en: Line attribute
sv: Radattribut

en: Line attributes
sv: Radattribut

en: Lines
sv: Rader

en: Link URL
sv: Länk-URL

en: Link text
sv: Länktext

en: Linked Promotion
sv: Länkad annons

en: Linked Promotions
sv: Länkade annonser

en: List
sv: Lista

en: Log In
sv: Logga in

en: Logging in...
sv: Loggar in...

en: Login or register
sv: Logga in eller registrera

en: Low Stock Threshold
sv: Gränsvärde för lågt lagersaldo

en: Low stock alerts
sv: Lagerstatusvarningar

en: Low stock threshold
sv: Gräns för lågt lagersaldo

en: Max basket applications
sv: Max antal användningar

en: Max discount
sv: Maximal rabatt

en: Max global applications
sv: Max antal globala användningar

en: Max user applications
sv: Max antal användningar per användare

en: Merged - superceded by another basket
sv: Kombinerad - Har lagts till en annan varukorg

en: Message
sv: Meddelande

en: Method
sv: Metod

en: Miss
sv: Fröken

en: Move to Basket
sv: Lägg i varukorg

en: Move to basket
sv: Flytta till varukorg

en: Mr
sv: Herr

en: Mrs
sv: Fru

en: Ms
sv: Fröken

en: Must be a boolean
sv: Måste vara ett boolskt värde

en: Must be a date or datetime
sv: Måste vara av typen date eller datetime

en: Must be a file field
sv: Måste vara ett filfält

en: Must be a float
sv: Måste vara ett flyttal

en: Must be a model instance
sv: Måste vara en modelinstans

en: Must be an AttributeOption model object instance
sv: Måste vara ett objekt av typen AttributeOption

en: Must be an integer
sv: Måste vara ett heltal

en: Must be str or unicode
sv: Måste vara av typen str eller unicode

en: My email address is
sv: Min epost är

en: Name
sv: Namn

en: Name and description
sv: Namn och beskrivning

en: New Product
sv: Ny produkt

en: New order status
sv: Ny orderstatus

en: New products
sv: Nya produkter

en: Newest
sv: Nyast

en: No
sv: Nej

en: No address associated.
sv: Ingen adress kopplad.

en: No emails found
sv: Inga mail hittades

en: No file path supplied
sv: Ingen sökväg angiven

en: No link found to delete
sv: Ingen länk hittades som kunde raderas

en: No offers found.
sv: Inga erbjudanden hittades.

en: No order found
sv: Ingen order funnen

en: No order found with this number
sv: Det finns ingen order med detta ordernummer

en: No orders match your search.
sv: Inga ordrar matchar din sökning.

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
sv: Inga andra alternativ kan ställas in om du använder en anpassad initiativ

en: No payment was required for this order.
sv: Inge betalning krävdes för denna order.

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
sv: Inga produkter finns med en SKU eller UPC matching %s

en: No products found.
sv: Inga produkter hittades.

en: No shipping address required.
sv: Ingen leveransadress krävs.

en: No shipping events have occurred.
sv: Inga frakthändelser har skett.

en: No shipping events.
sv: Inga frakthändelser.

en: No shipping methods found.
sv: Inga leveransmetoder hittades.

en: No shipping required
sv: Ingen frakt krävs

en: No valid action submitted
sv: Ingen giltig åtgärd skickad

en: No voucher found with code '%(code)s'
sv: Ingen kupong funnen för koden '%(code)s'

en: Not available anymore
sv: Inte längre tillgänglig

en: Not yet confirmed
sv: Ej bekräftad

en: Note Type
sv: Anteckningstyp

en: Note cannot be deleted
sv: Anteckning kan inte raderas

en: Note deleted
sv: Anteckning raderad

en: Note saved
sv: Anteckning sparad

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Notification
sv: Notifikation

en: Notifications
sv: Notifikationer

en: Notifications inbox
sv: Notifikationer

en: Notify me
sv: Notifiera mig

en: Num items
sv: Antal artiklar

en: Num lines
sv: Antal rader

en: Number
sv: Nummer

en: Number allocated
sv: Antal allokerade

en: Number in stock
sv: Antal i lager

en: Number of Orders
sv: Antal ordrar

en: Number of Products
sv: Antal produkter

en: Number of applications
sv: Max antal användningar

en: Number of child categories
sv: Antal underkategorier

en: Number of items
sv: Antal artiklar

en: Number of products
sv: Antal produkter

en: Number of reviews
sv: Antal recensioner

en: Offer
sv: Erbjudande

en: Offer '%s' created!
sv: Erbjudandet '%s' har skapats

en: Offer '%s' updated
sv: Erbjudandet '%s' har uppdaterats

en: Offer ID
sv: Erbjudande-ID

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
sv: Erbjudandet kan inte återställas eftersom det inte är avslutat

en: Offer currently available
sv: Erbjudandet är just nu tillgängligt

en: Offer deleted!
sv: Erbjudande raderat

en: Offer details
sv: Erbjudandedetaljer

en: Offer for voucher '%s'
sv: Erbjudande för kupong '%s'

en: Offer is already suspended
sv: Erbjudande har redan avslutats

en: Offer is suspended
sv: Ebjudandet är avslutat

en: Offer name
sv: Namn på erbjudande

en: Offer not available due to restrictions!
sv: Erbjudandet är inte tillgängligt på grund av begränsningar!

en: Offer performance
sv: Erbjudandets prestation

en: Offer reinstated
sv: Erbjudande återställt

en: Offer summary
sv: Sammanfattning för erbjudande

en: Offer suspended
sv: Erbjudande avslutat

en: Offers
sv: Erbjudanden

en: Offers dashboard
sv: Kontrollpanel för erbjudanden

en: Offers matching '%s'
sv: Erbjudanden som matchar '%s'

en: Offers, vouchers and promotions
sv: Erbjudanden, kuponger och kampanjer

en: Official name
sv: Officiellt namn

en: One can't add a child product to a product with stock records.
sv: Kan inte lägga till en produktvariant för en produkt med lagersaldo

en: One can't add variants to this product at this point.
sv: Du kan inte lägga till varianter på denna produkten just nu.

en: Only child products can have a parent.
sv: Endast produktvarianter kan ha en huvudprodukt

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
sv: Välj endast en förälderprodukt om du skapar en barnprodukt. Till exempel om det är en storlek 4 av en särskild T-shirt; lämna tomt om det är en fristående produkt (dvs det finns bara en version av denna produkt).

en: Only signed in users can vote
sv: Bara registrerade användare kan rösta

en: Only signed-in users can vote on reviews
sv: Endast inloggade användare kan rösta på recensioner

en: Only the offer and order reports use the selected date range
sv: Endast rapporterna för erbjudanden och ordrar använder det valda intervallet

en: Open
sv: Öppen

en: Open - currently active
sv: Öppen - Aktiv just nu

en: Open baskets
sv: Öppna varukorgar

en: Option
sv: Alternativ

en: Option Group
sv: Alternativgrupp

en: Optional - a value for this option can be omitted
sv: Valfritt - Inget värde behöver anges

en: Options
sv: Alternativ

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
sv: Alternativ är värden som kan relateras till en artikel när den läggs till i varukorgen. Det skulle kunna vara en valfri text som trycks på en t-shirt.

en: Or a new address?
sv: Eller en ny adress?

en: Order
sv: Beställning

en: Order #%(number)s, type %(type)s
sv: Order #%(number)s, typ %(type)s

en: Order Discount
sv: Rabatt på order

en: Order Discounts
sv: Rabatter på ordrar

en: Order History
sv: Beställningshistorik

en: Order Items
sv: Orderartiklar

en: Order Line
sv: Orderrad

en: Order Lines
sv: Orderrader

en: Order Note
sv: Kommentar för order

en: Order Notes
sv: Kommentarer för ordrar

en: Order Search Results
sv: Sökresultat för ordrar

en: Order Total:
sv: Order totalt:

en: Order and Item Charge
sv: Order- och produktkostnad

en: Order and Item Charges
sv: Order- och produktkostnader

en: Order contents
sv: Innehåll i order

en: Order date
sv: Orderdatum

en: Order history
sv: Orderhistorik

en: Order items
sv: Orderartiklar

en: Order lines
sv: Orderrader

en: Order number
sv: Ordernummer

en: Order number starts with "{order_number}"
sv: Ordernummer börjar med "{order_number}"

en: Order preview
sv: Förhandsvisning av order

en: Order related
sv: Relaterad order

en: Order status
sv: Orderstatus

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
sv: Orderstatus ändrad från '%(old_status)s' to '%(new_status)s'

en: Order status is {order_status}
sv: Orderstatus är {order_status}

en: Order tax
sv: Skatt för order

en: Order total
sv: Totalsumma för order

en: Order total (excl. tax)
sv: Summa (exkl. skatt)

en: Order total (inc. tax)
sv: Summa (inkl. skatt)

en: Order value
sv: Ordervärde

en: Ordered Product List
sv: Lista över beställda produkter

en: Ordered Product Lists
sv: Listor över beställda produkter

en: Ordered product
sv: Beställd produkt

en: Orders
sv: Ordrar

en: Orders dashboard
sv: Kontrollpanel för ordrar

en: Orders placed
sv: Ordrar skickade

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
sv: Ordrar mottagna mellan %(date_from)s och %(date_to)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
sv: Ordrar skickade mellan %(date_from)s och %(date_to)s och med ordernummer som innehåller %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
sv: Ordrar skickade sedan %(date_from)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
sv: Ordrar skickade sedan %(date_from)s och ordernummer som innehåller %(order_number)s

en: Orders placed since %s
sv: Ordrar mottagna sen %s

en: Orders placed until %(date_to)s
sv: Ordrar skickade till och med %(date_to)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
sv: Ordrar skickade till och med %(date_to)s och ordernummer som innehåller %(order_number)s

en: Orders placed until %s
sv: Ordrar mottagna tills %s

en: Orders that used this offer
sv: Ordrar som använt detta erbjudande

en: Orders with order number containing %(order_number)s
sv: Ordrar med ordernummer som innehåller %(order_number)s

en: Original
sv: Orginal

en: Otherwise, you can ignore this email.
sv: Annars kan du ignorera detta meddelande.

en: Owner
sv: Ägare

en: Page Promotion
sv: Sidkampanj

en: Page Promotions
sv: Sidkampanjer

en: Page URL
sv: SidoURL

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: Page not found!
sv: Sidan hittades inte!

[ctx: Page title]
en: Title
sv: Titel

en: Pages
sv: Sidor

en: Pages dashboard
sv: Kontrollpanel för sidor

en: Paid using {payment_method}
sv: Betalad med {payment_method}

en: Parent product
sv: Huvudprodukt

en: Partner '%s' was created successfully.
sv: Skapade partner '%s'

en: Partner '%s' was deleted successfully.
sv: Raderade partner '%s'

en: Partner '%s' was updated successfully.
sv: Uppdaterade partner '%s'

en: Partner Notes
sv: Anteckningar för partner

en: Partner address
sv: Partneradress

en: Partner addresses
sv: Partneradresser

en: Partner name
sv: Partnernamn

en: Partner reference
sv: Partnerreferens

[ctx: Partner's name]
en: Name
sv: Namn

en: Partners dashboard
sv: Kontrollpanel för partners

en: Partners matching '%s'
sv: Partners som matchar '%s'

en: Password
sv: Lösenord

en: Password updated
sv: Uppdatera lösenord

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment Event
sv: Betalhändelse

en: Payment Event Quantities
sv: Antal händelser för betalning

en: Payment Event Quantity
sv: Antal händelser för betalning

en: Payment Event Type
sv: Betalningshändelsetyp

en: Payment Event Types
sv: Betalningshändelsetyper

en: Payment Events
sv: Betalhändelser

en: Payment details
sv: Betalningsinformation

en: Payment details to go here
sv: Betalninginformation här

en: Payment event created
sv: Betalhändelse skapad

en: Payment event for order %s
sv: Betalhändelser för order %s

en: Payment method
sv: Betalningssätt

en: Permalink
sv: Permalänk

en: Permission denied!
sv: Åtkomst nekad!

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Place order
sv: Skicka order

en: Placed after {start_date}
sv: Placerad efter {start_date}

en: Placed before {end_date}
sv: Placerad före {end_date}

en: Placed between {start_date} and {end_date}
sv: Placerad mellan {start_date} och {end_date}

en: Please choose a product type
sv: Välj en produkttyp

en: Please choose a shipping address
sv: Var vänlig välj leveransadress

en: Please choose a shipping method
sv: Var vänlig välj en leveransmetod

en: Please choose a valid amount
sv: Var vänlig välj en giltig summa

en: Please confirm your password to delete your profile.
sv: Bekräfta ditt lösenord för att radera ditt konto.

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
sv: Var vänlig välj ett intervall, typ eller värde.

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
sv: Vänligen antingen välja ett område, typ och värde eller välja en anpassad initiativ

en: Please either sign in or enter your email address
sv: Var vänlig logga in eller ange epostadress

en: Please enter a 3 or 4 digit number
sv: Var vänlig ange ett tresiffrigt eller fyrsiffrigt nummer

en: Please enter a valid credit card number.
sv: Var vänlig ange ett giltigt kortnummer

en: Please enter a voucher code
sv: Var vänlig fyll i en kupongkod

en: Please enter an email address
sv: Var vänlig ange epostadress

en: Please go to the following page and choose a new password:
sv: Gå till följande sida och välj ett nytt lösenord:

en: Please login to add products to a wish list.
sv: Logga in för att lägga till produkter i en önskelista.

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
sv: Notera denna referens eller skriv ut denna sida och skicka med den i all kommunikation med oss om din order.

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
sv: Se till så alla produkter är kopplade till en annan produkttyp innan radering.

en: Please select a valid product
sv: Var vänlig välj en giltig produkt

en: Post/Zip-code
sv: Postnummer

en: Preview email
sv: Förhandsgranska epostmeddelande

en: Preview order
sv: Förhandsvisa order

en: Price
sv: Pris

en: Price (excl tax)
sv: Pris (exkl. skatt)

en: Price (excl. tax)
sv: Pris (exkl. skatt)

en: Price (inc. tax)
sv: Pris (inkl. skatt)

en: Price (incl. tax)
sv: Pris (inkl. skatt)

en: Price (retail)
sv: Pris (försäljning)

en: Price before discounts (excl. tax)
sv: Pris före rabatter (exkl. skatt)

en: Price before discounts (inc. tax)
sv: Pris före rabatter (inkl. skatt)

en: Price excl. Tax
sv: Pris inkl. skatt

en: Price high to low
sv: Pris från högst till lägst

en: Price incl. Tax
sv: Pris exkl. skatt

en: Price low to high
sv: Pris från lägst till högst

en: Price per item
sv: Pris per produkt

en: Price per order
sv: Pris per order

en: Price range
sv: Prisintervall

en: Primary product
sv: Huvudprodukt

en: Print this page
sv: Skriv ut denna sida

en: Priority
sv: Prioritet

en: Private - Only the owner can see the wish list
sv: Privat - Endast ägaren kan se önskelistan

en: Proceed to checkout
sv: Fortsätt till kassan

en: Product
sv: Produkt

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
sv: Produkt '%(name)s', antal '%(qty)s'

en: Product Alerts
sv: Produktnotifikationer

en: Product Class details
sv: Detaljer för produktklass

en: Product Description
sv: Produktbeskrivning

en: Product ID
sv: Produktid

en: Product Information
sv: Produktinformation

en: Product Options
sv: Produktalternativ

en: Product SKUs or UPCs
sv: Produkt SKUs eller UPCs

en: Product Type
sv: Produkttyp

en: Product Type:
sv: Produkttyp:

en: Product Types
sv: Produkttyper

en: Product Views
sv: Produktvyer

en: Product alert
sv: Produktnotifikation

en: Product alert #%(id)s
sv: Produktnotifikation #%(id)s

en: Product alert deleted
sv: Produktnotifikationen har raderats

en: Product alert saved
sv: Produktnotifikationen har sparats

en: Product alerts
sv: Produktnotifikationer

en: Product analytics
sv: Produktanalyser

en: Product attribute
sv: Produktattribut

en: Product attribute value
sv: Produktattributsvärde

en: Product attribute values
sv: Produktattributsvärden

en: Product attributes
sv: Produktattribut

en: Product categories
sv: Produkkategorier

en: Product category
sv: Produktkategori

en: Product class
sv: Produktklass

en: Product classes
sv: Produktklasser

en: Product details
sv: Produktdetaljer

en: Product image
sv: Produktbild

en: Product images
sv: Produktbilder

en: Product list
sv: Produktlista

en: Product list content block created
sv: Innehåll för produktlista skapades

en: Product list promotion updated
sv: Produktlista uppdateras

en: Product lists
sv: Produktlistor

en: Product name
sv: Produktnamn

en: Product name matches "{product_name}"
sv: Produktnamn som matchar "{product_name}"

en: Product options
sv: Produktalternativ

en: Product recomendations
sv: Produktrekommendationer

en: Product recommendation
sv: Produktrekommendation

en: Product record
sv: Produktrad

en: Product records
sv: Produktrader

en: Product review
sv: Produktrecension

[ctx: Product review title]
en: Title
sv: Titel

en: Product reviews
sv: Produktrecension

en: Product search results
sv: Sökresultat för produkter

en: Product structure
sv: Produktstruktur

en: Product title
sv: Produkttitel

[ctx: Product title]
en: Title
sv: Titel

en: Product type
sv: Produkttyp

en: Product type created successfully
sv: Produkttypen har skapats

en: Product type deleted successfully
sv: Produkttypen har raderats

en: Product type updated successfully
sv: Produkttypen har uppdaterats

en: Product types
sv: Produkttyper

en: Product views
sv: Produktvisningar

en: Product:
sv: Produkt:

en: Products
sv: Produkter

en: Products viewed
sv: Produkter visade

en: Products you recently viewed
sv: Produkter du nyligen besökt

en: Profile
sv: Profil

en: Profile updated
sv: Profil uppdaterad

en: Promotion
sv: Annons

[ctx: Promotion product list title]
en: Title
sv: Titel

en: Promotion type
sv: Kampanjstyp

en: Promotions
sv: Annonser

en: Promotions dashboard
sv: Kontrollpanel för kampanjer

en: Public - Everybody can see the wish list
sv: Offentlig - Alla kan se önskelistan

en: Purchases
sv: Köp

en: Qty
sv: Antal

en: Quantities updated.
sv: Antal uppdaterat

en: Quantity
sv: Antal

en: Range deleted
sv: Intervall har raderats

en: Ranges
sv: Intervall

en: Ranges dashboard
sv: Intervallpanel

en: Rating
sv: Betyg

en: Raw HTML
sv: Ren HTML

en: Recency
sv: Relevans

en: Recently added products
sv: Nyligen tillagda produkter

en: Recommended items
sv: Rekommenderade produkter

en: Recommended product
sv: Rekommenderad produkt

en: Recommended products
sv: Rekommenderade produkter

en: Record for '%s'
sv: Rad för '%s'

en: Reference
sv: Referens

en: Register
sv: Registrera

en: Registering...
sv: Registrerar...

en: Reinstate offer
sv: Återanvänd erbjudande

en: Rejected
sv: Ej godkänd

en: Relevancy
sv: Relevans

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove %s
sv: Ta bort %s

en: Remove product
sv: Ta bort produkt

en: Remove selected products
sv: Ta bort valda produkter

en: Removing...
sv: Raderar...

en: Report Type
sv: Rapporttyp

en: Reporting Dashboard
sv: Kontrollpanel för rapportering

en: Reporting dashboard
sv: Kontrollpanel för rapportering

en: Reports
sv: Rapporter

en: Reports dashboard
sv: Kontrollpanel för rapporter

en: Required
sv: Krävs

en: Required - a value for this option must be specified
sv: Krävs - ett värde måste specifieras

en: Requires moderation
sv: Kräver godkännande

en: Requires shipping
sv: Kräver frakt

en: Requires shipping?
sv: Kräver frakt?

en: Reset
sv: Återställ

en: Resetting your password at %(site_name)s.
sv: Återställ ditt lösenord på %(site_name)s

en: Restrictions
sv: Begränsningar

en: Return to notifications inbox
sv: Gå tillbaka till notifikationer

en: Review Search
sv: Förhandgranska sökning

en: Reviews
sv: Recensioner

en: Reviews dashboard
sv: Kontrollpanel för recensioner

en: Rich Text
sv: Text

en: Richtext
sv: Text

en: SMS Template
sv: SMSmall

en: SMS template
sv: SMSmall

en: Save
sv: Spara

en: Save and add another variant
sv: Spara och skapa ytterligare variant

en: Save and continue editing
sv: Spara och fortsätt redigera

en: Save and edit products
sv: Spara och redigera produkter

en: Save for Later
sv: Spara

en: Save for later
sv: Spara till senare

en: Save review
sv: Spara recension

en: Save this offer
sv: Spara detta erbjudande

en: Saved - for items to be purchased later
sv: Sparad - För framtida köp

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Score
sv: Poäng

en: Search
sv: Sök

en: Search Products
sv: Sök produkter

en: Search product alerts
sv: Sök produktnotifikationer

en: Search term
sv: Sökterm

en: Search text - used only for searching addresses
sv: Söktext - fungerar endast för adresser

en: Searching...
sv: Söker...

en: Second line of address
sv: Andra adressraden

en: Sections
sv: Sektioner

en: See all reviews
sv: Visa alla recensioner

en: Select an option group
sv: Välj en alternativ grupp

en: Select option
sv: Välj alternativ

en: Send notification to
sv: Skicka notifikation till

en: Sender
sv: Avsändare

en: Server error!
sv: Serverfel!

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
sv: Sessionserbjudande - tillfälligt erbjudande, tillgängligt för en användare tills sessionen löpt ut

en: Set as default billing address
sv: Välj fakturaadress som standard

en: Set as default shipping address
sv: Välj leveransadress som standard

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
sv: Sätt detta för att begränsa hur många produkter detta erbjudande kan användas på i varukorgen.

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
sv: Delad - Endast ägaren och personer med tillgång till den hemliga länken kan se önskelistan

en: Ship to this address
sv: Skicka till denna adress

en: Ship to your default shipping address
sv: Leverera till din vanliga leveransadress

en: Shiping (inc. tax)
sv: Frakt (inkl. skatt)

en: Shipping
sv: Frakt

en: Shipping (excl. tax)
sv: Frakt (exkl. skatt)

en: Shipping Address
sv: Leveransadress

en: Shipping Event
sv: Frakthändelse

en: Shipping Event Quantities
sv: Antal händelser för leverans

en: Shipping Event Quantity
sv: Antal händelser för leverans

en: Shipping Event Type
sv: Händelse för leveransmetod

en: Shipping Event Types
sv: Händelser för leveransmetoder

en: Shipping Events
sv: Frakthändelser

en: Shipping Method
sv: Leveransmetod

en: Shipping Methods
sv: Leveransmetoder

en: Shipping Notes
sv: Anteckningar för frakt

en: Shipping address
sv: Leveransadress

en: Shipping address:
sv: Leveransadress:

en: Shipping addresses
sv: Leveransadresser

en: Shipping charge
sv: Fraktkostnad

en: Shipping charge (after discounts)
sv: Fraktkostnad (efter rabatter)

en: Shipping charge (before discounts)
sv: Fraktkostnad (före rabatter)

en: Shipping charge (excl. tax)
sv: Fraktkotnad (exkl. skatt)

en: Shipping charge (inc. tax)
sv: Fraktkostnad (inkl. skatt)

en: Shipping dashboard
sv: Kontrollpanel för frakt

en: Shipping details
sv: Leveransinformation

en: Shipping event created
sv: Frakthändelse skapad

en: Shipping events
sv: Frakthändelser

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
sv: Kan inte leverera till din valda adress. Var vänlig välj en annan

en: Shipping method
sv: Leveransmetod

en: Shipping methods
sv: Leveransmetoder

en: Shipping status
sv: Fraktstatus

en: Shipping total
sv: Frakt totalt

en: Shipping total (after discounts)
sv: Frakt totalt (efter rabatter)

en: Shipping total (before discounts)
sv: Frakt totalt (före rabatter)

en: Shipping total (excl. discounts)
sv: Frakt totalt (exkl. rabatter)

en: Shipping total (inc. discounts)
sv: Frakt totalt (inkl. rabatter)

en: Shipping:
sv: Frakt:

en: Show results for
sv: Visa resultat för

en: Single product
sv: Enstaka produkt

en: Site
sv: Webbplats

en: Site offer - available to all users
sv: Erbjudande för sidan - tillgängligt för alla användare

en: Size
sv: Storlek

en: Slug
sv: Nyckelord

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Source
sv: Källa

en: Source Type
sv: Källtyp

en: Sources
sv: Källor

en: Specified page already exists!
sv: Den specificerade sidan existerar redan!

en: Staff status
sv: Personalstatus

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
sv: Fristående och föräldraprodukter måste ha åtminstone en kategori

en: Stand-alone product
sv: Styckesvara

en: Start date
sv: Startdatum

en: State/County
sv: Län

en: Statistics
sv: Statistik

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
sv: Status för raden #%(line_id)d ändrades från '%(old_status)s' till '%(new_status)s'

en: Stock alert
sv: Lagersaldovarning

en: Stock alert requests
sv: Beställda lagersaldonotifikationer

en: Stock alerts
sv: Lagersaldovarningar

en: Stock and pricing
sv: Lagersaldo och priser

en: Stock record
sv: Lagersaldo

en: Stock records
sv: Lagersaldon

en: Subject
sv: Ämne

en: Submitted - has been ordered at the checkout
sv: Skickad - Har tagits emot

en: Submitted baskets
sv: Inskickade varukorgar

en: Submitting...
sv: Skickar...

en: Suspend offer
sv: Avsluta erbjudande

[ctx: Tabbed block title]
en: Title
sv: Titel

en: Tax
sv: Skatt

en: Taxes will be added during checkout.
sv: Skatter kommer läggas till i kassan

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
sv: Extrainformation angående leveransen av denna beställning

en: Thank you for registering.
sv: Tack för din registrering.

en: Thank you for reviewing this product
sv: Tack för recensionen av denna produkt

en: Thanks for registering!
sv: Tack för att du registrerade dig

en: Thanks for using our site!
sv: Tack för att du använder vår sida!

en: Thanks for voting!
sv: Tack för din röst

en: The %(name)s team
sv: Teamet på %(name)s

en: The '%(code)s' voucher has expired
sv: Kupongen '%(code)s' är inte längre giltig

en: The '%(code)s' voucher is not active
sv: '%(code)s' kupong är inte aktiv.

en: The URL "%s" does not exist
sv: URLen "%s" existerar inte

en: The end date must be after the start date
sv: Slutdatumet måste vara efter startdatumet

en: The entered password is not valid!
sv: Lösenordet är inte giltigt

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
sv: Den angivna mängden för linje #%(line_id)s bör inte vara högre än %(quantity)s

en: The entered quantity for line #%s is not valid
sv: Det angivna antalet för raden #%s är inte giltig

en: The event type '%s' is not valid
sv: Händelsetypen '%s' är inte giltig

en: The expiration date you entered is in the past.
sv: Utgångsdatumet du angav är i dåtiden.

en: The given page number was invalid.
sv: Sidonummret finns inte

en: The highest priority offers are applied first
sv: Högst prioriterade erbjudanden appliceras först

en: The new status '%s' is not valid
sv: Den nya statusen '%s' är inte giltig

en: The new status '%s' is not valid for this order
sv: Den nya statusen '%s' är inte giltig för denna order

en: The number of times a single user can use this offer
sv: Antalet gånger en användare kan använda detta erbjudande

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
sv: Antal gånger detta erbjudande kan användas i en varukorg (och order)

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
sv: Antalet gånger detta erbjudande kan användas innan det slutar fungera

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
sv: Postkoden '%(postcode)s' är inte giltig i %(country)s

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
sv: Priset av '%(product)s' har minskat från %(old_price)s till %(new_price)s efter att den lades i varukorgen

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
sv: Priset av '%(product)s' har ökat från %(old_price)s till %(new_price)s efter att den lades i varukorgen

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
sv: Produkterna som matchar villkoren säljs för %(amount)s

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
sv: De produkter med SKU eller UPC matching %s är redan i detta intervall

en: The report is inclusive of this date
sv: Rapporten finns tillgänglig till och med detta datum

en: The requested product no longer exists
sv: Den beställda produkten finns inte kvar

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
sv: Det valda antalet för rad #%(line_id)s är för stort

en: The specified parent product is a child product.
sv: Den valda huvudprodukten är en produktvariant

en: The start date must be before the end date
sv: Startdatumet måste vara före slutdatumet

en: The starting date you entered is in the future.
sv: Startdatumet du har angett är i framtiden.

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
sv: Formuläret innehåller fel, var vänlig uppdatera och skicka igen

en: The team
sv: Teamet

en: The two password fields didn't match.
sv: Lösenorden matchade inte

en: The user's email address
sv: Användarens mailadress

en: There are no addresses in your address book.
sv: Det finns inga adresser i din adressbok.

en: There are no categories.
sv: Det finns inga kategorier.

en: There are no notifications to display.
sv: Det finns inga notifikationer att visa.

en: There are no product types.
sv: Det finns inga produkttyper.

en: There are no site offers at the moment.
sv: Det finns inga erbjudanden för webbplatsen just nu.

en: There is already an active stock alert for %s
sv: Det finns redan en lagervarning för %s

en: There is already an order with number %s
sv: En order med ordernummer %s finns redan

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
sv: Dessa produkter rekommenderas tillsammans med huvudprodukten.

en: These will be applied once your order is placed.
sv: Dessa kommer appliceras när din order skickas.

en: Third line of address
sv: Tredje adressraden

en: This address is already in your address book
sv: Denna adress finns redan in din adressbok

en: This customer has not saved any addresses.
sv: Denna kund har inte sparat några adresser.

en: This field is required
sv: Detta fält krävs

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
sv: Denna flagga indikerar om denna produkt kan vara del av ett erbjudande eller inte

en: This incident has been logged and will be addressed by an engineer as soon as possible.
sv: Incidenten har loggats och kommer hanteras av en ansvarig så snart som möjligt.

en: This is displayed on the offer browsing page
sv: Detta visas på erbjudandets bläddringssida

en: This is displayed within the customer's basket
sv: Detta visas i kundens varukorg

en: This is just used for organisational purposes
sv: Detta används endast i organisatoriskt syfte

en: This is likely because this product still has stock records.
sv: Detta är troligtvis på grund av att produkten fortfarande finns i lager.

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
sv: Detta är det tresiffriga eller fyrsiffriga säkerhetskoden på baksidan av ditt kort

en: This is the item number that the partner uses within their system
sv: Detta är numret som partnern använder i sitt system

en: This is where this promotion links to
sv: Detta är vart kampanjen ska länka

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
sv: Denna produkt kan inte läggas i varukorgen eftersom att valutan inte stämmer överens med övriga varor i varukorgen

en: This product does not have any reviews yet
sv: Denna produkt har inga recensioner än

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
sv: Denna produkt har inga recensioner än -
    <a href="%(add_review_url)s#addreview">bli först med att skriva en</a>.

en: This product does not have any reviews yet.
sv: Denna produkt har inga recensioner än

en: This product does not have any variants.
sv: Denna produkt har inga varianter.

en: This review has no votes.
sv: Denna recension har inga röster.

en: This voucher has already been used
sv: Denna kupong har redan använts

en: This voucher is only available to signed in users
sv: Denna kupong är endast tillgänglig för inloggade användare

en: This will also delete the following child products:
sv: Detta kommer även ta bort följande produktvarianter:

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
sv: Detta kommer visas i kassan och varukorgen när kupongen fyllts i

en: Threshold
sv: Gräns

en: Time between creation and submission
sv: Tid från skapande av varukorg tills den blev inskickad

en: Time since creation
sv: Tid sen skapande

en: Times added to basket
sv: Gånger tillagd i varukorg

en: Title
sv: Titel

en: Title A to Z
sv: Titel A till Ö

en: Title Z to A
sv: Titel Ö till A

en: Total
sv: Totalt

en: Total Discount
sv: Total rabatt

en: Total Products
sv: Totalt antal produkter

en: Total Spent
sv: Spenderat totalt

en: Total Votes
sv: Antal röster

en: Total discount
sv: Total rabatt

en: Total inc tax
sv: Totalt inkl. skatt

en: Total incl. tax
sv: Summa inkl. skatt

en: Total products
sv: Totalt antal produkter

en: Total spent
sv: Spenderat totalt

en: Total:
sv: Totalt:

en: Totals
sv: Totalt

en: Track stock levels?
sv: Monitorera lagernivåer?

en: Track stock?
sv: Övervaka lagersaldo?

en: Tracking your order
sv: Följ din order

en: Transaction
sv: Transaktion

en: Transactions
sv: Transaktioner

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
sv: Titel

en: True / False
sv: Boolskt värde

en: Type
sv: Typ

en: URL redirect (optional)
sv: Vidarebefodring till URL (frivillig)

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
sv: Kan inte ändra orderstatus, den nya statusen är inte giltig

en: Unable to change order status due to payment error: %s
sv: Kan inte ändra order på grund av betalningsfel: %s

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
sv: Kan inte slutföra betalning på grund av betalfel: %s

en: Unable to create payment event: %s
sv: Kan inte slutföra betalning: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
sv: Kunde inte skapa frakthändelse på grund av betalningsfel: %s

en: Unable to create shipping event: %s
sv: Kunde inte skapa frakthändelse: %s

en: Unable to delete '%s'
sv: Kunde inte radera '%s'

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Unit Cost Price
sv: Styckpris

en: Unit Price (excl. tax)
sv: Styckpris (exkl. skatt)

en: Unit Price (inc. tax)
sv: Styckpris (inkl. skatt)

en: Unit Retail Price
sv: Försäljningspris

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
sv: En gemensam produktkod (UPC) är en identifierare för en produkt som är gemensam för flera leverantörer. Ett exempel på detta är ISBN för böcker

en: Unknown products
sv: Okända produkter

en: Up
sv: Upp

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update address
sv: Uppdatera adress

en: Update category '%s'
sv: Uppdatera kategorin '%s'

en: Update content block
sv: Uppdatera innehållsblockering

en: Update product type '%s'
sv: Uppdatera produkttypen '%s'

en: Update quantities
sv: Uppdatera antal

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Upload, change or remove images
sv: Ladda upp, ändra eller ta bort  bilder

en: Uploaded By
sv: Uppladdad av

en: Upper Limit
sv: Övre gräns

en: Upselling
sv: Merförsäljning

en: Usage
sv: Användning

en: Used in an order
sv: Använt i en order

en: Used voucher code "{voucher_code}"
sv: Begagnade rabattkoder "{voucher_code}"

en: User
sv: Användare

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
sv: Användare '%(name)s' är redan länkad med '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
sv: Användare '%(name)s' är inte länkad till '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
sv: Användare '%(name)s' var länkad till '%(partner_name)s'

en: User '%s' was created successfully.
sv: Skapade användare '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
sv: Uppdaterade användare '%s'

en: User ID
sv: Användarid

en: User address
sv: Användaradress

en: User addresses
sv: Användaradresser

en: User analytics
sv: Användaranalyser

en: User offer - available to certain types of user
sv: Användarerbjudande - endast tillgängligt för vissa typer av användare

en: User product view
sv: Produktvy

en: User product views
sv: Produktvyer

en: User record
sv: Användarrad

en: User records
sv: Användarrader

en: User related
sv: Relaterad användare

en: User role
sv: Användarroll

en: User search queries
sv: Frågor för söktermer

en: User search query
sv: Söktermer

[ctx: User's name]
en: Name
sv: Namn

en: Users
sv: Användare

en: Users dashboard
sv: Kontrollpanel för användare

en: Users' status successfully changed
sv: Användarens status har uppdaterats

en: Valid from
sv: Giltig från

en: Valid to
sv: Giltighetsdatum

en: Value
sv: Värde

en: Value option
sv: Värde

en: Variants
sv: Varianter

en: View
sv: Visa

en: View basket
sv: Visa varukorg

en: View it on the site
sv: Visa på sidan

en: View on site
sv: Visa på sida

en: View order status
sv: Visa din orderstatus

en: View product
sv: Visa produkt

en: Views
sv: Vyer

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Vote
sv: Rösta

en: Votes
sv: Röster

en: Voucher
sv: Kupong

en: Voucher '%(code)s' added to basket
sv: Kupongen '%(code)s' har lösts in

en: Voucher '%s' removed from basket
sv: Kupongen '%s' har tar tagits bort från varukorgen

en: Voucher ID
sv: Kupong-ID

en: Voucher code
sv: Kupongkod

en: Voucher created
sv: Kupongen har skapats

en: Voucher deleted
sv: Kupongen har raderats

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
sv: Kupongerbjudande - endast tillgängligt efter att korrekt kupongkod fyllts i

en: Voucher performance
sv: Prestation för kupong

en: Voucher updated
sv: Kupongen har uppdaterats

en: Voucher/promo code
sv: Kupong-/kampanjkod

en: Vouchers
sv: Kuponger

en: Vouchers dashboard
sv: Kontrollpanel för kuponger

en: Warning
sv: Varning

en: We do not ship to this country
sv: Vi levererar inte till detta land

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
sv: Vi har sammanställt en varukorg från en tidigare session. Dess innehåll kan ha ändrats.

en: We're sorry but something went terribly wrong and we've been unable to generate the page you requested.
sv: Något blev fel på servern, och vi kunde inte generera sidan du letade efter.

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
sv: Sidan du letade efter kunde inte hittas.

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
sv: Du har inte behörighet att visa denna sida.

en: Weight-based Shipping Method
sv: Viktbaserad leveransmetod

en: Weight-based Shipping Methods
sv: Viktbaserade leveransmetoder

en: Welcome back
sv: Välkommen tillbaka

en: What should your new wish list be called?
sv: Vad ska din nya önskelista har för namn?

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
sv: När ett erbjudande har gett mer rabatt till ordrar än denna gräns, slutar erbjudandet fungera

en: Where in the page this content block will appear
sv: Var på sidan kommer detta innehåll att visas

en: Where should we ship to?
sv: Vart ska vi frakta?

en: Which products get a discount?
sv: Vilka produkter rabatteras?

en: Who are you?
sv: Vem är du?

en: Wish List
sv: Önskelista

en: Wish Lists
sv: Önskelistor

en: Wish list line
sv: Rad i önskelista

en: Wish list settings
sv: Inställningar för önskelista

en: Wishlists
sv: Önskelistor

en: With selected items:
sv: Med valda produkter:

en: Write a review
sv: Skriv en recension

en: Yes
sv: Ja

en: Yes!
sv: Ja!

en: You already have an active alert for this product
sv: Du har redan en aktiv varning för denna produkt

en: You are editing:
sv: Du redigerar:

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
sv: Du kan få en notifikation via email när denna produkt finns i lager.

en: You can only assign child products to parent products.
sv: Du kan endast tilldela produktvarianter till en huvudprodukt

en: You can only vote once on a review
sv: Du kan endast rösta en gång på en recension

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
sv: Du kan kopiera in en kollektion från SKUs eller UPCs

en: You can track the status of your order
sv: Du kan följa din orderstatus

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(status_url)s
sv: Du kan se denna orderns status på adressen nedan:
    %(status_url)s

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(status_url)s" title="order status">here</a>
sv: Du kan se denna orderns status genom att klicka <a href="%(status_url)s" title="order status">här</a>

en: You can't leave a review for this product.
sv: Du kan inte recensera denna produkt

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
sv: Kan inte spara innan du har loggat in!

en: You cannot modify a %s basket
sv: Kan inte ändra en %s varukorg

en: You cannot vote on your own reviews
sv: Du kan inte rösta på dina egna recensioner

en: You could be missing out on offers!
sv: Du riskerar att missa erbjudanden!

en: You do not have access to this report
sv: Din har inte tillgång till denna rapporten

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
sv: Du har inga aktiva notifikationer för slutsålda produkter.

en: You don't have any wish lists yet.
sv: Du har inga önskelistor än.

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
sv: Du har redan lagt till kupongen '%(code)s' till denna varukorg

en: You have already reviewed this product!
sv: Du har redan recenserat denna produkt

en: You have already used this voucher in a previous order
sv: Du har redan använt detta erbjudande i en tidigare order

en: You have an active stock alert for this product.
sv: Du har en lagernotifikation för denna produkt.

en: You haven't placed any orders.
sv: Du har inte skickat några ordrar.

en: You must select some lines to act on
sv: Du måste välja vilka rader som skall åtgärdas

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
sv: Du måste skicka antingen en lista med SKUs / UPCs eller en fil

en: You need to add some items to your basket to checkout
sv: Du måste ha minst en vara i varukorgen innan du går till kassan

en: You need to define some shipping methods
sv: Du måste skapa några leveransmetoder

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
sv: Du får detta meddelande för att du efterfrågat ett nytt lösenord för ditt konto på %(name)s.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
sv: Du får detta meddelande för att din mailadress har ändrats till %(email)s.

en: Your '%s' wish list has been deleted
sv: Din önskelista, '%s', har raderats

en: Your '%s' wishlist has been updated
sv: Din önskelista, '%s', har uppdaterats

en: Your basket couldn't be updated. Please correct any validation errors below.
sv: Din varukorg kunde inte uppdateras. Var vänlig korrigera alla fel nedan.

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
sv: Innehållet i varukorgen kan inte kombineras med en kupong

en: Your basket is empty.
sv: Din varukorg är tom.

en: Your basket is now empty
sv: Din varukorg är nu tom

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
sv: Din mailadress har ändrats på %(site_name)s.

en: Your order contains:
sv: Din order innehåller:

en: Your password changed at %(site_name)s.
sv: Ditt lösenord har ändrats på %(site_name)s

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
sv: Du har tidigare valt en leveransadress som inte längre gäller. Var vänlig välj en ny adress

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
sv: Din tidigare valda leveranstyp är inte längre tillgänglig. Var vänlig välj en annan

en: Your product must have a product class.
sv: Din produkt måste ha en produktklassifiering

en: Your product must have a title.
sv: Din produkt måste ha en titel

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
sv: Din profil är har raderats. Tack för att du använde denna sida

en: Your start date must be before your end date
sv: Ditt startdatum måste vara före ditt slutdatum

en: Your stock alert cannot be cancelled
sv: Din lagervarning kan inte avbrytas

en: Your stock alert cannot be confirmed
sv: Din lagervarning kan inte verifieras

en: Your stock alert has been cancelled
sv: Din lagervarning har avbrutits

en: Your stock alert is now active
sv: Din lagervarning är nu aktiv

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
sv: Din lämnat uppgifter var inte giltig - rätta felen nedan

en: Your submitted shipping method is not permitted
sv: Den leveransmetod du har valt är inte giltig

en: Your wish list is empty.
sv: Din önskelista är tom.

en: Your wishlist has been created
sv: Din önskelista har skapats

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
sv: Din önskelista har skapats och '%(name)s har lagts till

en: [Product deleted]
sv: [Produkt raderad]

en: anonymous
sv: anonym

en: cancel
sv: avbryt

en: date joined
sv: Registreringsdatum

en: email address
sv: Epost

[ctx: end date]
en: To
sv: Till

en: no stock available
sv: ej tillgänglig i lager

[ctx: noun]
en: Archive
sv: Arkiv

en: or
sv: eller

en: price:
sv: pris:

en: products
sv: produkter

en: quantity:
sv: antal:

en: return to basket
sv: återgå till varukorg

[ctx: start date]
en: From
sv: Från

en: unavailable
sv: ej tillgänglig

[ctx: verb]
en: Archive
sv: Arkiv

en: with code '%s'
sv: med koden '%s'

en: with name matching '%s'
sv: med namn som matchar '%s'
